reklam
Engelli

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar? Engelli Emeklilik Kartı Faydaları, Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar? Engelli Kimlik Kartı Nerelerde Kullanılır ve daha fazlası yazımızda...

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar? Ülkemizde yaşayan engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak ve bazı imkanlardan da faydalanmalarını sağlamak için engelli kimlik kartı uygulaması bulunmaktadır. Engelli kimlik kartı, 19 Temmuz 2008’de yürürlüğe giren bir yönetmelik kapsamında engelli bireylere verilmeye başlandı. Engelliler Veri Tabanı Oluşturulması ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dağıtılan engelli kimlik kartı, engel oranı yüzde 40 veya daha fazla olan engelli kişilere verilir.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar? Engelli Emeklilik Kartı Faydaları, Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar? Engelli Kimlik Kartı Nerelerde Kullanılır ve daha fazlasını yazımızda sizler için cevapladık…

Devletin engelli bireylerin yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri için sağladığı kolaylıklara erişebilmek için engelli kimlik kartı sahibi olmak gerekir. Dolayısıyla “engelli kartı nasıl çıkartılır, sunduğu avantajlar nelerdir ve kimleri kapsar” gibi soruların cevapları oldukça merak ediliyor.

Engelli Raporu Hesaplama – Balthazard Hesaplama Tablosu

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartı başvuru prosedürünü uygulamak için öncelikle engelli kişinin ikamet ettiği il veya ilçedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’ne ulaşması gerekir. Başvuru süreci ile ilgili gereken bilgiler ve engelli kimlik kartı başvuru belgeleri de bu kurumdan öğrenilebilir. Engelli kimlik kartı başvurusu yapıldıktan sonra ilgili kurumun yapacağı kontroller sonrasında engelli kimlik kartları sahiplerine verilir.

engelli kimlik kartı
engelli kimlik kartı

Engelli Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli kimlik kartı (adı artık Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak değişti) alabilmek için gereken belgeleri eksiksiz olarak kuruma ulaştırmak çok önemlidir. Engelli kimlik kartına başvuru yapabilmek için gereken evraklar şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı ya da yeni kimlik kartı fotokopisi (Başvuru sırasında kimlik kartının aslı da isteneceği için yanınızda götürmelisiniz) 
 • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi
 • Son dönemde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf
 • Kişinin engel oranının yüzde 40 ya da daha yüksek olduğunu belgeleyen sağlık kurulu raporunun aslı ya da onaylı örneği
 • İlk başvuru dilekçesinin bir örneği
 • Kayıp kart dilekçe örneği (Kart kaybolmuşsa)
 • Engel oranı değişikliği dilekçesi örneği (Engelli bireyin durumunda değişiklik gözlenmiş ve belgelenmişse)
 • Refakatçi kartı dilekçesi örneği (Engel oranı çok yüksekse)

Engelli Kartı Nasıl Alınır?

Gerekli evraklar ile beraber ikamet edilen il ya da ilçedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlükleri’ne gittiğinizde belgeleriniz incelenecektir. Belgeler uygun görülürse engelli kişinin yakınlarından bir de başvuru formu doldurması istenecektir. Başvuru formunu da teslim ettikten sonra engelli kartının basılma süreci başlamış olacaktır. Engelli kimlik kartı basılma süreci, formu teslim ettikten sonra başlar.

e-Devlet’ten Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı için randevu alabilmek isterseniz bir diğer yol da e-Devlet’ten ön başvuru yapmaktır. 

 • e-Devlet’in resmi sitesine girerek Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.

uqytvfghhtwyhgwgl5b31rc7psrvedqykoauhzqo

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmet menüsünden “Engelli Kimlik Kartı Başvuru” sekmesini seçin.
 • Daha önce başvuru yapmadıysanız “Yeni Başvuru” butonuna basın ve işlemleri tamamlayarak ikamet ettiğiniz il veya ilçedeki Hizmet Müdürlüğü’nden engelli kimlik kartı başvurusu için randevu alın.

Bu hizmet sadece ön başvuru ve randevu alma hizmetidir. Buradan alacağınız randevu sonrasında mutlaka Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl veya İlçe Müdürlüklerine gerekli evraklarla beraber gitmeniz gerekir. Bu hizmeti kullanmadan da başvuru için gerekli belgeleri hazırlayarak ilgili kuruma gidebilirsiniz.

e-Devlet engelli kimlik kartı başvuru hizmeti için TIKLAYINIZ!

Engelli Kartı Nereden Alınır?

Başvuru sürecinden sonra sizin kuruma tekrar gitmeniz gerekmez. Belgelerde bir eksiklik ya da yanlışlık tespit edilmemişse bu son değerlendirme süreci bittikten sonra en geç 7 iş günü içinde engelli kimlik kartı adresinize ulaştırılır. Başvuru yapılan kurum engelli kimlik kartını kuryeye teslim ettikten sonra ulaşacağı tahmini süreyi size mesaj yolu ile bildirecektir. Engelli kimlik kartı sorgulama işlemlerini ilgili kurumu telefonla arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli Kartı Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli kimlik kartı bir kez alınabilir ve istisnai durumlar dışında yenilenmesi mümkün değildir. Engelli kişiler yüzde 40 ve üzeri engel oranının yanı sıra kalıcı hasara sahipse bunu bir sağlık raporu ile belgeleyip süresiz olacak şekilde engelli kimlik kartını kullanabilir. Engelli kişinin engel oranı yüzde 40’ın altına düştüğü durumda engelli kimlik kartı iade edilmelidir. Engelli kişinin hayatını kaybetmesi halinde de aile bireylerinden birinin kartı iade etmesi gerekmektedir. İadenin yapılması gereken kurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleridir. 

Engel oranı değişikliği başta olmak üzere çeşitli durumlar için engelli kartı yenilemek isterseniz bakanlığın il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir.

 engelli kimlik kartı ne i̇şe yarar?
engelli kimlik kartı ne i̇şe yarar?

 Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?

Engelli kimlik kartı, engel oranı yüzde 40 ve üzerinde olan bireylerin yaşamında pek çok kolaylık sağlar. Engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmak adına dağıtılan bu kartların sağladığı kolaylıklar ve kullanılabileceği alanlar oldukça çeşitlidir. “Engelli kimlik kartı ne işe yarar” diye merak edenler için bu kart sahiplerine has, seyahatten türlü vergi indirimlerine kadar çeşitlilik gösteren bazı avantajları derledik. İşte engelli kimlik kartının kullanım alanları:

 • Engelli kimlik kartı sanat etkinliklerinde (sinema ve tiyatro gibi) bireylere oldukça önemli avantajlar sağlar. Devlet Tiyatroları engelli bireylerden herhangi bir bilet ücreti talep etmez. Engelli bireyler ayrıca sinemalarda da öğrenci indirimi oranında indirim hakkı kazanır.
 • Engelli bireyler engelli kimlik kartı sayesinde devlete ait toplu taşıma araçlarında ücretsiz biçimde seyahat edebilir. Bu araçlar belediye otobüsleri, metro, tramvay ve deniz ulaşımı gibi hatları kapsar.
 • Engelli bireylerin refakatçilerine de şehir içi otobüs seferlerinin hepsinde yüzde 30 indirim kullanma hakkı tanınır. Engelli birey ağır engel oranı nedeni ile refakatçiye ihtiyaç duyuyorsa refakatçisi de ücretsiz seyahat etme hakkına sahiptir. Ancak şehirler arası seyahatlerde böyle bir indirim hakkı yoktur ve biletler internet üzerinden alındıysa indirim hakkı yine geçerli olmaz.
 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) şehirler arası yolculuklarda engelli bireylere yarı yarıya indirim hakkı tanır.
 • Hava yolu ulaşımında başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere firmalar iç hat uçuşlarda yüzde 20, dış hat uçuşlarda yüzde 40 indirim fırsatı sunar. Engelli bireyin “Refakatçi ile seyahat etmelidir” denilen bir doktor raporu varsa refakatçisine de yüzde 20 indirim olanağı sunulur.
 • Havaalanlarında belediyenin işlettiği otoparklardan ücretsiz yararlanma hakkı vardır.
 • Engellilerin daha rahat şekilde spor yapabilmeleri için kurulan Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve diğer federasyonlara kayıt hakları vardır. 
 • Cep telefonu operatörlerinde ve internet kullanımında bazı özel indirimler uygulanır.
 • Engelli kimlik kartı ile açık öğretim kayıtlarına herhangi bir ücret ödemeden eğitime başlayabilirsiniz.
 • Engelli bireyler H sınıfı sürücü belgesi sahibiyse ve diğer şartları da sağlıyorsa satın aldıkları ve yurt dışından gelen otomobillerde gümrük vergisi vermez. Bunun yanı sıra özel tüketim vergisi indirimi ve taşıt alım vergisi muafiyeti de diğer vergi avantajları arasındadır. Yüzde 90 üzerinde engel oranına sahip kişiler motorlu taşıtlar vergisinden muaftır.
 • Normalde durmanın yasak olduğu otobanlarda seyahat ederken engelli bireyler 15 dakikayı aşmayacak şekilde yol kenarına park edebilir.
 • Araçlarını ÖTV indirimi ile alan engelli bireyler Trafik Tescil Şubesi’ne dilekçe vererek engelli araç kartı temin edebilir ve engelli park yerlerini kullanabilir. Öte yandan belediyeye başvurdukları takdirde evlerinin önüne de engelli park yeri yaptırabilir.
 • İmar izni vb. işlemlerde belediyeler engelli kimlik kartı sahiplerine öncelik verir.
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne ait öğrenci yurtlarından öncelikli olarak faydalanılır. 
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun verdiği öğrenim kredisinde öncelik tanınır ve öğrenim kredisi geri ödeme sırasında yönetim kurulu kararı ile yüzde 50 indirim yapılır.
 • ÖMSS sonuçlarına göre kamuda açık olan engelli kontenjanına atamaları gerçekleştirilir. 
 • Özel sektörde de işverenler belirli bir mesleğe sahip engelli bireyleri kota gereği çalıştırmak zorundadır.
 • Engel oranına bağlı olarak erken emeklilik hakkı vardır.
 • Türkiye İş Kurumu, belediyeler, Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, özel kurslar ve engellilerle ilgili çalışan dernek ile vakıflar engelli bireylere özel meslek edindirme kursları açar.

“Engelli kimlik kartı olanlar nelerden faydalanır” diye soran bazı kişiler engelli kimlik kartı olmadan da bahsedilen avantajlardan yararlanma imkanı olup olmadığını merak ediyor. Engelli bireylerin engel oranları herkesçe fark edilebilir düzeyde olsa bile bu avantajlardan engelli kimlik kartı olmadan faydalanamaz. 

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir?

Engelli Raporu ile Araç Alımı Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=NRfQqXG4MpE

Engelli Kartı Alabilmek İçin Engel Derecesi En Az Kaç Olmalıdır?

Engel derecesi en az %40 olmalıdır.

Sosyal Destek Hattı Numarası Nedir?

ALO 183 ile kesintisiz hizmetten siz de faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu