Trafik

2024 HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? HGS İhlalli Geçiş Sorgulama

HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? HGS İhlalli Geçiş Sorgulama, İsimden HGS Sorgulama, Hangi Durumlarda Geçiş İhlali Gerçekleşir? HGS Sorgulama, HGS Borç Ödeme ve daha fazlası yazımızda...

HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? HGS İhlalli Geçiş Sorgulama; HGS sistemi ile ülkemizde bekleme yapmadan trafik akışı sağlanmaya çalışılmıştır. İsimden HGS sorgulama nasıl yapılır, geçiş ihlali durumunda ne yapılmalı, plaka ile HGS bakiye sorgulama gibi pek çok merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Köprü ve otoyollardan, sıra beklemeden geçmek ve gişelerde uzun kuyruklar oluşmasını önlemek amacıyla hayata geçirilen HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) gişelerinden geçerken cezalı duruma düşmemek için araçta mutlaka aracın sınıfına uygun HGS ürünü ve ürünün hesabında da yeterli bakiye olmalıdır. Gişelerde bulunan ve radyo frekansı yayan antenler, araç gişeden geçtiği anda hesaptan geçiş için belirlenen ücreti çeker. HGS geçiş ihlali tespiti için her gişede, aracın dört farklı yönden görüntüsünü çeken kameralar mevcuttur.

HGS Müşteri Hizmetleri

HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? HGS İhlalli Geçiş Sorgulama

cof0b2w6nrmc7gfszk5vsrypwoyt8tn80htyu0wd.pngHGS geçiş ihlali sorgulamasını e-Devlet ve HGS müşteri hizmetleri internet sitesinden online olarak yapabilirsiniz. Geçiş ihlali sorgularken, gişelerden ihlalli geçişten birkaç gün sonra sorgulama yapılması gerekir. İhlalli geçişler sisteme hemen girmediği için, aynı gün içerisinde yapılan sorgulamalarda görünmez. Bu yüzden araç sahibinin yanılma payı artar. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda, HGS müşteri hizmetlerinin sayfası açılacaktır. Araç plaka numarası ve güvenlik kodu girildikten sonra, alt kısımda yer alan karayolları veya Avrasya seçeneği seçilerek sorgulamak istenen bilgiye ulaşılır.

1. İsimden HGS Sorgulama

HGS ürününün içinde yeterli bakiye olmaması durumunda, gişelerde bulunan sistem geçiş ücretini tahsil edemez. Bu nedenle özellikle gişeleri sık kullanan araç sahiplerinin bakiyelerini düzenli olarak kontrol etmesi daha sağlıklıdır. İsimden HGS sorgulama için e-devlet ekranından rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle sisteme giriş yapılmasını sağlayan şifre gereklidir. Şifre PTT şubelerinden temin edilebilir. Şifre alındıktan sonra, https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencereye TC kimlik numarası ve şifre bilgileri girilir. Sisteme giriş yap butonuna tıkladıktan sonra bakiye sorgulama işlemi kolaylıkla yapılır.

2. Plaka İle HGS Bakiye Sorgulama

Plaka ile HGS bakiye sorgulama e-Devlet ile yapılabileceği gibi, müşteri hizmetlerini arayarak da gerçekleştirilir. 0850 460 60 60 numaralı çağrı merkezi HGS ile ilgili konularda vatandaşların sorunlarını çözümlemek için kurulmuştur. Müşteri hizmetleri arandığında plaka numarası verilerek araçta bulunan HGS ürününün bakiyesi öğrenilir.

hgs borç sorgulama
hgs borç sorgulama

Müşteri Hizmetlerine Kaydolma

HGS ürünü alındıktan sonra, HGS müşteri hizmetlerine kaydolarak sisteme daha hızlı giriş sağlayıp bakiye ve cezalı geçiş sorgulamak da alternatiflerden biri.

pkmebiiqlwf8vnw20oof4broa4gkbeo9r4uhojce.png

Aşağıda verilen bağlantıya tıklandığında, yukarıda görüntüsü olan ekran açılır. Sırasıyla TC kimlik numarası, e-posta bilgisi girildikten sonra şifre belirlenir. Doğrulama kodunun girilmesinin ardından üye ol butonuna tıklanarak, aktivasyon iletisinin gelmesi beklenir. Aktivasyon işlemi de tamamlandıktan sonra e-posta ve şifre bilgisi ile sisteme giriş mümkündür.

HGS müşteri hizmetleri sayfası için https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf

Geçiş İhlali Durumunda Ne Yapılmalı?

Geçiş ihlali yapıldığında cezalı duruma düşmemek için, ihlal yapılan plakaya on beş gün içerisinde HGS ürünü almalı ya da hesaba bakiye yüklemesi yapmalıdır. Aksi halde ücretin 11 katı fazla olarak cezalı geçiş ücreti uygulanır. HGS ceza sorgulama yaparak, cezalı duruma düşmeden HGS ile ilgili yaşanan sorunun çözülmesi mümkündür. Araç ceza sorgulama ile hatalı geçişler tespit edilebilir.

HGS geçiş ihlali sorunu yaşamamak için ürünün bağlı bulunduğu hesaba otomatik ödeme talimatı vererek bakiyenin sürekli güncel tutulması sağlanabilir. Ürün bankadan alınmış ise, talimat bankadan verilir. PTT’den alınan ürünler için ise posta çeki hesabı ve PTT’ye ait kredi kartı kullanılır.

Araçta HGS ürünü hiç yok ise, anlaşmalı bankalar, PTT şubeleri ve ürün satış noktalarından HGS ürünü alınabilir. Bireysel araç sahiplerinden araç ruhsatı, ruhsat fotokopisi ve kimlik belgesi istenir. Kurumsal araçlarda ise temsil belgesi, ruhsat ve ruhsat fotokopisi gereklidir.

Hangi Durumlarda Geçiş İhlali Gerçekleşir?

HGS geçiş ihlali aşağıda yer alan durumlarda gerçekleşir:

  • Araçta bulunan HGS ürününde yeterli bakiye olmaması.
  • Araçta HGS ürünü olmadan gişelerden geçiş yapmak.
  • HGS ürünü ve aracın sınıfının uygun olmaması.
  • Yıpranmış veya yanlış monte edilmiş ürünün okunmaması nedeniyle geçiş ücretinin tahsil edilmemesi.
  • Çok nadir de olsa, ürün ile ilgili bir sorun olmamasına rağmen sistemsel bir hata yüzünden ücretin alınmaması.
  • Metalik camlı araçlarda etiketin okunması daha zor olmaktadır.

HGS Hesap ve Bakiye Aktarma İşlemi Nereden Yapılır?

 

HGS Kaçak Geçiş İtirazını Nereye Yapabilirsiniz?

Bunun için [email protected] adresini kullanabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş İhlalinde Tanınan Süre Nedir?

HGS kaçak geçiş ihlalinde 15 günlük bir süre tanınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu