enflasyonemeklilikötvdöviz

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Nedir? Kaç Yıldır?

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Nedir? Kaç Yıldır?

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Nedir? Kaç Yıldır? Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ne kadardır gelin birlikte bakalım. Müebbet Nedir? Ağırlaştırılmış Müebbet Nedir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

2002 yılında idam cezasının kaldırılmasıyla birlikte yerine getirilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Türk Ceza Kanunu’nun en ağır ceza hükmüdür. Müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet, halk arasında benzer gibi algılansa da aslında iki hükmün arasında ziyaretçi imkanlarından telefon hakkına ve şartlı salıverilme imkanlarına kadar oldukça büyük farklar vardır.

Müebbet Nedir?

Müebbet hapis cezası, kişinin işlemiş olduğu suçtan dolayı ömür boyu hapiste kalması anlamına gelir. Bir kişi işlediği suç sayısına göre hem müebbet hem de farklı yıllarda hapis cezasını aynı anda alabilir. Müebbet hapis cezalarında hükümlü, cezasının 24 yılını doldurduktan sonra, ceza infaz kurumundaki tavırları ve gerekli şartlara bağlı olarak şartlı salıverilme imkanına sahip olabilir. Ancak bu, 24 yılını dolduran tüm müebbet mahkumlarının şartlı salıverilme imkanından yararlanabileceği anlamına gelmez. Bu bağlamda “müebbet kaç yıl” sorusunun yanıtı kağıt üzerinde ömür boyu olsa da halk arasındaki tabirle “yatarı” 24 yıldır.

ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis kaç yıl? 2022 - ekin hukuk

Ağırlaştırılmış Müebbet Nedir?

İdam cezasının kaldırılmasıyla birlikte yerine getirilen ağırlaştırılmış müebbet cezası, Türkiye yasalarına göre bir kişinin alabileceği en ağır cezadır. Ağırlaştırılmış müebbet cezalarında kişinin ceza infaz kurumunda geçirmesi gereken süreden çok kurumdaki kısıtlamaları dikkat çeker. Hükümlü, diğer mahkumların sahip olduğu çoğu haktan yararlanamaz.

Ağırlaştırılmış müebbet cezası kaç yıldır sorusunun yanıtı, müebbet hapis cezasında olduğu gibi ömür boyudur. Ancak hükümlü ceza infaz kurumunda 30 yılını doldurmasının ardından şartlı salıverilme imkanına sahip olabilir. Eğer hükümlü, mahkumiyeti sırasında;

  • Firar veya firara teşebbüs etme,
  • Ayaklanmayı teşvik etme veya ayaklanmaya katılma,
  • 4 defa hücre hapsi alma gibi eylemlerde bulunduysa şartlı tahliye hakkından ancak cezasının 36 yılını yattıktan sonra yararlanabilir.

2 Kere Ağırlaştırılmış Müebbet Nedir?

Defaten verilmiş ağırlaştırılmış müebbet cezasının şartlı tahliye süresi haricinde, bu iki hükmün mahkumun ceza infaz kurumundaki şartları açısından bir farkı yoktur. Mahkum kaç kez ağırlaştırılmış müebbet cezası almışsa, şartlı tahliye hakkı yılı bu rakamla çarpılır. 2 kere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış bir hükümlü ceza infaz kurumunda herhangi bir olaya karışmasa bile şartlı tahliye hakkından ancak 60 yıl sonra yararlanabilir.

Bu ceza şekli aslen, çıkarılabilecek herhangi bir af yasasından mahkumun yararlanamaması için kullanılır. Örneğin 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış bir mahkum, af yasasının şartlarını taşısa bile yalnızca bir müebbet hapis cezası affolunur. Geriye kalan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını affa rağmen çekmesi gerekir.

5 kez ağırlaştırılmış müebbet nedir sorusunun yanıtı da defaten uygulanan ağırlaştırılmış müebbet cezalarıyla aynıdır.

Ağırlaştırılmış Müebbet İle Müebbet Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki ceza hükmünün arasındaki en temel fark, şartlı tahliyeden yararlanabilme süresidir. Müebbet cezalarında;

  • Müebbet cezası alan mahkumlar 24 yıl sonra,
  • Ağırlaştırılmış müebbet cezası alan mahkumlar 30 yıl sonra şartlı tahliyeden yararlanabilmektedirler.

Bunun haricinde müebbet cezası alan mahkumlar diğer mahkumlarla aynı hücreyi paylaşırken ağırlaştırılmış müebbet cezası alan mahkumlar, tek kişilik hücrede tecrit altında tutulurlar.

Müebbet mahkumları haftada bir kez telefon ve ziyaretçi hakkından yararlanabilir. Ağırlaştırılmış müebbet cezası alan mahkumlar ise yalnızca 15 günde bir kez bu haktan yaralanma imkanına sahiptirler. Ayrıca ziyarete gelecek kişiler yalnızca;

  • Akrabaları veya
  • Akraba olmamaları halinde önceden ismi bildirilecek üç kişi olabilir.

Ağırlaştırılmış müebbet cezasının en can alıcı noktası, bu mahkumların toplu görüşme hakkına sahip olmamasıdır. Yani hükümlü tüm aile fertlerini veya ismini verdiği kişileri ancak tek tek görebilir. Bu da ceza infaz süresi içerisinde ailesini asla bir arada göremeyeceği anlamına gelir.

Ayrıca ağırlaştırılmış müebbet cezası alanlar ceza infaz kurumu içerisindeki hiçbir sosyal aktiviteden yararlanamazlar. Ancak kurum idaresinin izin vermesi halinde kendi ünitesinde kalan diğer mahkumlarla bir saat görüşme hakkına sahip olurlar. Mahkum, iç yönetmelikte belirtilenler haricinde hiçbir iyileştirme ve spor faaliyetine katılamaz.

Türkiye’de Kaç Ağırlaştırılmış Müebbet Mahkumu Var?

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan 2022 tarihli bilgilendirmeye göre hapishanelerde 8.463 ağırlaştırılmış müebbet mahkumunun cezası infaz edilmektedir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Taşıt Pulu Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

 

Kasten İşlenen Suçlarda Kaç Yıl Alanlar Adli Para Cezasına Çevrilebilir?

1 yıl ve altındaki hapis cezaları.

Taksirle İşlenen Suçlarda Kaç Yıl Alanlar Adli Para Cezasına Çevrilebilir?

Ceza miktarına bakılmaz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.