reklam
Engelli

e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama – Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama - Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak? 2023 Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir ve daha fazlası yazımızda...

e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama – Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak? Engelli maaşı hakkında merak ettiklerinizi yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Bu konu hakkında bilgi verdiğimiz yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz . e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama – Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak? Engelli maaşı nasıl alınır? 2023 Engelli maaşları ne kadar? e-Devlet engelli maaşı sorgulama nasıl yapılır? Engelli maaşı hangi durumlarda kesilir? Engelli maaşı yatırılma tarihleri nedir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama

Günümüz teknoloji çağının getirdiği yeniliklerle artık hiçbir yere gitmeden pek çok ihtiyacımızı evimizden ya da ofisimizden karşılayabilmekteyiz. Devlet kurumlarında da yerini alan yenilikler işimizi daha da kolay hale getirmektedir.

Bu yeniliklerden biri de e devlet uygulamasıdır. e-Devlet üzerinden pek çok işimizi halledebilir pek çok durumdan da haberdar olabilmemiz mümkündür.

Peki e-Devlet üzerinden engelli bireyler maaş başvurusunu nasıl yapmakta ya da maaşlarını nasıl sorgulamakta, gelin birlikte bakalım…

e-devlet engelli maaşı sorgulama
e-devlet engelli maaşı sorgulama

Engelli Maaşı Nedir Nasıl Alınır?

Engelli maaşı; engel sahibi olan bireylerin desteklenmesi adına sağlanan bir maaş yardımıdır. Engelli maaşı devlet tarafından karşılanan ve bireylerde bulunan engel derecesine göre belirlenmiş ödemelerdir.

Devlet tarafından sağlanan pek çok sosyal yardım ve maaş yardımı söz konusudur. İhtiyaç sahibi kişilerin talepleri doğrultusunda yapılan yardımlar sosyal devlet olmanın bir gerekliliğidir.

Engel sahibi bireyler aldıkları engelli maaşı ile ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve devlet desteği ile yaşamlarına devam etmektedir. Topluma kazandırılmak istenen engelli bireyler için asıl engel hayatta karşılaştıkları engellerdir. Unutulmamalıdır ki herkes birer engelli adayıdır ve herkes eşit yaşam hakkına sahiptir.

Engelli vatandaşlar kendi bakımlarını karşılayamayacak durumda ise onlara bakacak olan kişilere bakım maaşı imkanı sağlanmaktadır.

Engelli maaşına başvurmak isteyen kişinin engel durumunu sağlık kurumlarından alacağı rapor ile belirtmesi ve istenilen belgeleri ibraz etmesi zorunludur. T.C. No ile Engelli Maaşı Sorgulama konumuzu da ayrıca inceleyebilirsiniz.

Engelli Maaşı Başvurusu

Engelli bireyler engelli maaşı için bizzat başvuruda bulunabilecekleri gibi eğer durumları uygun değilse bakımlarını üstlenen kişiler tarafından başvuruları alınabilmektedir. Bunun için kişinin durumunu belirten sağlık raporuna ve bakımını üstlenen kişiye vekalet vermesine ihtiyaç vardır.

Sosyal hizmetler merkezlerine giderek engelli maaşı için başvuruda bulunmak mümkündür. Engelli bireylerden başvuru esnasında birtakım belgeler istenmektedir. Ayrıca başvuru formu da doldurmak gerekmektedir.

Engelli maaşı başvurusu için istenen belgeler tamamlanmadan başvuru işleme alınmamaktadır.

2023 Engelli Maaşları Ne Kadar?

Engelli maaşları her yıl belirlenen zamlar sonucu değişkenlik göstermektedir. Net bir cevap vermek mümkün olmasa da engellilik maaşının kişinin engel derecesine göre değiştiğini söyleyebiliriz.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? (Güncel – Adım Adım Anlatım)

2023 engelli maaşı
2023 engelli maaşı

Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Engelli maaşları yatırılma tarihleri kişilerin doğum tarihi son rakamlarına göre düzenlenmiştir. Engelli maaşı alabileceğiniz tarihlere baktığımızda eğer doğum tarihiniz 0 ya da 5 ile bitiyorsa ayın 5. günü maaşınızı alabilirsiniz. 1 ya da 6 ise ayın 6. günü, 2 ya da 7 ise ayın 7. günü, 2 ya da 8 ise ayın 8. günü maaşınız hesabınıza yatacaktır. 4 ya da 9 ise ayın 9. günü maaşınız hesabınıza yatacaktır.

Engelli maaş ödemeleri PTT üzerinden yapılmaktadır. Engelli bireyler eğer engel durumları el veriyorsa kendileri eğer el vermiyorsa vekil tayin ettikleri kişiler maaşlarını çekebilmektedir.

Her ay düzenli olarak yatan engelli maaşı ile engelli bireyler ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve geçimlerini sürdürebilmektedir.

Engelli Emeklilik Şartları ve Emekli Maaşı Hesaplama

e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama 

Engelli maaşı alacak olan bireylerin başvuru taleplerini takip etmeleri artık çok kolay. e-Devlet sistemi üzerinden pek çok işlem yapılmaktadır. Bu işlemlerden biri de engelli maaşı sorgulama işlemidir.

e-Devlet üzerinden engelli maaşınızı sorgulayabilmeniz için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa ya da unuttuysanız en yakın PTT şubesi aracılığıyla şifre edinebilirsiniz. Ayrıca PTT şubelerine gidebilme imkanına sahip olan engelli bireyler maaşlarını şubeden de sorgulayabilirler.

e-Devlet sistemine kimlik bilgilerinizi doğrulayarak girdiğinizde arama yerine engelli maaşı yazmanız yeterli olacaktır. İlgili sayfaya yönlendirilerek sorgulamanızı yapmanız mümkündür.

e-Devlet üzerinden evde bakım ödemesini sorgulamak istiyorsanız; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakım-ödeme-sorgu linkini kullanabilirsiniz. Ya da e-Devlet sisteminde arama yerine engelli evde bakım ödemesi yazarak da ilgili sayfaya yönlendirilebilirsiniz.

ALO 144 hattı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının engelli maaşı sorgulaması yapılabilmesi için kullandığı hattır. Bu hat üzerinden engelli maaş sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca 0549 441 21 44 numaralı hat, engel durumu dikkate alınarak görüntülü konuşma özelliğine sahiptir. Bu hat üzerinden de engelli maaş sorgulaması yapılmaktadır.

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Engelli maaşı sorgulama işleminizde maaş ödemesi çıkmıyorsa maaşınız kesilmiş olabilir. ALO 144 hattını arayarak sorgulama yapabilir ya da bizzat sosyal hizmetlere giderek durumu netleştirebilirsiniz.

Peki engelli maaşı hangi durumlarda kesilir diye baktığımızda; adres değişikliği yaptığınızda kuruma bilgi vermediyseniz maaşınız kesilebilir. Engelli kişinin SGK kaydı tespit edilir yani işe girdiği belirlenirse maaşı kesilir ya da engel oranı %40 altına düşmesi halinde engelli maaşı kesilmektedir.

Ayrıca muhtaçlığın sona ermesi, 1 yıl süre ile engelli maaşını almaması ya da engelli kişinin ölmesi halinde engelli maaşı kesilmektedir. Kişinin Türk vatandaşlığından çıkması halinde de maaşı kesilmektedir.

Bakım maaşı engelli bireylerin bakımlarını üstlenen kişilere verilen maaş yardımıdır. Eğer kişi maaş yardımını engelli birey için kullanmıyorsa, farklı bir yerde ikamet ediyor yani engelli bireyin yanında bulunmuyorsa ve bu durum tespit edilmişse bakım maaşı kesilmektedir.

 

Engelli Aylığına Başvuru Sonucu Kaç Günde Açıklanır?

Ortalama 1 ay içerisinde açıklanır.

Engelli Maaşı Her Ay Verilir mi?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu