Engelli

PTT Engelli Maaşı Sorgulama 2024

PTT Engelli Maaşı Sorgulama, Engelli Maaşı Sorgulama, e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama, Engelli Maaşı Sorgulama T.C ile, Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Engelli Evde Bakım Maaşı Nedir ve daha fazlası yazımızda...

PTT Engelli Maaşı Sorgulama; Engelli maaşlarını sorgulatmak isteyen kişiler ne yapmalı gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz. PTT Engelli Maaşı Sorgulama, Engelli Maaşı Sorgulama, e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama, Engelli Maaşı Sorgulama T.C ile, Engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır? Engelli evde bakım maaşı nedir? Engelli evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır? Engelli maaşı başvuru şartları ve daha fazla soruyu yazımızda sizler için yanıtladık… 

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engel sahibi bireylerin engel oranlarına göre aldığı sosyal yardımlardan biri engelli maaşıdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde verilen sosyal yardımlar ihtiyaç durumlarına göre farklılık göstermektedir.

Engelli maaşı alabilecek engel sahibi bireylerin en az %40 oranında engel derecesi bulunması gerekmektedir. Başvuru yapan engelli bireyler istenilen özellikleri taşımaları halinde ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvuruları ya onaylanır ya reddedilir.

Engelli maaşı sorgulama e-Devlet üzerinden yapılabilen işlemlerdir. Bunun için T.C. no ile e-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Süreci takip edebileceğiniz bir sistem olan e devlet sistemi e devlet şifresini PTT şubelerinden alabilirsiniz.

ptt engelli maaşı sorgulama
ptt engelli maaşı sorgulama

Engelli Maaşı Başvuru Şartları

Engelli maaşı ihtiyaçlarını karşılamada zorluk yaşayan ve bunun yanında bir de sağlık engeli bulunan kişiler için sağlanan sosyal yardımlardan belki de en gerekli olanıdır. Engel sahibi bireyler engellerinden dolayı bazen çalışamamakta bazen de engel durumları tamamen tıbbi bakımı gerektirmektedir.

Engelli maaşı alabilmek onları bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Bu noktada engelli bireylerin engelli maaşı alabilmesi için bazı şartları taşıyor olabilmeleri gerekmektedir.

Engelli maaşı başvuru şartları; T.C. vatandaşı olmak, engel derecesinin en az %40 olması, sigortalı herhangi bir işte çalışmıyor olmak, fakirlik sınırının altında yaşıyor olmak, farklı kurumlardan herhangi bir aylık almamak, nafaka almamak, 65 yaş altı olmak, engel sahibi kişinin üzerinde herhangi bir mal varlığının olmaması gerekmektedir.

Engelli maaşı başvuru şartlarında sağlanması gereken durumların belgeleri ile birlikte ibraz edilmesi zorunludur.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? (Güncel – Adım Adım Anlatım)

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı başvurusu yapabilmek için öncelikle aranan şartları sağlıyor olmak önemlidir. Aranan şartları sağlayan engelli bireyler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuru talebinde bulunabilirler.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidemeyecek durumda bir engele sahip olan bireyler için ise vekil tayin edilen kişi kuruma giderek başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru için kişilere verilen başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Engelli maaşı başvurusunda bulunan kişiler ihtiyaçları varsa erzak yardımı, yakacak yardımı gibi diğer sosyal yardımlara da başvuruda bulunabilirler.

Engelli maaşı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giden kişilerin başvuru formunda verilen bilgiler ve ibraz etmek zorunda olduğu belgeler ilgili komisyon tarafından değerlendirilmektedir. Ayrıca kişinin durumu yerinde yani ikametgahında incelenerek bir rapor hazırlanır.

Verilen bilgiler, ibraz edilen belgeler ve ilgili komisyonun raporu doğrultusunda engelli maaşı başvuru durumu belirlenmektedir.

Engelli Maaşı İçin Gerekli Belgeler

Engelli maaşı başvurusu esnasında sizden birtakım belgeler istenmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuruda bulunduğunuz engelli maaşı için bazı belgeleri kuruma teslim etmeniz gerekmektedir.

Engelli maaşı başvurusu için gerekli belgeler; engelli birey tarafından doldurulan engelli maaşı talep formu, eğer engel durumu bu formu doldurmaya müsait değilse kişinin vekili tayin edilen kişinin doldurmuş olduğu başvuru talep formu, engelli bireyin T.C. kimlik kartı ve fotokopisi, vesikalık fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekli evraklarıdır.

Ayrıca muhtarlıktan alınacak olan muhtaçlık belgesi, ikametgah belgesi, engelli bireyin anne ya da babasına ait kimlik fotokopisi, anne ya da babası bulunmayan bireyin vasisi tayin edilmiş kişinin kimlik fotokopisi, mal beyanını gösteren belge, SGK den alınan gelir belgesi engelli maaşı başvurusu için gerekli evraklardır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeden önce ALO 144 ya da ALO 183 numaralı hatlardan engelli maaşı için gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bilgi alabilmeniz mümkündür.

engelli yaşam
engelli yaşam

T.C. No ile Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşına başvuruda bulunan engelli bireyler ya da vekil tayin ettikleri kişiler engelli maaşı sorgulama sürecini farklı yollardan takip edebilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından alınan engelli maaşı başvuruları, gerekli belgelerin incelenmesi ve durumun tespit edilmesi gibi işlemler sürecinin sonlandırılması ile açıklanmaktadır. Bu süre yaklaşık olarak ortalama 1 ay gibi bir zamandır.

Engelli maaşı sorgulama yollarına gelin birlikte bakalım…

e-Devlet Engelli Maaşı Başvuru Sorgulama

Engel sahibi bireyler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurularını yaptıktan sonra e-Devlet üzerinden başvuru sürecini takip edebilirler. Engelli maaşı talebinin kabul edilip edilmediğini e-Devlet üzerinden kimlik numaranız ve e devlet şifresi ile öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden engelli maaşını sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Ayrıca engelli maaşı başvuru durumunu ALO 183 ya da ALO 144 hatlarını kullanarak da sorgulayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hizmete koyduğu bu hatlardan gerekli bilgileri alabilmeniz mümkündür.

PTT Engelli Maaşı Sorgulama

PTT engelli maaşı sorgulama, Engelli bireyler engelli maaşına başvuru işlemlerini yaptıktan sonra e devlet üzerinden maaş durumunu sorgulayabilecekleri gibi PTT şubelerine giderek de bu bilgiyi öğrenebilmektedir. Engelli maaşları her ayın 5’inde yatmaktadır.

T.C. kimlik kartı ile size en yakın PTT şubesine giderek engelli maaş durumunu sorgulayabilirsiniz. Engel sahibi bireyin engel durumu PTT şubesine gitmesine engelse kişinin vekil tayin ettiği kişi gerekli evrakları yanına alarak şubeye gidip maaş durumunu sorgulayabilir.

ptt engelli maaşı sorgulama
ptt engelli maaşı sorgulama

e-Devlet PTT Kurum Ödemeleri Sorgulama Yöntemiyle Engelli Maaşı Sorgulama

Kurumlar tarafından yapılan birçok sosyal yardım mevcuttur. Bu PTT üzerinden yapılan kurum ödemelerini ya da engelli maaşı sorgulama için; https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzeinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Engelli Evde Bakım Maaşı Nedir?

Engelli bireylerin engel durumları bazılarında bakım ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde iken bazı engelli bireylerde bakımlarını karşılayamayacak düzeydedir. Böyle durumlarda engelli bireyin bakımını üstlenen kişiye devlet tarafından evde bakım maaşı verilmektedir.

Engelli birey reşit değilse veli ya da vasi kişi engelli evde bakım maaşına başvuruda bulunabilmektedir.

Engelli maaşı ayrı evde bakım maaşı ayrı ayrı verilen maaşlardır. Engelli birey 18 yaşın altındaysa ya da bakımını üstelenemeyecek düzeyde engel sahibi ise bakacak kişiye devlet tarafından destek yardımı sağlanır. Bu yardım engelli evde bakım maaşıdır.

Engelli birey 18 yaş üstündeyse başvurusu durumunda kendisine verilen maaş ise engelli maaşıdır.

Engelli Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli evde bakım maaşına başvurmak isteyen, engelli bireyin bakımını üstelenen kişi Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek başvuru talebinde bulunabilirler.

Engelli Emeklilik Şartları ve Emekli Maaşı Hesaplama

 

Engelli Aylığını Nasıl Öğrenebilirim?

ALO 144 arayabilirsiniz.

Engelli Maaşım Yattı mı Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden engelli evde bakım ödeme bilgilerinden öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu