Kamu Hizmetleri

Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? 2024 Kayıp Kimlik Cezası Ne Kadar?

Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Kimlik Cezası Ne Kadar? Nüfus Cüzdanını Kaybedince Ne Yapmak Gerekir? Kayıp Kimlik Çıkarmak İçin Ne Gerekli? Kayıp Kimlik Kartı Ücreti Nereye Ödenir? Kimlik Kaybolursa Bir şey Olur Mu? E-Devlet Üzerinden Kimlik Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır? Yeni Nüfus Cüzdanı İçin Kaç Tane Fotoğraf Gerekli? gibi tüm soruların cevapları yazımızda..

Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Kimlik Cezası Ne Kadar? Kimlik kartını kaybeden kişiler ne yapmalı yazımızda paylaştık. Artık hepimiz cüzdanımızda birden fazla kart taşıyoruz. Kredi kartları, kartvizitler, otobüs kartı, puan kartı, mağaza indirim kartı gibi kartlar hepimizin cüzdanını kalabalıklaştırıyor. Bu karışıklık zaman zaman bazı problemlere neden olabiliyor. Örneğin, nüfus cüzdanımızı herhangi bir iş için çıkardığımızda, cüzdanımıza geri koyarken düşürüyoruz ve o kart kalabalığında eksikliğini fark edemiyoruz. Bunun dışında bir hata yapmamış olsak bile cüzdanımız veya nüfus cüzdanımız çalınabiliyor. Böyle durumlar oldukça tehlikeli. Çünkü nüfus cüzdanı, başka kişilerin bilmemesi gereken kişisel bilgileri içeriyor.

Her ne kadar yeni çıkan sistemle nüfus cüzdanı kayıplarının yol açacağı felaketlerin önüne geçilmesi için tasarlanmış olsa da bu duruma karşı dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü siz nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi fark edene kadar kötü niyetli kişiler bilgilerinizi yasa dışı işlemler gerçekleştirmek için kullanabilirler. Bu nedenle eğer kimlik kartınızı bulamıyor, bir yerde düşürdüğünüzden veya çalındığından şüpheleniyorsanız bir an kayıp nüfus cüzdanı işlemleri için ilgili yerlere başvurmanızı öneririz.

T.C Kimlik No ile Adres Bulma 2024 T.C Kimlik No ile Adres Sorgulama

Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Kimlik Cezası Ne Kadar?

Kimlik kaybetmek birçok insanda paniğe yol açabilir. Ancak panik olacak bir durum yok. Oldukça kolay işlemlerden sonra yeni kimliğinize sahip olabilirsiniz. Eğer nüfus cüzdanım kayıp ne yapmalıyım, nereye başvurmalıyım diye düşünüyorsanız, sakin kalmalı ve zaman kaybetmeden yeni kimlik çıkarma işlemlerinizi başlatmalısınız.

Kimlik Kaybolduğunda Nereye Bildirmek Gerekiyor?

Eğer kimliğinizi kaybettiyseniz veya çalındığından şüpheleniyorsanız durumu size en yakın nüfus müdürlüğüne bildirebilirsiniz. Dilerseniz Alo 199 çağrı merkezini de arayabilirsiniz. Siz durumu yetkililere açıkladığınızda ilgili kişiler kimlik kartınızı iptal edecektir.

Kayıp nüfus cüzdanı için ilan vermek gerekli mi?

Konu yetkililere bildirmek olunca birçok vatandaşın aklına ilk olarak gazeteye kayıp ilanı verme konusu geliyor. Çünkü bilgisayar sistemlerinin yaygın olmadığı dönemlerde nüfus cüzdanının kaybolduğunu belirten gazete ilanı veya emniyet tutanağı gibi belgeler olmadan yeni kimlik çıkartılamıyordu. Fakat artık bu uygulama yürürlükten kalktı. Tabii siz kimliğinizin çalındığını düşünüyorsanız, ortada bir suç durumu olduğu için emniyete başvurmanızda fayda var.

Kayıp Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır?

Kaybolan kimliğinizin yerine yenisini çıkartmak için gerekli belgelerle birlikte bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz.

  • Bu işlem randevu şart değil. Fakat özellikle büyük şehirlerde nüfus müdürlükleri yoğun olduğu için randevu almanızı öneririz. Bunun için ilgili internet sitesini kullanabilir veya Alo 199 hattını arayabilirsiniz. Bu sistemlerde sadece TC kimlik kartı çıkarma randevusu verilir ve kayıp işlemleri de bu menü üzerinden yapılır. Nüfus müdürlüğünde özel olarak tanımlanmış bir kayıp nüfus cüzdanı randevu sistemi yoktur.
  • Nüfus müdürlüğünden işlemleri başlattığınızda sizinle ilgilenen yetkili size bir nüfus cüzdanı kaybetme formu verecek. Bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Çünkü formda belirttiğiniz kayıt bilgilerine göre yeni nüfus cüzdanınız tarafınıza teslim edilecektir.
  • Söz konusu nüfus cüzdanı talep formunu nüfus müdürlüğüne gitmeden önce bağlı olduğunuz muhtarlıktan da alabilirsiniz. Daha önceden doldurup nüfus müdürlüğüne teslim ederseniz işleminizi de hızlandırmış olursunuz.
  • Formu doldurup sizden istenilen belgeleri de sunduğunuzda işlemleriniz tamamlanır.

Kayıp Nüfus Cüzdanı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru sırasında yeni kimlik çıkarma için gerekli olan belgeleriniz hazır olmazsa işlemlerinizi tamamlayamazsınız. Bu işlem için ihtiyacınız olanlar şunlardır:

  • 3 adet son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf.
  • Ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, basın kartı, memur kimliği, avukat kimliği gibi nüfus cüzdanı yerine geçebilecek herhangi bir belge.

Eğer kimlik yerine ibraz edebileceğiniz bir belgeniz de yoksa birinci dereceden bir akrabanızın sizinle gelip duruma tanıklık etmesi ve kimliğinizi doğrulaması gerekmektedir.

Bunun yanında belirtilmesi gereken bir husus daha var. O da 18 yaş altı kimlik kaybetme durumunda yapılması gerekenler. Yeni düzenlemelere göre 15 yaşının altında olan kişiler için ebeveynleri işlem yapabilir. Fakat kimliği kaybolan kişi 15 yaşın üzerindeyse, yeni kimlik çıkarmak için nüfus müdürlüğüne şahsen başvurmak zorundadır.

TC Kimlik No İle Adres Bilgisi Sorgulanır mı? [KESİN BİLGİ]

Kayıp Nüfus Cüzdanı Kaç Günde Çıkar?

Yeni nüfus cüzdanınızın basılması birkaç günü alabilir. Bu süreçte size geçici bir nüfus cüzdanı verilecektir. Bu belgeyi resmi nüfus cüzdanı göstermenin zorunlu olduğu her işlemde kullanabilirsiniz. 

Yeni nüfus cüzdanınız basıldıktan sonra adresinize iletilir ve geçici olarak verilen belge geçerliliğini yitirir. Ayrıca bilmelisiniz ki kaybettiğiniz nüfus cüzdanınız eski de olsa çipli kimliklerden de olsa kayıp başvurunuz neticesinde çıkarttığınız nüfus cüzdanınız yeni, çipli kimliklerden olacaktır.

Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar?

Ülkemizde 2016 yılında çipli kimlik sistemine geçiş yapıldı. Bu geçiş sürecinde kimlik kaybetme durumunda ödenen cezalarla ilgili de yeni düzenlemelere gidildi.

Yeni mevzuata göre kayıp sebebiyle yeni kimlik kartına başvururken sadece değerli kâğıt bedeli olarak geçen ücret ödenecek. Yani kaybolan kimliğin yerine yenisini alırken, aldığınız çipli kimliğe ait ödemeyi yapacaksınız.

Yalnız burada bir ayrımı belirtmek gerekiyor. Bilindiği gibi şu an hala yeni kimliklere geçiş süreci içerisindeyiz. Normalde 2022 yılında tamamlanması gereken bu dönem henüz eski tip kimliğini çipli kartla değiştiremeyen vatandaşların sayısının çok olmasından dolayı ertelendi. Dolayısıyla şu an yürürlükte olan iki tip kimlik var. Ve kayıp işlemi sonrasında ödenen değerli kağıt bedelleri söz konusu kimlik tipine göre değişiklik gösteriyor.

  • Eğer eski tip nüfus cüzdanınızı kaybettiyseniz, şimdiye kadar çipli kimlik almadığınız yani yeni kimlik çıkarma hakkınızı hiç kullanmadığınız için yeni kimlik çıkarırken 83 Türk Lirası ödemeniz gerekiyor.
  • Eğer çipli kimlik kartınızı kaybettiyseniz, kimlik değiştirmeniz için tanınan hakkı kullanmış olduğunuz için 166 Türk Lirası değerli kağıt ücreti ödeyeceksiniz demektir.

Kayıp Kimlik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Eğer gerekli ödemeleri yapmazsanız yeni kimlik kartı çıkartamazsınız. Başvuru için gittiğinizde sistemden bilgilerinizi kontrol eden görevli ödemenin yapılmadığını görünce işlemlerinizi tamamlamaz.

kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım?
kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım?

Başka Şehirde Nüfus Cüzdanı Çıkarma

Tatile gittiniz, iş seyahatine çıktınız veya herhangi bir sebeple ikametgâhınızın bulunduğu şehirden ayrıldınız. Ancak hoş olmayan bir sürprizle karşılaştınız ve cüzdanınıza baktığınızda nüfus cüzdanınızın orada olmadığını gördünüz. Düşürmüşsünüz veya çalınmış. Nüfus cüzdanımı kaybettim diye üzülüyorsunuz. Evet, tüm bu çekincelerinizde çok haklısınız çünkü kayıp durumunda nüfus cüzdanı çıkarmanın tek yolu ikametgahınızın bulunduğu şehirdeki nüfus müdürlüğüne başvurmaktır. Şehrinize döndüğünüzde kolaylıkla nüfus cüzdanınızı çıkarabilirsiniz. Eğer o zamana kadar ne yapacağım diye merak ediyorsanız, bu süreçte bir sıkıntı yaşamamanız için, bulunduğunuz yerdeki nüfus müdürlüğüne veya emniyete gidip kimlik tahkikatı talep edebilirsiniz. Bunun için yalnızca yanınızda iki adet vesikalık fotoğraf götürmeniz yeterlidir.

Yurt dışında yaşıyorsanız veya seyahatinizi yurt dışında gerçekleştiriyorsanız ve nüfus cüzdanınızı kaybettiyseniz, bulunduğunuz yerdeki Türk konsolosluğuna giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer seyahat için yurt dışındaysanız, kimliğinizi sadece Türkiye’den çıkartabilirsiniz. Ancak konsolosluktan nüfus cüzdanının yerine geçecek bir belge temin edebilirsiniz.

Kimliğimi Kaybettim Uçağa Binebilir Miyim?

Herhangi bir seyahatte kimliğinizi kaybederseniz, yukarıda belirttiğimiz gibi yeni kimlik çıkarmak için bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünün bulunduğu ile gitmeniz gerekmektedir. Bu esnada yolculuk yaparken yanınızda varsa ehliyet veya pasaport gibi kimlik yerine geçen belgeleri kullanabilirsiniz. Veya kimliğinizin kaybolduğunu bildirdiğiniz yetkili merciden alacağınız geçici kimlik belgesini uçağa binmek için kullanabilirsiniz. 

Kimliğimi Kaybettim Oy Kullanabilir Miyim?

Yaklaşan bir seçim öncesinde başka bir şehirde veya yaşadığınız yerde kimliğinizi kaybettiyseniz çok fazla zaman kaybeden durumu yetkililere bildirmenizi öneririz. İlgili yerlerde işlemlerinizi başlattıktan sonra nüfus müdürlüğü, konsolosluk veya emniyet tarafından size verilen geçici kimlik belgesi ile oy kullanabilirsiniz.  

ALO 199 Kimlik Randevu Hattı

Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Yeni Kimlik Çıkarma Belgeleri

 

Kimlik Kaybetme Cezasını Nereye Ödeyebilirim?

Anlaşmalı bankalardan veya PTT den ödeme yapabilirsiniz.

Kimlik Değiştirme Randevusunu Nasıl Alabilirim?

ALO 199 arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu