enflasyonemeklilikötvdöviz

Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emeklilik Hesaplama Tablosu

Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emeklilik Hesaplama Tablosu
A+
A-

Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emeklilik Hesaplama Tablosu; Son zamanlarda haberlerde sıklıkla duyduğum konulardan biri de emekliliktir. Emekli olmak isteyen ve bunun için gün sayan birçok vatandaş son EYT haberleri ile birlikte emeklilik hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmuştur.

BAĞ-KUR’dan ne zaman emekli olabilirim, Emekli Sandığı’ndan ne zaman emekli olabilirim, e-Devlet sistemi üzerinden emeklilik sorgulama işlemi nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Ülkemizde son dönemde yürürlüğe giren yönetmeliklerle birlikte BAĞ-KUR, Emekli Sandığı ve SSK üzerinden yapılan emeklilik hesabında ve sorgulama işlemlerinde birtakım değişiklikler meydana geldi. Emeklilik zamanı yaklaşan sigortalı çalışanlar için üç temel kriter göz önünde bulundurulur. Bu kapsamda sigortalının işe başlama tarihine, cinsiyetine ve sigorta türüne bakılır. Emeklilik yaşı hesaplama konusunda bağlı olunan kuruma, sigortalının cinsiyetine göre farklı yaş aralıkları ortaya çıkar. Genel olarak değinmek gerekirse kadınlar, bütün sigorta kollarında erkeklere göre daha erken yaşta emekli olma hakkı kazanırlar.

Tüm sigorta kollarının 16 Mayıs 2006 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında toplanmasıyla birlikte emeklilik tarihi öğrenme konusunda birtakım kolaylıklar söz konusu oldu. “Normal şartlarda ne zaman emekli olurum?” sorusuna cevap arayanlar, emeklilik süreçleriyle alakalı tüm detaylara e-Devlet üzerinden ulaşma imkanına sahip oldular. Aynı zamanda e-SGK hizmet sayfası aracılığıyla da emeklilik tarihi ve tahmini emekli maaşı miktarı hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bununla birlikte sigorta kolu ne olursa olsun sorgulama ya da hesaplama işlemleri için bağlı olunan SGK Müdürlüğüne direkt müracaat edilmesi mümkün.

Tazminat Alma Şartları Neler? Tazminat Nasıl Alınır?

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emeklilik tarihini öğrenmek isteyen kişiler, e-Devlet ya da SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden emeklilik hesaplama tablosunu inceleyebilir ve gerekli sorgulamaları yapabilirler. Sorgulama esnasında talep edilen bilgilerin sisteme girilmesinin ardından tahmini emeklilik tarihi ve emeklilik maaşı hakkında bilgi sahibi olunabilir. SGK resmi sitesi üzerinden yapılan sorgulama işlemi, her sigorta kolu için başka yöntemler izlenerek gerçekleştirilmektedir.

Tahmini emeklilik zamanını e-SGK üzerinden öğrenmek isteyen SSK 4A, BAĞ-KUR 4B ya da Emekli Sandığı 4C’ye tabi sigortalı çalışanların kendi sigorta koluna uygun olan sorgulama seçeneğini tercih etmeleri ve sorgulama adımlarını takip etmeleri gerekir. Her sigorta kolu için sorgulama işlemi kapsamında, işlemi gerçekleştiren kişiden farklı bilgiler ve belgeler talep edilmektedir.

SSK 4A’dan Ne Zaman Emekli Olurum?

SSK 4A kapsamında sigortalı olarak çalışanlar, tahmini emeklilik tarihi ve emeklilik şartlarını SGK resmi sitesi ya da e-Devlet üzerinden öğrenebilirler. Bu doğrultuda ilgili sorgulama araçlarında emeklilik hesap tablosunun oluşturulması için birtakım bilgilerin girilmesi beklenir. Bu bağlamda; söz konusu bilgiler sigortalı çalışanın kendisi tarafından doldurulduğu için sorgulama işlemi resmiyet taşımamaktadır.

ssk 4a emeklilik sorgulaması

 • SGK’nın resmi web sitesi üzerinden SSK 4A emeklilik sorgulaması yapmak isteyenlerin öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklamaları ve açılan sayfa üzerindeki bilgileri eksiksiz olarak doldurmaları gerekir.
 • Doldurulması istenen bilgiler arasındaki hizmete başlama tarihi tam olarak bilinmiyorsa e-Devlet sistemi üzerinden bu bilgiye kesin bir şekilde ulaşmak mümkündür. Bunun için e-Devlet üzerinden hizmet dökümü alınabilir.
 • Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra sorgulamanın tamamlanması için sayfanın en altında yer alan “gönder” butonuna tıklanması gerekir.
 • Girilen bilgiler baz alınarak tahmini emeklilik tarihi ile emeklilik maaşının miktarını hesaplanır. Aynı zamanda emeklilik şartları da bu sorgulama neticesinde görüntülenebilir.

SGK resmi sitesi üzerinden SSK 4A emeklilik sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR’dan Ne Zaman Emekli Olabilirim?

E-SGK üzerinden 4B emeklilik şartları sorgulamasının yapılması için SGK resmi web sitesi ya da e-Devlet sistemi tarafından verilen hizmet tercih edilebilir. BAĞ-KUR emeklilik şartı ve emeklilik sorgulamasını SGK resmi web sitesi üzerinden yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

bağkur emeklilik sorgulaması

 • SGK’nın resmi web sitesi üzerinden BAĞ-KUR 4B emeklilik sorgulaması yapmak isteyenlerin öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklamaları, açılan sayfa üzerindeki bilgileri eksiksiz olarak doldurmaları gerekir.
 • Bu bilgilerin yanı sıra kişilerden istenilen emeklilik türünün “tam ya da kısmi” seçeneği üzerinden seçilmesi gerekliliği de mevcuttur.
 • Aynı zamanda “sadece yurt dışı borçlanması ile emekli olmak istiyorum” seçeneği işaretlenerek bu konuda da bilgi sahibi olunabilir. Böyle bir talebi olan kişilerin bu kutucuğu mutlaka gözden kaçırmamalıdır.
 • Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra sorgulamanın tamamlanması için sayfanın en altında yer alan “tamam” butonuna tıklamaları ve sorgu bilgilerini göndermeleri yeterli olacaktır.
 • SGK sistemi üzerinden kişilerin girmiş olduğu bilgiler baz alınarak tahmini emeklilik tarihi ile emeklilik maaşının miktarını hesaplanır.

SGK resmi sitesi üzerinden BAĞ-KUR 4B emeklilik sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı’ndan Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emekli Sandığı 4C emeklilik sorgulama işlemleri aynı şekilde hem e-SGK hem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. Ancak SGK resmi web sitesi üzerinden yapılacak sorgulamalarda SGK tarafından belirtilen talimatlara uygun olarak sistemdeki bilgilerin doldurulması gerekir.

emekli sandığı emeklilik sorgulaması

 • Aşağıdaki bağlantıya tıklayıp açılan sayfadaki gerekli bilgilerin doldurulmasının ardından “hesapla” butonuna tıklanmasıyla birlikte Emekli Sandığı 4C emeklilik sorgulaması tamamlanır.
 • Açılan sayfayla birlikte tahmini emeklilik tarihi ve emeklilik maaşı görüntülenebilir.

SGK üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinde, emeklilik yaşı hesaplanırken dikkat edilmesi gereken şartlar belirtilmiştir. SGK tarafından verilen talimatlar arasında;

 • 4C kapsamındaki hizmetlerin başlangıç ve bitiş tarihlerinin uygun bir şekilde belirtilmesi,
 • Görevden ayrılıp yeniden göreve başlayan kişiler için her bir yeni görevin bitiş ve başlangıç tarihlerinin “ekle” butonu kullanılarak belirtilmesi şartları mevcuttur.

SGK resmi sitesi üzerinden Emekli Sandığı 4C emeklilik sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üzerinden Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emeklilik hesaplama sorgulaması yapmak isteyen kişilere e-Devlet sistemi üzerinden de sorgulama şansı tanınmıştır. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında oluşturulan “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” sayfasına girilmesi ve gerekli adımlarla sorgulama işleminin tamamlanması gerekir. Her sigorta kolu için aynı sayfa üzerinden sorgulama işleminin yapılması mümkündür fakat sorgulama esnasında kişisel bilgilerin girilmesinin ardından sigorta kolunun seçilmesi gerekir.

e-devlet üzerinden emeklilik hesaplama

 • Aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak sisteme giriş yapılması gerekir.
 • E-Devlet kapısı kimlik doğrulama sistemi adımının T.C kimlik numarasının ve kişiye özel tahsis edilmiş e-Devlet şifresinin girilmesiyle geçilmesinin ardından emeklilik sorgulaması işlemi sayfası açılır.
 • E-devlet şifresinin yanı sıra sisteme T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı, mobil imza gibi yöntemlerle de giriş yapmak mümkündür.

e-devlet emeklilik sorgulama

 • Çıkan sayfada sigorta kolunun seçilmesi ve hizmete başlama tarihinin girilmesiyle beraber sayfanın en altında yer alan sorgula butonuna tıklanmalıdır. Bu adımların ardından emeklilik sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmiş olur.

E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

SGK DYS Evrak Sorgulama

SGK Sigortasız Eleman Çalıştırma İhbarı

SGK Emeklilik Hesaplama Tablosu

 

EYT Ne Demek?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar demektir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Nasıl İletişim Sağlayabilirim?

ALO 170 üzerinden gerekli iletişimi sağlayarak bilgi alabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. halil barkalı dedi ki:

  4/6/1980 de memur oldum 2/2/1958 doğomluyum daha ne kadar kaç senesine kadar daha çalışabilirim