E-devlet Giriş Yapma İşlemi Nasıl Yapılır? | E-Devlet

E-devlet Giriş Yapma İşlemi Nasıl Yapılır?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte devletin vatandaşlarına sunduğu hizmetler de teknoloji üzerinden olmaya başlamıştır. Bunlardan bir tanesi de birçok kişi tarafından bilinen E-Devlet kapısıdır. E-Devlet sistemi sayesinde kamu kurumlarından yapılması gerekilen işlemler internet üzerinden de halledilebilir. Yazımızda E Devlet giriş yapma işleminin nasıl yapılacağının ve daha fazlasının detaylarını bulabilirsiniz.

E Devlet Kapısı Nedir?

E Devlet ile vatandaşlar zaman kaybetmeden kamu kurumlarından aldığı hizmetleri internet aracılığı ile alabilir. E Devlet kapısı vatandaşın kaliteli, güvenli, hızlı ve daha tasarruflu bir hizmet almasını sağlamayı amaç edinir. E Devlet’in bütün kurumları bir noktada birleştirmesi sebebiyle her kurumun internet sitesine girebilmek için ayrı bir şifre belirlemek gerekmez.

E Devletin Sağladığı Hizmetler Nelerdir?

Birçok kamu kurumunu bünyesinde bulunduran E Devlet sistemi her geçen gün bünyesine kurumların farklı işlemlerini de katarak kullanım alanını genişletmektedir. E Devlet sistemi aracılığıyla;

 • Bilgilendirme hizmetleri
 • Sorgulama hizmetleri
 • Ödeme işlemleri
 • Entegre elektronik işlemler

gibi pek çok işlem gerçekleştirilebilir.

E Devlet Giriş Yapma İşlemi

Vatandaşlara birçok kolaylık sağlayan E Devlet sistemine giriş nasıl yapılır en çok merak edilen sorulardan birisidir. E Devlet giriş yapma işlemi için öncelikli olarak E Devlet resmi sitesine girmelisiniz.

 • İnternet sitesini açtıktan sonra karşınıza aşağıda bulunan ekran gelecektir.

 • Açılan sayfada bulunan ekrandan sağ üst köşedeki sisteme giriş butonuna tıklamanız gereklidir.
 • Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak ekranda sizden sisteme giriş bilgileriniz istenecektir.
 • Bilgilerinizi doldurarak sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Sistemine Giriş Yapmak İçin https://www.turkiye.gov.tr/

E Devlet Şifresi Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

E Devlet sistemine giriş gerçekleştirebilmek için sistem vatandaşların şifre sahibi olmalarını istemektedir. İlk defa E Devlet şifresi alacak bireyler şifrelerini PTT’den alabilirler. Şifre almak için bireylerin üzerinde T.C kimlik numarasının yazılı olduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet, avukat-savcı -hakim kimlik kartları, mavi kart) ibraz etmeleri zorunludur. Bireyin PTT personeline E Devlet şifre alma işlemini gerçekleştireceğini söylemesi yeterli olacaktır. E Devlet şifresi Türkiye sınırları dışından alınmak isteniyor ise elçilik ve konsolosluklardan alınabilir.

E Devlet Şifresi Yenileme İşlemi

 • Eğer E Devlet şifrenizi unuttuysanız yapmanız gereken işlem oldukça basit.
 • Daha önceden E Devlet sistemine cep telefon numaranızı doğrulattıysanız, mobil imza ya da elektronik imza kullanarak sisteme giriş gerçekleştirdiyseniz yeniden PTT’ye şifre almak için gitmeden şifrenizi oluşturabilirsiniz.
 • Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için ilk olarak E Devlet şifremi unuttum butonuna tıklamanız gereklidir.

 • Şifremi unuttum butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda 7 adımlık bir şifre oluşturma işlemleri yer alacaktır.
 • Bu adımlardan uygun olan seçeneği işaretleyerek sırası ile ve gerekli bilgileri doğru şekilde girdiğinizde yeni şifre oluşturma işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

E Devlet Şifresi Yenileme İşlemi İçin https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

E Devlet Giriş Maaş Sorgulama İşlemi

 • Eğer E Devlet sistemine giriş için şifrenizi aldıysanız ve artık sizin de E Devlet sistemine giriş yetkiniz var ise kuruma gitmeye gerek kalmadan maaşınızı E Devlet üzerinden sorgulatabilirsiniz.
 • E Devlet üzerinden maaşınızı sorgulatmak için sisteme giriş yaparak ardından e-Hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu’na tıklamanız gerekir.

 • Buradan kurumun sunduğu hizmetlerden 4A Maaş Sorgulatma için görselde işaretli alana tıkladığınızda maaşınızı sorgulatabilirsiniz.

4A Maaş Sorgulama İşlemi İçin https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

 • 4B maaş sorgulama için görselde yer alan işaretli alana tıklamanız yeterli olacaktır.

4B Maaş Sorgulama İşlemi İçin https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi

 • 4C Maaş sorgulama için ise diğer adımlardaki gibi görseldeki işaretli alana tıklamanız yeterli olacaktır.

4C Maaş Sorgulama İşlemi İçin https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi

E Devlet Askerlik Sorgulama İşlemi

Ülkemizde 20 yaşını doldurmuş ve özel bir durumu bulunmayan cinsiyeti erkek olan her vatandaş için askerlik yapmak zorunlu vatani görevlerdendir. Vatandaşlar askerlik sorgulama işlemlerini e devlet askerlik sorgulama hizmetini kullanarak gerçekleştirebilirler.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için e-Devlet sistemine şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Ardından sayfanın sol tarafında yer alan e-Hizmetler alanından Milli Savunma Bakanlığı’na ulaşmanız gerekir.

 • Kuruma ulaştıktan sonra hizmetleri arasında yer alan Askerlik Durum Belgesi Sorgulama bağlantısına tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Askerlik Sorgulama İşlemi İçin https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama

E Devlet SSK Sorgulama İşlemi

Sigortalı olarak çalışan bireylerin merak ettikleri konulardan bazıları sigorta primlerinin düzenli olarak yatıp yatmadığı, toplam sigorta primleridir. E Devlet sistemi sayesinde SSK sorgulama işlemini gerçekleştirmek artık hiç zaman kaybettirmiyor.

 • SSK Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için sisteme giriş yapmanız gerekecek ardından e-Hizmetler alanından SGK’ya ulaşmanız gerekecektir.
 • Kuruma ulaştığınızda SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Sorgulama seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Sorgulama işlemi ile alacağınız SSK hizmet dökümünüzde sigortalı çalıştığınız gün sayısı, sigorta bilgileriniz, giriş çıkış tarihleriniz yer alacaktır.

SSK Sorgulama İşlemi İçin https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.