E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır? Emeklilik Başvuru Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında güvenceli olarak çalışma yaşantısını sürdüren her vatandaş, prim ve yaş şartlarını sağladıktan sonra emekli olma hakkına sahip olur. Emeklilik, yaşın ya da prim gün sayısının dolmasıyla otomatik olarak gerçekleşen bir hizmet değildir. Emekli olmak için uygun şartları sağlayan vatandaşın bazı evraklar ve dilekçeleri kuruma sunması, dolayısıyla emekliliğin aktif olması için de bu evrakların sisteme girilmesi ve değerlendirilmesi gerekir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen emeklilik evrak takibi hizmetleri sayesinde konuya ilişkin son durumun ne olduğunu öğrenmek, işlemlerin hangi aşamaya geldiğini tespit etmek mümkündür.

SGK Emeklilik Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindeki emeklilik evrak takipleri iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Bunlardan birisi doğrudan SGK’nın resmi sitesi aracılığıyla yapılırken diğeri ise turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-devlet sistemi aracılığıyla yapılır.

1. SGK’nın sitesinden emeklilik takibi

 • İlk olarak bu bölümün hemen altında yer alan bağlantıya tıklayıp SGK resmi sitesindeki ilgili bağlantıyı açın.

 • Karşınıza çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt ve Takip Sistemi Arama Sayfası adlı formdaki ilgili boşluklara; T.C. kimlik numaranızı ve araştıracağınız evrakın kayıt yılını yazıp “evrak ara” butonuna tıklayın.
 • Sonrasında ilgili dönemde kaydedilmiş tüm evraklara ilişkin durum karşınıza sıralı olarak çıkacaktır.

SGK sitesinden evrak takibi gerçekleştirmek için TIKLAYIN!

2. E-devlet emeklilik takibi

 • E-devlet sisteminden evrak takibi gerçekleştirmek için ilk olarak aşağıda yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Karşınıza gelen ekrandan giriş bölümüne geçebilmek için mavi renkli kutucuk içerisinde yazılı olan “kimliğimi şimdi doğrula” bağlantısına tıklayın.

 • Önünüze gelen ekran üzerinden sisteme giriş yapabilmek için uygun boşluklara sırasıyla doğru olarak T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgilerini girin ve “sisteme giriş yap” yazısına tıklatın.
 • Eğer daha önce bir e-devlet şifresi temin etmediyseniz size en yakın PTT şubesine gidip kimliğinizi yetkiliye göstermek suretiyle şifrenizin içinde yazılı bulunduğu zarfı satın alabilirsiniz. Ya da sayfadaki alternatif giriş yöntemlerini kullanıp mobil imza, e-imza, internet bankacılığı ya da T.C. kimlik kartı opsiyonları ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifrenizi unuttuysanız “şifremi unuttum” butonu yardımıyla kimlik bilgilerinizi girerek şifrenizi yenileyebilirsiniz. Fakat bunu gerçekleştirebilmek için sisteme daha önceden cep telefonu numaranızı tanımlamış olmanız ve bu numaraya gelen doğrulama kodunu girmeniz gerekir. Eğer sistemde bir cep telefonu numarası tanımlı değilse yeniden PTT merkezlerinden birine gidip yeni bir e-devlet şifresi satın almanız gerekecektir.

 • Bu noktadan sonra sistem sizi Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindeki DYS Evrak Takibi sayfasına aktaracaktır. Bunun için karşınıza çıkan ekranın altında yer alan mavi kutucuğun içerisindeki “uygulamaya git” yazısına tıklayın.
 • Daha sonra sistem sizi otomatik olarak hizmet sonuçlarının aktarılacağı sayfaya yönlendirecek. Bu sayfa aracılığıyla ilgili sorgulamayı gerçekleştirebileceksiniz.

E-devlet sisteminden emekliliğe ilişkin evrak takibi yapmak için TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı bünyesinde sigortalı olan kişiler evrak takibi yapmak için e-devlet hizmetinden faydalanabilirler.

 • Bunun için ilk olarak bu bölümün en alt kısmında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayarak ilgili hizmetin yer aldığı sayfayı açın.

 • Karşınıza çıkan sayfada e-devlet sistemine giriş yapabilmek için ilk olarak “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.

 • İlgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazın ve “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın. Sisteme e-devlet şifresi dışındaki alternatif yöntemleri kullanarak da giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan sorgulama sonucunuz ekranda belirecektir.
 • Eğer herhangi bir evrak kaydı sistemde kayıtlı değilse yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan uyarı ile karşılaşırsınız. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeniz ve hatayı bildirmeniz gerekir.

4C emeklilik evrak takibi hizmetine doğrudan ulaşmak için TIKLAYIN!

Emeklilik Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Emekli başvuru sorgulamasına ilişkin işlemleri de e-devlet sistemi aracılığıyla yapmak mümkündür.
 • Yukarıda anlattığımız yöntemlerle sisteme giriş yapmanız halinde aşağıda verdiğimiz bağlantılara tıklayarak emekli aylık bilgisi sayfasına ulaşabilirsiniz.
 • Eğer bu sayfada “sisteme kayıtlı bir emekli aylık bilgisi bulunamadı” şeklinde uyarıyla karşılaşırsanız başvurunuz henüz sonuçlanmamış demektir. Diğer taraftan bu uyarı yerine aylık bilgisine ilişkin bilgiler varsa başvurunuzun sonuçlandığını anlayabilirsiniz.

4A emekli aylık bilgisi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

4B emekli aylık bilgisi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

4C emekli aylık bilgisi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.