Engelli

e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu 2024 Engelli Kimlik Kartı Sorgulama

e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu - Engelli Kimlik Kartı Sorgulama, Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar? e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar? e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu – Engelli Kimlik Kartı Sorgulama; Engelli kimlik kartı başvurusunu e-Devlet üzerinden nasıl yapabilirsiniz gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. 

e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu – Engelli Kimlik Kartı Sorgulama, Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar? e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar? e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Sorgulama ve daha fazlasını sizler için yazımızda cevapladık…

e-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu – Engelli Kimlik Kartı Sorgulama

e-Devlet Engelli Kimlik Kartı başvurusu sistem üzerinden engelli bireylere yönelik bir hizmettir. Engelli bireylere devlet üzerinden güvenli bir şekilde engelli kimlik kartı başvurularını yapabilirler. Başvurularını yapan engelli bireylerden bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri verdikten ve gerekli evrakları da sunduktan sonra kimlik kartlarını alabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının öncülüğünde yapılan e-Devlet engelli kimlik kartı başvurusu sayesinde engelli vatandaşlar kimlik kartlarına rahatlıkla erişim sağlayabilmektedir.

e-devlet engelli kimlik kartı
e-devlet engelli kimlik kartı

Engelli Kimlik Kartı

Engelli kimlik kartına başvuru yapmak isteyen bireyler e devlet sistemine giriş yaparak başvuru ekranına yönlendirilirler. Yönlendirildikleri sayfada bazı gerekli bilgiler istenmektedir. Engelli vatandaşlar gerekli bilgileri doğru bir şekilde verdikten sonra kimlik bilgilerini onaylamalıdır.

Engelli kimlik kartı başvurusu e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabildiği için bireylerin e devlet şifresine sahip olmaları yeterlidir. Sisteme güvenli ve doğru bir giriş ile gerekli sayfalara yönlendirilmeler yapılmaktadır. Yönlendirildiğiniz sayfadaki kimlik ve adres bilgilerinizi onayladıktan sonra başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı engelli kimlik kartı başvurusunu alan kurumdur. e-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı başvurusunda bulunduktan sonra bakanlıkta bilgileriniz kaydedilir ve sıraya alınmış olursunuz. Sonraki aşamada ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı müdürlüklere gitmeniz ve istenen evrakları da ibraz etmeniz gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı başvurunda bulunmayan adaylar bakanlıktan sıra almamış olur. e-Devlet üzerinden kart başvurusu için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti linkine tıklayabilir ve ön başvurunuzu yapabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Faydaları

Engelli bireyler hayatlarının her aşamasında da engellere maruz kalmaktadır. Hayatlarındaki engelleri kaldırmak ve onlara destek olmak adına aslında birçok çalışma yapılabilir. Türkiye de engelli vatandaş sayısı oldukça fazladır. Ama unutulmamalıdır ki herkes aslına birer engelli adayıdır.

Engelli bireylere yönelik daha ilgili ve hassas davranan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı onların kendilerini daha iyi hissetmeleri ve temsil edilebilmeleri için bazı çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalardan biri de e devlet engelli kimlik kartı başvurusudur. Sistem üzerinden başvurularını yapan vatandaşlar ilk adımı tamamlamış olur. Alacakları bu kart ile de haklarını kullanabilecek olan engelli bireyler aslında farklı imkanlara ve indirimlere sahip olacaktır.

Yalnızca engelli bireylere verilen bir hak olan engelli kimlik kartı sayesinde engelli bireyler çeşitli indirimlerden faydalanabilir ve bu kartla dezavantaj gibi görünen durumlarını avantaj sağlayarak sağlıklı bireylerle eşit koşullara taşıyabilirler.

Engelli kimlik kartı ile ulaşımda bazı yerlerde ücretsiz bazı yerlerde ise indirimli olarak seyahat edebilirler. Ayrıca farklı aboneliklerde çeşitli hak ve indirimlere tabi tutulabilirler.

engelli kimlik kartı faydaları
engelli kimlik kartı faydaları

e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli Kimlik Kartı Alma Şartları

Bakanlığa giderek evraklarını teslim eden engelli bireylerde öncelikle e-Devlet üzerinden engelli kartı başvurusu yapıp yapmadığı kontrol edilir. Eğer başvurusunu yapmışsa talebi dikkate alınır ve engel derecesini belirten evrak kişiden istenir. Bu evrakla kişi kendisinde var olan ve kart için istenen engel derecesini belgelemiş olur. Herhangi bir sağlık kuruluşundan bu belge temin edilebilir.

Engelli kimlik kartı başvurusu yapan kişi eğer reşit değilse buna uygun koşullarda değerlendirmeye tabi tutulur ve raporu da bu değerlendirme koşullarında incelemeye alınır.

e-Devlet sistemi aracılığı ile engelli kimlik kartına başvuran vatandaşlar sağlık kuruluşundan aldığı rapor ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı müdürlüklere gider ve bizzat başvuruda bulunmuş olur. Tabi kişinin muhakkak kimlik belgesi yanında olmalıdır. Ayrıca vesikalık fotoğraf da istenen diğer bir belgedir.

Engelli Kimlik Kartı Sorgulama

e-Devlet üzerinden ön başvurusunu yapan ve daha sonra ilgili bakanlığa giden engelli vatandaşlar engelli kimlik kartını isterlerse telefon aracılığıyla sorgulayabilirler. ALO 144 numaralı hattan engelli kimlik kartı sorgulanabilir ve süreç ile ilgili gerekli bilgi alınabilir. Ayrıca ALO 183 numaralı hat da yine aynı işlem için uygulamaya koyulan bir diğer numaradır.

Peki başka türlü engelli kart sorgulaması yapmak mümkün müdür? Evet, mümkündür… Şöyle ki e-Devlet üzerinden kartınızı sorgulayabilmeniz mümkündür. Bunun için gerekli olan tek şey e-Devlet şifrenizin olmasıdır. Eğer e-Devlet şifrenizi unuttuysanız evinize yakın PTT şubesinden yeni bir şifre alarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

T.C. No ile Engelli Maaşı Sorgulamaengelli kimlik kartı sorgulama

Engelli Kimlik Kartı Sorgulama

Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?

Engelli kimlik kartı için başvuruda bulunan engelli bireyler bu kartla pek çok ayrıcalık elde etmektedir. Peki bu ayrıcalıklar nelerdir, birlikte bakalım… Öncelikle engelli kimlik kartına sahip birey ücretsiz ulaşım imkanından faydalanabilir, ücretsiz eğitim – sosyal – kültürel gibi etkinliklerde yine ücretsiz ya da indirimli faydalanabilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmet olan engelli kimlik kartı hizmet anlamında kişiye pek çok rahatlığı da bir arada sunar. Öncelikle bu hizmete ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu sizlere ifade ettik. Sadece e-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı sekmesine girmeniz ve istenen bilgileri eksiksiz doldurmanız ön başvuru için yeterlidir.

Hayatın farklı alanlarında farklı zorluklarla karşılaşan engelli vatandaşlar için engelli kimlik kartı bir nebzede olsa kolaylık sağlamaktadır. Engelli vatandaşlara bazen ücretsiz park yeri bazen de ücretsiz etkinlikler gibi ayrıcalıklar sunulmaktadır. Böylece engelli kimlik kartı ile kişi, hayatın her alanında ben de varım der.

Engelli Emeklilik Şartları ve Emekli Maaşı Hesaplama

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı müdürlüklere giderek engelli kimlik kartı başvurusunda bulunan vatandaşlar böylece başvuru sürecini tamamlamış olur. Ama öncelikle e devlet üzerinden ön başvuru yapılmak zorundadır.

Bu basamaklardan sonra başvurunuz incelemeye alınır ve gerekli evraklar gözden geçirilir. Eğer sonuç olumlu ise engelli kimlik kartınız 7 iş günü içerisinde tarafınıza teslim edilir.

 

Engellilere Doğalgaz Yardımı Var mıdır?

Evet.

Engellilere Elektrik İndirimi Var mıdır?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu