Nedir

ALO 199 Nedir? Ücretli mi? 2024

ALO 199 Nedir? Ücretli mi? ALO 199 Hangi Saatlerde Açık? ALO 199'dan Randevu Nasıl Alınır? Nüfus Müdürlüğü Randevu Almadan Gidilir Mi? ALO 199 Hattı Ücretli mi? Nüfus Müdürlüğü Kaç Gün Sonraya Randevu Veriyor? ALO 199 Gece Çalışıyor Mu? gibi tüm soruların cevabı yazımızda...

ALO 199 Nedir? Ücretli mi? Kimlik randevusu almak isteyen kişiler sırası ile neler yapmalı detaylı bir şekilde paylaştık. ALO 199 Nedir? Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır? Yeni Kimlik Kartları Kaç Yıl Geçerli gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

2020’de tamamlanması planlanan yeni kimlik kartlarına geçiş süreci, pek çok vatandaşın halen eski nüfus cüzdanlarını kullanması ve randevu işlemlerinde yaşanan kafa karışıklığı nedeniyle uzatıldı. Özellikle sosyal medya paylaşımlarını kaynak göstererek yapılan haberler sebebiyle yanlış yönlendirilen vatandaşlar, randevu işlemlerini bile nasıl halledeceğini bilemeyecek hale geldi. Oysaki internet üzerinden veya telefonla yeni kimlik kartı için randevu almak son derece kolay.

ALO 199 Nedir?

ALO 199, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren ve yeni kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaport işlemler için telefonla bilgi ve randevu almayı mümkün kılan bir çağrı merkezidir. Genelde “ALO 199” olarak bilinse de bu hattın tam adı “Vatandaşlık Etkileşim Merkezi” dir ve yalnızca yeni kimlik randevusu gibi işlemler için değil vatandaşlıkla ilgili hemen her konuda danışıp bilgi alabilmeniz için hizmet vermektedir.

ALO 199 Ücretli mi?

Eğer hattınıza tanımlı bir “her yöne dakika” paketiniz varsa, ALO 199’u aradığınızda bu dakikalarınızdan kullanılır. Eğer bedava dakikanız yoksa, GSM operatörünüzün belirlediği fiyat doğrultusunda dakika başına sabit hat arama ücreti liralarınızdan düşer veya faturanıza tanımlanır. Standart sabit hat ücreti haricinde ALO 199’un faturalandırdığı ekstra bir ücret yoktur.

ALO 199 Cevap Vermiyorsa Ne Yapmalıyım?

Halk arasında genel olarak yalnızca nüfus cüzdanı yenileme randevusu için hizmet verdiği düşünülse de ALO 199, tüm vatandaşlık işlemleriyle ilgili danışma ve randevu hizmeti sunmaktadır. Ülkemiz vatandaşlarının yanı sıra yabancı uyruklu vatandaşların da pek çok işlemle ilgili yine ALO 199’u aradığını hesaba katacak olursanız ilk aramanızda çağrı merkezine ulaşamamış olmanız sürpriz olmaz. Bunun için resmi kurumların mesai saatleri içerisinde aramaktan ziyade daha rahat zaman dilimlerinde aramanız çağrı merkezi çalışanına ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

alo 199
alo 199

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

ALO 199’un internet sitesinde de belirtildiği üzere aslında yeni kimlik kartı işlemleriniz için randevu almak zorunda değilsiniz. Yaşadığınız yerdeki nüfus müdürlüğüne giderek numaramatikten sıra aldıktan sonra kimlik işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Ancak siz sıranızı beklerken, sizden sonra gelen onlarca kişinin işlemlerini halledip sizden önce gittiğini izlemek istemiyorsanız randevu almanızı öneririz. Çünkü yeni kimlik kartı işlemlerinde randevulu vatandaşlara öncelik tanınır ve siz erken saatte sıra almış olsanız bile önce randevulu işlemlere bakılır. Randevu almak için iki seçeneğiniz bulunuyor.

1. İnternet üzerinden yeni kimlik randevusu almak

Yeni kimlik için randevu almanın en kolay yolu internet üzerindendir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinden, sizden istenen kişisel bilgilerle birlikte tarih, saat, kimlik işlemlerinin kimin adına olacağı gibi seçenekleri de doldurduktan sonra kolaylıkla randevu alabilirsiniz.

Randevu sekmesinin son sayfasında sisteme girmiş olduğunuz mail adresine veya cep telefonu numarasına bir onay kodu gönderilir. Bu onay kodunu sisteme girerek başvuru işleminizi tamamlamış olursunuz.

NVİ’nin sitesinden kimlik randevu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir, kimlik randevu güncellemesi yapabilir veya randevunuzu tamamen iptal edebilirsiniz. Bunun için sitenin üstünde yer alan “Randevu Durumu” menüsüne tıklamanız ve ilgili alanları doldurmanız yeterli.

İnternet üzerinden randevu almak TIKLAYINIZ!

Online Yeni Kimlik Randevusu Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

2. Telefonla yeni kimlik randevusu almak

Aslında bu seçeneğin detaylandırılması gereken bir yönü bulunmuyor. ALO 199’u aradıktan sonra sesli yanıt sistemiyle yönergeleri takip ederek kolaylıkla yeni kimlik, sürücü belgesi ve pasaport işlemleri için randevunuzu alabilirsiniz. ALO 199 haricinde başka bir kimlik randevu telefon numarası bulunmamaktadır.

Eğer randevu tarih ve saatinizde nüfus müdürlüğüne gidememe ihtimaliniz varsa, randevu tarihinizden en az iki gün önce randevunuzu iptal etmeniz gerekir. Randevunuzu iptal etmemenize rağmen nüfus müdürlüğüne gitmemeniz halinde, 1 ay içerisinde yeni bir randevu alamazsınız. Nüfus müdürlüğü randevu tarihi ve saatinizi kendisi iptal etmez. Bunun için NVİ’nin sitesine gitmeli veya yine ALO 199’u aramalısınız.

Yeni Kimlik Çıkarttırmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal medya paylaşımları sebebiyle yaşanan bilgi kirliliğinde dile getirilen yanlış verilerin aksine, yeni kimlik başvurunuzda ihtiyacınız olan belge sayısı eski nüfus cüzdanı işlemlerinde istenen belgelerden farklı değildir. Yeni kimlik başvurularında;

  • 1 adet biyometrik fotoğraf,
  • Kişinin kimliğinin tespit edilebilmesi için eski nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, avukat kimliği vb. resmi bir belge,
  • 83 TL’lik yeni kimlik ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu veya çıktısı yeterlidir.

Bunların haricinde yeni kimlik başvurularında başka hiçbir belge veya evrak istenmemektedir.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Tüm İşlem ve Evraklar

Yeni Kimlik Ücreti Nereye Yatırılır?

Yeni kimlik için tahsil edilen 83 TL’lik ücreti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalara veya İnteraktif Vergi Dairesine yatırabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi haricinde, mobil uygulamalar veya internet siteleri üzerinden gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerinde yeni kimlik ücretinizi yatıramazsınız.

NVİ’nin anlaşmalı olduğu bankaların listesini görmek için TIKLAYINIZ.

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yeni kimlik ücretini yatırmak için TIKLAYINIZ.

Yeni Kimlik Ücretleri İle Alakalı Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlik kartları, eski nüfus cüzdanlarının aksine hemen teslim edilmez. Nüfus müdürlüğünde tamamlanan başvuru işlemlerinin ardından, kişinin vatandaşlık bilgileri, imza örneği ve biyometrik fotoğrafı Ankara’daki merkeze gönderilir. Bu veriler ışığında kişinin çipli yeni kimlik kartı üretilir. Yoğunluğa bağlı olarak yaklaşık iki gün süren bu işlemin ardından yeni kimlik kartı PTT Kargo ile alıcıya gönderilir.

Yaşadığınız yere bağlı olarak yeni kimlik kartınızın teslim edilmesi 7 ila 10 günü bulabilir.

Kimliğim Ne Zaman Elime Ulaşır? Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

alo 199
alo 199

Adreste Bulunamazsam Ne Olur?

İlk teslimatta adreste bulunmamanız halinde PTT görevlisi aynı adrese ikinci kez tekrar gelir. Eğer kart yine teslim edilmezse bilgilendirme notu bırakarak kimlik kartının şubeden teslim alınması gerektiğini belirtir.

  • Yeni kimlik kartınız, PTT şubesinde de 7 gün bekletildikten sonra halen teslim alınmamışsa bulunduğunuz bölgedeki nüfus müdürlüğüne gönderilir.
  • Nüfus müdürlüğünde 20 gün daha bekletilen yeni kimlik kartınız, bu sürenin sonunda Ankara’daki merkeze geri gönderilerek imha edilir.

Yeni kimlik kartları, yalnızca zarfın üzerinde adı ve soyadı yazan kart sahibine teslim edilir. Bu yüzden ne adrese teslimlerde ne de şubeden teslim alımlarda, kimlik kartının sahibi haricinde birine kart teslimi yapılmaz.

e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

Yeni Kimlik Kartları Kaç Yıl Geçerli?

Yeni kimlik kartınız, nüfus müdürlüğüne gerçekleştirdiğiniz başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından 10 yıl süreyle geçerlidir.

Bu süre zarfında çipli kimlik kartınızı kaybetmeniz halinde 166 TL ücret ödeyerek yeni kimlik kartı çıkartma talebinde bulunabilirsiniz.

Yeni Kimlikler Kaç Yıl Geçerli Olacak? Ne Zaman Değiştirilmesi Gerekecek?

 

ALO 199 Çalışma Saati Ne Zamandır?

7/24 çalışır.

Yeni Kimlik İçin Randevu Zorunlu mudur?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu