Trafik

Yeni Ehliyet Randevu Alma 2024 Eski Ehliyet Yenileme

Yeni Ehliyet Randevu Alma - Eski Ehliyet Yenileme, Ehliyet Randevu, e-Devlet Ehliyet Randevu, Ehliyet Yenileme Randevu, Eski Ehliyet Nasıl Değiştirilir? Nüfus Müdürlüğü Ehliyet Randevu, Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Yeni Ehliyet Randevu Alma – Eski Ehliyet Yenileme; Araç sayısı arttıkça araç kullanıcı sayısı da artmaktadır. Bunun için araç kullanımına uygun olduğunu belirten ve hak kazanılan bir ehliyet durumu söz konusudur. Yaş sınırını geçen her gencin ilk hedeflerinden birisi ehliyetine bir an önce kavuşmaktır ve bu hedef uğruna her yıl milyonlarca insan sürücü kursuna yazılıp gerekli sınavlar ile direksiyon derslerini geçip sürücü belgesi almaya hak kazanmak için uğraşır. Günümüzde pek çok şoför, sürücü belgesini genç yaşlarda aldığı için zaman geçtikçe ehliyetlerde bazı yıpranmalar yaşanmış, kimi sürücüler ise sürücü belgelerini kaybetmiştir.

Bu tip durumlarla karşılaşıldığında ya da başka sebepler yüzünden ehliyetin değişmesi gerekirse yeni ehliyetinizi temin edebilmek için randevu almanız gerekecektir. Yakın geçmişte yeni ehliyet alabilmek için online randevu almak mümkün olmadığından trafik şubelerinin önünde büyük kuyruklar oluşuyor ve vatandaşlar uzun zamanlar boyunca sırada beklemek durumunda kalıyordu. Fakat teknolojinin gelişmesiyle beraber internet üzerinden randevu almak mümkün hale geldi ve bu sayede yeni ehliyetinizi beş dakika içerisinde şubeden alabiliyorsunuz.

Ehliyetimi Kaybettim! İşlemler, Randevu ve Gerekli Evraklar

Eski Ehliyet Nasıl Değiştirilir?

Eğer eski ehliyetinizi değiştirmek istiyorsanız internet üzerinden randevu işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ve gerekli belgelerle birlikte randevunuzun günü ve saati geldiğinde ilgili şubeye gitmeniz gerekiyor.

 • Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi aracılığıyla ehliyet randevusu almak için ilk olarak yazının devamında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklamalısınız.

 • İlgili sayfayı açtıktan sonra karşınıza yukarıda görmüş olduğunuz ekran gelecek. Bu ekrandan işleminize devam edebilmek için ilk olarak yapmak istediğiniz işlemin türünü seçin. Eğer var olan sürücü belgenizi yenilemek ya da kaybettiğiniz sürücü belgesinin yerine yeni bir ehliyet çıkarmak için “eski sürücü belgesi yenileme-fark (kayıp-çalıntı) seçeneğine, ilk kez ehliyet alacaksanız “ilk defa sürücü belgesi müracaatı” seçeneğine, başka ülkeden aldığınız ehliyeti uyumlu hale getirmek istiyorsanız “tebdil” seçeneğine tıklayın.
 • Yeni ehliyet almak adına işlem yaptığınızı göz önünde tutarak bu butona bastığınızı düşünürsek sistem otomatik olarak bir alt form açacak ve işlem yapmak istediğiniz şehri seçmenizi talep edecektir. Burada hangi şehirden yeni belgenizi almak istediğinizi seçin.

alhnzdj6n3cfszenijoiqvehogw0d95hlxvhhcpo.jpeg

 • Örnek olması adına bu yazıda sizler için İstanbul şehrini seçerek işleme devam ettik. Şehri seçtiğiniz durumda karşınıza üstteki ekran görüntüsüne benzer bir ekran gelecek ve ilçeler A’dan Z’ye doğru alfabetik olarak sıralanacak. Ekranda hangi ilçelerde randevu için boş kontenjan olduğunu, kontenjan varsa kaç kişilik yer kaldığını, kurumun müsait olduğu en yakın randevu tarihini görebilirsiniz.
 • Eğer “yeni ehliyet randevusu alamıyorum” diyorsanız ve sistemde sorun yoksa büyük ihtimalle tercih ettiğiniz şubenin kontenjanı dolmuş olabilir, başka bir şubeden randevu almayı deneyebilirsiniz ya da aynı şube için farklı bir zamanda tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.
 • İlçelerin Emniyet Müdürlüklerinden randevu alırken daha detaylı bilgi almak isterseniz yukarıdaki görselde de görebildiğiniz üzere bilgi sütunu altındaki butonlara basarak ayrıntılı açıklamalara ulaşabilirsiniz.
 • Randevu tarih ve saatinizi seçebilmek için tercih ettiğiniz şubenin isminin yer aldığı satırdaki en sağ sütunda yer alan butona basmanız gerekecek.

4rmauypvfje3shtgeliigxuheqevbgrh8n6bmj5b.jpeg

 • Bu noktadan sonra sistem sizden kişisel bilgilerinizi isteyecektir. Yukarıdaki ekranda da görmüş olduğunuz üzere sırasıyla TC kimlik numaranızı, isminizi, soyadınızı, doğum tarihinizi, cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi girip sayfadaki güvenlik kodunu da yazarak “devam et” yazısına tıklayın.
 • Kişisel bilgilerinizi girmenizin hemen ardından randevunuzun tarihini ve saatini seçebilirsiniz.
 • Seçim işlemlerinizi yapıp randevu meselesini hallettikten sonra sisteme girdiğiniz e-posta adresine bir mail gelecek ve bu maildeki onay linkine tıklamanız gerekecek. Eğer onay linkine tıklayarak randevunuzu doğrulamazsanız yapmış olduğunuz işlemler geçersiz sayılacak ve randevunuz iptal olacaktır. O yüzden mail adresinizi doğru girip kurumdan size gönderilen e-postadaki talimatları uygulamanız gerekir.
 • İşlem sonrasında size verilen referans numarasını unutmamanız ve bir yere kaydetmeniz tavsiye edilir. Bu referans numarası randevu işlemi sonucunda size iletilebileceği gibi mail yoluyla da tarafınıza gönderilebilir.

Yeni ehliyet randevusu almak için TIKLAYINIZ!

Yeni Ehliyet Randevu Sorgulama İşlemi Nereden Yapılıyor?

Ehliyet yenileme işlemleriyle alakalı önemli konulardan bir tanesi de sürücü belgesi için almış olduğunuz randevuyu sorgulamaktır. Sürücüler hem randevu alırken yaptıkları işlemde başarılı olup olmadıklarını öğrenmek hem de randevu ile ilgili unuttuğu ya da şüpheye düştüğü detaylardan emin olmak adına randevu sorgulama işlemi yapmayı tercih ediyorlar. Siz de ehliyet randevunuza ilişkin detaylara ulaşmak istiyorsanız internet üzerinden yapacağınız işlemlerle kısa sürede ücretsiz olarak bilgileri edinebilirsiniz.

 • Yeni ehliyet için aldığınız randevuyu sorgulamak için ilk olarak bu bölümün en alt kısmında sizlerle paylaşmış olduğumuz linke tıklamanız gerekiyor.

jjrqpmarq0cembi4mogd2b8u43hpumbuixgisbd7.jpeg

 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki sayfa açılacak ve burada “randevu durum” butonuna tıklamalısınız.

 • Randevu durumu butonuna tıkladıktan sonra karşınıza sayfa içinde ayrı bir pencere açılacak ve TC kimlik numaranız ile randevu alırken tarafınıza verilen referans numarası sizden istenecektir. Bu bilgileri ilgili boşluklara yazdıktan sonra “devam et” butonuna tıklayıp randevunuzun detaylarını öğrenebilirsiniz.
 • Eğer referans numaranızı kaybettiyseniz en altta yer alan kırmızı yazıya tıklayın.
 • Bu yazıya tıkladıktan sonra açılan pencereye kimlik numaranız, adınız, soyadınız, randevu alırken vermiş olduğunuz cep telefonu numaranız ve e-mail adresinizi yazarak “gönder” butonuna tıklayarak referans numaranızı mail hesabınızda görüntüleyebilirsiniz.

Ehliyet randevunuzun durumunu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Yeni Ehliyet Randevusuna Giderken Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni ehliyet için randevu aldıktan sonra tarih ve saati geldiğinde şubeye giderken yanınızda bazı belgeleri de götürmek durumundasınız. Bu belgeler duruma göre değişiklik gösterebilir.

Eğer eski sürücü belgeniz yıprandığı için yeni bir ehliyet çıkarma talebiniz varsa randevuya giderken yanınızda şu belgeleri götürmelisiniz:

 • Zayi değilse mevcut sürücü belgesi
 • Fotoğraflı sürücü sağlık raporu
 • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukatlık kimliği
 • İki adet 5×6 ebadında beyaz arka plana sahip biyometrik formatlı vesikalık fotoğraf
 • Dilekçe
 • Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairesine ya da anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

Eğer eski tip sürücü belgenizi yenisiyle değiştirmek için randevu aldıysanız yanınızda şu belgeleri götürmelisiniz:

 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği
 • Fotoğraflı sürücü sağlık raporu
 • Eski sürücü belgeniz
 • Kan grubunuzu belirten bir belge veya yazılı beyan

Ehliyet Harçları Ne Kadar? Ücretler Nereye Yatırılır?

 

A Sınıfı Ehliyet Harcı Ne Kadar Oldu?

Güncellenen fiyatlarla birlikte 825 TL olmuştur.

B Sınıfı Ehliyet Harcı Ne Kadar Oldu?

Güncel hali ile 2.489 TL olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu