enflasyonemeklilikötvdöviz

Ehliyet Randevu Alma ve Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Ehliyet Randevu Alma ve Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?
A+
A-

Ehliyet Randevu Alma ve Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Trafiğe kayıtlı araç sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Buna paralel olarak da ehliyet alımı için başvurular son zamanlarda oldukça yoğunlaşmıştır. Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır? Ehliyet Randevu Gerekli Belgeler Nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sürücü belgesi için söz konusu olan yaş sınırını geçen her bireyin ilk işlerinden birisi sürücü kursuna yazılarak ehliyet almak için çalışmalara başlamak oluyor. Her sene milyonlarca kişi sürücü kurslarına yazılıyor ve ilgili sınavlar ile direksiyon derslerini başarı ile verip sürücü belgesini elde etmeye hak kazanmak için çaba gösteriyor.

Belli aşamalar neticesinde elde edilen ehliyetleri ilk defa temin etmek için ya da eskisini değiştirerek yenisini almak için ise randevu almak gerekiyor. Günümüzde online hizmetlerin daha iyi çalışır hale gelmesiyle beraber trafik şubelerindeki kuyrukların ve büyük vakit kayıplarının önüne geçilmiş, internetten alınan randevularla beraber şubelerde beş dakika kadar kısa bir sürede işlemlerin tamamlanmasının önü açılmıştır.

Ehliyet Harçları Ne Kadar? Ücretler Nereye Yatırılır? (Adım Adım)

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Eğer sürücü belgenizi kaybettiyseniz ve yenisini çıkartmak istiyorsanız ya da eski belgenizi yeni ehliyetle değiştirmek istiyorsanız ya da ilk kez almaya hak kazandığınız sürücü belgenizi temin etmek istiyorsanız şubeye gitmeden önce internet üzerinden randevu almanız gerekiyor.

 • Ücretsiz ve hızlı bir şekilde Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi web sitesi vasıtasıyla ehliyet randevunuzu alabilmek için ilk olarak bu bölümün alt kısmında sizlerle paylaşmış olduğumuz linke tıklamanız gerekiyor.

a9x9yepflepwuml9dib70hlirohvywc9q6275oml.jpeg

 • Söz konusu bağlantıya tıklamanızın ardından önünüze üst tarafta görmüş olduğunuz görüntü gelecek. İşlemlerinize devam edebilmek için birinci adım olarak ekrandaki formdan hangi işlemi yapmak istediğinizi seçmelisiniz. Eğer ilk kez ehliyet alıyorsanız “ilk defa sürücü belgesi müracaatı” ifadesine, kaybetmiş olduğunuz ya da var olan eski sürücü belgenizi yenisi ile değiştirmek istiyorsanız “eski sürücü belgesi yenileme – fark (kayıp-çalıntı) ifadesine, yurtdışında geçerli olan bir ehliyeti Türkiye için de geçerli hale getirmek istiyorsanız “tebdil” ifadesine tıklamalısınız.
 • Hangi amaçla işlem yapmak istediğinizi seçtikten sonra sistem otomatik bir şekilde yeni bir alt form oluşturacak ve bu formda hangi şehirden ehliyet randevusu almak istediğinizi seçmeniz sizden talep edilecek.

 • Daha kalabalık bir popülasyona hitap ettiği için bu yazıda örnek olarak İstanbul şehrini seçip işlemleri anlatmaya devam ettik. Siz de randevu almak istediğiniz şehri seçince üstteki görselde de gördüğünüze benzer bir ekran karşınıza çıkacak ve A’dan Z’ye doğru ilçeler alfabetik bir şekilde sıralanacak. Bu ekranda hangi ilçelerin randevu için boş kontenjana sahip olduğunu, kontenjana sahip olan ilçelerde kaç kişilik yer olduğunu, söz konusu kurumların randevu için uygun oldukları en yakın randevu tarihlerini görebilirsiniz.
 • Ehliyet yenileme ya da ilk kez ehliyetinizi alma adına randevu almak istediğiniz kurumun kontenjanı dolu görünüyorsa başka bir şubeyi tercih edebilir ya da birkaç gün sonra randevu almak için yeniden şansınızı deneyebilirsiniz.
 • Eğer ki ilçelerin emniyet şubelerinden randevu alırken daha kapsamlı bilgilere ulaşmak istiyorsanız üst taraftaki görselde de gördüğünüz gibi bilgi sütununun hemen altında yer alan butonlara basıp daha kapsamlı açıklamaları görüntüleyebilirsiniz.
 • Randevu için saat ve tarih seçebilmek için ise tercih ettiğiniz şubenin adının bulunduğu satırın en sağ sütununda bulunan butona tıklamanız gerekir.

u4ilvcthpl46hgos3uiqe1ezfssrdgeaoemraprp.jpeg

 • Bu işlemleri yaptıktan sonra sistem, tarafınızdan kişisel bilgilerinizi talep edecektir. Üstteki görselde de görebildiğiniz üzere sırayla T.C. kimlik no, ad, soyad, doğum tarihi, cep telefonu numarası, e-mail adresi gibi bilgileri girmelisiniz ve sayfada alt tarafta yer alan güvenlik kodunu da ilgili boşluğa yazıp “devam et” yazısına tıklamalısınız.
 • Eğer kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiyseniz randevu için tarih ve saat seçme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Randevunuzun hangi tarihte ve saatte gerçekleşeceğini belirledikten sonra sisteme yazmış olduğunuz e-mail adresinize bir posta gönderilecek ve bu postadaki onay bağlantısına tıklamanız gerekecek. Bu bağlantıya tıklayarak randevunuzu onaylamış ve doğrulamış olursunuz. Aksi durumda randevunuz iptal olur ve seçmiş olduğunuz tarihte kuruma gitseniz bile işlemleriniz gerçekleştirilmez.
 • İşleminiz bitince sistem tarafından otomatik olarak ya da mail yoluyla tarafınıza iletilen EGM randevu referans numarası da sorgulama işlemleri ve diğer detaylar için gerekli olabileceğinden bunu bir yere kaydetmeniz önerilir.

Ehliyet randevusu almak için TIKLAYINIZ!

Ehliyet Randevu Sorgulama İşlemi Nereden Yapılıyor?

Ehliyet alma ya da yenileme sürecindeki önemli meselelerden bir diğeri de sürücü belgenizi temin etmek için aldığınız randevuya ilişkin bilgileri sorgulamaktır. Ehliyet randevusu alan sürücüler gerek randevuyu başarılı bir şekilde alıp alamadıklarını öğrenmek adına gerekse randevu detaylarını eksiksiz bir şekilde görmek adına ehliyet randevusu sorgulama işlemi yapmak isteyebilirler.

 • Yeni ehliyetinizi temin etmek için almış olduğunuz randevuyu sorgulamak adına ilk önce bu bölümün alt kısmında sizinle paylaştığımız linke tıklamalısınız.

 • İlgili bağlantıya tıklamanızın ardından önünüze üstteki görselde yer alan sayfa açılacak ve bu sayfa üzerinde yer alan “randevu durum” butonuna tıklamanız gerekecek.

 • Randevu durum butonuna basmanızın ardından sayfanın içerisinde yeni bir pencere otomatik olarak açılacak ve sorgulama işlemini yapabilmeniz için ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve randevu işlemleri sonrasında size iletilen referans numaranızı girmeniz gerekecek. Bu bilgileri alakalı boşluklara doğru bir şekilde yazdıktan sonra “devam et” butonuna tıklayarak randevunuzu sorgulayabilir ve detayları görebilirsiniz.
 • Eğer EGM referans numaranızı bulamıyorsanız sayfanın en alt kısmında bulunan kırmızı yazıya tıklayabilirsiniz.
 • İlgili yere tıkladıktan sonra önünüze çıkan pencereye adınızı, soyadınızı, TC kimlik numaranızı ve randevu esnasında vermiş olduğunuz cep telefonu numaranız ile e-mail adresinizi yazıp “gönder” butonuna tıklayın. Referans numarası e-posta adresinize yeniden gönderilecektir.

Ehliyet randevunuzu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Ehliyet Randevu Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet randevusu aldıktan sonra randevu vakti geldiğinde şubeye giderken bazı belgeleri yanınızda hazır bulundurmanız gerekiyor. Duruma göre bu belgeler değişiklik gösterebilir.

Elinizdeki sürücü belgesi yıprandığı için yeni bir belge çıkarmak istiyorsanız yanınızda şu belgeler olmalı:

 • 2 tane 5×6 ebadında beyaz fonlu biyometrik konseptte vesikalık fotoğraf
 • Zayi değilse mevcut sürücü belgeniz
 • Fotoğraflı sürücü sağlık raporu
 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği
 • Dilekçe
 • Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelinin vergi dairelerine ya da kurumun anlaşmalı olduğu herhangi bir bankaya yatırıldığına dair makbuz

Sınavda başarılı olarak ilk kez sürücü belgesi alacaksanız yanınızda olması gereken belgeler şunlardır:

 • Kan grubu belgesi
 • 2 tane 5×6 boyutunda beyaz fonlu biyometrik fotoğraf
 • Fotoğraflı sürücü sağlık raporu
 • Sürücü belgesi dosyası
 • Nüfus cüzdanı, avukat kimliği ya da pasaport
 • Motorlu taşıt sürücü sertifikası
 • Gerekli bedellerin vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırıldığını belirten makbuz

Ehliyetimi Kaybettim! İşlemler, Randevu ve Gerekli Evraklar

 

2023 Yılında Planlanan Ehliyet Harç Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet harç ücreti 2.489 TL olarak belirtilmiştir.

Eski Ehliyeti Yenileme Tarihi Ne Zaman?

31 Aralık 2024 e kadar eski ehliyetlerinizi yenilemeniz gerekmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.