Trafik

Ehliyetsiz Araba Kullanma 2024 Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz Araba Kullanma - Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Ne Kadar? Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Araç Sahibine,18 Yaş Altı Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası, Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Ruhsat Sahibi, 2. kez Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası ve daha fazlası yazımızda...

Ehliyetsiz Araba Kullanma – Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Ne Kadar? Her yıl binlerce kişi ehliyet takmadığı için trafik kazasında hayatını kaybetme ya da sakat kalmaktadır. Ehliyet kullanımı hayati bir öneme sahipken peki Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nedir? Sürücü Belgesini Yanında Bulundurmadan Araç Kullanmak? Ehliyetsiz Araç Kullanma Para Cezaları Nasıl Ödenir gibi soruların cevabı yazımızda…

Bilindiği üzere Emniyet Müdürlüğüne ya da jandarmaya bağlı trafik birimlerince yapılan denetimlerde ehliyetsiz araç kullananlara cezai işlem uygulanır. Cezaların şekli ve tutarı ehliyetsiz kullanılan araca ve ehliyetsiz araç kullanmanın çeşidine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda ehliyetsiz araç kullanan sürücüye ehliyetsizlik cezası uygulanırken araç sahibine de para cezası uygulanabilir. Ehliyetsiz araç kullanımında sadece para cezası uygulanmaz. Ehliyetsiz araç kullanımına göre kullanılan aracın trafikten meni, varsa sürücü belgesi iptali, psikolojik tedavi zorunluluğu hatta hapis cezası bile uygulanabilir.

Egzoz Emisyon Muayenesi Ücreti ve Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası

Trafik ceza kanununa göre ehliyetsiz araç kullanma cezaları şu şekilde sınıflandırılmıştır:

 • Sürücü belgesi olmadan araç kullanmak
 • Sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak
 • Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullanmak
 • Sürücü belgeleri sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları kullanmak
 • Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak
 • Dış ülkelerden alınan yönetmeliğe aykırı süre ve şartlara ait sürücü belgesi ile araç kullanmak
 • Sürücü belgesini yanında bulundurmadan araç kullanmak
 • Sürücü sertifikasını sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden araç kullanmak
ehliyetsiz araba kullanma cezası
ehliyetsiz araba kullanma cezası

Trafik ceza kanunu rehberine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Sürücü Belgesi Olmadan Araç Kullanmak

Sürücü belgesi olmadan araç kullananlara Trafik Ceza Kanunu 36/3-a maddesi uyarınca 8.190 TL para cezası uygulanır ve araç kullanmaktan men cezası verilir. Kullanıcı araç sahibi değilse sürücü belgesiz kişilere araç kullandırımından yine aynı kanun ve maddesi uyarınca aynı tutarda para cezası uygulanır.

Sürücü Belgesini Yanında Bulundurmadan Araç Kullanmak

Sürücü belgesini yanında bulundurmadan araç kullananlara ya da trafik yetkilileri tarafından istendiğinde göstermeyenlere Trafik Ceza Kanunu 44/1-b maddesi uyarınca 951 TL para cezası uygulanır ve sürücü belgelerine 5 ceza puanı işlenir.

Sürücü Belgesi Geçici Olarak Alındığı Halde Araç Kullanmak

Sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren alındığı halde araç kullananlara Trafik Ceza Kanunu 36/3-b maddesi uyarınca 2.kez ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak para cezası uygulanır ve araç kullanmaktan men cezası verilir. Kullanıcı araç sahibi değilse sürücü belgesiz kişilere araç kullandırımından yine aynı kanun ve maddesi uyarınca aynı tutarda para cezası uygulanır.

Sürücü Belgesi İptal Edildiği Halde Araç Kullanmak

Sürücü belgesi iptal edildiği halde araç kullananlara Trafik Ceza Kanunu 36/3-c maddesi uyarınca 8.190 TL para cezası uygulanır ve araç kullanmaktan men cezası verilir. Kullanıcı araç sahibi değilse sürücü belgesiz kişilere araç kullandırımından yine aynı kanun ve maddesi uyarınca aynı tutarda para cezası uygulanır.

Sürücü Belgeleri Sınıfına Göre Sürmeye Yetkili Olmadıkları Araçları Kullanmak

Sürücü belgeleri sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları kullananlara Trafik Ceza Kanunu 39/2 maddesi uyarınca 4.060 TL para cezası uygulanır ve 20 ceza puanı ile birlikte araç kullanmaktan men cezası verilir. Kullanıcı araç sahibi değilse sürücü belgesiz kişilere araç kullandırımından yine aynı kanun ve maddesi uyarınca aynı tutarda para cezası uygulanır.

ehliyet sınıfları
ehliyet sınıfları

Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi İle Araç Kullanmak

Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullananlara Trafik Ceza Kanunu 39/3 maddesi uyarınca 1.235 TL para cezası uygulanır ve trafik zabıtaları tarafından ehliyetlerine el konur.

Dış Ülkelerden Alınan Yönetmeliğe Aykırı Süre ve Şartlara Ait Sürücü Belgesi İle Araç Kullanmak

Dış ülkelerden alınan yönetmeliğe aykırı süre ve şartlara ait sürücü belgesi ile araç kullananlara Trafik Ceza Kanunu 39/4 maddesi uyarınca 1.235 TL para cezası uygulanır.

Sürücü Sertifikasını Sınıfına Uygun Sürücü Belgesine Dönüştürmeden Araç Kullanmak

Sürücü sertifikasını sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden araç kullananlara Trafik Ceza Kanunu 42/11 maddesi uyarınca 4.064 TL para cezası uygulanır. Ayrıca, kullanıcı araç sahibi değilse sürücü belgesiz kişilere araç kullandırımından yine aynı kanun ve maddesi uyarınca aynı tutarda para cezası uygulanır.

Ehliyetsiz Motor Kullanmanın Cezası

Ehliyetsiz motor kullananlara sürücü belgesi olmadan araç kullananlara uygulanan aynı cezalar uygulanır. Ehliyetin ne şekilde bulundurulmadığına bağlı olarak yukarıdaki durumlara göre Trafik Ceza Kanunun ilgili maddelerince ceza işlemleri uygulanır.

ehliyetsiz motor kullanma cezası
ehliyetsiz motor kullanma cezası

Ehliyetsiz Araç Kullanma Ve Kazaya Karışma

Ehliyetsiz araç kullanıldığı ve kazaya karışıldığı durumlarda her ne şart olursa olsun öncelikli olarak Trafik Ceza Kanunun ilgili maddeleri uygulanır. Kazanın hafif ya da ağır olması durumuna göre trafik yetkilileri tarafından tutulan rapor doğrultusunda savcılık trafiği tehlikeye atarak can ve mal kaybı zararına yol açma suçlarından kamu davası açabilir. Ayrıca, taraflar arasındaki anlaşmazlığa göre karşı tarafın tazminat açma hakkı da vardır.

Ehliyetsiz araç kullanımında ölümlü kazaya karışıldığında ise ölüme sebep olma, ölüme sebebiyet verme vb. suçlardan hem karşı taraf hem de savcılık dava açabilir. Dava doğrultusunda mahkemelerce idari para cezası, tazminat bedeli ve hapis cezası gibi cezalar verilebilir. Ek olarak yapılan yeni düzenlemelerden sonra ehliyetsiz kazaya karışılması durumunda sigorta şirketleri kaza masraflarını ödemekten kaçınmaz. Her türlü zararı tanzim ettikten sonra bu giderleri araç sürücüsünden tazminat olarak geri alma hakkına sahiptir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Para Cezaları Nasıl Ödenir?

Sürücü belgesi olmadan araç/motor kullananlara Trafik Ceza Kanunu ilgili maddelerince uygulanan para cezaları e-Devlet üzerinden e-Devlet şifresi girişi yapılarak öğrenilebilir. Cezaların 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 indirim sağlanır. Ehliyetsiz araç kullananlar ve ehliyetsiz araç kullandırdıkları için plakalarına ceza yazılanlar ödemelerini nakit olarak yapabildikleri gibi Gelir İdaresi Resmi Sitesi üzerinden online olarak ödeyebilirler.

e-Devlet sürücü belgesi ve plaka üzerine yazılan ceza sorgulama sayfası için TIKLAYINIZ!

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nakit Ödeme

Aşağıdaki ödeme kanalları üzerinden ehliyetsiz araç kullananlara ve araç kullandıranlara verilen cezalar nakit olarak ödenebilir;

 • Vergi daireleri
 • PTT
 • Anlaşmalı bankalar
ehliyetsiz araç kullanma cezası
ehliyetsiz araç kullanma cezası

Gelir İdaresi sürücü belgesi ve plaka üzerine yazılan cezaların ödenebildiği anlaşmalı bankalar listesi için TIKLAYINIZ!

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası İnternet Üzerinden Ödeme

Ehliyetsiz araç kullanımına ilişkin uygulanan para cezaları Gelir İdaresi Resmi internet sitesi üzerinden kredi kartı aracılığıyla ödenebilir. Kredi kartının internet alışverişine açık olması ve kullanıcının bankayla olan anlaşmasına göre ehliyetsiz araç kullanma cezası taksitlendirme işlemi yapılabilir.

Gelir İdaresi sürücü belgesi ve plaka üzerine yazılan ceza ödeme sayfası için TIKLAYINIZ!

Araç Vize Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

 

Ruhsatı Araçta Bulundurmama Cezası Ne Kadar Oldu?

Yeni yıla girmemizle birlikte 2023 yılı için bu ceza 370 TL olmuştur.

Standart Dışı Plaka Kullanma Cezası Ne Kadar Oldu?

2023 yılı ile birlikte 1.672 TL olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu