Edevlet.net

Nüfus Cüzdanı Sureti, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Alma 2020

Her geçen gün gelişen teknoloji bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan sahtekârlık olaylarının da artmasına sebep oluyor. Kötü niyetli kişiler tarafından amacı dışında kullanılan bilgisayarlar ve internet servisi nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport gibi kimlik bilgilerini içeren belgelerde oynama yapılmasını kolaylaştırıyor. Bu durumun farkında olan kurum ve kuruluşlar da kayıt ve başvuru işlemleri için gelen vatandaşlardan kimlik kartı yerine nüfus cüzdanı sureti talep ediyor. Hem kurumun hem de yapılan sahtekârlıktan etkilenen üçüncü kişilerin hakkını savunmaya yönelik olan bu sistemle yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebiliyor.

Bunun dışında vatandaşların özellikle resmi kurumlara yapacağı belli başlı başvurular için tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği sunması da gerekebiliyor. Neyse ki günümüzde kişilerin hane bilgilerinin yer aldığı vukuatlı nüfus kayıt örneği de nüfus cüzdanı sureti de birçok yoldan temin edilebiliyor.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Başta burs veren kurumlar olmak üzere birçok firma ve kuruluş kişilerden tüm aile bireylerini gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği isteyebiliyor. Bu durum da halk arasında sık sık nüfus suretiyle karıştırılan bu belgeye dair bilgisi olmayan vatandaşların kafasında sorulara neden olabiliyor.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, kişilerin kimlik bilgilerinin yanı sıra aynı haneye kayıtlı olan aile fertlerine ait detayları da içeren bir belgedir. Tüm ailenin kimlik, doğum ve ölüm bilgilerinin yer aldığı bu belge aile nüfus kayıt örneği olarak da adlandırılabiliyor.

Nüfus suretinden farklı olarak hanenin tamamına dair bilgileri içeren bu belge ölen kişinin nüfus kayıt örneği nasıl alınır, bu işlemler için nereye başvurmak gerekir diye araştıran vatandaşların da sorunlarına çözüm getiriyor. Çünkü kişiler, özellik miras ve veraset işlemleri için kullanılan vukuatlı nüfus kayıt örneği sayesinde vefat eden kişiyle bağını kanıtlayabiliyorlar.

Eğer sizin de herhangi bir nedenden dolayı vukuatlı nüfus kayıt örneği çıkarmanız gerekiyorsa, size en yakın nüfus müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz e-devlet sistemine bağlanarak  söz konusu belgeyi internet aracılığıyla da oluşturabilirsiniz.

E-devletten Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Bilindiği gibi artık birçok resmi belgeye internet üzerinden ulaşılabiliyor. Vatandaşlara büyük kolaylık sağlayan e-devlet vukuatlı nüfus kayıt örneği çıkarmak için kullanılabilecek en pratik yol olarak görülüyor.

 • E-devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği almak için ilk olarak e-devletin internet ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bölüm sonunda verilen linke tıklayarak e-devletin resmi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numaranızla birlikte e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer hali hazırda e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunabilir veya verilen diğer oturum açma seçeneklerini kullanabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfanın sol tarafında yer alan “E-Hizmetler” seçeneğine tıklayın ve açılan menüden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri-Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” diyerek ilerleyin.

 • Açılan sayfada birkaç maddeden oluşan bir bilgilendirme metni ile karşılaşacaksınız. Söz konusu metni inceledikten sonra altındaki “Bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğunu işaretleyin.

 • Bu işlemleri yaptıktan sonra sistem sizi nüfus sureti alabileceğiniz sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada almak istediğiniz belgeye dair detayları belirtmeniz gerekiyor.
 • Öncelikle “Nüfus Kayıt Örneği Tipi”ni seçmelisiniz. Kişi, Aile ve Nüfus Aile seçeneklerinden ihtiyacını olanı işaretleyin.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği oluşturmak için, “Vukuatlı Belge” tipini işaretlemeyi unutmayın.
 • Son olarak da “Belgenin Neden Verileceği” başlığında “Kuruma İbraz, Kurum Talebi, Kişi Talebi” seçeneklerinden size uygun olanı işaretleyin. Bu noktada kurum bilgisini doğru girdiğinizden emin olun.
 • Gerekli yerleri işaretledikten sonra “Devam et” butonuna tıklayın.
 • Siz işleminizi tamamladıktan birkaç saniye sonra barkodlu belgeniz ekrana gelecektir. Bu belgeyi bilgisayarınıza kaydedip gerektiği zaman çıktısını alabilirsiniz.
 • E-devlet sistemi üzerinden günde sadece tek bir belge alabilirsiniz.
 • Birçok kişi vukuatlı nüfus kayıt örneği ne kadar süre için geçerli, bu belgenin son kullanma tarihi var mı diye de merak ediyor. Vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin geçerliliği 1 aydır ve bu süre belge oluşturulduğu anda işlemeye başlar.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir ve Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı sureti nüfus cüzdanında yer alan tüm bilgileri içeren bir belgedir. Bu belge nüfus cüzdanında oynama yapılıp yapılmadığı, nüfus cüzdanının içerdiği bilgilerin devlet kayıtlarıyla uyuşup uyuşmadığının tespiti için istenir. Eskiden üniversite kayıtları, pasaport ve ehliyet işlemleri için nüfus cüzdanı sureti istenirken artık devlet kurumlarının birçoğunun ortam sistemler kullanmaya başlaması sayesinde kontroller elektronik olarak gerçekleştiriliyor. Fakat bazen işe alımlarda işverenler ya da ortak sistemi kullanmayan resmi kurumlar tarafından istenebilir.

Nüfus kayıt örneği ve almak için izlenebilecek birkaç yol var. Eskiden sadece nüfus müdürlüklerinden alınan bu belge için artık muhtarlıklara başvurmak veya e-devlet sistemi üzerinden belge oluşturmak gerekiyor. Bunların yanında, kişilerin kimlik bilgilerinin yer aldığı resmi bir evrak olan nüfus cüzdanı sureti için noterlere de başvurulabiliyor.

E-devlet Sistemi Üzerinden Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

2018 yılında e-devlet sistemine eklenen hizmetlerden biri olan “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” hizmeti sayesinde e-imzalı nüfus cüzdanınızı elektronik ortamdan kolaylıkla edinebilirsiniz.

 • E-devlet üzerinden nüfus cüzdanı sureti almak için öncelikle sisteme giriş yapın.
 • Ardından bir önceki bölümde verilen nüfus kayıt örneği alma adımlarını takip edin.
 • Talep ettiğiniz belgeye dair detayların istendiği sayfaya geldiğinizde ilgili seçeneklerden ihtiyacınız olanları işaretleyin. Bu noktada “Vukuatlı belge” sekmesini seçmenize gerek yok.
 • Yalnız kurum bilgisini doğru girmeye özen göstermelisiniz. Konuya hakim olmayan vatandaşlar ilgili bölümü nasıl dolduracağını bilemeyebilir veya kurum talebi ne demek diye düşünebilir. E-devletten oluşturulan tüm belgelerde istenilen bu bilgi, söz konusu belgenin sunulacağı kurum veya kuruluşu ifade eder. Oluşturulan barkotlu belgenin geçerliliği üzerinde yer alan bütün verilerin doğruluğuna bağlı olduğu için kurum bilgisi bölümünün düzgün doldurulması gerekmektedir.

Muhtarlıktan Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Artık nüfus cüzdanı sureti bağlı olunan muhtarlığa gidilerek temin edilebiliyor. Muhtarlıklarda gerekli kontrollerin sağlanmasının ardından bir adet vesikalık fotoğraf ile bu belge düzenleniyor. Muhtarlıklarda ödenecek ücret şehirden şehre değişmekle birlikte yüksek bir tutar değildir.

Noterden Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Nüfus cüzdanı sureti artık noterler aracılığıyla da alınabiliyor. Muhtarlık başvurularıyla aynı prosedürü izleyen noterlerden belge oluşturmak için bir adet vesikalık fotoğraf ve kimlik kartı ibraz etmek ve 20 Türk Lirası işlem ücreti ödemek gerekiyor. Bunun dışında noterler muhtarlıktan farklı olarak, Türkçe dışındaki dillerde nüfus kayıt örneğine ihtiyacı olan vatandaşlara da hizmet veriyor.

Uluslararası organizasyonlarla ilgili işlemlerde veya vize başvurularında başta İngilizce olmak üzere birçok farklı dilde nüfus kayıt örneği ibraz etmek gerekebiliyor. Eğer sizin de özel bir işlem için farkı dilde düzenlenmiş belgelere ihtiyacınız varsa gerekli belgelerle birlikte yeminli tercümanlık büroları ve noterlere başvurabilirsiniz.

Nüfus Kayıt Örneği İngilizce Olarak Nasıl Alınır?

 • İngilizce nüfus kayıt örneği düzenletebilmek için öncelikle ilgili belgenin Türkçesini almanız gerekiyor. Bunun için daha önce belirttiğimiz gibi nüfus müdürlüklerine başvurabilir veya e-devlet sistemini kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra bu belge ve kimliğinizle beraber noter onaylı nüfus kayıt çevirisi yapan tercüme bürolarına veya herhangi bir tercüme ofisiyle anlaşması olan noterlere başvurabilirsiniz.

Nüfus Kayıt Örneği Kapalı Kayıt Ne Demek?

Bazı özel durumlarda yukarıda verilen yollardan herhangi biri kullanılarak alınan nüfus kayıt örneklerinde, haneye kayıtlı bireylerden bazılarının nüfus kaydının kapalı olduğu görülebilir.

Nüfus kayıt örneğinde yer alan bu kapalı kayıt ibaresi halk arasında genel olarak söz konusu kişinin vefat etmiş olması şeklinde yorumlanır. Aslında kapalı kaydın başka nedenleri de olabilmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Vatandaşlıktan çıkarılma
 • Evlat edinme
 • Evlenme ve boşanma işlemleri
 • Evlatlıktan reddetme
 • Vefat durumu

Kimlik Yenileme Ücreti

İkametgah Belgesi Alma

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.