Trafik

Tramer Pert Kaydı Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? 2024 Hasar Kaydı Sorgulama

Tramer Pert Kaydı Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Hasar Kaydı Sorgulama, SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama, SBM Hasar Kaydı Sorgulama, e-Devlet Pert Kaydı Sorgulama, Tramer Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Tramer Pert Kaydı Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Hasar Kaydı Sorgulama; Ülkemizde sağlıklı trafik akışı için farklı pek çok tedbir alınmakta ve denetimler arttırılmaktadır. Trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün artması, sürücülerin dikkatsizliğiyle birleştiğinde kaza sayısını ve dolayısıyla hasar gören araba sayısını da artırıyor.

Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde meydana gelen kazalar yüzünden birçok olumsuz durum ortaya çıkabiliyor. Yaşanan büyük ya da küçük kazalar neticesinde araçlarda oluşan hasarların kayıtları ve bu hasarlara ilişkin tüm detaylar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sistemindeki dosyalarda kayıt altına alınıyor. Her ne kadar araç çok usta bir şekilde tamir edilip daha önce hiçbir şey olmamış gibi gösterilse de bir aracın daha önce hangi parçalarının değiştiği, bu parça değişim ücretlerinin ne olduğu, hangi bölgelerin maddi hasar gördüğü gibi detaylar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden yapılan sorgulamalar sayesinde tespit edilebiliyor.

Büyük bir kaza geçirip perte çıkan bir araç normal şartlar altında satılmaz ama bazı kişiler bu araçları onarıp süsleyerek perte çıkmamış gibi satmaya çalışabiliyorlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ikinci el bir araba satın almadan önce arabayı bir ekspere göstermenizde ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin web sitesi, SMS servisi ya da e-devlet sistemi üzerinden aracın hasar kayıtlarını sorgulamanızda fayda var.

Tramer İtiraz Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Tramer Pert Kaydı Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Hasar Kaydı Sorgulama

Bir aracın hasar kaydını sorgulamak için TRAMER’in bağlı olduğu Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin online sorgulama servislerini ya da SMS hizmetlerini kullanabileceğiniz gibi e-Devlet sisteminden de kasko ya da trafik poliçesi sorgulama işlemiyle beraber hasar kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

tramer pert kaydı sorgulama i̇şlemi nereden yapılır? hasar kaydı sorgulama
tramer pert kaydı sorgulama i̇şlemi nereden yapılır? hasar kaydı sorgulama

SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama

SMS yöntemiyle bir arabanın hasar kayıtlarını öğrenerek durumu hakkında bilgi almak istiyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin kısa mesaj hizmetini kullanabilirsiniz. 5664’e göndereceğiniz her bir kısa mesaj 46 Türk Lirası ile ücretlendirilir. Türkiye’de hizmet veren bütün operatörlerden bu servise mesaj gönderebilir ve sorgulamalarınızın sonucuna ulaşabilirsiniz. Operatörler arasında bir ücret farkı yoktur.

 • Arabanın daha önce karıştığı kazaları, bu kazaların nasıl oluştuğunu, hangi tarihte meydana geldiğini, kaza neticesinde kaç paralık bir masraf çıktığını öğrenmek isterseniz aracın plakasını bitişik olarak yazıp mesajı 5664’e SMS olarak gönderin.
 • Hakkında eksper raporu tutulan kazalara ilişkin değişen parçaları öğrenmek isterseniz PARCA yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın plakasını birleşik şekilde yazıp kazanın tarihini girerek mesajı 5664’e gönderin. Kazanın tarihini bir önce anlatmış olduğumuz yöntem ile öğrenmeniz mümkündür.
 • Eğer aracın hasar kaydını şasi numarasıyla sorgulamak isterseniz HASAR S yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın şasi numarasını girerek mesajı 5664’e yollayın.
 • Şasi numarasıyla kaza sonrasında değişen parça bilgilerini öğrenmek için PARCA S yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın şasi numarasını yazın ve yeniden bir boşluk bırakıp kaza tarihini yazdıktan sonra mesajı 5664’e SMS formatında yollayın.
 • Kaza tespit tutanağını ve hakkında sorgulama yapmak istediğiniz arabanın sürücüsünün kazadaki kusur payını öğrenmek için KTT yazıp bir boşluk bırakarak arabanın plaka numarasını bitişik olarak yazın ve mesajı 5664’e yollayın.
 • Aynı sorgulamayı T.C. kimlik numarası kullanarak yapmak için KTT yazın ve bir boşluk bırakın, ardından T.C. kimlik numarasını girerek mesajı 5664’e gönderin.
 • İhbar numarasıyla kaza tespit tutanağı ve kusur oranı sorgulamak için KTT yazıp bir boşluk bırakarak ihbar numarasını girin ve mesajı 5664’e gönderin.

SBM’nin Sitesinden Hasar Kaydı Sorgulama

 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin resmi sitesini kullanarak TRAMER kaydı öğrenmek için ilk olarak bu bölümün en alt kısmında yer alan linke tıklayarak sorgulama sayfasını açın.

boqzkhst0eztfe5futg7h0bqmecbzvudehbhcguw.jpeg

 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan kaza tespit tutanağı sorgulama sayfasından ücretsiz TRAMER sorgulamanızı gerçekleştirebilmek için ilgili boşluklara arabanın plaka kodunu ve sigortalı kişinin T.C. kimlik numarasını girin.
 • Eğer dilerseniz ikinci seçeneğe basarak plaka kodu ve sigortalının vergi kimlik numarasını ya da üçüncü seçeneğe basarak plaka kodu ve sürücünün T.C. kimlik numarasını yazarak da sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Üç seçenekten birine ait istenen bilgileri doğru bir şekilde ilgili boşluklara yazdıktan sonra “ben robot değilim” ifadesine tıklayarak güvenlik aşamasını geçmeniz gerekir.
 • Güvenlik aşamasını da tamamladıktan sonra “ara” butonuna tıklayarak sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz.

SBM’nin sitesinden aracın hasar kaydını öğrenmek için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Pert Kaydı Sorgulama

e-Devlet sistemi kişisel bilgilerle çalışan bir uygulama olduğu için eğer ikinci el bir araba hakkında sorgulama gerçekleştirecekseniz araç sahibinin bilgilerini biliyor olmanız ya da o kişinin sizin yanınızda sorgulama yapması gerekir.

 • e-Devlet sistemi üzerinden bir aracın hasar kaydı bilgilerini sorgulamak için ilk olarak yazımızın en alt kısmında vermiş olduğumuz linke tıklayın.
 • Bu bağlantıya tıklamanızla birlikte trafik poliçe ve hasar bilgilerini sorgulayabileceğiniz sayfa açılacaktır.

vegjo1yvekrgmq0ulc3oi8ovlk2nnphaietda8lb.jpeg

 • Eğer sisteme giriş yapmadıysanız yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan ekran karşınıza çıkacaktır. Bu ekranda görmüş olduğunuz “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayarak giriş sayfasına geçin.

skqsgazqqyudprmfouuy4k6zrkttfo5iwa3ndfpp.jpeg

 • Giriş bölümünde TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi uygun boşluklara doğru bir şekilde girerek “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer henüz bir e-Devlet şifresi almadıysanız size en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizi göstermek şartıyla şifrenizin bulunduğu zarfı alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unuttuysanız “sisteme giriş yap” butonunun hemen üstünde yer alan “şifremi unuttum” seçeneğine tıklamanız gerekir. Eğer sisteme daha önce bir cep telefonu numarası kaydettiyseniz kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilen güvenlik kodunu girip yeni bir şifre belirlemeniz mümkün olacaktır. Daha önce telefon numaranızı sisteme tanımlamadıysanız yeniden PTT merkezine giderek şifre almanız gerekebilir.
 • e-Devlet şifresine alternatif olarak mobil imza, internet bankacılığı, elektronik imza ya da T.C. kimlik kartı seçeneklerinden birini kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Bilgilerinizi girdikten sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada arabanızın plaka kodunu sayılar ve harfler arasında boşluk bırakmadan yazmanız gerekir.
 • Bu sayfada yalnızca sizin adınıza kayıtlı araçlar hakkında sorgulama yapabilirsiniz. Eğer kullandığınız araç eşinizin, annenizin, babanızın ya da başkasının üstüne kayıtlıysa onun e-Devlet uygulamasına girerek sorgulama yapabilirsiniz.
 • Plakayı doğru bir şekilde yazdıktan sonra “sorgula” butonuna tıklayın.
 • Bu işlemin ardından sorgulamanızın sonucu karşınıza çıkacaktır ve sistemdeki alt başlıkları kullanarak sorgulamanızın detaylarına gitmeniz mümkün olacaktır.

e-Devlet sistemi üzerinden aracın hasar kayıtlarını sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Tramer Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

 

Pert Kaydı Aracın Değerinin Ne Kadar Kaybedilmesi Demektir?

Ağır hasar alan aracın değerinin %70 ve üzerinde kaybedilmesi ile pert kaydı oluşturulur.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alabilirim?

e-Devlet şifresi için en yakın PTT şubesine giderek talepte bulunmanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu