SGK - SSK

2024 Genel Sağlık Sigortası Başvurusu e-Devlet

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu e-Devlet, Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? Genel Sağlık Sigortası Nedir? Genel Sağlık Sigortası Başvuru, Genel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır? Genel Sağlık Sigortası Sorgulama, GSS Yapılandırma ve daha fazlası yazımızda...

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu e-Devlet; Sağlık güvencesi hayatımızın olmazsa olmazıdır. Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nereden Yapılır? Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası, Türkiye’de yaşayan bütün vatandaşların temel sağlık hizmetlerinden yararlanması amacıyla oluşturulmuştur. 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında tüm vatandaşların GSS kaydı olması gerekir. Aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar da sağlık sigortası hizmetinden yararlanma imkanına sahiptirler.

18 yaşından büyük olup herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayan kişiler GSS kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kişiler asgari ücret üzerinden hesaplanan prim tutarına göre belirlenen ücreti devlete ödeyerek eczane, hastane ve yoğun bakım vb. sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nedir? Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nereden Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası başvurusu yapmak isteyen kişilerin, bu işlemle birlikte gelir testi başvurusu da yaptırması gerekir. Gelir testi, bireylerin güncel ikametgah adreslerindeki hane içi gelirin belirlenmesi ve ödenecek primlerin hesaplanması amacıyla uygulanır.

GSS Gelir Testi Nasıl Yapılır? Doldurulmuş Form Örneği

GSS başvurusu yaptırmak için bireylerin öncelikle belirli evrakları temin etmesi, bunun için de ilgili yerlerdeki başvurularını tamamlaması gerekir. Ödenecek prim tutarının belirlenmesinden sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvurusu onaylanan kişilere Genel Sağlık Sigortası hizmeti süreci sağlanır. GSS kayıt için gerekli belgeler şu şekildedir:

  • Bağlı olunan ilçe kaymakamlığı içerisindeki Sosyal Hizmet üzerinden alınan GSS başvuru formu
  • Muhtar, e-Devlet sistemi veya Nüfus Müdürlüklerinden alınan güncel ikametgah belgesi
  • Kimlik fotokopisi

İkametgah adresi farklı bir yerde gözüken kişilerin ise öncelikle bulundukları il ya da ilçelerdeki Nüfus Müdürlüğünden ikametgah adres kaydını güncellemeleri gerekmektedir.

genel sağlık sigortası başvurusu e-devlet
genel sağlık sigortası başvurusu e-devlet

Genel Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  • GSS kayıt için öncelikle GSS mevcut durumunun öğrenilmesi gerekir. Bunun için e-Devlet sistemine giriş yapılması şarttır. T.C. kimlik numarası ve kişiye özel şifreleriyle giriş yapılabilir. Bunun için öncelikle yazının devamında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın.

gss sorgulama

  • Bu sayfadaki kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

op4jh6yybbqwk8qohjtdj58ypyoggkipwmu6htlo.png

  • Akabinde sistem sizi direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Sorgulama sayfasına yönlendirecektir.

Genel Sağlık Sigortası sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

GSS kayıt sorgulamasının ardından, sistemde girişi bulunmayan kişiler gelir testiyle beraber başvuruda bulunabilirler. Genel Sağlık Sigortası başvurusu için;

  • İlçe kaymakamlıklarında bulunan sosyal hizmetler bölümüne muhtar, e-Devlet sistemi veya Nüfus Müdürlüklerinden alınan güncel ikametgah belgesiyle müracaat eden kişiler, GSS başvuru formunu doldurduktan sonra işlemler başlatılır.
  • Başvurunun yetkililer tarafından incelenme süreci bittiğinde GSS kapsamında ödenecek prim tutarı belirlenir. Başvurunun sonuçlanma süreci e-Devlet üzerinden takip edilir.

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu