enflasyonemeklilikötvdöviz

AK Parti’ye Nasıl Üye Olabilirim? Gerekli Şartlar, Belgeler

AK Parti’ye Nasıl Üye Olabilirim? Gerekli Şartlar, Belgeler

AK Parti’ye Nasıl Üye Olabilirim? Gerekli Şartlar, Belgeler;  AK Parti Gençlik ve Kadın Kollarına Nasıl Üye Olunur? AK Partiye Üye Olmanın Faydaları Nelerdir? AK Parti Üyelik Sorgulaması Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan, turuncu ve siyah renklerden oluşan bir ampul simgesine sahip olan Adalet ve Kalkınma Partisi, şu anda Türkiye’nin en güçlü partilerinden biri olarak dikkat çekiyor. TBMM’de en fazla milletvekili sayısına sahip olan AK Parti’ye üye olmak isteyen pek çok vatandaş bulunuyor. Partiye üyelik için başvuruda bulunmak ve bazı şartlara uyum sağlamak gerekiyor.

AK Partiye Üye Olmak İstiyorum, Ne Yapmam Gerekir?

AK Parti’ye üye olmak isteyen vatandaşlar, partiye ait il ya da ilçe teşkilatlarına bizzat başvuruda bulunarak AK Parti üyelik işlemlerini gerçekleştirebilirler. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet gösteren her siyası partide olduğu gibi Adalet ve Kalkınma Partisi için de birtakım üyelik koşulları söz konusudur.

AK Parti üye olma şartları şunlardır:

 • Bir siyasi partiye üye olabilmek için ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
 • Ayrıca AK Parti üyelik başvurusu yapan kişinin yetişkin olması, yani 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Üye olmak isteyen vatandaşın medeni ve siyasi haklarını kullanabilme ehliyetine sahip olması gerekir. Yani siyasi parti üyeliğine başvuruda bulunan kişinin akıl sağlığının yerinde olması ve yasalar karşısında sorumlu statüde olması gerekir.
 • Adalet ve Kalkınma Partisi’ne başvuru yapan kişinin başka bir siyasi partiye üye olmaması gerekir.
 • Parti tarafından belirlenen tüzük ve programı kabul etmesi, gücü, tecrübesi ve bilgisi nispetinde parti için düzenlenecek çalışmalara katılması ve üyelik giriş beyannamesinde yer alan koşulları yerine getirmeyi beyan ve taahhüt etmesi gerekir.
 • Başvuru yapan vatandaşın partiye belirli bir üyelik aidatı ödemeyi taahhüt etmesi gerekir.

AK Parti’ye üye olmak için gerekli belgeler ise şunlardır:

 • İl ya da ilçe merkezlerine başvuruda bulunacak vatandaşların yanlarında kimlik belgelerini ve fotokopilerini getirmeleri gerekir.
 • Ayrıca partinin il ya da ilçe teşkilatında yetkili personel tarafından verilecek olan üyelik formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

Siyasi parti üyelikleri hakkında genel olarak kabul gören detaylar ile ilgili bilgi edinmek için: Parti Üyelikleri Hakkında Detaylar: Nasıl Üye Olunur?

AK Parti Gençlik ve Kadın Kollarına Nasıl Üye Olunur?

AKP Gençlik Kollarına üye olmak ve AKP Kadın Kollarına üye olmak için de yukarıda anlatılan adımların gerçekleştirilmesi gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşından büyük olup akıl sağlığı yerinde olan vatandaşlardan yukarıdaki koşulları sağlayanlar Adalet ve Kalkınma Partisi’nin il ya da ilçe teşkilatına başvuru yaparak gençlik kollarına veya kadın kollarına üye olabilir. Üyelik işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte AK Parti üyelik kartı vatandaşlara verilecektir.

AK Partiye Üye Olmanın Faydaları Nelerdir?

Her siyasi partide olduğu gibi Adalet ve Kalkınma Partisi de üyelerine birtakım ayrıcalıklar tanır. Üyelerin partiyle ilgili işlerde görev alması, organizasyon ve sosyal becerilerinin artmasına destek olacaktır. Ayrıca parti üyeleri alt teşkilatlarda yönetici olarak görev alarak yönetim konusunda tecrübe sahibi olabilirler.

Özellikle siyasi alanda bir kariyer yapmak isteyen gençler, partilerin çeşitli konumlarında görev alıp hem deneyim elde edebilir hem de özgeçmişleri için faydalı vazifelerde bulunabilirler.

Tüm bunlara ek olarak Adalet ve Kalınma Partisi’ne üye olmanın getirdiği ek avantaj olup olmadığını öğrenmek için vatandaşlar AK Parti il ya da ilçe teşkilatlarını ziyaret edebilir, partiye e-posta veya 444-25-44 numaralı telefon aracılığıyla ulaşıp yetkili personellere konu hakkında sorular sorabilirler.

AK Parti Üyelik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bir siyasi partiye ait üyelik bilginizi sorgulamak ve üyelik takibi yapmak için e-devlet sisteminden faydalanabilirsiniz.

 • Bu işleme başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp siyasi parti üyeliği sorgulama sayfasını açın.

 • “Kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayarak giriş sayfasını açın.

 • Sayfada gördüğünüz boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet parolanızı yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Eğer e-devlet parolanız yoksa kimlik belgenizle birlikte PTT ofisine giderek içinde parolanızın yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Ayrıca giriş ekranındaki internet bankacılığı, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı seçeneklerinden birini kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.

qolovdxutyinpdgbex2tzqblgsu2lstvun6up1mi.jpeg

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra otomatik olarak siyasi parti üyeliği sorgulama sonucunuz karşınıza gelecektir. Eğer herhangi bir partiye üyeliğiniz varsa buna ilişkin detayları görebilirsiniz.
 • Yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan uyarıyla karşılaşıyorsanız ya bir üyelik başvurusu yapmamışsınız ya da başvurunuz henüz sonuçlanmamış demektir.

E-devlet sisteminde siyasi parti üyeliği sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Ayhan Gündüz dedi ki:

  Slmlar,
  Hollanda da ak parti subesi varmi,
  Üye olmak istiyorum.

  Ltfen yardimci olun.

  Saygilarimla,

  Ayhan Gündüz

 2. Ahmed dedi ki:

  Merhaba Ben akp uye olmak istiyorum yardimci olurmusunuz almanyadanim
  Sabine Cumhur başkanım ben bir Bulgaristan vatandaşıyım. Almanyada yaşıyorum ve gurkiyeden evliyim bir tek şeyi diyebilirim siz olmasanız Türkiye olmaz ve mümkünse akp uye olmak istiyorum

  Saygılarımla Ahmed Akif

 3. habibe aksoy dedi ki:

  akp ye üye olmak istiyorum yardimcı olurmusunuz

 4. İsmail Şahin dedi ki:

  Üye olmak istiyorum

 5. Kadriye kısaboy dedi ki:

  Slm akp uye olmak istiyorum ilgilenirseniz sevinirim kadin kollarina uye olmak istiyorum nereye basvurmak gerekiyor bilgi edinme istiyorum

 6. Mehmet dedi ki:

  Üye olmak istiyorum

 7. Meral dedi ki:

  Merhaba ben Almanya da yaşıyorum ve burada birçok AKP kuruluşlarına müracaat ettim cevap alamadım lütfen bana bilgi verirseniz sevinirim benim kaldığım yerde AKP Kadın kolları başkanı olmak istiyorum nereye nasıl müracaat edebilirim nasıl olabilirim teşekkür ederim

 8. Fırat Sayan dedi ki:

  Fırat Sayan Ak Parti Gençlik Kollarına Üye Olmak İstiyorum.

 9. Engin Örnek dedi ki:

  Ak parti ye üye olmakistiyorum Avustuyadan

 10. Emine dedi ki:

  Evet, bende üye olmak istiyorum hollanda üzerinden şartlar nedir

 11. Sibel Genç dedi ki:

  AKP ye üye olmak istıyorum

 12. sebahattin canatti dedi ki:

  ben AKP partisine üye olmak istiyorum bu konuda sizlerin yardımcı olursanız çok memnun olurum saygı ve selamlar

 13. Suat ozdemir dedi ki:

  Akpartiye uye olmak istiyorum

 14. Suat ozdemir dedi ki:

  Uye olmak istiyorum