BankacılıkEmeklilik

AXA Bireysel Emeklilik İptali 2024 AXA BES İptal

AXA Bireysel Emeklilik İptali - AXA BES İptal, AXA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? AXA Bireysel Emeklilik İptali Şubeden Nasıl Yapılır? AXA BES İptal SMS, AXA BES İptal İletişim, AXA BES İptal Etme, AXA BES İptal Formu, AXA Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası ve daha fazlası yazımızda...

AXA Bireysel Emeklilik İptali – AXA BES İptal; Bireysel emeklilik konusu son zamanlarda en çok merak edilen ve en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi (kısaca BES), çalışanların iş hayatı boyunca yaptıkları düzenli tasarrufları uzun vadeli yatırımlara yönlendirerek birikim yapmaya dayanır. Oluşacak birikimle çalışanların yaşam standartlarının emeklilik döneminde de korunması amaçlanır. Önceleri isteğe bağlı olarak başvurulan sisteme, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olan, 45 yaşın altındaki tüm 4A (Eski SSK) ve 4C (Eski Emekli Sandığı) kapsamındaki çalışanlar otomatik olarak dahil edilmeye başlandı.

Çalışanlar otomatik bireysel katılım sistemine herhangi bir başvuru yapmadan işverenleri aracılığıyla aşamalı olarak dahil edildi. Bireysel BES sözleşmesine sahip olan çalışanlar da otomatik katılım kapsamında ikinci bir sözleşmeye dahil edildi. Otomatik katılımda çalışanlardan kesilecek katkı payı esas kazançlarının yüzde üçü olarak belirlendi. Katkı payları, çalışanların tercihine göre faizli ya da faizsiz başlangıç fonlarında değerlendirilmeye başlandı. Bu dönem bittikten sonra ise çalışanlar senede altı kez fon dağılım değişikliği hakkını kullanabiliyor ve birikimlerini istedikleri gibi değerlendirebiliyorlar.

Bankalar Nereye Şikayet Edilir? (5 Farklı Güncel ve Etkili Yöntem)

Bireysel Emeklilik İptali Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Birikimlerin beklentileri karşılamaması, sistemin zorunlu olması, maaş kesintisi, başka bir emeklilik sözleşmesinin olması, sigorta şirketlerinin yetersiz yönlendirmesi gibi pek çok farklı nedenle bazı çalışanlar sistemden çıkmak istiyor. Çalışanlar, otomatik BES’e katılımlarının kendilerine bildirildiği tarihten sonraki iki ay içinde sistemden çıkma hakkına sahip. Bu süre içinde ödedikleri katkı payları herhangi bir kesinti olmadan ve -eğer varsa- hesapta bulunan yatırım gelirleri ile birlikte maaş hesaplarına iade ediliyor. Ancak iki ay içinde sistemden çıkan çalışanlar otomatik BES’e has devlet katkılarını kaybediyor. İki ayın sonunda sistemde kalmayı tercih eden çalışanlar diğer emeklilik fonlarında olmayan şu katkıları alırlar:

 • 1000 TL ilave devlet katkısı
 • Çalışana ait katkı payının yüzde 25’i kadar ilave devlet katkısı
 • Emeklilik hakkının kazanılması durumunda birikimlerin değerlendirilmesi için sunulan seçenekler arasından gelir sigortası sözleşmesi seçilmesi halinde birikimin yüzde beşi kadar ek devlet katkısı

İki aylık başlangıç süresinin sonunda sistemden çıkılması halinde ise katkı paylarından hesap işletim ücreti ve katılım payı gibi hesap masrafları kapsamında sayılacak çeşitli kesintiler yapılabilir. Kesintiler birikimin büyük bir kısmını kapsıyorsa çalışanlar yılda 90 günü aşmamak şartı ile katkı payı ödemesini durdurmayı talep edebilirler. Sistemden kendi isteği ile ayrılan çalışanlar iki yıl boyunca sisteme geri dönemez ve dönseler bile devlet katkısını alamazlar. Otomatik katılımlı BES’le ilgili gerekli bilgileri öğrendikten sonra sistemden ayrılmakta kararlı olan çalışanların cayma hakkını kullanması için pek çok farklı yöntem mevcut. Sözleşmeleri AXA Hayat ve Emeklilik kapsamında yapılan çalışanlar için ise AXA BES iptali oldukça kolay bir süreç…

axa bireysel emeklilik i̇ptali
axa bireysel emeklilik i̇ptali

AXA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

AXA Hayat ve Emeklilik bünyesinde BES hizmeti alıyorsanız birçok farklı yöntem aracılığıyla şirketle iletişime geçerek iptal işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 • Şube
 • İnternet sitesi
 • Müşteri hizmetleri ve
 • Mobil uygulama aracılığıyla AXA otomatik katılım iptali yapabilirsiniz.

AXA Bireysel Emeklilik İptali Şubeden Nasıl Yapılır?

AXA Hayat ve Emeklilik ya da AXA Sigorta şubelerinden size en yakın olana giderek AXA BES iptali işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yanınızda kimlik kartı ya da kimlik yerine gösterilebilecek başka bir resmi belge ile şubeye başvurmanız gerekir. Şahsen gitmeniz mümkün değilse noter aracılığıyla vekil tayin ettiğiniz bir kişiyi de yerinize gönderebilirsiniz.

Şubedeki yetkili personele AXA otomatik katılım iptali yaptırmak istediğinizi ve para iadesi talep ettiğinizi söyledikten sonra personel size bir dilekçe ya da form sunacaktır. Evrakı doldurup imzaladıktan sonra iptal işlemleriniz başlar. AXA BES iptali gerçekleştikten en geç on gün sonra maaş hesabınıza para iadesi yapılır.

Size en yakın AXA Hayat ve Emeklilik şubesini bulmak için TIKLAYINIZ!

AXA Bireysel Emeklilik İptali İnternet Sitesi Üzerinden Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden AXA otomatik katılım iptali talebinizi iletmek isterseniz AXA Hayat ve Emeklilik’in internet sitesindeki “Canlı Destek” hattını ya da “Online İşlemler” menüsünü kullanabilirsiniz. 

 • AXA BES iptali işlemlerine başlamak için öncelikle yazının devamında göreceğiniz bağlantıya tıklayarak AXA Hayat ve Emeklilik’in resmi internet sitesine girin. 

ri1f74bl7k4qrqfn6mgtotwvysjj3rnodijamsk7

 • “Canlı Destek” hattını hafta içi 08.30 ve 16.30 saatleri arasında kullanabilirsiniz. Bu yolla iptal talebinizi iletmek için sitenin ana sayfasında sağ köşede bulunan “Canlı Destek” bağlantısına tıklayın ve müşteri temsilcisine iptal talebinizi ileterek işlemleri başlatın.

icndimmsbiyttfsfm8qqryrwqiokbzp6fadki8ui

 • AXA BES iptali talebinizi “Online İşlemler” menüsü üzerinden iletmek isterseniz yine ana sayfada bulunan “BES Online İşlemler” linkine tıklayabilirsiniz ya da ilgili bölüme yazının devamında göreceğiniz bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

cmjndtqj8mif7rzrhfy8voslhnux1zobwgmerrfp                                                     

 • Online İşlemler menüsüne girebilmek için sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve alt kısımdaki güvenlik kodunu girmeniz gerekir. Onay istenen kutucukları işaretledikten sonra “Devam” butonuna basın.
 • Daha sonra cep telefonunuza bir güvenlik kodu gelecektir. Onu da ilgili alana yazdıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Sistemde “Emeklilik İşlemleri” menüsünün altında bulunan “Cayma İşlemleri” başlığına girerek iptal talebinizi iletebilirsiniz. 

Axa Hayat ve Emeklilik’in internet sitesine girmek için TIKLAYINIZ!

Axa Hayat ve Emeklilik Online İşlemler menüsü girişine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

AXA Bireysel Emeklilik İptali Müşteri Hizmetleri Aracılığıyla Nasıl Yapılır?

AXA BES iptali talebini telefonla iletmek de mümkündür. AXA emeklilik telefon hattı ve müşteri hizmetleri aracılığıyla otomatik katılım iptal işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 • Müşteri hizmetleri hattı olan 0850 250 99 99 numaralı çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisi ile iletişim kurun. AXA BES iptal talebinizi bildirin.
 • Görüşme sırasında müşteri temsilcisinin sizden talep edeceği kimlik bilgileri ve güvenlik sorularına vereceğiniz yanıtlar sonrasında AXA otomatik katılım iptali talebiniz onaylanacaktır. 

AXA Bireysel Emeklilik İptali Mobil Uygulama Üzerinden Nasıl Yapılır?

AXA otomatik katılım iptal talebinizi AXA Hayat ve Emeklilik’in ücretsiz mobil uygulaması AXAFit üzerinden de iletebilirsiniz. AXAFit aracılığı ile emeklilik portföyünüzü izleyebilir, sözleşmeniz hakkındaki detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. AXAFit, Android ya da iOS işletim sistemlerine uyumludur ve ücretsiz olarak Google Play ve Apple Store’dan indirilebilir. Uygulamayı yazının devamında göreceğiniz linkler üzerinden indirerek ve uygulama menüsünden gerekli adımları izleyerek AXA BES iptali talebinizi iletebilirsiniz. 

keeknbyojerigidohepfxsf1vrlizroneljbhih0

Apple cihazlarınız için iOS uyumlu AXAFit uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Android cihazlarınız için AXAFit uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır?

Denizbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır?

 

AXA BES Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

0850 250 99 99 numarası aracılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

AXA BES İptalinden Kaç Gün Sonra Para İadesi Yapılır?

En geç 10 gün içinde para iadeniz yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu