Engelli

T.C No ile Engelli Maaşı Sorgulama 2024

T.C No ile Engelli Maaşı Sorgulama, e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama, PTT Engelli Maaşı Sorgulama, Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Engelli Maaşı Alma Şartları ve daha fazlası yazımızda...

T.C No ile Engelli Maaşı Sorgulama; Kimlik numaranız ile engelli maaşını nasıl sorgulatabilirsiniz gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz. Engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır? Engelli maaşı kimlere verilir? Engelli maaşı ne kadar? Engelli maaşı nereye yatar? Engelli maaşı hangi hallerde kesilir gibi soruların cevabı yazımızda…

T.C No ile Engelli Maaşı Sorgulama 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlar çeşitli ihtiyaçlara yönelik olarak planlanmıştır. Dar gelirli yoksul aileleri unutmayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahiplerine çeşitli adlarda para yardımında bulunmaktadır.

Engel durumu herhangi bir işte çalışmaya müsaade etmeyen engelli bireyler için maaş bağlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bunun için en az engel derecesinin %40 olmasını belirlemiştir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuruda bulunan engelli bireyler başvuru durumlarını e-Devlet üzerinden T.C. no ile öğrenebilmektedir. e-Devlet sistemi artık birçok sosyal yardım için kolaylık sağlamakta ve aktifçe kullanılmaktadır.

T.C. no ile engelli maaşı sorgulama işlemine daha ayrıntılı bakalım…

engelli maaşı
engelli maaşı

Engelli Araç Alımı Şartları, Hesaplama ve Evraklar

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engel sahibi bireyler hayatlarının birçok noktasında, engelleri dışında engellerle karşılaşmaktadır. Engel sahibi bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak hepimizin görevi olsa da devletin bu konuda önceliği söz konusudur. Bu noktada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının engelli bireylere maaş bağlaması en azından onların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmesi açısından son derece önem arz eden bir durumdur diyebiliriz.

Engel derecesi en az %40 olan engel sahibi birey Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek engelli maaşına başvuruda bulunabilirler. Başvuru talebini, verilecek olan formla belirtmek ve istenilen bilgileri doldurmak öncelikli esastır.

Engel sahibi bireyler şu an için engelli maaşına e-Devlet üzerinden başvuru yapamıyor ama başvuru sürecini e-Devlet üzerinden sorgulayabiliyorlar.

Engelli maaşına başvuruda bulunmak isteyen engel sahibi bireyler bunun dışında verilen diğer sosyal yardımlara da başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru formunda gıda yardımı, eğitim yardımı, odun-kömür yardımı gibi pek çok yardım bulunmaktadır.

Engelli Maaşı Alma Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla birçok sosyal yardım yapılmaktadır.

Sosyal yardımlar çeşitlilik gösterdiği gibi başvuru esnasında gereken şartlar da her yardıma göre farklılık göstermektedir.

Engelli maaşı alabilmek için birtakım şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Bu şartlar; T.C vatandaşı olmak, muhtaçlık sınırı yani fakirlik sınırının altında olmak, herhangi bir işte çalışmıyor olmak, engel derecesinin en az %40 olması ve bu durumun alınacak sağlık raporu ile belirtilmesi gerekmektedir.

Ayrıca herhangi bir kurumdan maaş almamak, 65 yaş ve altı olmak, nafaka almamak ve üzerinde herhangi bir mal varlığının olmaması gibi şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

Engelli Maaşı Kimlere Verilir?

Devletin belirlediği bazı kıstaslara göre verilen engelli maaşı her engel sahibi olan kişiye verilmemektedir. Engelli maaşı; sigortalı bir işte çalışmayan, en az %40 engel derecesine sahip, engelli belgesi almış olan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan, üzerinde herhangi bir mal varlığı olmayan kişilere verilmektedir.

Engelli maaşı verilmesinde engel derecesi önemlidir. Çünkü verilecek olan engelli maaşını engel derecesi etkilemektedir.

Engelli Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verdiği sosyal yardımlardan bir olan engelli maaşı için başvuru esnasında birtakım belgeler istenmektedir.

Engelli maaşı başvurusu için istenen belgeler; T.C. kimlik kartı ve fotokopisi, engelli kişi tarafından doldurulan engelli maaşı başvuru formu, engel durumu başvuru formunu doldurmasına müsaade etmeyen kişilerin atanmış velileri tarafından doldurulan başvuru formu, engelli belgesi, SGK den alınmış gelir durumunu gösteren belge, ikametgah belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneğidir.

Ayrıca kirada oturan kişinin kira sözleşmesini ve üzerinde herhangi bir mal varlığı olmadığını gösteren belgeyi de yanında götürmesi gerekmektedir. Çünkü bunlar da istenen belgeler arasında yer almaktadır.

Engel derecesi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmesine müsaade etmeyen kişilerin veli ya da vasileri engelli maaşı için başvuruda bulunabilmektedir.

Engelli maaşı başvurusu için kişi reşit değilse yine veli ya da vasi tarafından engelli maaşı başvurusu yapılabilmektedir.

engelli maaşı sorgulama
engelli maaşı sorgulama

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı engel derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Son güncellenen zamlar ile engel derecesi %40 ile %69 arasında olan engelli birey için 1.874 TL engelli maaşı ödenmektedir.

Engel derecesi %70 ve üstü olan engelli birey için 2.811 TL engelli maaşı ödenmektedir.

Engelli Maaşı Nereye Yatar?

Engelli maaşı için başvuruda bulunan ve başvuru durumu olumlu sonuçlanan kişilerin engelli maaşları PTT aracılığıyla verilmektedir.

Engelli birey dışında herhangi biri engelli maaşını çekemez.

Engelli bireyin PTT kartı var ise maaşını PTT ATM’lerinden çekebilmektedir.

PTT Engelli Maaşı Ne Zaman Yatar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen engelli maaşına kişinin başvuru talebi kabul edildiyse doğum tarihinin son rakamına göre maaşları hesaplarına yatmaktadır.

Doğum tarihinin son rakamı 0 ya da 5 olan engelli bireyin maaşı ayın 5 inde yatmaktadır. Doğum tarihinin son rakamı 1 ya da 6 olanlar ayın 6 sında, 2 ya da 7 olanlar ise ayın 7 sinde maaşlarını alabilmektedir.

Doğum tarihinin son rakamı 3 ya da 8 olan engelli bireyin maaşı ayın 8 inde, 4 ya da 9 olanların ise maaşları ayın 9 unda hesaplarına yatmaktadır.

Engelli Maaşı Sorgulama Telefonla ve T.C. No ile Sorgulama

Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

Engelli maaşı başvuru talebinde bulunan kişinin başvurusu olumlu sonuçlanırsa doğum tarihinin son rakamına göre maaşı PTT aracılığıyla her ay hesabına yatmaktadır.

Bazı durumlarda ise engelli maaşı kesilebilmektedir. Bu durumlar; kişi ikametgah yeri değişmesine rağmen bunu ilgili kuruma bildirmemiş ise, mevcut engellilik derecesi %40 altına düşerse, kişi vefat ederse, T.C. vatandaşlığından çıkarsa ve SGK lı bir işe girerse engelli maaşı kesilmektedir.

Ayrıca kişi engelli maaşı alma hakkından feragat ederse, en az 1 yıl boyunca engelli maaşını hiç çekmezse ve muhtaçlık durumu ortadan kalkarsa kişinin engelli maaşı da kesilir.

T.C. No ile Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşı başvuru sürecinizi e-Devlet üzerinden T.C. no ve e-Devlet şifreniz ile sorgulayabilmeniz mümkündür. Bunun için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

t.c no i̇le engelli maaşı sorgulama
t.c no i̇le engelli maaşı sorgulama

e-Devlet Üzerinden Engelli Maaşı Sorgulama

e-Devlet üzerinden engelli maaşı sorgulaması yapmak için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

e-Devlet sistemine girmek için kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Daha sonra açılan yerde arama kısmına engelli maaşı diye sorgulatın. Tüm bilgiler ekranınıza gelecektir.

Telefon İle Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşı sorgulamak için birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan biri olan telefon ile engelli maaşı sorgulama yöntemi için ALO 144 ya da ALO 183 hattını kullanabilirsiniz.

Engel durumunuz işitme engeli ise görüntülü konuşma yapabileceğiniz 0549 441 21 44 hattı arayabilirsiniz.

PTT Engelli Maaşı Sorgulama

PTT üzerinden yapılan kurum ödemelerini sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

 

Engelli Aylığının Onaylandığını Nasıl Öğrenebilirim?

ALO 144 arayabilirsiniz.

Engelli Yakını Aylığı Ne Kadar Oldu?

1.594 TL.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu