Trafik

OGS Bakiye Sorgulama 2024 OGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

OGS Bakiye Sorgulama ve OGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır? e-Devlet OGS Bakiye Sorgulama, e-Devlet OGS Borcu Sorgulama, OGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ve daha fazlası yazımızda...

OGS Bakiye Sorgulama ve OGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır? Ülkemizde ulaştırma hizmetleri ile ilgili farklı yenilikler yapılmıştır. Bunlardan, OGS ve HGS gibi sistemler ile otoyollarda ya da köprülerde beklemeden geçiş sağlayabilirsiniz. OGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? OGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır? OGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) ve nakit para gibi uygulamalar yüzünden gişeler önünde oluşan uzun kuyruklar, hem yakıt hem de zaman kaybını ortaya çıkarıyordu. Bu kayıpları önlemek adına yürürlüğe giren uygulamalardan birisi de Otomatik Geçiş Sistemi, ya da kısa ismiyle OGS oldu. Sürücüler, Otomatik Geçiş Sistemi sayesinde gişelerden dur kalk yapmadan rahat bir biçimde geçişlerini yapabilmeye başladı. Bununla birlikte uzun kuyrukların ve zaman kayıplarının yolcu ile sürücü üzerindeki negatif etkisi minimum seviyeye indirilmiş oldu. Bu sistem, araca bir etiket takılması sayesinde çalışır ve her geçişte etiket sistem tarafından tanınır. Ön ödemeli bir sistem olduğu için OGS etiketine bakiye yüklemeniz gerekir ve yaptığınız her geçişin ücreti bu bakiyeden düşülür.

Bütün sürücüler teker teker yapmış oldukları tüm geçişleri toplayıp, bakiyelerinde ne kadarlık geçiş haklarının kaldığını hesap etmedikleri için ya da kendilerine gönderilen bildirimleri dikkate almadıkları için OGS bakiyelerinin tükendiğinin farkına varmayabilirler. Bu da OGS ihlallerinin oluşmasına sebep olur. Eğer bakiyeniz yokken bir Otomatik Geçiş Sistemi gişesinden geçiş yaparsanız, bu bir ihlal olarak kabul edilir ve tarafınıza ceza kesilir. Bu yüzden bakiyenizin anlık durumunu takip etmeli ve OGS bakiyenizi sık sık sorgulamalısınız.

HGS Olmadan Geçiş Yaptığımda Ne Olur? Cezası Ne Kadar?

OGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Otomatik Geçiş Sistemi için satın almış olduğunuz etikete tanımlı ne kadar bakiyenizin kaldığını öğrenmek için farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden ücretsiz ve hızlı bir biçimde OGS bakiyenizi sorgulayabileceğiniz gibi telefon aracılığıyla, banka şubeleri ve PTT ofisleri vasıtasıyla da OGS etiketinizdeki güncel bakiyeyi öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden OGS Bakiye Sorgulama İşlemi

 • Otomatik Geçiş Sistemi kapsamındaki etiketinizde ne kadarlık bakiye kaldığını öğrenmek için ilk olarak yazımızın devamında sizlere sunduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekiyor.

wlaiyvfvujrnypjdv4mwmmgda4bhtgx5bfirv3vp.jpeg

 • Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-Devlet sisteminin Karayolları Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde sunduğu OGS geçiş bilgileri sorgulama hizmetinden faydalanmak için aşağıdaki bağlantıya tıkladığınızda karşınıza üstteki görselde de gördüğünüz sayfa çıkar.
 • Bu sayfa üzerinden alt kısımda yer alan mavi renkli “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

 • Söz konusu butona tıkladıktan sonra kimlik doğrulamanızı çeşitli yollarla gerçekleştirebileceğiniz bir sayfa ile karşılaşırsınız. Bu sayfada e-devlet şifresiyle giriş yapabileceğiniz gibi dilerseniz elektronik imza, mobil imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi seçeneklerle de giriş yapabilirsiniz.

vcwc3kshapui1jspea6jgvsgeopudypxggfnjxzz.jpeg

 • Giriş yaptıktan sonra OGS geçiş bilgilerinizi sorgulayıp bakiyenizi öğrenebilmeniz için başlangıç tarihi, başlangıç saati gibi bilgileri girdikten sonra bitiş tarihi ve bitiş saatini girmeniz gerekir. Bu bilgileri girmenizin ardından alt kısımda yer alan “sorgula” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Dilerseniz bu sorgulamanın ardından soldaki menüde önerilen hizmetler başlığı altında yer alan “OGS Hesap Detayı” yazısına tıklayarak hesabınızla ilgili diğer detaylara da ulaşabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden OGS bakiyenizi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Bankalardan OGS Bakiye Sorgulama İşlemi

Otomatik Geçiş Sistemi etiketinize ilişkin bakiye sorgulama işlemlerini banka aracılığıyla yapmak istiyorsanız ürünü hangi bankadan aldıysanız orası ile iletişim kurmak durumundasınız. Bu hizmetten faydalanabilmek için bankanızın çağrı merkezine ulaşıp müşteri hizmetleri aracılığıyla OGS etiketinizde ne kadarlık bakiyenizin bulunduğunu öğrenebileceğiniz gibi, bankanızın herhangi bir şubesindeki yetkiliyle de bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Diğer taraftan birçok banka, internet şubesi ve mobil şube hizmetleri aracılığıyla OGS detaylarınızı öğrenmenize imkan tanımaktadır.

Ziraat Bankası ise kısa mesaj servisi aracılığıyla müşterilerine plakadan OGS sorgulama hizmetini mümkün kılmıştır. Ziraat Bankası’ndan Otomatik Geçiş Sistemi’ne yönelik hizmet alan kullanıcılar, telefonlarından OGSBAK yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra araçlarına ait plaka kodunu girip 4747’ye SMS yolladıkları durumda aktif OGS bakiyelerinin ne kadar olduğunu görüntüleyebilirler. Bu hizmetten sorunsuz faydalanmanız için plakanızın sayıları ve harfleri arasında boşluk olmamalı, bütün karakterleri birleşik yazmalısınız.

ogs bakiye sorgulama
ogs bakiye sorgulama

OGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

Otomatik Geçiş Sistemi gişelerinden geçerken kullandığınız etiketin bakiyesini artırmak istiyorsanız farklı yöntemlerle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ürünü hangi bankadan satın aldıysanız o bankanın herhangi bir şubesine gidip veznedeki yetkiliye aracınızın plaka kodunu ve yatırılacak miktarı söyleyerek yükleme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Benzer şekilde bankanızın internet şubesi ve mobil şube seçeneklerinin OGS hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Birçok bankaya ait ATM cihazları da OGS için yükleme yapmak adına hizmet veriyor. ATM’deki menüyü takip ederek Otomatik Geçiş Sistemi işlemlerinin yapıldığı sayfayı açıp talimatları takip ederek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Geçiş Sistemi ürünlerine bakiye yüklemesi yapmanın bir diğer yöntemi de SMS servisleridir. Ziraat Bankası’ndan OGS hizmeti alıyorsanız 4747’ye OGSYUK yazıp bir boşluk bırakın ve aracınızın plaka kodunu girin. Sonra yeniden bir boşluk bırakıp kaç TL’lik yükleme yapmak istediğinizi yazın. Araç plaka kodunu girerken harfler ve sayılar arasında boşluk olmamasına dikkat edin.

Örnek: OGSYUK 34ABC34 50

Yukarıdaki örnek formattaki gibi kısa mesajınızı 4747’ye göndererek bakiyenizi artırabilirsiniz. Ama Ziraat Bankası’nın resmi web sayfasında da belirtildiği gibi; OGS bakiye yüklemelerini SMS aracılığıyla yapmak için ilk olarak bankanın herhangi bir şubesinde talimat başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurmadan atacağınız SMS’ler değerlendirmeye alınmaz.

OGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

İki farklı yöntemle Otomatik Geçiş Sistemi kapsamındaki gişelerden yapmış olduğunuz geçiş ihlallerini ve borç durumunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Karayolları’ndan OGS Borcunu Sorgulama

 • Karayolları Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinden sorgulama yapmak için yazının devamında yer alan bağlantıya tıklamanız gerekiyor.

 • İlgili bağlantıya tıklayıp üstteki görselde yer alan sayfayı açtıktan sonra ilgili boşluklara aracınızın plaka numarasını ve güvenlik kodunu girip “sorgula” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

KGM’nin sitesinden borç sorgulamak için TIKLAYINIZ!

e-Devlet’ten OGS Borcunu Öğrenme

 • Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-Devlet sistemi aracılığıyla Otomatik Geçiş Sistemi borçlarınızı görüntülemek için ilk adım olarak yazının devamında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın.

 • Bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açtıktan sonra “kimliğimi şimdi doğrula” ibaresine tıklayın.

 • Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifresi bilgilerinizi ilgili boşluklara yazıp “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer e-Devlet şifresi dışında başka bir seçenekle giriş yapmak istiyorsanız mobil imza, internet bankacılığı, TC kimlik kartı ya da elektronik imza seçeneklerinden birini işaretleyip devam edebilirsiniz.

 • Karşınıza çıkan ihlal bilgileri sorgulama ekranında başlangıç tarihi ve saati bilgilerini yazıp hemen ardından bitiş tarihi ve saati bilgilerini de girdikten sonra “sorgula” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

e-Devlet üzerinden OGS borcunuzu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

OGS Ceza Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nereden Yapılır?

 

HGS Etiketini Yapıştırmak Gerekli mi?

Etiketi aracın iç tarafına yapıştırmanız şarttır.

OGS ve HGS ile İlgili Sorunlarda Kaçı Arayabilirsiniz?

OGS ya da HGS için 0850 460 60 60 numarasını arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu