reklam
Kamu Hizmetleri

MERNİS Nedir? MERNİS Adres Sorgulama – MERSİS No Sorgulama

MERNİS Nedir? MERNİS Adres Sorgulama - MERSİS No Sorgulama, MERNİS T.C Sorgulama, E-Devlet MERNİS, Mernis Adresi Ne Demek? Mernis Adresi ile İkametgah Aynı mı? MERSİS Nedir? MERSİS No Nasıl Alınır? MERSİS e-Devlet ve daha fazlası yazımızda...

MERNİS Nedir? MERNİS Adres Sorgulama – MERSİS No Sorgulama; Adres bilgisi denilince akla ilk MERNİS sistemi gelmektedir. MERNİS Sisteminin Amaçları Nelerdir? MERNİS Adresi Nedir? MERNİS Adres Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

MERNİS, Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden Türk vatandaşları ile yabancı uyruklu bireylerin nüfus bilgilerinin ve bu bilgilerde gerçekleşecek her türlü değişikliğinde anlık olarak güncellenerek bir ağ üzerinden kaydedilmesi mantığı üzerine oluşturulmuş bir projedir.

MERNİS adres bilgilerine ulaşmak için vatandaşların öncelikle bilgisayar ortamında şahıslarına özel olarak atanan 11 haneli “vatandaşlık numarası” ile giriş bilgilerini temin etmeleri gerekir. Şahıslar için belirlenen MERNİS no aslında, T.C. kimlik numarasıyla aynıdır.

T.C. kimlik numarası sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

İşletme sahipleri ise MERSİS sistemi aracılığıyla işletmelerine ait bilgilere erişim sağlayabilirler. Aynı zamanda tüzel kişiler adına kayıtlı işletmeler için de MERSİS sistemi aracılığıyla bilgi sahibi olmak mümkündür.

T.C Kimlik No ile Adres Bulma – T.C Kimlik No ile Adres Sorgulama

MERNİS Nedir?

MERNİS; Merkezi Nüfus İdare Sisteminin kısaltılmış adıdır. İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen MERNİS sistemiyle birlikte şahısların ikamet adreslerine, kişisel kimlik bilgilerine ve daha birçok bilgiye ulaşmak mümkündür.

merni̇s nedir? merni̇s adres sorgulama
merni̇s nedir? merni̇s adres sorgulama

MERNİS Sisteminin Amaçları Nelerdir?

 • Kamu yararına yürütülen hizmetlerin devlet tarafından doğru olarak planlanması ve tüm kamu kurum ve kuruşlarının kolayca erişim sağlayabilmesi
 • Devletin tüm vatandaşların temel erişim bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilmesi
 • Doğum, ölüm, evlenme, boşanma ve vatandaşlık gibi bilgiler, kişilerin ikamet adresleri ile kişisel tanıtım numaralarını içeren güvenilir nüfus kayıt sistemlerinin kurulmasıyla güncel olarak elde edilmesi
 • Haksız tebligatın önüne geçilerek vatandaşlar adına daha güvenli bir erişim ağının kurulabilmesi
 • Vatandaş ve devleti birbirine yaklaştırarak işlemlerin hızlandırılması

MERNİS Adresi Nedir?

MERNİS sisteminde kişinin nüfus bilgileri, aileye ait bilgiler, nüfus cüzdanında yer alan bilgiler ve adres bilgileri bulunmaktadır. MERNİS adresi, e-Devlet üzerindeki ikamet öğrenme sayfasından öğrenilebilir ve gerekli adımların takip edilmesiyle güncellenebilir. Dijital ortamda gerçekleştirilen bu işlemler sayesinde, Nüfus Müdürlüklerine bizzat giderek müracaat edilmesine gerek kalmamıştır.

MERNİS Adres Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

MERNİS sistemi sayesinde Türkiye’de yaşayan Türk ve yabancı uyruklu vatandaşların adres bilgilerinin elektronik bir ortam üzerinde güncel ve merkezi bir şekilde kayıt altına alınması sağlanmıştır. Adres sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyenler MERNİS giriş sistemine e-Devlet üzerinden kolayca ulaşabilir.

 • Adres sorgulama işlemi için öncelikle aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayın.

 • Aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra ilgili sorgulama sayfası olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı NVI adres bilgilerim sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak e-Devlet giriş sayfasına geçiş yapın.

hzb2rgqv2xxozd73yrksvno11whfwua1fskkl1mh.png

 • Bu adımda T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi ilgili boşluklara girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Bununa birlikte mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı gibi yöntemlerle de sisteme giriş yapabilmeniz mümkün.

zdbudwm2hyiahgsgptwmrf9hrtukz7hoitts1juf.png

 • Gerekli adımları takip ettikten sonra açılan sayfa üzerinden sistemde kayıtlı adres bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

MERNİS sorgulama işlemi yapmak için tıklayınız.

MERNİS Üzerinden İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

MERNİS sistemi aracılığıyla e-Devlet kapısı üzerinden adres değişikliği bildirimi sayfasına giriş yaparak ikametgah değişikliği yapılabilir. Ancak bu işlemi gerçekleştirebilmek için kimlik doğrulama aşamasında mobil imza ya da elektronik imza bilgilerine sahip olmak gerekir.

MERNİS sistemi üzerinden ikametgah değişikliği yapmak için TIKLAYINIZ!

MERNİS sistemi haricinde ikametgah değişikliği nasıl yapılır?

MERSİS Sistemiyle Şirket No Öğrenme ve Sorgulama Nedir?

2006 yılı itibarıyla Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planında yer alan; Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi ve Çevrimiçi Şirket İşlemleri Projeleri, 2010 yılında birleştirilerek Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) adını almıştır.

MERSİS no, her şirket için özel olarak tahsis edilmek üzere 16 haneli olarak tasarlanmıştır. MERSİS no öğrenme işlemini gerçekleştirmek için önce, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına kayıt yaptırılması gerekir.

 • Firma bilgileri sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayın.

 • Kimlik bilgileriniz üzerine kayıtlı, ortağı ya da sahibi veya yetkilisi olduğunuz şirket/ticari işletme bilgisini görüntülemek için sorgulama formundaki bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmuş olmanız gerekir. Ardından “Getir” butonuna tıkladıktan önce firma bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Firma bilgisi sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu