Emeklilik

PTT Emekliye Promosyon Veriyor mu? Başvuru ve Şartları

PTT Emekliye Promosyon Veriyor mu? Başvuru ve Şartları; başvuru nasıl yapılır, promosyon ne zaman yatar, promosyon ücreti ne kadar, PTT emekli promosyonu nereden alınır gibi pek çok soruyu sizler için cevapladık.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT); Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı olan bir devlet kurumudur. Türkiye’nin en köklü devlet kurumlarından biri olan PTT, bünyesinde vatandaşlara çok farklı alanlarda hizmet sunar. Başta haberleşmeye dayalı olan yurt içi ve yurt dışı posta ve telgraf hizmeti olmak üzere; PTT bankacılık, mobil telefon (GSM), kargo ve tahsilat alanlarında da faaliyet gösteriyor.

Gelişen teknolojiyi hizmetlerine uygulamayı misyon haline getiren PTT, müşterileri için yenilikleri de beraberinde getirmiştir. Bu yenilikler arasında; PTT Bankacılık işlemleri de yerini almıştır. Her türlü bankacılık hizmetinin verildiği sistemde; havale, kredi kartı, fatura ödemesi, maaş, posta çeki, HGS ve kredi ödemesine dair ana başlıklar da bulunur.

2017 yılından itibaren SGK ve bankalar arasında yapılan sözleşme kapsamında emeklilere devlet tarafından belirlenen dönemlerde ve miktarlarda promosyon verilmesine yönelik karar alındı. Emekli maaşlarını bankalardan alan vatandaşlar için uygulamaya konulan “promosyon”; maaşlarını anlaştıkları bankadan üç yıl almak şartıyla bir kereye mahsus olmak üzere emeklilere verilen ekstra ödemelere denir. Emekli maaşlarını PTT’den alan vatandaşlar da bu gelişmeyle birlikte “PTT promosyon veriyor mu?” sorusunun cevabını araştırmaya başladı.

PTT Emekliye Promosyon Veriyor Mu?

SGK ile aralarında protokol imzalayan bankaların arasında PTT de yerini aldı. Bu nedenle PTT’den maaş alan emekliye promosyon ödemesi yapılmaya başlandı. Ancak emeklilerin, promosyon alabilmesi için belirlenen şartlara uyması gerekiyor. Şartları yerine getirmeyen müşterilerin promosyon ödemeleri gerçekleştirilmez.

PTT Promosyon Şartları Nelerdir?

SGK ile anlaşma imzalayan bankalar emekli promosyonları için önceki yıllarda; otomatik ödeme talimatı vermek, kredi kartı çıkarmak ve kredili mevduat hesabı açmak gibi şartların yerine getirilmesini bekliyordu. En kısa anlatımla; maaşını ilgili bankaya taşıyan müşterilerin bankanın ürünlerinden veya hizmetlerinden en az bir tanesine daha sahip olması gerekiyordu. Ancak yeni yapılan düzenlemeyle birlikte emekli promosyon şartlarında değişiklikler yapıldı. Artık emeklinin talebi sonucunda promosyon başvurusu alınıyor ve ilgili şartın sağlanması halinde promosyon ödemesi yapılıyor.

PTT promosyonlarından yararlanmak için artık tek bir şart aranıyor. Bu şart ise; müşterinin en az 3 yıl boyunca emekli maaşını PTT’den alacağına dair taahhütte bulunmasıdır.

PTT Promosyon Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • PTT emekli promosyon başvurusu PTT şubelerinden yapılabilir.
 • Aynı zamanda SGK İl Müdürlüğüne dilekçe vererek de maaşınızı PTT’ye taşıyarak promosyon talebinde bulunabilirsiniz.
 • Gelişen teknoloji sayesinde PTT müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak da maaş taşıma işlemi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 7 gün 24 saat işlem yapabileceğiniz müşteri hizmetleri numarası 444 1 788 olarak belirlenmiştir. Eğer işitme engeliniz varsa; 0312 309 59 13 numarasıyla istediğiniz işleme ulaşım sağlayabilirsiniz.

Emekli promosyonu ile ilgili PTT ve müşteriler arasında protokolün imzalanması gerekir. İşlemin tamamlanması için promosyon sözleşmesinin müşteriler tarafından kabul edilmesi ve ıslak imzalar ile tasdik edilmesi şartı aranır. Bu sözleşmede genel hatlarıyla 3 yıl boyunca maaşınızı başka bankaya taşımamayı taahhüt edersiniz. Yine de sözleşmeye imza atmadan önce mutlaka okumanız faydalı olacaktır. İşlemi telefondan gerçekleştiriyorsanız sözleşmeyi dinleme şansına sahip olacaksınız.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından promosyonu almanıza rağmen maaşınızı başka bankaya taşımak isterseniz; bu promosyonun tamamını geri ödemeniz gerekir.

Eğer vatandaşların durumu sağlıksal olarak PTT şubesine gitmeye uygun değilse; promosyon başvurusu için maaş alınan PTT şubesiyle iletişime geçmesi gerekir. PTT çalışanları durumu uygun olmayan müşterilerinin ikamet adresini ziyaret ederek bizzat promosyon sözleşmesini taraflarına imzalatırlar.

PTT Promosyonu Ne Zaman Yatar?

Ödemenizin ne zaman yatacağını öğrenmek ya da yatıp yatmadığını anlamak için PTT promosyon sorgulama işlemini PTT şubelerinden ya da çağrı merkezinden yapabilirsiniz. Günümüzde PTT’ye 3 yıl kalma taahhüdü veren her emekli, başvurusunun tamamlanmasının ardından promosyon ödemesini en kötü ihtimalle gelecek aydaki maaşıyla birlikte alabiliyor. Sürecin uzaması halinde kurumla iletişime geçerek şikayet kaydı oluşturabilirsiniz.

PTT Emekli Promosyonu Ücreti Ne Kadar?

2022 senesi itibarıyla PTT’den emekli maaşlarını alan ve üç yıl kalma taahhüdünde bulunup promosyon almaya hak kazanan emekliler arasından;

 • 1500 TL emekli maaşı alan müşterilere 500 TL,
 • 1500-2500 TL arasında emekli maaşı alan müşterilere 625 TL,
 • 2500 TL ve üzerinde emekli maaşı alan müşterilere yaklaşık 750 TL seviyesinde promosyon imkanı sunuluyor.

PTT’nin Emekli Promosyonu Dışında Sunduğu Avantajlar Neler?

Maaşlarını PTT’ye taşıyan müşterilere emekli promosyonun yanı sıra; PTT Bank kapsamında avantajlı kampanyalar da sunulur. Müşterilerin;

 • PTT kargo kullanımlarında %20 indirim,
 • PTT Bank aracılığıyla yapılan havale işlemlerinde %20 indirim,
 • Online ticaret ve bankacılık (e-ticaret) işlemlerinde %10 indirim,
 • PTT ATM’lerinden tek seferde ve ücretsiz olarak maaş çekme imkanından yararlanması söz konusudur.
 • PTT maaş müşterileri, hiçbir şekilde kuruma hesap işletim ücreti adı altında masraf ödemez.

PTT Emekli Promosyonu Nereden Alınır?

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında hak kazandığı emekli maaşlarını PTT’den alan müşteriler; emeklilik promosyonlarını Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinden ve PTT ATM’lerinden çekebilirler.

Emeklilerin adına bankalara ya da PTT şubelerine gönderilen maaş ve promosyonlar 12 ay süreyle ilgili kurumda çekilmek üzere bekletilir. Hak sahibi tarafından alınmaması halinde 12 ayın sonunda maaş ve promosyonlar ilgili kuruma iade edilir. Dolayısıyla SGK’ya iade edilen bu maaş ya da promosyonun alınması için vatandaşın PTT ile değil, SGK ile iletişim geçmesi gerekir.

Emekli Promosyonunun Eve Gelmesi Nasıl Sağlanır?

Emekli promosyon ücretinin hanesine getirilmesini talep eden müşterilerin öncelikle PTT ile sözleşme imzalaması gerekir. Ardından en yakın sosyal güvenlik il merkezine maaşı konutta almak istenildiğine dair bir dilekçe verilmesi şarttır. Hak sahiplerine konutta teslim hizmeti ile yapılan promosyon ödemelerinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Aynı zamanda ödemeler için ilave bir ücret talep edilmez ve promosyondan kesinti yapılmaz.

Emekliye Promosyon Veren Diğer Bankalar Nelerdir?

SGK ile protokol imzalayan ve yaklaşık 12 milyon emekliye promosyon ödemesi yapma taahhüdü veren bankalar şunlardır:

 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Denizbank
 • Şeker Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • ING Bank
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • T.C. Ziraat Bankası
 • PTT

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emekli Maaşı Sorgulama

Emeklilik Evrak Takibi

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. 3 yılı dolduranlar promosyonu 3yilda bir mi aliyor yoksa her yil mi ?

 2. Çoğu Bankalar ödedi promosyon ücretlerini,PTT den bir açıklama yok,Nasıl haber verecekler,ne zaman ödeyecekler ve ne kadar,Beklemdeyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu