Edevlet.net

Nüfus Cüzdanı Tasdikli Sureti Örneği Nereden ve Nasıl Alınır?

21.02.2018
Nüfus Cüzdanı Tasdikli Sureti Örneği Nereden ve Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunduğunu kanıtlayan ve kişisel bilgilerin listelendiği nüfus cüzdanları sahtekarlık yapmaya müsait belgelerdir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte nüfus cüzdanında yazan bilgilerde oynama yapılması oldukça kolaylaştı. Başta devlet kurumları olmak üzere işe alım, okul kaydı vb. resmi işlemlerde nüfus cüzdanı yerine nüfus cüzdanı sureti istenmesinin sebebi aslında yapılabilecek sahtekarlıkların önüne geçmek.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir?

Nüfus cüzdanı sureti nüfus cüzdanında yer alan tüm bilgileri içeren bir belgedir. Bu belge nüfus cüzdanında oynama yapılıp yapılmadığı, nüfus cüzdanının içerdiği bilgilerin devlet kayıtlarıyla uyuşup uyuşmadığının tespiti için istenir. Eskiden üniversite kayıtları, pasaport ve ehliyet işlemleri için nüfus cüzdanı sureti istenirken artık devlet kurumlarının birçoğunun ortam sistemler kullanmaya başlaması sayesinde kontroller elektronik olarak gerçekleştiriliyor. Fakat bazen işe alımlarda işverenler ya da ortak sistemi kullanmayan resmi kurumlar tarafından istenebilir.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı örneği almak için eskiden nüfus müdürlüklerine gidilmesi gerekiyordu. Ancak son 4-5 yıldır bu hizmet muhtarlıklara taşındı. Yani artık nüfus cüzdanı sureti bağlı olunan muhtarlığa gidilerek temin edilebilir. Muhtarlıklarda gerekli kontrollerin sağlanmasının ardından bir adet vesikalık fotoğraf ile bu belge düzenleniyor. Muhtarlıklarda ödenecek ücret şehirden şehre değişmekle birlikte yüksek bir tutar değildir.

Nüfus cüzdanı sureti aynı zamanda noterden de alınabilir. Noterde, tıpkı muhtarlıktaki gibi ayrı bir belge düzenlenebilir yahut nüfus cüzdanındaki bilgiler kontrol edildikten sonra fotokopisine “aslı gibidir” onayı verilebilir. 20 TL civarı bir ücret karşılığı gerçekleştirilen bu işlem için gerekli olan tek şey TC kimlik numarasıdır.

E-devlet Üzerinden Nüfus Kayıt Örneği Alma

Yukarıda bahsedilen yolların dışında e-devlet sistemi üzerinden de nüfus cüzdanı suretini almak mümkün. 2018 yılında e-devlet sistemine eklenen hizmetlerden biri olan “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” hizmeti sayesinde e-imzalı nüfus cüzdanınızı elektronik ortamdan kolayda edinebilirsiniz. Ancak sisteme giriş yapmak için TC kimlik numaranızla birlikte e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer halihazırda e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunabilirsiniz.

1. Sisteme giriş

Yazımızın sonunda bulabileceğiniz linke tıklayarak e-devlet sayfasını açtığınızda karşınıza böyle bir uyarı gelecek. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.

Butona bastığınızda TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girebileceğiniz bir pencere açılacak. Gerekli bilgileri yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna bastığınızda e-devlet sistemine giriş yapmış olursunuz.

2. Bilgilendirme formu

Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yazılmış bir bilgilendirme formu gelecek. Bu forma göre dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

  • E-devlet sistemi üzerinden günde sadece 1 tane nüfus kayıt örneği alabilirsiniz.
  • Muhtarlık ve noterin aksine burada alacağınız belgeyi ne için kullanacağınız sorulur. Belgenin kullanım alanı hakkında dürüst davranmalısınız.
  • Oluşturulan onaylı nüfus cüzdanı sureti e-imzalıdır ve devlet kurumları tarafından sorgulanabilir. Ancak belgenin kullanım süresi dolmuşsa onay geçersiz sayılacağından süre konusunda dikkatli olmakta fayda var.
  • Eğer size e-devlet tarafından sağlanan nüfus kayıt örneğinde doğru olmayan bilgiler olduğundan şüpheleniyorsanız belgeyle birlikte en yakın nüfus müdürlüğüne başvurmalısınız.

“Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğunu işaretledikten sonra sayfanın hemen altında bulunan “Devam Et” butonuna basın.

3. Sorgulama formu

Bu kısım belki de sorgulamanızın en mühim kısmı çünkü oluşturulacak belge buradaki seçimlerinize göre olacak.

Öncelikle “Nüfus Kayıt Örneği Tipi”ni seçmelisiniz. Kişi, Aile ve Nüfus Aile seçeneklerinden sizin ihtiyacınız olanı seçin.

“Eski Eş Listele” ve “Vukuatlı Belge” seçeneklerine size uyan evet ya da hayır cevaplarından birini işaretleyin.

Son olarak “Belgenin Neden Verileceği” başlığında “Kuruma İbraz, Kurum Talebi, Kişi Talebi” seçeneklerinden size uygun olanı işaretleyin.

Sayfanın altındaki “Devam Et” butonuna bastığınızda işleminiz onaylanacak ve adınıza e-imzalı nüfus kayıt örneği oluşturulacak. Bu belgeyi çıktı alarak herhangi bir mühür vb. gerek duymadan tüm resmi işlerinizde kullanabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.