Kamu Hizmetleri

Cumhurbaşkanı Günlük Programı Nasıl? Bugün Nerede?

Türkiye Cumhuriyeti’nde devletin en üst makamı olan cumhurbaşkanlığı, atılan her adımın büyük önem taşıdığı ve yapılan her işin hem kitleler hem de basın mensupları tarafından takip edilen bir makamdır. Dolayısıyla gerek basın mensuplarının cumhurbaşkanını kolay takip etmesi gerek devletin zirvesindeki ismin hareketlerinden haberdar olmak isteyen vatandaşların bilgiye daha kolay ulaşabilmesi açısından cumhurbaşkanın günlük programı T.C. Cumhurbaşkanlığı kurumu tarafından düzenli olarak paylaşılmaktadır. Paylaşılan programdaki aktivitelerin yanında ise hangi aktivitenin basına açık olduğu, hangisinin belirli basın mensuplarına açık olduğu, hangisinin sadece kamuoyunu bilgilendirme amaçlı olduğu gibi bilgiler yer alır. Dolayısıyla özellikle T.C. Cumhurbaşkanlığı makamının dahil olacağı programlara temsilci göndermek ve görüntü almak isteyen basın kuruluşları bu programlarla ilgili bilgileri dikkatli bir şekilde takip etmeli ve planını ona göre yapmalıdır.

Cumhurbaşkanı Bugün Nerede?

Cumhurbaşkanı günlük programını sorgulayarak cumhurbaşkanının hangi gün, saat kaçta nerede olduğunu merak eden medya çalışanları ve vatandaşlar kolaylıkla en doğru bilgiye ulaşabilmektedir.

  • Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılan günlük programa ulaşmak istiyorsanız ilk olarak bu bölümün en altında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.

hyjzzuuhas9vlhz3c5parcbxuehqvhnbuqncyom9.jpeg

  • İlgili linke tıklayıp sayfayı açtıktan sonra karşınıza T.C. Cumhurbaşkanlığının resmi web sitesindeki günlük program çıkacaktır. Açmış olduğunuz sayfa, içinde olduğumuz günün programını içerir.
  • “Günlük program” başlığının hemen altında hangi tarihin programını görüntülediğinizi görebilirsiniz. Tarihin hemen altında ise cumhurbaşkanının gün içerisinde saat kaçta nerede, hangi programa katılacağını öğrenebilirsiniz.
  • Programların yanında yer alan “i” ve “ii” işaretleri de basın mensupları açısından önemli bilgiler sunmaktadır. Eğer bir programın yanında “i” ibaresi bulunuyorsa bu programın sadece kamuoyunu bilgilendirme amacıyla duyurulduğunu anlamak gerekir.
  • “ii” işareti yer alan programlar ise Anadolu Ajansı (AA), TRT, Demirören Haber Ajansı (DHA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Reuters, Associated Press (AP), Agence France-Presse (AFP) ajansları tarafından izlenebilir. Dolayısıyla “ii” işaretinin olduğu programlarda söz konusu ajanslar dışında kalan diğer yayın kuruluşlarının görüntü almasına ve programı takip etmesine izin verilmez.
  • Bir programın yanında “i” ya da “ii” ibaresi bulunmuyorsa burada bir kısıtlama olmadığını anlamak mümkündür. Yani ajans kısıtlaması olmaksızın her basın kuruluşu bu programlara temsilci gönderebilir ve programdan görüntüler alabilir.

  • Diğer taraftan bu sistem üzerinden geçmiş günlerin programlarını incelemek de mümkündür. Bunun için takvim butonunun üstüne tıklamak ve açılan tarih akışından hangi güne ilişkin sorgulama yapılacağını seçmek gerekir. Örnek vermek gerekirse 15 Ocak 2022’ye ait sorgulama yapmak istiyorsanız 2022 yılının Ocak ayının takvimini açıp buradan 15. güne tıklamanız halinde günün programına ulaşabilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılan günlük programı incelemek için TIKLAYINIZ

Milletvekili, Bakan, Cumhurbaşkanı Nasıl Olunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu