Emeklilik

4A Emekli Ödeme Bilgileri Sorgulama 2024 – 4A Emekli Aylık Bilgisi

4A Emekli Ödeme Bilgileri Sorgulama - 4A Emekli Aylık Bilgisi, 4A Emekli Ödeme Bilgileri Ne Demek? 4A Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer? 4A Günlük Ödemeler Ne Demek ve daha fazlası yazımızda...

4A Emekli Ödeme Bilgileri Sorgulama – 4A Emekli Aylık Bilgisi; Emekli vatandaşlarımızın ödeme bilgilerini nasıl sorgulatacaklarına gelin birlikte bakalım. Ek ödeme tutarı nedir, birikmiş ödeme tutarı nedir, sosyal yardım zammı nedir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Çalıştıkları dönem boyunca ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine katkı sağlayan emekli vatandaşlarımızın emeklilik haklarını gerektiği şekilde kullanabilmeleri sosyal devletin sağladığı güvencelerden biridir. Günümüzde emeklilikle ilgili bütün bilgilere vatandaşların daha kolay ve hızlı ulaşması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından teknolojik altyapı çalışmalarına hız verilip vatandaşlara ait sigorta durumlarının ve emeklilikle ilgili bilgilerin  e-Devlet sistemine aktarılması sağlanmıştır. Vatandaşlar önceden emeklilik işlemlerini bizzat kuruma giderek gerçekleştiriyorlardı. Artık e-Devlet sistemini kullanarak emeklilik işlemlerine dair her türlü bilgi ve belgeye kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Emekli aylıkları ve kesinti bilgileri de e-Devlet aracılığıyla kolaylıkla sorgulanan bu bilgiler arasında yer alıyor.

4A Emekli Ödeme Bilgileri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

4A sigorta sistemi eskiden SSK’ya prim ödeyenleri ve belirli bir iş yerinde sözleşmeye bağlı olarak çalışan vatandaşları kapsar. 4A olarak isimlendirilen sistem 5510 sayılı yasa gereğince SGK bünyesinde yer alır. Sürekli gelişen ve değişen bir yapıya sahip olan sosyal güvenlik mevzuatında teknik olarak uzun vadeli sigorta kollarından şahıslara düzenli ödeme yapılabilmesi için belirli şartların oluşması gerekir. 

Günümüzde e-Devlet sistemi üzerinden kolay bir biçimde gerçekleştirebileceğimiz hizmetlerden biri de 4A Emekli Ödeme Bilgisini sorgulamadır. 

  • Sorgulama işlemine başlamak için öncelikle bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfayı açın.

  • Sonraki sayfada karşınıza çıkan bölümden sisteme giriş sağlamak için “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna basarak işleminize devam edin.

  • Karşınıza çıkan sayfada bilgi istenen bölümlere T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazın.
  • “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.
  • Eğer bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz herhangi bir PTT şubesine gidip yetkili kişiye kimlik kartınızı göstererek e-Devlet şifrenizin yer aldığı zarfı satın alabilirsiniz ya da sistem üzerindeki alternatif imkanlardan yararlanarak elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı veya T.C. kimlik kartı seçeneklerinden biriyle e-Devlet sistemine girişinizi yapabilirsiniz.

mff9bafxfgg26t7up277pbm5jssffv0g9upofjw7

  • Sayfaya giriş yaptıktan içinde bulunduğunuz ayın emekli ödeme bilgilerini içeren yukarıdaki sayfa ile karşılaşırsınız. SGK 4A emekli ödeme bilgisi; aylık tutar, ödeme günü, sosyal yardım zammı, maaşınızdan yapılan kesinti tutarı, ödeme dönemi, net aylık tutar, ek ödeme tutarı, birikmiş ödeme tutarı bilgilerinin yer aldığı belgedir. Ayrıca bu sayfada emekli aylığınızdan yapılan kesintilerin türünü ve miktarını da öğrenebilirsiniz.

4A emekli ödeme bilgilerini sorgulamak için TIKLAYINIZ!

4A Emekli Ödeme Bilgileri Net Aylık Tutarı Nedir?

Vatandaşların sigortalı çalışma süresi, yaş ve prim ödeme günleri esas alınarak belirlenen aylık tutardan yapılan kesintilerin çıkarılmasıyla kalan maaş tutarıdır.

Ek Ödeme Tutarı Nedir?

İlgili kanunla emekli vatandaşların, gelir ve aylık miktarlarına göre her ay belirli bir oranda ek olarak aldıkları ödemeye ek ödeme denir. Belirlenen bu oran emekli aylığının yaklaşık yüzde 4’üne tekabül ediyor. Ocak ve Temmuz aylarında yılda iki kez emekli maaşlarında artış gerçekleştirilir. Bu artışla ek ödeme tutarı da artar.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Birikmiş Ödeme Tutarı Nedir?

4A programından emekli vatandaşlara bağlanan emekli aylığında geçmişe dönük olarak hesaplanan birikmiş ödemeleri kapsar.

Sosyal Yardım Zammı Nedir?

Sosyal yardım zammı, Sosyal Güvenlik Kurumunun emekli, dul ve yetimlerin durumlarını zamanın ekonomik koşullarına uygun hale getirmek amacıyla prim ve gün sayısına bağlı olmaksızın emekli aylığını yükseltmek amacıyla yaptığı ek ödemedir.

4a emekli ödeme bilgileri sorgulama
4a emekli ödeme bilgileri sorgulama

4A Emekli Aylık Kesintileri Nedir?

Çeşitli gerekçelerle emekli maaşınızdan yapılan kesintileri kapsar. Emekli maaşınızdan yapılan kesintileri de yine 4A Emekli Ödeme Bilgisi Sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz. Kamu kurumlarına borçlu durumda olmanız (vergi borcu v.b.) ve borcun icra takibine düşmesi halinde maaşınızdan 1/4 oranında kesinti uygulanır. Tarafınıza ait nafaka borcunuz varsa ve bu durumla ilgili hakkınızda dava açılmışsa nafaka miktarına göre emekli maaşınızdan kesinti yapılabilir veya maaşınızın tamamına el konabilir.

Devlet hastanelerinde muayene olduğunuz durumlara ait muayene ücretleri, reçete ve ilaç katılım payları ile ilgili kesintiler yine emekli maaşınızdan yapılır. Emekli olduktan sonra sigortalı olarak bir işte çalışmaya devam ederseniz emekli aylığınızdan Sosyal Güvenlik destekleme prim kesintisi yapılır.

Emekli Maaşı Kesinti Sebepleri Nelerdir? Nasıl Sorgulanır?

Emekli Maaşı Sorgulama ve Ödeme İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Emeklilik İşlemleri Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

e-Devlet Şifre Ücreti Kaç TL?

2 TL.

Emekli Maaşımı e-Devlet Üzerinden Öğrenebilir miyim?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu