Trafik

SRC Belgesi Nasıl Alınır? 2024 SRC Başvurusu ve Gerekli Belgeler

SRC Belgesi Nasıl Alınır? SRC Belgesi Nedir? SRC Çeşitleri Nelerdir? SRC Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? SRC Belgesi Almak İçin Nereye Müracaat Edilir? SRC Nereden Alınır? SRC Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır? SRC Belgesi Ücreti Ne Kadar? Muafiyetli SRC Belgesi Nedir? Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır? SRC Belgem Çıktı Mı? SRC Belgesi Kalkıyor Mu? 2023 SRC Belgesi Olmadan Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 2023 Psikoteknik Belgesi Olmadan Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? gibi soruların detayları yazımızda...

SRC Belgesi Nasıl Alınır? SRC Başvurusu ve Gerekli Belgeler; SRC belgesi hakkında güncel tüm bilgileri ve ücretlerini sizler için ele aldık… SRC belgesi; ticari araç kullanıcılarının alması gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir. Hemen hemen tüm meslek kollarının üyeleri mesleklerini icra edebilmek için gereken belgeyi aldıktan sonra işe başlar.

Meslek standartları gereği yük ve yolcu taşıyan araç sürücüleri için de SRC belgesi alma şartı vardır. 4925 Sayılı Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği ve ilgili yasalar ile sabitlenen SRC belgesi alma şartı yük, kargo ve yolcu taşıyan ticari araç sürücüleri için geçerlidir. Başka bir deyişle kamyon, kamyonet, otobüs, panelvan, kamyon ya da çekici gibi araçları kullanan sürücüler SRC belgesi bulundurmalıdır. Kara yolu taşımacılığının önemi ve yarattığı istihdam sayesinde SRC belgesi alma, SRC belgesi başvuru süreci, gerekli belgeler vb. bilgiler oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor.

SRC Belgesi Nedir?

Ticari araç sürücülerinin mesleklerini icra edebilmesi için almaları gereken mesleki yeterlilik belgesi, SRC belgesi olarak adlandırılır. Sürücülerin SRC belgesi alması için ilk gereken koşul ehliyet sahibi olmalarıdır. Sonrasında sürücüler belli bir eğitim süreci geçirir ve SRC belgesi alma hakkı kazanır. En nihayetinde ticari araç sürücülerinin trafiğe çıkmak için almaları zorunlu olan belgeler şunlardır:

 • Sürücü belgesi
 • Mesleki yeterlilik belgesi (SRC belgesi)
 • Psikoteknik rapor

Yukarıda sayılan belgelerden herhangi birinin eksik olması durumunda ticari araç sürücüleri hakkında cezai işlem yapılır. Bu durum ülkemize has değildir, eğer başka bir ülkede ticari araç sürücüsü olmak istiyorsanız yukarıdaki belgelerin o ülkedeki versiyonlarını almanız gerekir. 

Ehliyet Harçları Ne Kadar? Ücretler Nereye Yatırılır? (Adım Adım)

SRC Çeşitleri Nelerdir?

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen SRC belgesinin 5 farklı türü vardır.

 • SRC 1 Belgesi: Bu belgeyi uluslararası taşımacılık yapan sürücülerin bulundurması gerekir. Söz konusu sürücüler bu belgeyi almak için 32 saatlik bir eğitim alır. Bu belgeyi almak için eskiden lise mezunu olmak gerekiyordu ancak yeni düzenlemeler sonucu artık ilkokul mezunları da bu belgeyi almak için başvurabilir. Büyük otobüs şoförleri için alt yaş şartı; 26 yaşından gün almak, üst yaş şartı ise 66 yaşından gün almamak olarak tanımlandı. Minibüs şoförlerinin ise 19 yaşından gün almış olmaları yeterlidir. 
 • SRC 2 Belgesi: Türkiye içinde taşımacılık yapan sürücülerin alması gereken belgedir. SRC 1 belgesi alan sürücülerin bu belgeyi de alması gerekmez, iki belgeye de sahip kabul edilirler. Yaş sınırları da SRC 1 belgesi ile aynıdır. Dolmuş sürücüleri, şehir içi ya da şehirler arası otobüs sürücüleri, personel servisi ya da okul servisi sürücüleri ve taksi sürücüleri SRC 2 belgesi almalıdır. Temel eğitim süresi ise 22 saattir. 
 • SRC 3 Belgesi: Uluslararası eşya ya da kargo taşımacılığı yapan sürücülerin taşıması gereken belgedir. Kamyon, tır, çekici, pikap, panelvan ve kamyonet tarzı araçları ülkeler arası taşımacılıkta kullanan sürücüler SRC 3 belgesi almalıdır. SRC 3 belgesi almak için alt yaş şartı 19 yaşından gün almak, üst yaş şartı 66 yaşından gün almamaktır. 
 • SRC 4 Belgesi: Türkiye sınırları içinde eşya taşımacılığı yapan sürücülerin taşıması gereken belgedir. SRC 4 belgesini alan sürücüler SRC 3 belgesini de almış kabul edilir. Kamyonet, kamyon, tır, çekici vb. araçları kullanan sürücülerin 28 saatlik bir eğitimden geçmesi gerekir. Sınavdan geçerli not alan sürücüler eğer 19 yaşından gün almışsa ve psikoteknik raporu varsa SRC 4 belgesi alabilir.
 • SRC 5 Belgesi: Tehlikeli eşya, mal ve madde taşımacılığı yapan sürücüler bu belgeyi almalıdır. SRC 5 belgesi almak isteyen sürücüler 19 saatlik temel eğitimi geçmek zorundadır. Tanker taşımacılığı yapacak sürücüler ise 13 saatlik tanker taşımacılığı eğitimine tabi tutulur. Patlayıcı madde ve radyoaktif madde taşımacılığı yapacak sürücülerin eğitim süresi ise 8 saattir. SRC 5 belgesi alabilmek için alt yaş şartı ise 19 yaşından gün almış olmaktır.

src.jpg.webp (664×354)

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi vermek için yetkilendirilen kurumlara kayıt yaptıran sürücüler SRC belgesi alabilir ve başvurudan sonra gerekli eğitimlerden geçerler. SRC belgesi alma şartları ise yaş sınırı, ehliyet türü, sınav puanı gibi kriterleri içerir. SRC alma şartları şu şekilde detaylandırılabilir:

 • 2003 senesinden önce ehliyet sahibi olanlar sınava ve eğitime girmeden sahip oldukları ehliyet türüne uygun SRC belgelerini alabilir. 2003 senesinden sonra ehliyet alanlar ise eğitime ve sınava girmek zorundadır.
 • Büyük otobüs sürücüleri 26 yaşını bitirmek zorundadır.
 • 66 yaşından gün alan sürücüler ehliyet sahibi olsalar da SRC belgesi alamaz. 
 • SRC sınavında başarılı olmak için taban puan 60 iken yapılan yeni düzenlemeler sonucu sınavı geçmek için gereken taban puan 70’e çıkarıldı. 

SRC Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

“SRC başvurusu nasıl yapılır” sorusunu soran sürücüler için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Kimlik fotokopisi
 • Ehliyet fotokopisi
 • Diploma ya da öğrenci belgesi fotokopisi
 • 2 adet son altı ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

SRC Belgesi Almak İçin Nereye Müracaat Edilir?

SRC belgesini 2017’den beri Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kurumlar vermektedir.

SRC Nereden Alınır?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın e-Devlet hizmetleri sayesinde SRC belgesinin çıktısını alabilirsiniz.  

SRC Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

SRC belgesi eğitimleri genelde haftada 2 saat şeklinde verilir ve yaklaşık 3 haftada tamamlanır. Her kursun SRC sınav tarihi farklıdır ancak sonuçlar yaklaşık 10 gün içinde açıklanır. Yani başvurudan yaklaşık bir ay sonra belgeyi alabilirsiniz.

SRC Belgesi Ücreti Ne Kadar?

SRC fiyatları için bir taban fiyat uygulaması yoktur, SRC belge ücreti bölgelere ve şehirlere göre değişiklik arz eder. Yine de ortalama SRC fiyatlarına baktığımızda SRC çeşitleri için şu ücretlerden bahsedebiliriz:

 • SRC 1 belgesi için 3.500 TL
 • SRC 2 belgesi için 3.000 TL
 • SRC 3 belgesi için 4.500 TL
 • SRC 4 belgesi için 3.000 TL

Ödemelerde ise SRC belgesi harcı, ders ücretlerinden ayrı ödenir. Harç ücreti dışında ayrıca SRC kart ücreti de ödenmelidir. SRC belgesi harç ücreti 240 TL’dir, SRC kart ücreti ise 42 TL’dir. SRC ödemelerini Halk Bankası şubelerine yatırmanız gerekir. 

SRC 2 belgesi alan sürücüler SRC 4 belgesi de almak isterse kurs bedelinin yarısını öder. Aynı şekilde, SRC 4 belgesi sahipleri SRC 2 belgesi almak isterse kurs bedelinin yarısını öder. 

Bu ödemelerin yanı sıra, bir de SRC sınav harç bedeli ödenmesi gerekir. SRC sınav harç bedeli 240TL’dir. Sınav harç bedeli hem teorik sınav hem de uygulama sınavı için bir kereye mahsus olarak yatırılır. İki sınav için ayrı ayrı ücret ödemenize gerek yoktur. 

Muafiyetli SRC Belgesi Nedir?

Muafiyetli SRC belgesi sınavsız SRC belgesi demektir. 

Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır?

25 Şubat 2003’ten önce B sınıfı ehliyet alan sürücüler SRC 2 ve SRC 4, C ve D sınıfı ehliyet alan sürücüler SRC 2, SRC 3 ve SRC 4 belgesi alabilir. E sınıfı ehliyet sahipleri ise SRC 1, SRC 2, SRC 3 ve SRC 4 belgesi alabilir. Bu sürücülerin 66 yaşını aşmaması gerekir.

“Sınavsız SRC nasıl alınır” sorusunun cevabı ise e-Devlettir. 

 • Aşağıdaki linke tıklayarak “Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru” sayfasına ulaşın.

kk6gqskzsnrk8kkult3qqdyaqf8dhans4yse66si

 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına basarak açılan sayfaya T.C. kimlik numarası ve şifrenizi girin. 
 • Sisteme girdikten sonra açılan sayfada SRC belgesi başvuru formu çıkacaktır. Formdaki ilgili alanlara ehliyet belge numarası, seri numarası vb. bilgileri girin ve SRC belgenizi oluşturun.
 • Telefonunuza SRC belgesi harcı ile ilgili bir mesaj gelecektir. Sınavsız SRC belgesi harcını mesajda belirtilen bankalara yatırdıktan sonra sınavsız SRC belgesi çıktınızı alabilirsiniz. 

Muafiyetli SRC belgesi başvurusu için TIKLAYINIZ!

SRC Belgem Çıktı Mı?

SRC belgenizin ne aşamada olduğunu e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sisteme girin. İstenen bilgileri girdikten sonra SRC belgenizin ne aşamada olduğunu ve çıkış süresini görebilirsiniz.

SRC belgenizi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

SRC Belgesi Kalkıyor Mu?

2018’de SRC belgesi kartlarının dağıtımı bırakıldı ve barkodlu SRC uygulaması başlatıldı. SRC kartı bulundurmak yerine artık e-Devlet üzerinden barkodlu SRC çıktısı alınıyor. Dolayısıyla uygulama kaldırılmadı, değiştirildi. 

SRC Belgesi Almama Cezası Nedir?

Ehliyetimi Kaybettim Nasıl Çıkartabilirim?

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

 

2023 SRC Belgesi Olmadan Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

1.420 TL dir.

2023 Psikoteknik Belgesi Olmadan Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

1.181 TL dir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu