enflasyonemeklilikötvdöviz

Egzoz Emisyon Muayenesi Ücreti ve Cezası Ne Kadar?

Egzoz Emisyon Muayenesi Ücreti ve Cezası Ne Kadar?
A+
A-

Egzoz Emisyon Muayenesi Ücreti ve Cezası Ne Kadar? Taşıt muayene durumu sağlıklı trafik akışı ve yol güvenliği için son derece önemlidir. Gerekli belgeler nelerdir, egzoz muayene ücreti ne kadar, muayene gecikme ücreti ne kadar gibi birçok soruyu sizler için cevapladık.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı kullanımı sona erdirildi. Egzoz emisyon ölçümleri online olarak sistemlere kaydedildi ve ekstra belge taşıma gerekliliği ortadan kaldırıldı. Önceleri araç sahiplerinin belirli dönemlerde egzoz muayenesi yaptırarak egzoz pulu almaları gerekiyordu. Artık pul taşıma gerekliliği kalmadı ve yeni sisteme geçildi. Bu yeni sistemle birlikte yanlış ölçümlerin ve gecikmelerin önlenmesi planlandı.

Araç Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nereden Yapılır?

Egzoz Emisyon Muayenesi Nedir?

Çevre kirliliğini önlemek ve canlıları korumak amacıyla araç sahiplerinin iki yılda bir araçlarını denetimden geçirmesi gerekiyor. Bu denetim sonucunda çevre kirliliğine sebep olan araçların tamir edilmesi için vakit tanınıyor ve tekrar egzoz emisyon muayenesine girmeleri gerekiyor. Bu muayeneyi yaptırmayan kişiler için trafik denetimlerinde her yıl binlerce ceza kesiliyor. Otomobillerde her iki yılda bir yaptırılması gereken egzoz emisyon ölçümü, sıfır kilometre satın alınan araçlar için ilk 3 yılın sonunda, sonraki yıllarda ise her iki yılda bir tekrarlanmalı. Diğer motorlu taşıtlar ise her yıl egzoz emisyon ölçümü yaptırmak zorundalar. Hibrit ve elektrikli araçlar, hidrojen ile çalışan araçlar, 1979 model yılı ve daha eski dizel motorlu araçlar, motosikletler ve mopedler ise egzoz muayenesinden muaftırlar.

Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

2023 yılı TÜVTÜRK muayene istasyonlarında yapılacak egzoz emisyon muayenesi ücreti katma değer vergisi dahil olmak üzere 180 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Egzoz muayenesinde sadece:

  • Muayene yapılacak aracın tescil belgesi,
  • T.C. Kimlik Numarasını gösteren herhangi bir resmi kimlik (ehliyet, pasaport ya da nüfus cüzdanı) gereklidir.

Son dönemlerde sistemin değişmesini fırsat bilen dolandırıcılar vesilesiyle ekstra ücret istenmesi gibi durumlar söz konusu değildir. Sizleri arayıp ekstra ücret isteyenlere ya da üzerinize borç olduğunu iddia eden kişilere inanmayın. Egzoz emisyon muayenesi için sadece 180 Türk Lirası ödemeniz yeterlidir.

Egzoz Muayenesinden Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Egzoz muayenesinden önce egzoz sistemi üzerindeki delikleri, çatlakları ve pasları kontrol etmeli, kusurları onarmalısınız.
  • Katalitik konvertöre sahip araçlarda parçanın sağlam durumda olması azami önem taşıyor. Katalitik konvertörü bozuk araçlarda emisyon değerleri çok yüksek çıktığı için muayeneyi geçememe ihtimali çok yüksek. Bunun yanında aracın periyodik bakımlarının yapılmış olması da egzoz emisyon değerlerini doğrudan etkiler.
  • Motor yağı, hava filtresi ve mazot filtresi eskimiş araçlarda emisyon değerleri çok yüksek çıkabilir. Yeni nesil dizel otomobillerde yer alan dizel partikül filtresi, kısa adıyla DPF’nin tıkanık olması, son susturucunun çatlak ya da tıkalı olması gibi faktörler emisyon ölçümlerini doğrudan olumsuz etkileyerek muayeneden kalmanıza sebep olabilir. Bu sebeple aracınızı muayeneye götürmeden önce mutlaka kontrollerini sağlamalısınız. Eğer aracınızın egzoz ölçümleri yüksek çıktıysa ve muayeneyi geçemediyseniz endişelenmeyin. Verdiğiniz ücrete dahil olarak, aracınızı tamir ettirdikten sonra iki kere daha muayeneye girebilirsiniz.

Egzoz Muayene İstasyonları

Aracınızı egzoz muayenesine götürmeniz gerekiyorsa yaşadığınız bölgedeki istasyonları araştırmanız gerekir. Egzoz gazı emisyon ölçümünü bütün sabit TÜVTÜRK istasyonlarında gerçekleştirebilirsiniz. Araç sahipleri, muayene geçerlilik tarihine kadar egzoz muayene pulunu ve ruhsatını yanlarında taşımalılar. Ancak Ocak 2018’den itibaren Egzoz Gazı Kontrolü Yönetmeliği’ne göre egzoz pulu ve egzoz muayene ruhsatı yürürlükten kaldırıldı. Artık muayeneden sonra araç sahiplerine rapor verilecek ve araç bilgileri sunucular üzerine kaydedilerek online olarak bakanlık tarafından takip edilebilecek. Aynı zamanda kullanıcılar da egzoz emisyon ölçümlerinin geçerlilik tarihini e-Devlet üzerinden kontrol edebilecekler. Bu sayede yanlış ölçümlerin, ölçüm yapmadan verilen belgelerin, sahte emisyon pulu ve ruhsatının kullanılmasının, kullanıcı kaynaklı gecikmelerin önüne geçilmesi planlanıyor.

Çevre kirliliğinin önlenmesi ve canlıların hayatı için azami öneme sahip egzoz sistemlerinin denetlenmesi gereklidir. Bu sebeple sizlere de düzenli olarak araçlarınızın bakımlarını yaptırmanızı, egzoz sisteminizi kontrol ederek yola çıkmanızı, olası cezalardan kaçınmak adına muayene geçerlilik tarihinizi kontrol etmenizi öneriyoruz.

Egzoz Muayenesi Gecikme Cezası Ne Kadar?

Egzoz emisyon ölçümünü gerekli periyotlarda yaptırmayan yani egzoz muayenesi geciken sürücülere 2023 yılı için 6.227 TL ceza kesilir. Ayrıca sınır değerlere sahip olmayan araçların sahiplerine egzoz emisyon ölçümü cezası kapsamında 12.561 Türk Lirası ceza kesilir.

Araç Muayene Randevu Alma İşlemi Nereden Yapılır?

 

Egzoz Muayene Cezasını Kaç Gün İçinde Ödersen Ne Kadar İndirimden Faydalanırsın?

Cezayı 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimden faydalanabilirsiniz.

Muayenesiz Araçla Trafiğe Çıkma Cezası Ne Kadar Oldu?

2023 yılı itibariyle 951 TL olmuştur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.