E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

HACİZ SORGULAMA

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ile devlet kurumlarındaki birçok dosya elektronik ortama aktarılmış ve vatandaşın erişimine açılmıştır. Geliştirilen birçok uygulamayla kurumlarda sıra beklemeden internet üzerinden haciz sorgulama da dahil olmak üzere birçok sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Haciz sorgulama işlemi ile kişilerin ödemedikleri herhangi bir borcun mahkeme kararıyla belirlenmesi sonucunda kişilerin mal varlığına, aldığı aylığa, sahip olduğu sabit bir gelirine devlet tarafından el konulmasını kapsayan bir uygulamadır.

Haciz edilen mallara el konulma geçicidir. İlk olarak borcu olan vatandaşa ödemesi için ödeme emri gönderilir. Ödeme emri gönderilen vatandaş belli olan süre içinde ya borcunu öder ya da borcuna karşılık olarak bir malını gösterir. Eğer borç ödenirse haczedilen mallar vatandaşa geri verilir. Eğer borçlu olan vatandaş borcunu inkar ederse mahkemeye başvurulur ve haczedilen mallar geri verilmeyerek devlet tarafından bir başkasına satılır. Bu mallardan elde edilen gelir alacaklı kişiye verilir.

Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Haciz uygulanan bir borcunuzun olup olmadığını öğrenmek için haciz sorgulamanızı yapmanız gerekmektedir. Haciz sorgulamanızı 4 çeşit borç türüne bağlı olarak yapabilirsiniz;

  1. Trafik cezası borçları
  2. Motorlu taşıt vergisi borçları
  3. Kira gelir vergisine bağlı borçlar
  4. Maliye borçları

Haciz sorgulamanızı yapabilmek için öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayınız. Karşınıza gelen sayfadan yapacağınız borç türüne bağlı olarak haciz sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Haciz Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Okan çivici dedi ki:

    Adıma açılmış dava var mı