Trafik

SRC Belgesi Sorgulama 2024 SRC Belgem Gelmedi Ne Yapmalıyım?

SRC Belgesi Sorgulama - SRC Belgem Gelmedi Ne Yapmalıyım? e-Devlet SRC Sorgulama, SRC Onay Mesajı Ne Zaman Gelir? SRC Belgesi Sorgulama, Ulaştırma Bakanlığı SRC Sorgulama, SRC Belgesi e-Devlet'ten Nasıl Alınır ve daha fazlası yazımızda...

SRC Belgesi Sorgulama – SRC Belgem Gelmedi Ne Yapmalıyım? Son zamanlarda SRC belgesi ile ilgili pek çok konu araştırılmaktadır. SRC Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? SRC Belgem Çıktı mı? Nasıl Öğrenebilirim? SRC Belgesi Nasıl Alınır gibi pek çok sorunun cevabı sizler için yazımızda…

Avrupa Birliği uyum süreci çalışmaları doğrultusunda uygulamaya konulan SRC belgesi, bugün yolcu ve yük taşımacılığı yapan her sürücüden istenen yasal bir evrak. Mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinen SRC belgesi, yasal olarak belirlenen yollardan başvuru yapan ve gerekli şartları sağlayan kişilere verilir. 

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği kapsamında yürürlüğe giren SRC belgesi düzenlemesi kapsamında, kişi araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlere ek olarak SRC belgesi de alma zorunluluğu getirilmiştir. Yani SRC belgesi ticari yük ve yolcu taşımacılığı için alınan ehliyetten farklı olarak düzenlenen bir evraktır. Bu belgeye sahip olmayan sürücülerin yük veya yolcu taşımasına izin verilmez. Eğer SRC belgesi olmayan sürücü yakalanırsa hem şoföre hem de araç sahibine cezai yaptırım uygulanır. 

Sürücü Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Ulaştırma Bakanlığı SRC Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sınavlı ya da sınavsız bir şekilde SRC belgesi almaya hak kazanan adaylar bu belgeye oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirler. Bildiğiniz gibi günümüzde birçok işlem internet üzerinden yapılabiliyor. e-Devlet kapısı, eskiden kamu kurum ve kuruluşlarında bizzat başvuruyla alınan belgeleri online ortamda ulaşılabilir kılıyor. İşte SRC belgesi de bu şekilde alınabiliyor. Fakat bu noktada önemli bir hususa değinmek istiyoruz.

Eskiden SRC belgesi kart olarak evlere gönderiliyordu. Ama artık yalnızca online sistemler üzerinden alınabiliyor. Yani artık SRC kartı sorgulama ya da kargo ile gönderilen SRC belgesi takip gibi işlemler tarih oldu. Yeni sistemde kişilerin evlerine veya adreslerine herhangi bir belge ya da kart gönderilmiyor. SRC belgesini almak isteyen herkesin e-Devlet sistemini kullanması gerekiyor.

src belgesi
src belgesi

SRC Belgesi e-Devlet’ten Nasıl Alınır?

e-Devlet’ten SRC belgesi almak oldukça kolay. İhtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar, internet bağlantısı, yazıcı ve e-Devlet şifresi. Bundan sonrası içinse aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak e-Devlet sisteminin “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme” sayfasını ziyaret edin. Sizi ilgili sayfaya yönlendirecek linki bölüm sonunda bulabilirsiniz. 

src-belgesi-sorgulama

 • Eğer sisteme daha önceden giriş yapmadıysanız karşınıza çıkan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklayın.

src-belgesi-sorgulama

 • Sistem sizi ana giriş paneline aktaracak. Burada T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine başvurarak şifre satın alabilirsiniz. Dilerseniz sistemin size sunduğu diğer giriş seçeneklerinden birini de kullanabilirsiniz. 
 • Şifrenizle sisteme giriş yaptığınızda ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz. Açılan sayfada adınıza düzenlenen SRC belgesini görüntüleyebilir, bilgisayarınıza kaydedebilir veya belgenin çıktısını alabilirsiniz. 

e-Devlet kapısının Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

SRC Belgem Çıktı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

SRC belgesinin düzenlenip düzenlenmediği öğrenmek için de belge sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Dediğimiz gibi bu konuyla ilgili tüm işlemler online sistemlere taşındı. Eğer SRC belgesi almaya hak kazandıysanız bir önceki bölümde anlatılan adımları izleyerek belgenin düzenlenip düzenlenmediğini görebilirsiniz. 

Yalnız burada bir noktayı belirtelim. Sınav sonrasında belge ücretini ödemediyseniz belgenizi görüntüleyemezsiniz. Yani SRC başvuru sorgulama ve belge görüntüleme işlemi için sınavı başarıyla geçtikten sonra sizden istenilen ücreti de ödemeniz gerekiyor. 

SRC Sınav Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sınav sonuçlarını öğrenmek için izleyebileceğiniz iki farklı yol bulunuyor.

Bunlardan biri eğitimi veren kurumla iletişime geçmek. Eğitim aldığınız yeri arayarak veya bizzat ziyaret ederek sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer SRC5 sınavına girdiyseniz sonucu görüntülemek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu aşamada izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Bölüm sonunda yer alan linke tıklayarak e-Devlet sisteminin ilgili sayfasını ziyaret edin. 

src-belgesi-sorgulama

 • Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesine tıklayın.

src-belgesi-sorgulama

 • T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapın. Şifreniz yoksa diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz. Dilerseniz PTT şubelerinden şifre de satın alabilirsiniz. 
 • Siz sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili sayfa karşınıza çıkacaktır. Eğer SRC5 sınavının sonuçları açıklandıysa buradan görüntüleyebilirsiniz. 
 • Belge almaya hak kazandıysanız yukarıda belirtilen adımları izleyerek SRC belgesine ulaşabilirsiniz. 

e-Devlet sisteminin SRC5 Sınav Sonucu Sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

SRC Belgem Nerede?

Sistemde yaşanan değişiklikler birçok kişinin kafasının karışmasına neden oldu. Dediğimiz gibi önceden SRC belgesi almaya hak kazanan veya sınavsız SRC belgesi başvurusunda bulunan kişilere bir kart gönderiliyordu. Bu kart günümüzde e-Devlet sistemi üzerinden alınan belge yerine geçiyordu. Fakat artık SRC belgesi almaya hak kazanan sürücülere özel bir kart düzenlenmiyor. Dolayısıyla adrese herhangi bir belge gönderilmiyor. SRC belgesi almak isteyen adaylar e-Devlet sistemini kullanıyor. 

SRC Belgem Gelmedi, Nereyi Aramalıyım?

SRC belgesi eskiden olduğu gibi adrese gönderilmediği için size ulaşmayan belge için arayabileceğiniz bir merci yok. Önceden kargoda veya postada takılan kartlar için arayıp sorgulama yapmak gerekiyordu. Ama yeni uygulamayla bu işlemlere gerek kalmıyor. Sürücüler e-Devlet sistemini kullanarak SRC belgelerini diledikleri zamanda ve yerde alabiliyorlar. 

Tabii eğer sınava girdiyseniz ve SRC belgesi almaya hak kazandıysanız ama buna rağmen e-Devlette adınıza düzenlenen bir belge görüntüleyemiyorsanız eğitim aldığınız kurumla iletişime geçebilirsiniz. Bazen sınav sonrasında sonuç bildirme işlemlerinde aksaklık ya da gecikme yaşanabiliyor. Eğer bunun dışında bir sorun varsa size eğitim veren kurum bu konuda yardımcı olacaktır. 

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

5 farklı çeşit SRC belgesi vardır. Kullanılacak araca, taşımacılık yapılacak aracın yurt dışına seyahat edip etmeyeceğine ve taşınacak ürünün çeşidine göre belirlenen bu SRC belgesi tiplerinden herhangi birine sahip olmak için gerekli şartları yerine getirmek gerekir. Bunlardan ilki, yaş sınırıdır. SRC belgesi almak isteyen adayların 26 yaşın üzerinde ve 66 yaşın altında olması gerekir. 

Yaş kriterini sağlayan adayların SRC belgesi almak için izleyebileceği iki yol vardır. Daha doğrusu adayların ehliyet alma tarihine göre belirlenen iki farklı belge alım şekli vardır. Bunlardan biri sınavla SRC belgesi alma diğeri de sınavsız bir şekilde SRC belgesi almaya hak kazanma şeklinde açıklanabilir. 

Sınavsız SRC belgesi 25.02.2003 tarihinden sonra ehliyet alan adaylara verilir. Ehliyetini belirtilen tarihten sonra alan adaylar SRC sorgulama ve belge alma işlemlerini direkt olarak bir sonraki bölümde açıklayacağımız şekilde gerçekleştirebilirler.

25.02.2003 tarihinden önce ehliyet sahibi olan sürücülerin ise SRC belgesi almak için öncelikle bir eğitimden geçmeleri gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurum ve kuruluşlara başvuru yapan sürücüler 28 ile 32 saat arasında değişen bir eğitim sürecinden sonra birtakım sınavlara tabii tutulurlar. Yazılı ve uygulamalı sınavı geçen adaylar SRC belgesi almaya hak kazanırlar. Belge almaya hak kazanan adaylar, belge ücretini yatırdıktan sonra online olarak SRC belgesi sorgulama ve çıkarma işlemini gerçekleştirebilirler. 

Hangi SRC Belgesi Ne İşe Yarıyor?

Daha öncede belirttiğimiz gibi 5 farklı SRC belgesi var. Sürücülerin ihtiyaçları doğrultusunda bu belgelerden birine başvurmaları gerekiyor. Her belgenin alım ve sorgulama aşaması yukarıda anlatıldığı gibi işliyor. 

 • SRC1 belgesi uluslararası yolcu taşımacılığı yapılacak araçların sürücülerine veriliyor.
 • SRC2 belgesi yalnızca yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacak sürücüler için düzenleniyor. SRC1 belgesi alanlar otomatik olarak SRC2 belgesi almış sayıldığı için bu belge türüne çok fazla başvuru olmuyor. 
 • Uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı için SRC3 belgesinin alınması gerekiyor. 
 • SRC4 ise yurt içi eşya ve kargo taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken bir belge. Fakat SRC3 belgesi olanlar SRC4 kriterlerini de sağladıkları için bu belge de tıpkı SRC2 gibi çok fazla rağbet görmüyor. 
 • SRC5 mesleki yeterlilik belgesi tehlikeli madde taşıyan araçların sürücülerine veriliyor. 

SRC belgesi olmayan sürücüler yük ve yolcu taşımacılığı yapamıyorlar. Bu belgelerden birine başvurmak isteyen sürücülerin B-C-E veya D tipi ehliyetlerden birine sahip olmaları ve en az ilkokul mezunu olmaları gerekiyor. 

E Devlet Sistemine Giriş Nasıl Yapılır?

E Devlet Şifresi Nereden ve Nasıl Alınır?

 

SRC 1 Belge Ücreti Ne Kadar Oldu?

SRC 1 belge ücreti 3.500 TL olarak güncellenmiştir.

SRC 3 Belge Ücreti Ne Kadar Oldu?

SRC 3 için ücret 4.500 TL olarak belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Cuma günü sınavdan başarılı oldum ama mesaj gelmedi .ne yapacağım.

 2. 2022 şubat ayının 26 src 4 sınavini kazandim ve 1 ay oldu mesaj gelmedi yardimci olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu