reklam
BankacılıkEmeklilik

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali | BES Para İadesi Kaç Günde Yapılır?

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali | BES Para İadesi Kaç Günde Yapılır? NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali Ne Zaman Sonuçlanır? NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ve daha fazlası yazımızda...

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali | BES Para İadesi Kaç Günde Yapılır? Eski adı ile ING Emeklilik olarak bilinen, Anadolu Bank iştiraki ile birlikte yürürlüğe giren NN Hayat Emeklilik, bünyesinde bireysel emeklilik sistemine kayıtlı olanlar ya da otomatik sisteme katılanlara istedikleri zaman NN Hayat bireysel emeklilik iptali şansı tanır. Ayrıca otomatik katılım olarak adlandırılan zorunlu BES sistemine kayıt olan kişiler ilk 2 ay içerisinde cayma hakkını kullanarak kayıtlı oldukları sistemden ayrılma hakkına sahiptir. Sistemden ayrılmak için şubeden başvuru, telefon numarasından başvuru, online sistemden ya da mobil uygulama üzerinden iptal başvurusu gibi farklı metotlar mevcuttur. Sistemde katılımcı olarak bulunan kişiler, kendileri için en uygun yöntem ile iptal / cayma işlemini gerçekleştirebilirler.

Hemen herkesin bildiği gibi yasa değişikliğinden sonra BES için otomatik katılım sistemi 45 yaşından genç olan her Türk vatandaşı için zorunlu hale getirilmiştir. Çalışan sayısına göre iş yerlerini kapsama alan bu uygulama, çalışan sayısı 10 ile 50 arasındaki iş yerleri için hayata geçmiştir. BES kapsamında çalışanların maaşından her ay otomatik olarak belirlenen oranda kesinti yapılır ve sistem üzerinden birikime dahil edilir. Tabii ki biriken paralar kaybolmaz ve ister gönüllü olsun, ister zorunlu olsun hesapta biriken para istenildiği zaman şahsi hesaba aktarılır. Ancak çıkış işlemi için katılımcının kendisinin başvuru yöntemlerinden birini kullanarak sistemden çıkış talebi iletmesi gereklidir. 

Buna karşın otomatik katılım sisteminden çıkış işlemi, yani cayma hakkı için 2 ay süre verilmiş, bu süre içerisinde çıkış yapıldığı taktirde herhangi bir kesinti yapılmayacağı bildirilmiştir. 2 aylık süre sonrasında cayma hakkının kullanılması durumunda, mevcut sözleşme normal bireysel emeklilik sistemine benzer şekilde işleyeceği için hali hazırdaki getiriler üzerinden stopaj kesinti yapılacağı bilinir.

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Normal şartlarda NN Hayat Emeklilik kapsamında açılan bireysel emeklilik sisteminde düzenli olarak birikim yapılabilir. Biriktirilen paralar doğrudan finansal araçlara yatırılarak bu yatırımlar üzerinden ekstra kazanç elde edilebilir. Böylece yapılan birikimler sayesinde belirlenen süre sonunda “emekli” statüsü kazanılacağı için ek bir gelire sahip olunabilir.

Ancak katılım zorunlu  ya da gönüllü olsa da bireysel emeklilik hesabına sahip olan herkesin sistemden çıkış hakkı bakidir. Sistemden çıkış için başvuran kişilerin, talepleri alındıktan sonra 10 iş günü uzunluğunda yasal çıkış süresi başlar. Bu süre içerisinde, sistem sağlayıcı olan kurumun emeklilik hesabında biriken toplam parayı katılımcı kişinin banka hesabına iade etmesi gereklidir.

Telefon Aracılığı İle BES İptali

NN Hayat BES iptali için başvurulacak ilk yöntem telefon ile iptal isteğinin iletilmesidir. Bu kapsamda iki farklı telefon numarasından hizmet verilir. Bunlardan ilki otomatik BES sözleşmeleri ve normal bireysel emeklilik sistemi sözleşmelerinin iptal edilebileceği 444 1 666 olan bireysel müşteri hattı; diğeri ise otomatik katılım sözleşmelerinin iptali için kullanılan müşteri yardım hattına ait 0850 210 66 94 numaralı çağrı merkezidir.

BES sözleşmesinin iptaline yönelik belirtilen telefon numaralarından biri arandıktan sonra sistemden çıkış ya da cayma hakkı isteğini iletmek yeterli olacaktır. Gerekli güvenlik yöntemi ile kişinin kimliği doğrulandıktan sonra, şirket üzerinde kayıtlı mail adresine NN Hayat BES iptal formu gönderilir. İlgili form doldurulduktan sonra, kimlik fotokopisi de eklenerek şirketin mail adresine ya da fax numarasına göndermek işlemi tamamlamak için yeterlidir.

nn hayat bireysel emeklilik i̇ptali
nn hayat bireysel emeklilik i̇ptali

NN Hayat BES iptal formunu indirmek için TIKLAYINIZ! 

Online Sistem İle BES İptali

  • NN Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi iptali için bir diğer yöntem de internet üzerinden iptal talebinin iletilmesi işlemidir.
  • T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme girildikten sonra “Talep ve Bilgi Formları” alanından NN Hayat Emeklilik BES iptal formuna ulaşılabilir. 

nn hayat emeklilik online sistem giriş ekranı

  • İçerikteki bilgilendirme alanı ve talimatları takip edilerek NN Hayat Emeklilik bünyesindeki bireysel emeklilik sistemi katılım hesapları sonlandırılabilir ve birikmiş olan para geri alınabilir.

NN Hayat Bireysel internet şubesi üzerinden BES iptal işlemleri için TIKLAYINIZ!

NN Hayat Mobil Uygulaması İle BES İptali

NN Hayat Emeklilik mobil uygulamasını IOS ya da Android üzerinden telefonunuza indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Google Play Store veya App Store aracılığı ile indirebileceğiniz mobil uygulama pek çok işlem avantajının yanı sıra bireysel emeklilik hesabınız ile ilgili iptal işlemleri konusunda da yardımcı olacaktır.

Takip etmeniz gereken işlemler şunlardır:

tvckdmgvx7ivf5izjbqmksz3kreuyjtuqu129cs0

  • Mobil uygulamadan iptal işlemi için ilgili uygulamayı cihazınıza indirin ve kurulumunu tamamlayın.
  • Uygulama üzerinden hesabınıza ulaşabilmek için belirtilen alanlara T.C. kimlik numaranızı ve telefon numaranızı yazın.
  • Uygulamaya giriş için cep telefonunuza tek kullanımlık bir şifre gelecektir. Ekranda belirtilen alana o şifreyi yazın.
  • Sisteme giriş yaptığınızda, menüler arasında “Talep ve Bilgi Formları” yazısına tıklayın.
  • İptal ve cayma hakkınız ile ilgili bilgilendirme metnini iyice okuduktan sonra gerekli talimatları takip ederek NN Hayat Bireysel Emeklilik katılım hesabınızı iptal edebilir, sistemde biriken paralarınızı banka hesabınıza geri iade alabilirsiniz.

NN Hayat Android indirme bağlantısı için TIKLAYINIZ!

NN Hayat IOS App Store indirme bağlantısı için TIKLAYINIZ!

NN Hayat Şubeleri İle BES İptali

NN Hayat BES acenteleri, ING Bank şubeleri ya da Anadolu Bank şubeleri aracılığı ile bireysel emeklilik hesabınızın iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Şubeye gittiğinizde kimlik kartı ya da kimlik kartı yerine kabul gören bir resmi bir belge ile başvurabilirsiniz. Şayet sizin yerinize bir başka kişi iptal işlemi gerçekleştirecekse noter onaylı bir vekaletname ve vekile ait kimlik belgesi gereklidir.

Şubedeki görevli personele iptal talebinizi ilettiğinizde, NN Hayat bireysel emeklilik sistemi iptal formunu doldurmanızı isteyecektir. İlgili alanlar doldurulduktan sonra taraflar karşılıklı olarak formu imzalarlar ve iptal talebi işleme alınarak yasal iade süresi başlamış olur.  

NN Hayat BES İptali Sonrası Para İadesi

NN Hayat BES iptal işleminden sonra ayrılma talebi şirkete ulaşacak ve yasal süre olarak belirlenen 10 iş günü uzunluğundaki süre başlayacaktır. Diğer bir deyişle zorunlu bireysel emeklilik sistemi cayma işlemi sonrası para iadesi için izin verilen süre 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Buna karşın cayma süresi sonrasında yapılan iptal başvuruları için bu süre 20 iş gününe çıkar. Dolayısıyla yapılan iptal ve cayma işlemleri sonrasında, para iadesi konusunda takip işlemlerinin bu sürelere göre yapılması gereklidir. Şirket, belirlenen iş günü süresi içerisinde iptal formunda katılımcının belirttiği banka hesabına, bireysel emeklilik sisteminde biriken paraları aktarır. 

 

Allianz BES İptali

Ziraat Emeklilik BES İptali

Anadolu Hayat Emeklilik BES İptali

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu