Kamu Hizmetleri

Kamu hizmeti toplumun ortak ihtiyaçlarının giderilmesi için kamu tüzel kişilerin gözetimi altında hukuk kişileri tarafından giderilen hizmetlere denmektedir. Kamu hizmetleri içerisinde vatandaşlık hizmetleri ve hukuki hizmetler yer almaktadır. Ayrıca devlet tarafından düzenleme ile birlikte kamu tüzel kişileri ortak bir şekilde ülkenin farklı yerlerinde görevlerini icra ederler. Kısacası kamu hizmetlerinin kesin ve net bir tanımı bulunmamaktadır.

Kamu hizmetlerinin genel özelliklerine baktığımızda anayasa yer almaktadır. Yani bu hizmetler devletin güvencesi altında ve yönetimi doğrultusunda halka sunulmaktadır. Burada önemli olan eşitlik, değişkenlik, süreklilik, bedelsizliktir. Yani bunlar kamu hizmetlerinin genel ilkeleridir. Bu ilkeler doğrultusunda düzenli bir şekilde kamu hizmetleri devam ettirilmektedir.

Kamu hizmetlerinin ilkeleri zaman zaman değişkenlikler gösterebilir. Yani teknolojik, hukuki, siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu durum yeni gelişmelere ayak uydurmaktan kaynaklıdır. Burada önemli olan kamu hizmetlerinin kesintisiz olarak devam etmesidir.

Sitemizde kamu haberleri kategorisinde birçok güncel haberler mevcuttur. Burada kredi dosya masrafları nasıl geri alınmaktadır, tüketici hakem heyetine nasıl başvuru yapılır, senet nasıl doldurulur, İŞKUR maaşları ne kadar, milli güvenlik kurulu üyeleri kimlerdir, TİKA nedir, SGK soyadı değişikliği nasıl yapılır, iş bitirme belgesi nedir, özel güvenlik bilgi sistemi nedir gibi birçok haberler sitemizde mevcuttur.

Başa dön tuşu