Edevlet.net

Nüfus Cüzdanı Sureti, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Alma (Adım Adım)

Nüfus cüzdanı sureti herhangi bir kuruma başvuru aşamasında ihtiyaç duyulan belgelerin başında gelir. Hatta bazen vatandaşların, özellikle resmi kurumlara yapacağı belli başlı başvurular için, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği sunması da gerekebilir.

Kurumların böyle bir belge istemesinin en büyük sebebi, sahtekarlık olaylarının önüne geçmek. Çünkü her geçen gün gelişen teknoloji bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan sahtekârlık olaylarının da artmasına sebep oluyor. Kötü niyetli kişiler tarafından amacı dışında kullanılan bilgisayarlar ve internet servisi; nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport gibi kimlik bilgilerini içeren belgelerde oynama yapılmasını kolaylaştırıyor. Bu durumun farkında olan kurum ve kuruluşlar da kayıt ve başvuru işlemleri için gelen vatandaşlardan kimlik kartı yerine nüfus cüzdanı sureti talep ediyor. Hem kurumun hem de yapılan sahtekârlıktan etkilenen üçüncü kişilerin hakkını savunmaya yönelik olan bu sistemle yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebiliyor.

Neyse ki günümüzde kişilerin hane bilgilerinin yer aldığı vukuatlı nüfus kayıt örneği de nüfus cüzdanı sureti de birçok yoldan temin edilebiliyor. Biz de bu yazımızda sizlere bu konuların detaylarından bahsedeğiz. Nüfus cüzdanı sureti nedir, nüfus kayıt örneği ile arasındaki farklar nelerdir ve nüfus cüzdan sureti nereden alınır gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. Nüfus kayıt örneği almak ile ilgili adımları inceleyeceğiz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinden detaylandırılacak adımları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nereden alınır?
 • Nüfus cüzdanı sureti nereden alınır?
 • Nüfus kayıt örneği nedir?
 • Nüfus sureti nedir?
 • Nüfus kayıt örneğinde yazan kapalı kayıt ne demek?

Saydığımız bu soruların yanıtlarını detaylı bir şekilde inceledikten sonra nüfus kayıt ve nüfus cüzdanı örneği alma işlemleriyle ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca yazımızda farklı dillerde nüfus kayıt örneği almanın yollarını da bulacaksınız. Şimdi isterseniz ilk sorumuzun yanıtıyla başlayalım.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Başta burs veren kurumlar olmak üzere, birçok firma ve kuruluş kişilerden tüm aile bireylerini gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği isteyebiliyor. Bu durum da halk arasında sık sık nüfus suretiyle karıştırılan bu belgeye dair bilgisi olmayan vatandaşların kafasında sorulara neden olabiliyor.

Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği almanın iki yolu var. Bunlar:

 • Nüfus müdürlüklerine giderek elden almak.
 • e-Devlet sistemi üzerinden almak.

Eğer internet bağlantınız yoksa elbette size en yakın nüfus müdürlüğüne giderek ihtiyacınız olan belgeyi alabilirsiniz. Dilerseniz e-Devlet üzerinden oldukça hızlı bir şekilde vukuatlı nüfus kayıt örneği oluşturabilirsiniz. Şimdi gelin beraber e-Devletten vukuatlı nüfus kayıt örneği alma işleminin detaylarına bakalım.

e-Devletten Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Bilindiği gibi artık birçok resmi belgeye internet üzerinden ulaşılabiliyor. Vatandaşlara büyük kolaylık sağlayan e-Devlet vukuatlı nüfus kayıt örneği çıkarmak için kullanılabilecek en pratik yol olarak görülüyor. Siz de birazdan açıklayacağımız adımları izleyerek işlemlerinizi hızlıca tamamlayabilirsiniz:

 • e-Devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği almak için ilk olarak e-Devletin internet ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bölüm sonunda verilen linke tıklayarak e-Devletin resmi internet sitesine ulaşabilirsiniz.
blank
 • Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numaranızla birlikte e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer hali hazırda e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunabilir veya verilen diğer oturum açma seçeneklerini kullanabilirsiniz.
 • blank
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfanın sol tarafında yer alan “E-Hizmetler” seçeneğine tıklayın ve açılan menüden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri-Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” diyerek ilerleyin.
blank
 • Açılan sayfada birkaç maddeden oluşan bir bilgilendirme metni ile karşılaşacaksınız. Söz konusu metni inceledikten sonra altındaki “Bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğunu işaretleyin.
blank
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra sistem sizi nüfus sureti alabileceğiniz sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada almak istediğiniz belgeye dair detayları belirtmeniz gerekiyor.
 • Öncelikle “Nüfus Kayıt Örneği Tipi”ni seçmelisiniz. Kişi, Aile ve Nüfus Aile seçeneklerinden ihtiyacını olanı işaretleyin.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği oluşturmak için, “Vukuatlı Belge” tipini işaretlemeyi unutmayın.
 • Son olarak da “Belgenin Neden Verileceği” başlığında “Kuruma İbraz, Kurum Talebi, Kişi Talebi” seçeneklerinden size uygun olanı işaretleyin. Bu noktada kurum bilgisini doğru girdiğinizden emin olun.
 • Gerekli yerleri işaretledikten sonra “Devam et” butonuna tıklayın.
 • Siz işleminizi tamamladıktan birkaç saniye sonra barkodlu belgeniz ekrana gelecektir. Bu belgeyi bilgisayarınıza kaydedip gerektiği zaman çıktısını alabilirsiniz.
 • e-Devlet sistemi üzerinden günde sadece tek bir belge alabilirsiniz.
 • Birçok kişi vukuatlı nüfus kayıt örneği ne kadar süre için geçerli, bu belgenin son kullanma tarihi var mı diye de merak ediyor. Vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin geçerliliği 1 aydır ve bu süre belge oluşturulduğu anda işlemeye başlar.

e-Devlet sisteminin ilgili sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Gördüğünüz gibi internet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği almak oldukça kolay. Şimdi sırada nüfus cüzdanı sureti alma işlemlerinin detayları var. Gelin bunları da inceleyelim.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? 

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus kayıt örneği ve almak için izlenebilecek birkaç yol var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Muhtarlıklara başvurmak
 • e-Devlet sistemi üzerinden belge oluşturmak 
 • Noterden nüfus cüzdanı sureti almak

Biz şimdi sırayla bu 3 farklı yolun detaylarını inceleyeceğiz. Böylece siz de kendiniz için en rahat yöntemi seçerek işlemlerinizi halladebilirsiniz. İlk olarak nüfus cüzdanı sureti e-devletten alınır mı, nasıl alınır sorularının yanıtlarıyla başlayalım. 

1. e-Devletten Nüfus Cüzdanı Sureti Nasıl Alınır?

2018 yılında e-Devlet sistemine eklenen hizmetlerden biri olan “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” hizmeti sayesinde e-imzalı nüfus cüzdanınızı elektronik ortamdan kolaylıkla edinebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlarsa şu şekilde:

 • e-Devlet üzerinden nüfus cüzdanı sureti almak için öncelikle sisteme giriş yapın.
 • Ardından bir önceki bölümde verilen nüfus kayıt örneği alma adımlarını takip edin.
 • Talep ettiğiniz belgeye dair detayların istendiği sayfaya geldiğinizde ilgili seçeneklerden ihtiyacınız olanları işaretleyin. Bu noktada “Vukuatlı belge” sekmesini seçmenize gerek yok.
 • Yalnız kurum bilgisini doğru girmeye özen göstermelisiniz. Konuya hakim olmayan vatandaşlar ilgili bölümü nasıl dolduracağını bilemeyebilir veya kurum talebi ne demek diye düşünebilir.
 • e-Devletten oluşturulan tüm belgelerde istenilen kurum bilgisi, söz konusu belgenin sunulacağı kurum veya kuruluşu ifade eder. Oluşturulan barkotlu belgenin geçerliliği üzerinde yer alan bütün verilerin doğruluğuna bağlı olduğu için kurum bilgisi bölümünün düzgün doldurulması gerekmektedir.

e-Devletten nüfus cüzdanı sureti alma işlemlerinin adımları vukuatlı nüfus kayıt örneği işlem adımlarıyla neredeyse aynı. Eğer sizin de e-Devlet şifreniz varsa, bu işlemi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Şimdi geçelim muhtarlıktan nüfus cüzdanı sureti alma sürecine. 

2. Muhtarlıktan Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Artık nüfus cüzdanı sureti bağlı olunan muhtarlığa gidilerek temin edilebiliyor:

 • Muhtarlıklarda gerekli kontrollerin sağlanmasının ardından bir adet vesikalık fotoğraf ile bu belge düzenleniyor.
 • Muhtarlıklarda ödenecek ücret şehirden şehre değişmekle birlikte yüksek bir tutar değildir.

Bu yöntem elbette e-Devlet kadar pratik değil. Ama internet kullanmak istemediğiniz zaman bağlı bulunduğunuz muhtarlığa giderek ihtiyacınız olan belgeyi düzenletebilirsiniz. Şimdi bir de son yöntem olan noterden nüfus cüzdanı sureti almaya bakalım. 

3. Noterden Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Nüfus cüzdanı sureti artık noterler aracılığıyla da alınabiliyor. Muhtarlık başvurularıyla aynı prosedürü izleyen noterlerden belge oluşturmak için yapılması gerekenler şu şekilde:

 • Bir adet vesikalık fotoğraf ve kimlik kartı ile bir noterliğe gidin.
 • 20 Türk Lirası işlem ücretini ilgili kişiye ödeyin.
 • Son aşamada yetkili noter ihtiyacınız olan belgeyi oluşturacaktır.

Gördüğünüz gibi işlem adımları oldukça basit. Ayrıca bu noktada belirtmek istediğimiz bir şey daha var. Noterler muhtarlıktan farklı olarak, Türkçe dışındaki dillerde nüfus kayıt örneğine ihtiyacı olan vatandaşlara da hizmet veriyor.

Uluslararası organizasyonlarla ilgili işlemlerde veya vize başvurularında başta İngilizce olmak üzere birçok farklı dilde nüfus kayıt örneği ibraz etmek gerekebiliyor. Eğer sizin de özel bir işlem için farkı dilde düzenlenmiş belgelere ihtiyacınız varsa gerekli belgelerle birlikte yeminli tercümanlık büroları ve noterlere başvurabilirsiniz. Şimdi size bu başvuru işlemleriyle ilgili detayları vereceğiz. 

Nüfus Kayıt Örneği İngilizce Olarak Nasıl Alınır?

 • İngilizce nüfus kayıt örneği düzenletebilmek için öncelikle ilgili belgenin Türkçesini almanız gerekiyor. Bunun için daha önce belirttiğimiz gibi nüfus müdürlüklerine başvurabilir veya e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra bu belge ve kimliğinizle beraber noter onaylı nüfus kayıt çevirisi yapan tercüme bürolarına veya herhangi bir tercüme ofisiyle anlaşması olan noterlere başvurabilirsiniz.

Buraya kadar vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı sureti alma işlemleriyle ilgili detayları paylaştık. Şimdi gelin bu iki belge arasındaki farklara değinelim. Çünkü birçok kişi bu iki farklı belgeyi birbirine karıştırıyor. İlk olarak vukuatlu nüfus kayıt örneğini konuşalım.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, kişilerin kimlik bilgilerinin yanı sıra aynı haneye kayıtlı olan aile fertlerine ait detayları da içeren bir belgedir. Tüm ailenin kimlik, doğum ve ölüm bilgilerinin yer aldığı bu belge, aile nüfus kayıt örneği olarak da adlandırılabiliyor.

Nüfus suretinden farklı olarak hanenin tamamına dair bilgileri içeren bu belge ölen kişinin nüfus kayıt örneği nasıl alınır, bu işlemler için nereye başvurmak gerekir diye araştıran vatandaşların da sorunlarına çözüm getiriyor. Çünkü kişiler, özellik miras ve veraset işlemleri için kullanılan vukuatlı nüfus kayıt örneği sayesinde, vefat eden kişiyle bağını kanıtlayabiliyorlar.

Vukuatlı nüfus kayıt örneğinin ne anlama geldiğini öğrendik. Şimdi gelin nüfus cüzdanı sureti ne demek, ona bakalım.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir?

Nüfus cüzdanı sureti nüfus cüzdanında yer alan tüm bilgileri içeren bir belgedir. Bu belge nüfus cüzdanında oynama yapılıp yapılmadığı, nüfus cüzdanının içerdiği bilgilerin devlet kayıtlarıyla uyuşup uyuşmadığının tespiti için istenir. Eskiden üniversite kayıtları, pasaport ve ehliyet işlemleri için nüfus cüzdanı sureti istenirken artık devlet kurumlarının birçoğunun ortam sistemler kullanmaya başlaması sayesinde kontroller elektronik olarak gerçekleştiriliyor. Fakat bazen işe alımlarda işverenler ya da ortak sistemi kullanmayan resmi kurumlar tarafından istenebilir.

Bu açıklamalarla beraber, nüfus cüzdanı sureti ile nüfus kayıt örneği aynı şey mi sorusuna da yanıt vermiş olduk. Bu farkları özetlemek gerekirse:

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği daha geniş kapsamlı bir belge ve aile bilgilerini de içeriyor.
 • Nüfus kayıt örneği ise yalnızca kişinin kimlik bilgilerini kanıtlıyor. 

Yazımızı bitirmeden birçok kişi tarafından merak edilen bir noktaya daha değinmek istiyoruz. Kimi zaman nüfus kayıt örneklerinin üzerinde “Kapalı kayıt” ifadesi yer alabiliyor. Bu ifadenin sebebi de merak ediliyor. Şimdi gelin son olarak kapalı kayıt ne demek, ona bakalım.

Nüfus Kayıt Örneği Kapalı Kayıt Ne Demek?

Bazı özel durumlarda yukarıda verilen yollardan herhangi biri kullanılarak alınan nüfus kayıt örneklerinde, haneye kayıtlı bireylerden bazılarının nüfus kaydının kapalı olduğu görülebilir.

Nüfus kayıt örneğinde yer alan bu kapalı kayıt ibaresi halk arasında genel olarak söz konusu kişinin vefat etmiş olması şeklinde yorumlanır. Aslında kapalı kaydın başka nedenleri de olabilmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Vatandaşlıktan çıkarılma
 • Evlat edinme
 • Evlenme ve boşanma işlemleri
 • Evlatlıktan reddetme
 • Vefat durumu

Yazı boyunca sizlere nüfus kayıt örneği almak ile ilgili en detaylı bilgileri vermeye çalıştık. Şimdi gelin son olarak bütün adımların üzerinden geçelim ve kısaca özetleyelim.

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği; nüfus müdürlüklerinden ya da e-Devlet sistemi üzerinden alınabilir. 
 • Nüfus cüzdanı sureti; muhtarlıktan, e-Devletten ya da noterden alınabilir.
 • e-Devletten işlem yapmak için sisteme giriş şifresi gereklidir. Şifre PTT’den alınabilir ya da alternatif giriş yöntemleri kullanılabilir. 
 • Yabancı dilde nüfus kayıt örneği için noterlere başvurulabilir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ile nüfus cüzdanı sureti aynı şey değildir. Fakat iki belge de e-Devlet üzerinden neredeyse aynı adımlar izlenerek elde edilebilir. 

Siz nüfus kayıt örneği için e-Devleti kullanıyor musunu yoksa diğer alternatifleri mi tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle ve diğer okuyucularla paylaşmak için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Hazırladığımız yazıyla ilgili görüş ve önerilerinizi iletişim sayfamızdan ya da yorumlar kanalını kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Yazılarımızdan haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. 

İkametgah Nereden Alınır?

Pasaport Yenileme ve Süre Uzatma İşlemleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.