E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kaybetme Cezası Ne Kadar?

Artık hepimiz cüzdanımızda birden fazla kart taşıyoruz. Kredi kartları, kartvizitler, otobüs kartı, puan kartı, mağaza indirim kartı gibi kartlar hepimizin cüzdanını kalabalıklaştırıyor. Bu karışıklık zaman zaman bazı problemlere neden olabiliyor. Örneğin, nüfus cüzdanımızı herhangi bir iş için çıkardığımızda, cüzdanımıza geri koyarken, kalabalığın göz yanılmasıyla koyduk sanıyoruz ama aslında koyarken düşürmüş oluyoruz ve fark etmiyoruz. Bu durum hepimizin başına gelebiliyor. Yoğun, koşturmacalı ve hızlı günlük hayatımızda cüzdanımızdan eksilen bir kartı fark etmiyoruz bile. Bunun dışında bir hata yapmamış olsak bile cüzdanımız veya nüfus cüzdanımız çalınabiliyor. Böyle durumlar oldukça tehlikeli. Nüfus cüzdanı, başka kişilerin bilmemesi gereken kişisel bilgileri içeriyor.

Her ne kadar yeni çıkan sistemle birlikte nüfus cüzdanı kayıplarının yol açacağı felaketlerin önüne geçilmiş olsa da nüfus cüzdanımızı kaybettiğimizin farkında olmadığımızda ve nüfus müdürlüğüne başvurana kadar geçen süre zarfında kötü niyetli kişiler bizim sorumlu tutulmamıza neden olacak yasa dışı işlemler gerçekleştirebilirler. Bu nedenle nüfus cüzdanını kaybetmek bazen oldukça önemli problemlere yol açabilir.

Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Kimlik kaybetmek birçok insanda paniğe yol açabilir. Ancak panik olacak bir durum yok. Oldukça kolay işlemlerden sonra yeni kimliğinize sahip olabilirsiniz. Eğer kimliğinizi kaybettiyseniz uygulamanız gereken birkaç adım var:

  • İlk yapmanız gereken şey, vakit kaybetmeden gerekli belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek yetkili memurlara nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi ve yeni bir nüfus cüzdanı çıkarmak istediğinizi bildirmek olmalıdır. Bu işlem için nüfus müdürlüğünden randevu almanıza gerek yok ancak nüfus müdürlüğünün yoğun olduğu zamanlarda randevu almanız gerekebilir. Bunun için Alo 199 hattını arayabilirsiniz veya nüfus müdürlüğünün sayfasından randevu alabilirsiniz.
  • Sizinle ilgilenen yetkili size bir nüfus cüzdanı kaybetme formu verecek, bu formu doldurmanız gerekiyor. Formda belirttiğiniz kayıt bilgilerine göre yeni nüfus cüzdanınız tarafınıza teslim edilir. Nüfus cüzdanı talep formunu nüfus müdürlüğüne gitmeden önce bağlı olduğunuz muhtarlıktan da alabilirsiniz. Daha önceden doldurup nüfus müdürlüğüne teslim ederseniz işleminizi de hızlandırmış olursunuz.

Yeni nüfus cüzdanınızın basılması birkaç günü alabilir. Bu süreçte size geçici bir nüfus cüzdanı verilecektir. Bu belgeyi resmi nüfus cüzdanınız gibi her işlemde kullanabilirsiniz. Yeni nüfus cüzdanınız basıldıktan sonra adresinize iletilir ve geçici olarak verilen belge geçerliliğini yitirir. Kaybettiğiniz nüfus cüzdanınız eski de olsa çipli kimliklerden de olsa kayıp başvurunuz neticesinde çıkarttığınız nüfus cüzdanınız yeni, çipli kimliklerden olacaktır. Kayıp nedeniyle yeni bir nüfus cüzdanı çıkarma işleminde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır:

  • Yanınızda mutlaka 3 tane son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf olmalıdır. Fotoğrafların hepsi aynı olmalıdır.
  • Ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, basın kartı, memur kimliği, avukat kimliği gibi nüfus cüzdanı yerine geçebilecek bir başka belgeyi de yanınızda bulundurmalısınız. Bu belge sizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu ve kimlik sahibinin siz olduğunu kanıtlaması için önemlidir.
  • Bununla birlikte 18 yaşından küçük vatandaşlar kimliklerini tek başlarına alamazlar. Mutlaka vasileri veya velileri yanlarında olmalıdır.

Daha önce kimliğinizi kaybettiğinizde oluşabilecek problemlere karşı sorumlu olmadığınızı bildirmek için gazetelere bir nüfus cüzdanı kayıp ilanı vermeniz gerekiyordu. Artık bu uygulama da ortadan kalktı, nüfus müdürlüklerine gidip kimliğinizi kaybettiğinizi bildirmeniz yeterli oluyor. Bu uygulamanın kaldırılmasının nedeni çipli kimlik kartı sistemine geçilmiş olması. Çipli kimlik kartı sayesinde kimliğinizi kaybettiğinizde, nüfus müdürlüklerine yeni çipli kimliğimi kaybettim diyerek başvurduğunuzda kimliğiniz bloke edilir ve yasa dışı suçlar için kullanılması engellenmiş olur.

Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar?

Eğer kimliğimi kaybettim, gereksiz yere ceza ödeyeceğim diye üzülüyorsanız, üzülmeyin! Evet, daha önce kimliğinizi kaybettiğiniz için belli bir miktarda idari para cezası kesiliyordu, ancak bu ceza kalktı. Artık kimliğinizi kaybettiğiniz için herhangi bir ceza ödemiyorsunuz. Bunun yerine, yeni nüfus cüzdanınızı çıkarırken, bu işlem için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Yani, artık nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz için ceza değil, yeni nüfus cüzdanınız için çıkartma parası ödersiniz. Nüfus cüzdanınızı kaybetme cezası 2016 yılında 72 Türk lirasıydı, çıkartma parası ise 2018 yılı için 37 Türk lirası olarak belirlendi.

Çipli Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar?

Kimliklerin değiştirilip yeni çipli kimliklerin gelmesiyle birlikte, akıllarda yeni kimlikleri kaybedince ne yapmamız gerekiyor soruları oluşmaya başladı. Kimlik kartlarının değişimiyle birlikte bürokratik işlemlerde de bazı değişiklikler oldu. İlan verme zorunluluğu bunlardan bir tanesiydi. İdari cezanın kaldırılması ise bir diğeri. Bu değişiklikler hem eski kartı hem yeni kartı kapsıyor. Yani, kimliğin eski veya yeni olması fark etmeksizin kimliğinizi kaybettiğinizde yapmanız gereken şeyler tamamen aynı. Dolayısıyla çipli kimlik kartınızı kaybettiğinizde de kaybetme cezası değil, yeni kimlik kartı çıkarma cezası ödersiniz ve bu miktar eski kimliğe veya yeni kimliğe göre değişmez.

Başka Şehirde Nüfus Cüzdanı Çıkarma

Tatile gittiniz, iş seyahatine çıktınız veya herhangi bir sebeple ikametgahınızın bulunduğu şehirden ayrıldınız. Ancak hoş olmayan bir sürprizle karşılaştınız ve cüzdanınıza baktığınızda nüfus cüzdanınızın orada olmadığını gördünüz. Düşürmüşsünüz veya çalınmış. Nüfus cüzdanımı kaybettim diye üzülüyorsunuz. Evet, üzülmekte çok haklısınız çünkü kayıp durumunda nüfus cüzdanı çıkarmanın tek yolu ikametgahınızın bulunduğu şehirdeki nüfus müdürlüğüne başvurmak. Şehrinize döndüğünüzde kolaylıkla nüfus cüzdanınızı çıkarabilirsiniz. Eğer o zamana kadar ne yapacağım diye merak ediyorsanız, bu süreçte bir sıkıntı yaşamamanız için, bulunduğunuz yerdeki nüfus müdürlüğüne veya emniyete gidip kimlik tahkikatı talep edebilirsiniz. Bunun için yalnızca yanınızda iki adet vesikalık fotoğraf götürmeniz yeterlidir.

Eğer nüfus cüzdanınızı, yıpranma, boşanma, evlilik, fotoğraf koydurma veya değiştirme gibi sebeplerle değiştirmek istiyor olsaydınız, işiniz oldukça kolaydı. Eski nüfus cüzdanınızla ve iki adet vesikalık fotoğrafınızla birlikte herhangi bir nüfus müdürlüğüne gitmeniz yeterli olacaktı. Ancak nüfus cüzdanının kayıp olması durumunda işler değişiyor.

Yurt dışında yaşıyorsanız veya seyahatinizi yurt dışında gerçekleştiriyorsanız ve nüfus cüzdanınızı kaybettiyseniz, bulunduğunuz yerdeki Türk konsolosluğuna giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer seyahat için yurt dışındaysanız, kimliğinizi sadece Türkiye’den çıkartabilirsiniz. Ancak konsolosluktan nüfus cüzdanının yerine geçecek bir belge temin edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.