SGK - SSK

Aşı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? 2024 Ne Kadar?

Aşı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar? Aşı Parası Nereden Başvurulur? Çocuk Aşı Parası Ne Zaman Veriliyor? Çocuk Aşı Parası Ne Kadar Oldu? Aşı Parası Nereden Bakılır? Çocukların Aşı Parası Ne Zaman Yatırılır? Çocuk Aşıları Ücretsiz mi? gibi tüm soruların cevabı yazımızda...

Aşı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar? Ülkemizde yardım adı altında ihtiyaç sahiplerine birçok para desteği sağlanmaktadır. Bu yardımlardan biri de aşı parası olarak tanımlanmaktadır. Aşı parası yardım başvurusu nasıldır, aşı parası yardım başvurusu e-Devlet sistemi, aşı parasından kimler yararlanabilir, aşı parası başvurusunda istenen belgeler, aşı parası yardımı ne zaman verilir, aşı parası ödemesi kesilme durumları nelerdir, aşı parası yardımı nereye yatırılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Aşı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

Maddi imkansızlıklardan ötürü çocuklarının aşılarını ve sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptıramayan ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımcı oluyor. Yardıma muhtaç pek çok aileye aşı parası yardımı yapılıyor ve bu sayede pek çok ailenin çocukları aşılarını düzenli olarak yaptırabiliyor.

Şartlı sağlık kapsamında yapılan aşı yardımı sayesinde zor durumda olan pek çok ailenin çocukları belirli aylarda yapmaları gereken aşılardan geri kalmıyor ve aşılarını yaptırıyor. Aşı parası yardımı belirli şartları taşıyan anne veya babalara yapılmaktadır.

SGK Özel Hastanede Doğumu Karşılıyor mu? Geri Alınabilir mi?

Aşı Parası Yardımı

Şartlı sağlık yardımı kapsamında verilen aşı parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Yoksul ailelerin 0-6 yaş aralığındaki çocukları için bu yardım yapılmaktadır. Bu yardım sayesinde pek çok yardıma muhtaç vatandaşın çocukları aşılarını yaptırabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan aşı parası yardımı sayesinde çocuklar sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırabiliyor. Bakanlık tarafından verilen aşı parası yoksul olan ve yardıma muhtaç ailenin hesabına yatırılıyor.

Düzenli aşı olan ve aşıları tamamlanan çocuklar bu sayede bulaşıcı hastalıklardan korunuyor ve hastalıkların yayılmasını önlüyor. 0-6 yaş arasındaki çocuklar için verilen aşı parası sayesinde veliler çocuklarının ilköğretim eğitimlerine başlamadan hastalıklara karşı önlemini almış oluyor.

Devletten Yeni Doğum Yapan Annelere 600 TL’ye Kadar Karşılıksız Destek! İşte Doğum Parası Uygulamasının Detayları…

Aşı Parası Kaç TL?

Aşı parası yardımı yoksul ailelerin kız ya da erkek çocukları için yapılan bir yardımdır. Bu yardım sayesinde çocuklar pek çok hastalıktan korunur. 0-6 yaş arasındaki çocuklar için verilen bu yardım parasını anne ya da baba alır.

6 yıl boyunca her alınan aşı parası yardımının miktarı 45 TL’dir. Bu miktar kız ve erkek çocukları için aynıdır. Yani kızların fazla ya da erkeklerin fazla gibi bir durum yoktur.

aşı parası nasıl alınır
aşı parası nasıl alınır

Aşı Parasını Nasıl Alabiliriz?

Aşı parasını alabilecek olan kişiler yardıma muhtaç ve yoksul olan kişilerdir. Yani kişinin geliri olmayan üzerine herhangi bir gayrimenkulü bulunmayan ve sigortalı bir işte çalışmayan kişi olması gerekmektedir.

Muhtaç ailelerin çocuklarına şartlı sağlık yardımı kapsamında verilen bu yardım 6 yıl boyunca devam etmektedir. Bu yardım parası için muhtaç durumda olan vatandaş ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek şartlı sağlık yardımı için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Şartlı sağlık yardımını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapmaktadır. Yani aşı parası yardımı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Yalnızca muhtaç ailelerin çocukları için aşı parası yardımı yapılmaktadır. Yani geliri olan ve yardıma muhtaç olmayan kişiler bu yardımdan faydalanamaz.

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

Aşı Parası Yardım Başvurusu Nasıldır?

Aşı parası yardım başvurusu internet üzerinden yani başka platformlardan yapılabilen bir başvuru değildir. Bu yardım için anne ya da babanın bulundukları yerin muhtarlığına giderek fakirlik belgesi almaları ve daha sonra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Bu yardımdan sadece yardıma muhtaç ve 0-6 yaş aralığında çocukları bulunan kişiler faydalanabilmektedir. Önceden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydı bulunan kişinin fakirlik belgesi götürmesine gerek yoktur.

Aşı parası yardımının yanı sıra yoksul olan aileler diğer sosyal yardımlar için de başvuruda bulunabilir.

Aşı Parası Yardım Başvurusu e-Devlet Sistemi

Bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmenin yanı sıra aşı parası için e-Devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamanız yeterli olacaktır. Buradan aşı parası yardımı için rahatlıkla başvuruda bulunabilirsiniz.

Aşı Parası Yardım Başvuru Telefonu

Yardıma muhtaç vatandaşlara verilen aşı parası için gerekli olan tüm şartları öğrenebilmek için aileler ALO 183 sosyal destek hattını arayabilirler.

Aşı Parasından Kimler Yararlanabilir?

Aşı parası yardımı için başvurmak isteyen kişilerin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul bulunmaması gerekmektedir. Sosyal güvencesi olmayan aileler aşı parası için başvurabilir. Anne, baba ya da aileden herhangi birinin yani bir kişinin bile sosyal güvencesi varsa bu yardımdan faydalanamazlar.

Aşı parası yardımı ailenin 0-6 yaş arasında çocuğunun olması durumunda yapılmaktadır. Çocuğun 6 yaşını doldurması durumunda aşı parası yardımı da sona erer. Ayrıca çocuğunu düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeyen ve aşısını yaptırmayan aileler bir sonraki aşı parasını alamazlar.

Gerekli evraklarla aşı parası yardımı için başvuruda bulunan ailelerin başvurusu onaylanırsa yardım parasını alabilirler. Başvuru yaptıktan sonra başvuru evrakları mütevelli heyet tarafından incelenir ve uygun bulunan ailelerin başvurusu onaylanır.

Aşı Parası Başvurunda İstenen Belgeler Neler?

Aşı parası için başvuruda bulunacak olan anne ya da babadan birtakım belgeler talep edilmektedir. Bunlar; kimlik fotokopisi, gelir belgesi, ikametgah belgesi, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, aile kirada oturuyorsa kira sözleşmesi, SGK dan işsizlik belgesi, yeni doğan bebekler için kimlik kartı ve doğum belgesi, başvuru formu ve özel durumlarına bağlı ek talep edilen belgelerdir.

Aşı Parası Başvuru Formu Nasıldır?

Aşı parası yardımı almak için ailenin doldurması gereken 3 adet form bulunmaktadır. Bunlar hane başvuru kayıt formu, sorgu dilekçesi, şartlı eğitim- sağlık hak sahibi sözleşmesidir.

Aşı Parası Yardımı Ne Zaman Verilir?

Aşı parası için başvuruda bulunan aileler en çok paranın ne zaman verileceğini merak etmektedir. Aşı parası için başvuru sonuçları ortalama 1 ay içerisinde açıklanmaktadır. Aşı parası yardım başvuru sonucun açıklanması konusunda aileler sms ya da mail yolu ile bilgilendiriliyor.

Aşı parası alamaya hak kazanan kişiler gelen sms ya da mailden yola çıkarak hesaba yatan parayı gidip çekebilirler. Aşı parası annenin PTT hesabına yatmaktadır.

Aşı Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aşı parası almak isteyen aileler e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirler. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Çocuk Aşı Parası Hangi Tarihte Yatırılır?

Çocuk aşı parası yılın belli aylarında yatmaktadır. Bu aylar Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarıdır. Başvuru sahibinin kimliklerinin son hanesine göre 24’ü ile 28’i arasında PTT hesaplarına yatmaktadır.

Yani aşı parası yardımı iki ayda bir olacak şekildedir. Kimliklerinin son hanesi 0 olan ayın 24’ünde, 2 olan 25, 4 olan 26, 6 olan 27 ve 8 olanlar da ayı 28’inde yatan paraları çekebilirler.

Aşı Parası Yardımı Nereye Yatırılır?

Şartlı sağlık yardım parasına başvuran kişilerin aşı parası annenin PTT hesabına yatmaktadır. Eğer anne para almaya gidemiyorsa durumunu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bildirmesi gerekiyor. Vakfa bildirdikten sonra parayı baba PTT hesabından çekebilir.

aşı parası nasıl alınır
aşı parası nasıl alınır

Bebek Aşı Parası

Yeni doğan bebeklerin aşı parası annenin PTT hesabına yatmaktadır. Aşı parası 45 TL’dir. Kız ya da erkek çocuk fark etmeksizin 0-6 yaş aralığında olan ve yardıma muhtaç tüm aileler aşı parası yardımına başvurabilir.

Aşı Parası Ayda Kaç Defa Verilir?

Şartlı sağlık yardımlarından biri olan aşı parası yardımı yardıma muhtaç ve 0-6 yaş aralığında çocuğu bulunan ailelere iki ayda bir verilmektedir. Çocuğun 6 yaşına gelmesi durumunda aşı parası yardımı kesilir. Her sene Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında aşı parası verilmektedir.

Aşı Parası Ödemesi Kesilme Durumları Nelerdir?

Aşı parası yardımı için başvuruda bulunan ve başvuru onaylanan ailelerin bazı durumlar karşısında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aşı parasını keser.

Bu durumlar; çocuğun 6 yaşını doldurması, belirlenen tarihlerde çocuğun sağlık kontrollerinin yapılmaması, çocuğun vefat etmesi, ailenin muhtaçlık durumu kalktığında, başvuru sahibinin vefat etmesi durumunda, ailenin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına haber vermeden ikametgah adreslerini değiştirmesi durumunda, başvuruda sözleşmeye dair aykırılıkların bulunması durumunda aşı parası ödemesi kesilir.

Bebek Bez ve Mama Para Yardımı Nasıl Alınır?

 

Aşı Parası Yardımı Ne Kadarlık Bir Süre İçin Verilmektedir?

0-6 yaş arasında yani 6 yıl boyunca bu yardım verilmektedir.

Aşı Parasını Nereden Çekebilirim?

PTT hesabınıza yatırılacağı için şubeye giderek yardım parasını alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eşim çalışmıyor ben çalışıyorum ama masimiz bize yetmiyor bir kızımız var ve yardıma ihtiyacı kız var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu