Nedir

PTT İPÇ Şifresi Nedir? 2024 PTT İPÇ Şifresi Nasıl Alınır?

PTT İPÇ Şifresi Nedir? PTT İPÇ Şifresi Nasıl Alınır? PTT İPÇ Şifre Bloke Kaldırma, PTT İnternet Şifresi Nasıl Alınır? PTT Kart Şifresi Nasıl Alınır? PTT IPÇ Ne Demek? gibi tüm soruların cevabı yazımızda...

PTT İPÇ Şifresi Nedir? PTT İPÇ Şifresi Nasıl Alınır? PTT ülkemizde uzun yıllardır hizmet veren kurumsal bir kuruluştur. Osmanlı döneminden bu yana çalışmalarına devam eden bir devlet kurumu olan PTT, pek çok alanda hizmet veriyor.

Pek bilinmeyen hizmet alanlarından birisi de internet bankacılığı sayılabilecek PTT İPÇ sistemidir. PTT üzerinden yapılacak para transferi, fatura ödeme vb. işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlayan bu şifre ile ilgili merak edilen pek çok nokta bulunuyor. PTT İPÇ şifresini nasıl alırım, PTT hesabıma bakma ve PTT İPÇ giriş işlemleri nelerdir gibi belli başlı bazı soruların yanıtlarını sizin için derledik.

PTT İPÇ Şifresi Nedir?

PTT İPÇ şifresi, interaktif PTT bankacılığı sistemine girmenizi sağlar. Açılımı “PTT interaktif posta çeki” demektir. PTT İPÇ hesabı sayesinde para transferlerinizi yapabilir, faturalarınızı ödeyebilir ya da PTT hesabınızı kontrol etme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Yani, “posta çeki nedir” diye merak ediyorsanız size interaktif PTT bankacılığının kapılarını açan bir sistemdir.

PTT posta çeki hesabınız sayesinde Türkiye’nin her yerinden bu hesaba ücretsiz şekilde para yatırabilir, diğer posta çeki hesaplarına para aktarabilir ya da herhangi bir PTT şubesine başvurarak anında hesabınızdan para çekebilirsiniz. Ayrıca hesap bakiyeniz yettiği sürece PTTkart’la beraber alışveriş de yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle PTT Bank İPÇ şifresi alma işlemlerini tamamlamanız gerekir.

PTT Eleman Alımı Şartları Neler? PTT Personel Alımı Ne Zaman? (Güncel)

ptt i̇pç şifresi
ptt i̇pç şifresi

PTT İPÇ Hesabı Nasıl Açılır?

PTT İPÇ hesabı açma işlemleri oldukça basittir. Bunun için öncelikle herhangi bir PTT şubesine gerekli evraklarla gidip PTT İPÇ hesabı başvurusu yapmalısınız. PTT İPÇ hesabı açmak için gereken evraklar şunlardır:

  • Gerçek kişiler için; kişi T.C. uyruklu ise kimlik kartı, sürücü belgesi ya da pasaport, kişi yabancı uyruklu ise pasaport ya da ikametgah belgesi gerekir.
  • Tüzel kişiler için; Ticaret Odası Faaliyet Belgesi (sicil kayıt sureti) ve Vergi Levhası, tüzel kişiliği temsil etme yetkisi olan kişiler için ise kimlik kartı, sürücü belgesi veya pasaport ve noter onaylı İmza Sirküleri gerekir.

Gerçek ve tüzel kişilerin yanı sıra, dernekler, vakıflar, siyasi partiler, kamu kurumları, iş ortakları, sendikalar, konfederasyonlar ve tüzel kişiliği olmayan teşekküller (apartman, site ya da iş hanı yönetimi) gibi kurumlar da PTT İPÇ hesabı açtırabilir. Gerekli evrakları aşağıda göreceğiniz bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

PTT İPÇ hesabı açmak için başvuru ücretsizdir ancak bir defaya mahsus bir güven akçesi ödersiniz. Bu para hesabınıza yatırılır ve hesabınızı kapatırsanız size geri ödenir. Güven akçesi TL hesabı için 5 TL, USD hesabı için 1 Dolar ve Euro hesabı için 1 Euro’dur. Güven akçesi işlemleri de tamamlanınca hesabınız aktif hale gelir. 

PTT İPÇ Şifresi Nasıl Alınır?

PTT İPÇ giriş işlemlerini yapabilmek için İPÇ şifreniz olması gerekir. Peki, PTT İPÇ şifresi nasıl öğrenilir diyorsanız İPÇ hesabınız açıldıktan sonra cep telefonunuza bir SMS ile PTT İPÇ şifreniz yollanır ve PTT kart şifre alma işlemlerinizi tamamlamış olursunuz. Bu şifre ile PTT İPÇ hesabına giriş yapmak için şu adımları izleyin:

  • Aşağıda göreceğiniz bağlantıya tıklayarak PTT’nin resmi internet sitesine girin.

  • Ekranın sağ üst köşesindeki “Online İşlemler” butonuna tıklayın.

  • Açılan hizmet menüsünden “PTTBank İnternet Bankacılığı” sekmesini seçin.

s5ycirk8kzcnpybp7yj7etwfsu8zelqzvhpvw0hk

  • “Müşteri No” ya da “TC Kimlik No” seçeneklerinden birini seçin ve İPÇ şifrenizi yazarak sisteme giriş yapın. Tüzel kişiyseniz “Müşteri No” kısmındaki ilgili sekmeyi işaretlemeyi unutmayın.

Sisteme giriş yaptıktan sonra hesap kontrolü, para transferi, fatura ödeme ve internet bankacılığı işlemlerinizi yapabilirsiniz.

fxuvs08khapt88nn0vmdp4vivxpse5zztglm4qlc

  • Şifrenizi değiştirmek istiyorsanız ya da “İPÇ şifremi unuttum” diyorsanız giriş ekranındaki “Yeni Şifre Al/Şifremi Unuttum” seçeneğine basın. T.C. kimlik no ya da Müşteri No ile cep telefonu numaranızı girdikten sonra “PTT İPÇ Şifresi Al” diyerek şifrenizi değiştirebilirsiniz.
  • Unutmayın ki, İPÇ şifresini internet üzerinden alamazsınız sadece değiştirebilirsiniz. PTT İPÇ hesabı açmak ve ilk PTT İPÇ şifresi alma işlemleri için mutlaka PTT şubelerine gitmelisiniz.

PTT internet sitesine girmek için TIKLAYINIZ!

PTT Kart Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT Hesap Bakiyesi Öğrenme 

PTT Kart Şifresi Nasıl Alınır?

 

PTT Çağrı Merkezi İletişim Numarası Nedir?

444 1 788 numarası üzerinden iletişim sağlamanız mümkündür.

PTT İPÇ Şifresi Nedir?

Para yatırma ya da çekme işleminizi internet üzerinden yapabilme imkanı sağlayan giriş şifresidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu