enflasyonemeklilikötvdöviz

Anadolu Hayat BES İptali ve Para İadesi İşlemleri Nelerdir?

Anadolu Hayat BES İptali ve Para İadesi İşlemleri Nelerdir?
A+
A-

Günümüzde bireysel emeklilik sistemine katılmak için iki farklı yöntem bulunur. Zorunlu, yani otomatik katılım bunlardan birincisidir. İsteğe bağlı olarak bu sisteme katılım ise diğer alternatiftir. Sisteme katılanların giriş türüne göre BES’ten ayrılmak için gereken işlemler farklıdır.

Zorunlu olarak BES’e katılan çalışanların maaşlarından toplam gelirin %3’ü oranında kesinti uygulanır. Bundan ötürü BES’e zorunlu olarak katılan çalışanların içindeki büyük bir kesim çıkış işlemlerinin nasıl yapıldığını merak etmektedir. İlk kesintinin ardından 2 ay içinde ayrılanlar ödenen tüm parayı geri alabilir. Ama sisteme katılım sağlanmasının üzerinden iki ay geçtikten sonra ayrılmak isteyenlerden para kesintisi yapılır. Gönüllü olarak sisteme katılanlardan da bazı vergi kesintilerinin yapılması söz konusu olabilir. Bu şartlara uygun şekilde bireysel emeklilik konusunda hizmet veren ve geniş bir müşteri portföyüne sahip olan firmalardan biri de Anadolu Hayat Emeklilik’tir.

Anadolu Hayat’ın Bireysel Emeklilik Hizmetinde İşleyiş Nasıldır?

Bireysel emeklilikle ilgili fonlar alanında uzman kişiler tarafından yönetilir. Yıllar boyu yapılan prim ödemelerinin ardından emeklilik döneminde bireysel emeklilik sistemi katılımcılarına bir kazanç sunulur. Anadolu Hayat bünyesindeki bireysel emeklilik sisteminin işleyişini şu şekilde özetlemek mümkündür:

 • Sigorta sistemini tamamlayan Anadolu Hayat bireysel emeklilik hizmeti gönüllü ya da otomatik katılım kapsamında gerçekleşebilir.
 • Devlet 1 Ocak 2013 tarihinden sonra bireysel emeklilik sistemi bünyesindeki hesaplara yatırılacak paylara %25 oranında katkı eklemiştir.
 • 1 Ocak 2017 tarihinden sonra yürürlüğe konan otomatik BES kapsamında 45 yaşından küçük olan bazı çalışanlar sisteme zorunlu olarak dahil edilmiştir.
 • Bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak katılanların 2 ay içinde cayma hakkı vardır. Dileyenler sistemden ayrılabilir veya sistemde kalabilirler.
 • Bu sistem içerisinde en az 10 yıl boyunca kalanlar, 56 yaşını doldurunca emekliye ayrılabilirler.
 • Emeklilik hakkı kazananların sistemde biriktirdiği paranın miktarı, BES’e katıldıkları yaşa ve aylık yapılan ödemelere göre değişir.
 • Emeklilik hakkını kazanmış kişiler; sistemde kalınması gereken süreyi ve yaş şartını doldurunca birikmiş tüm parayı tek seferde alabildiği gibi birikimlerini aylık olarak maaş gibi de alabilirler.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İptali İçin Gerekli İşlemler

Bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak katılan çok sayıda vatandaş, maaşında kesinti yaşar ve buna çözüm olarak da sistemden çıkmanın yollarını araştırır. Anadolu Hayat bireysel emeklilik iptali için farklı yöntemler bulunur. Mail göndererek, SMS yollayarak, Anadolu Hayat şubelerine giderek ve çağrı merkezini arayarak sistemden ayrılmak için başvuru yapılabilir.

Bu dört yöntemle Anadolu BES iptali mümkündür. Alternatifler kapsamında Anadolu Hayat Emeklilik bünyesindeki BES katılımınızı sona erdirmek istiyorsanız başvurabileceğiniz yöntemler şu şekildedir:

1-Çağrı Merkezi ile Anadolu Hayat BES İptali

Çağrı merkezine ulaşıp müşteri temsilcisine bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istediğinizi aktarmak için Anadolu Hayat BES telefon numarasını, yani 0 850 724 55 00’ı aramanız gerekir. Bu yöntemi kullanarak sistemden ayrılabilirsiniz. Çağrı merkezinden ayrıntılı bilgi alarak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Operatörle yapılan görüşme sonrasında işlemler hakkında yapılacak yönlendirmeleri takip edip sistemden çıkış sağlanabilir.

2-Şubeler Aracılığıyla Anadolu Hayat BES İptali

Sistemden ayrılabilmek için Anadolu Hayat şubelerine de gidebilirsiniz. Burada iptal formu doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Formu doldurduktan sonra sistemden çıkışınızla ilgili işlemler tamamlanır. Şubedeki başvurunuzun ardından 10 gün içinde ayrılma işlemi tamamlanmış olur. Anadolu Hayat, çıkış işlemlerinizin sona erdiğini SMS yoluyla size bildirir.

3-SMS Göndererek Sistemden Ayrılma

SMS göndererek Anadolu Hayat bünyesindeki bireysel emeklilik sistemi katılımı iptal edilebilir. Bunun için CAYMA yazıp boşluk bırakın, T.C. kimlik numaranızı ekleyin ve 5755’e mesaj gönderin. Bu mesajı gönderdikten sonra Anadolu Hayat Emeklilik tarafından süreç hakkında sizi bilgilendiren bir cevap mesajı alacaksınız.

4-Mail Yoluyla Anadolu BES İptali

Anadolu Hayat BES iptali için mail atarak da ayrılma işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bunun için müşteri hizmetlerini arayarak ayrılma talep formunun tarafınıza mail ile iletilmesini isteyebilirsiniz. İlgili form, sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize iletildikten sonra formdaki boşlukları doldurarak size aktarılan e-posta adresine formu gönderebilirsiniz. Bu sayede sistemden çıkma talebinizi Anadolu Hayat Emeklilik’e iletilmiş olursunuz.

Yukarıda sayılan çeşitli işlemlerden hangisini uygularsanız uygulayın 10 günlük süre içinde sistemden ayrılma talebi sonuçlandırılır. Anadolu BES iptali süreciyle ilgili başvuru yapan bireysel emeklilik katılımcılarının, işlemleri yakından takip etmesi önemlidir. Bu yöntemlerden birini kullandıktan sonra Anadolu Hayat size ayrılma talebinizin onaylandığına dair bir kısa mesaj ve/veya elektronik mail atar ya da sizi telefonla arar. Anadolu Hayat firmasından SMS, mail ya da telefon gelene kadar işlemlerin hangi aşamada olduğuyla ilgili takip yapmanız süreç hakkında bilgi sahibi olmanız için önemlidir.

Anadolu Hayat BES Para İadesinde Kesinti Uygulanır mı?

Anadolu Hayat BES para iadesi süresinde kesinti yapılıp yapılmayacağı duruma göre değişiklik gösterir. Zorunlu BES’ten 2 ay içerisinde çıkan kişiden para kesilmez. Bunun dışındaki ayrılma işlemleri için gelir vergisi kesintileri uygulanır. Bunlar şu şekildedir:

 • Sistem içerisinde 10 yıllık zamanı doldurmayıp 56 yaşını dolduranlardan %5,
 • Sistem içerisinde 10 yılık zamanı doldurup 56 yaşını doldurmamış olanlardan %10,
 • Sistem içerisinde 10 yılı doldurmayan ve 56 yaşından küçük olup ayrılanlardan ise %15 oranında vergi kesintisi yapılır.
 • Bunun dışında BES için devletin verdiği katkının alınabilme oranları sistemin içinde geçirilen zamana bağlı olarak değişir. Bu katkı paylarının tamamının alınması için 56 yaşının doldurulması ve sistem içerisinde en az 10 yıl kalınması gerekir.

Anadolu Hayat BES Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer Anadolu Hayat müşterisiyseniz ve BES için maaşınızdan düzenli olarak belirli bir tutar kesiliyorsa hesabınızı görmek isteyebilirsiniz. Anadolu Hayat BES hesabınızı görebilmek için şu adımları izlemelisiniz:

bes

 • İlk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.
 • Bu bağlantıya tıkladıktan sonra internet şubesi giriş ekranına yönlendirilirsiniz.
 • Bu bölümden müşteri numarasıyla ya da T.C. kimlik numaranızla giriş yapabilirsiniz.
 • İlgili bilgileri doldurduktan sonra alt bölümdeki yeşil renkli “giriş” butonuna tıklayın.
 • Hesabınızı inceleyerek sistemden bütün birikiminizi görebilirsiniz.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik web sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

Tüm Diğer Kuruluşların BES İptal Numaraları

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.