Trafik

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama 2024 Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama - Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır? Ehliyet Ceza Puanı Sorgulaması Nereden Yapılır? Hangi İhlal Yüzünden Ceza Limitinden Kaç Puan Düşürülüyor? Sürücü Ceza Puanı Nasıl Sıfırlanır? Plakadan Trafik Cezası Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama – Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır? Sürücülerin merak ettiği ehliyet ceza puanı hakkında aradığınız hemen hemen her şeyi sizler için derledik… Ehliyet Ceza Puanı Sorgulaması Nereden Yapılır? Hangi İhlal Yüzünden Ceza Limitinden Kaç Puan Düşürülüyor? Sürücü Ceza Puanı Nasıl ve Ne Zaman Sıfırlanır? Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından alınan karar doğrultusunda trafikteki can ve mal kaybını minimum seviyeye indirmek, trafik kazalarının sayısını azaltmak amacıyla ehliyet ceza puanı isimli yeni bir yöntem yürürlüğe kondu. Ceza puanı sistemine göre belli bir ihlal sayısını aşan sürücülerin ehliyetleri belli süreliğine ellerinden alınacak, ehliyetine el konulan sürücü, belgesine kavuştuktan sonra ihlal yapmaya devam ediyorsa daha ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

Bu sistemde her sürücüye 100 ceza puanı limiti veriliyor ve trafikte gerçekleştirilen her ihlalin ardından bu limitten belli bir sayı düşülüyor. Trafikte yapılan hatalar devam eder ve ihlallerin sayısı artarsa ceza puanı limiti dolar ve bununla beraber sürücü belgesine en az iki aylık bir süre için el konulur. İhlallerin türü ve sonucu göz önüne alınarak bu süre ilgili kurum ve kişiler tarafından uzatılabilir. Hal böyle olunca trafikte olabildiğince az ihlal yapmaya gayret göstermek ve ehliyeti kaptırmamak için sürücü ceza puanı sorgulama da günümüzde önemli meselelerden biri haline geldi.

Ehliyet Randevu Alma ve Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Hangi İhlal Yüzünden Ceza Limitinden Kaç Puan Düşürülüyor?

Sürücü ceza puanınızı etkileyen her ihlal farklı bir dereceye sahiptir. Alt tarafta yer alan listeye bakarak genelde karşılaşma ihtimaliniz olan ihlallerin sürücü ceza puanınızı ne kadar düşüreceğini öğrenebilirsiniz.

 • Alkollü araç sürmek: 20 ceza puanı
 • Emniyet kemeri kurallarını ihlal etmek: 15 ceza puanı
 • Geçme kurallarına uymamak: 20 ceza puanı
 • Hız sınırını %10’ ile %30 arasında geçmek: 10 ceza puanı
 • Hız sınırını %30’dan daha fazla geçmek: 15 ceza puanı
 • Trafikte seyir halindeyken telefonla meşgul olmak: 10 ceza puanı
 • Trafikte dönüş kurallarını ihlal edip başkalarının can ve mal güvenliğini tehdit etmek: 20 ceza puanı

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulaması Nereden Yapılır?

Toplamda yüz puandan oluşan ehliyet ceza sınırınızı bir yıl içerisinde doldurursanız en az iki aylık bir süre için trafikten men edilme cezası ile karşı karşıya olursunuz. Bu yüzden belli aralıklarla düzenli olarak ehliyet ceza puanınızı sorgulayıp ihlal durumunuza göz atmak sizin için yararlı olacaktır. Sürücü ceza sorgulama işleminin önemli olmasının bir diğer sebebi ise bazen sistemde yaşanan yanlışlıklardır. İstisnai olarak karşılaşılsa da herhangi bir ihlal yapmayan sürücülere yanlışlıkla ceza kesildiği durumlar olmuştur. Bu yüzden hem bu yanlışlıklara müdahale ederek haksız yere ceza almanızı önlemek hem de ihlal konusunda daha dikkatli davranmak adına ceza puanınızı internet üzerinden sorgulamanız öneriliyor.

 • Sürücü belgeniz için yazılan ceza puanlarını sorgulamak için ilk olarak bu bölümün en alt kısmında sizlerle paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak ilgili sayfayı açmanız gerekiyor.
 • Söz konusu linke tıkladıktan sonra önünüze üst taraftaki görselde gördüğünüz sayfa açılır ve işlemlere başlayabilmek için bu sayfada yer alan “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklamanız gerekir.
 • Bu noktada kimliğinizin doğrulanması için alakalı boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi doğru bir şekilde girmelisiniz.
 • Eğer hala bir e-Devlet şifresi temin etmediyseniz en yakın PTT ofisine giderek yeni şifrenizi kolaylıkla satın alabilirsiniz.
 • e-Devlet şifresi dışında alternatif yöntemlerle de sisteme giriş yapmak mümkündür. Eğer alternatif yollarla sorgulama yapmak istiyorsanız aynı sayfada bulunan internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ya da TC kimlik kartı seçeneklerinden herhangi birini tercih ederek işleminize devam edebilirsiniz.
 • Gerekli bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Sisteme girişinizi gerçekleştirdikten hemen sonra ehliyet ceza puanınızı öğrenebilirsiniz. Eğer adınıza kayıtlı bir sürücü belgesi mevcut değilse yukarıdaki görüntüde yer alan uyarı ile karşılaşırsınız, diğer taraftan bir sürücü belgeniz varsa ve birtakım ihlallere imza atmışsanız bu sayfada yapmış olduğunuz ihlallerin türü, lokasyonu gibi detaylar tarafınıza iletilir.
 • Bu sayfa üzerinde yalnızca size son bir yıl içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz ihlaller sunulur. Eğer daha eski zamanlarda gerçekleştirdiğiniz ihlalleri öğrenmek isterseniz Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren herhangi bir trafik şubesine danışabilirsiniz.

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

ehliyet ceza puanı ne zaman sıfırlanır?
ehliyet ceza puanı ne zaman sıfırlanır?

Sürücü Ceza Puanı Nasıl ve Ne Zaman Sıfırlanır?

Sürücü cezası sorgulama işleminin ardından bazı ihlaller yaptığını gören her sürücü bu puanın nasıl ve ne zaman sıfırlanacağını merak eder. Bunu hesaplamak son derece kolaydır. Yapmış olduğunuz en son ihlalin tarihinden yola çıkıp hangi tarihte ceza puanınızın sıfırlanacak olduğunu öğrenmeniz mümkündür. Doğru şekilde ifade etmek gerekirse bir anda ceza puanınızın sıfırlanması mümkün değildir fakat her bir ihlalin ardından bir sene geçtikçe söz konusu ihlalin puanı silinir. Yani son ihlalinizin üzerinden bir sene geçtiğinde yeni hiçbir ihlale imza atmazsanız tekrar yüz puanlık ihlal yapma hakkınız olur.

Ehliyet ceza puanlarının silinmesi yukarıda da anlattığımız gibi aşamalı olarak gerçekleşir. Daha iyi anlatmak adına bir örnek verelim. Diyelim ki aşağıdaki tarihlerde aşağıdaki ihlalleri gerçekleştirdiniz.

 • 5 Ocak: Hız sınırını yüzde otuz aşmaktan 15 ceza puanı
 • 7 Mart: Emniyet kemeri ihlali yaparak araç sürmekten 15 ceza puanı
 • 4 Haziran: Dönüş ihlali yapmaktan 20 ceza puanı

Bu örnekteki verilerden yola çıkıp 50 ceza puanınız olduğunu, ehliyetinize el konulması için son 50 puanlık hakkınız kaldığını söyleyebiliriz. En eski cezanız 5 Ocak’a dayandığı için önümüzdeki yıl 5 Ocak’a kadar hiç ihlal yapmazsanız 5 Ocak’ta 15 ceza puanınız silinir ve 50+15’ten limitiniz 65’e yükselir. Aynı şekilde son ceza tarihi 4 Haziran’dan bir yıl sonrasına kadar hiç ihlal yapmazsanız kademeli olarak 50+15+15+20’den limitiniz 100’e yükselir ve ihlalleriniz sıfırlanır.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cep telefonlarının kısa mesaj servisleri sayesinde plakadan trafik cezasını sorgulayabilirsiniz. GİB, yani Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan hizmet sayesinde SMS yollayarak trafik cezalarınızı öğrenebilirsiniz. TPC olarak da kısaltılan trafik para cezalarını öğrenmek istiyorsanız 1189’a mesaj göndermeniz gerekir.

TPC yazıp bir boşluk bırakarak aracınızın plaka kodunu yazın, yeniden bir boşluk bırakarak araç tescil tarihini yazın ve son bir boşluk daha bıraktıktan sonra arabanın sahibine ait TC kimlik numarasını yazarak mesajı 1189’a yollayın.

Örnek SMS formatı şu şekildedir:

TPC 34KDC7878 07062015 99872432101

Bu mesajı atınca cezalar tarafınıza iletilecektir ve söz konusu cezalarla ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız TPC AYRINTI yazıp 1189’a yeni bir mesaj yollayabilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır: Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Trafik Cezasına İtiraz mı Etmek İstiyorsunuz?:Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

 

Stajyer Ehliyet Uygulamasındaki Sürücünün Ehliyeti Ne Zaman İptal Edilir?

Sürücü eğer 2 yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyeti iptal edilir.

Ceza Puanım Silinir mi?

Evet 1 yıl sonra aldığınız cezayı yinelememişseniz silinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu