Kamu Haber

PTT Memur ve Personel Alım İlanı 2024 PTT Personel Alımı Başvuru Formu

PTT Memur ve Personel Alım İlanı - PTT Personel Alımı Başvuru Formu, PTT Personel Alımı, PTT İş İlanı, PTT Personel Alımı Başvuru, PTT Memur Alımı, PTT Personel Alımı Başvuru Formu Doldur ve daha fazlası yazımızda...

PTT Memur ve Personel Alım İlanı – PTT Personel Alımı Başvuru Formu; Alımı merakla beklenen kurumlardan biri de PTT dir. PTT personel alımı, düzenli bir iş arayan ve PTT çatısı altında çalışmak isteyenleri ilgilendiren önemli bir konu. Çünkü PTT çalışma şartları bakımından öne çıkan ve birçok kişi tarafından tercih edilen bir firma. Zaten bu nedenle de biraz farklı bir işe alım süreci var. Çok sayıda başvuru arasından en doğru ve adil seçimleri yapmak isteyen firma, hem şartları hem de başvuru adımlarını sıkı tutuyor. PTT iş başvurusu yapmak isteyenler de bu konu hakkında detaylı bilgi edinerek hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan, sıkıntısız bir süreç geçirmek istiyor. 

Biz bu yazımızda sizlere PTT’ye personel alımı yapılması ve bu süreçte bilinmesi gerekenler hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Böylece siz de PTT personel alımı başvuruları, koşulları ve adımları hakkında merak ettiklerinizi tek bir yazıdan öğrenebileceksiniz. Öncelikle yazıda açıklanacak noktaların bir listesini çıkaralım:

 • PTT personel alımı ne zaman?
 • PTT personel alımı şartları neler?
 • PTT personel alımı başvurusu nasıl yapılır?
 • PTT personel alımı sınavı ne zaman?
 • PTT personel alımı sonuçları nereden açıklanıyor?

Listemiz hazır. Biz hemen ilk soruyla başlamak istiyoruz. 

PTT Memur ve Personel Alım İlanı | PTT Personel Alımı Başvuru Formu

PTT iş alımı için belli bir tarih vermiyor. Daha doğrusu ilan açıldıktan sonra elbette belli bir süre içerisinde başvuru yapmak gerekiyor. Fakat ilanın açılacağı tarih çok önceden belli olmuyor. Biraz daha açık olmak gerekirse şöyle söyleyebiliriz:

 • PTT her yıl personel ihtiyacını duyuruyor. Örneğin, bu yıl için henüz net bir açıklama yapmadı.
 • Sonrasında alımlar için net bir tarih söylenmiyor.
 • Yıl sonuna doğru verilen emeklilik dilekçeleri ve yıl kapanış hedefleriyle beraber PTT memur alımı yapmaya başlıyor.
 • İlanlar PTT duyurular sayfasında yayınlanıyor. Bahsettiğimiz ilan sayfasının linkini bölüm sonunda bulabilirsiniz. 
 • İlanın yayınlanmasının ardından da adaylara başvuru için 10 – 15 gün gibi bir süre tanınıyor. 

PTT alımları için tarih konusunu açıkladık. Şimdi PTT eleman alımı şartları neler, onlara bakalım.

PTT duyurular sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

PTT Personel Alımı Şartları Neler?

PTT sözleşmeli personel alımı ve kadro şartları konusuna geçmeden önce önemli bir noktayı belirtmek istiyoruz. PTT kimi zaman ilanlarında KPSS şartı aradığını da belirtiyor. Kimi zamansa PTT personel alımı KPSS şartsız oluyor. Bu konu hakkında kesin bir standart yok. Örneğin, önceden yalnızca KPSS şartı aranıyordu. Sonra KPSS şartı kalktı onun yerine PTT sınavı geldi. Şimdi ise hem PTT sınavı hem KPSS şartının olması gibi bir durum söz konusu. Yani, PTT alımlarındaki KPSS durumu için ilanların güncel koşullarını kontrol etmek şart.

PTT personel alımı şartları içerisinde bazı kalemler her yıl değişebiliyor. Fakat genel şartlar aynı kalıyor. Biz şimdi öncelikle tüm başvuranları ilgilendiren şartları sıralayacağız. Sonra da en çok merak edilen alımların şartlarından bahsedeceğiz.

PTT personel alımı şartları şu şekilde özetlenebilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış ve 35 yaşından gün almamış olmak
 • Herhangi bir sebepten dolayı kamu haklarından yasaklı olmamak
 • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen bir suç sebebiyle mahkumiyet yaşamamış olmak
 • Fuhuş, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırıda bulunma, cinsel saldırı, zorla fuhşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından ceza almamış olmak
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak. Askerliği yapmış ya da erteletmiş olmak
 • Devamlı görev yapmayı engelleyecek herhangi bir beden ya da akıl sağlık problemi olmadığını rapor ile kanıtlayabiliyor olmak
 • Herhangi başka bir kuruluşa karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak
 • Daha önce çalışılan herhangi bir kurumdan disiplin cezası alarak işten ayrılmamış olmak
 • Güvenlik soruşturması sonucunda hakkında sakıncalı bir şey bulunmamış olmak
 • Yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavdan başarılı olmak

Genel şartlardan bahsettik. Şimdi biraz detaya inelim. 

KPSS Sınavsız Alım Yapan Kamu Kurumları Nelerdir?

PTT Genel Müdürlüğü Personel Alımı Şartları

PTT genel müdürlük bünyesine farklı pozisyonlarda eleman alımı yapıyor. Avukat, mühendis, mimar, tekniker ve insan kaynakları gibi pozisyonların şartları da biraz daha farklı olabiliyor. Bu noktada genel şartlara eğitim koşulu da ekleniyor. Yani, ilgili pozisyona dair üniversite eğitimi alanlar bu ilanlara başvurabiliyor.

Örneğin; avukat pozisyonuna hukuk mezunları, mühendislik pozisyonuna istenen mühendislik dalında 4 yıl lisans eğitimi almış kişiler başvurabiliyor. Elbette bu kişilerin de bir önceki bölümde verilen genel şartları sağlaması gerekiyor. 

PTT Pal Personel Alımı Şartları

PTT bünyesindeki güvenlik kurumu PTTPAL da neredeyse her yıl personel alımı yapıyor. Bu alımlarda genel şartlar dışında adaylardan güvenlik görevlisi olarak çalışabileceğini gösteren farklı şartları sağlaması da istenebiliyor. Detayları şöyle verelim:

 • En az ortaokul mezunu olanlar ilanlara başvurabiliyor.
 • PTTPAL’da güvenlik görevlisi olarak çalışacak kişilerden silahlı güvenlik görevlisi kartı isteniyor. Yani belirli bir eğitim sürecini tamamlayıp silahlı güvenlik görevlisi olmaya hak kazanan kişiler bu pozisyonlara alınıyor. 
 • Kimi zaman daha önce değerli eşya ve para taşıma konusunda tecrübe de istenebiliyor. 

PTT Engelli Personel Alımı Şartları

PTT genel şartları içerisinde kişinin işini yapmasına engel olacak fiziksel ya da mental bir sorun olmamalı ifadesi geçiyor. Fakat tabii ki bu engelli vatandaşlar için geçerli değil. PTT her dönem engelli personel alımı da yapıyor. Şartları önceki bölümlerde verilen duyurular sayfasında yayınlanan ilanlarda kimi zaman engelli KPSS sınavı istenebiliyor. 

Şartlardan bahsettik. Şimdi PTT başvuru işlemleri hakkında konuşalım.

ptt memur ve personel alım i̇lanı | ptt personel alımı başvuru formu
ptt memur ve personel alım i̇lanı | ptt personel alımı başvuru formu

PTT Personel Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT personel ilanlarına başvuru genelde internet üzerinden yapılıyor. Bu noktada detaylar şöyle:

 • Genellikle PTT insan kaynakları personel alımı yapıyor. Bu durumda ilanlar PTT’nin kendi resmi internet sitesi üzerinden yayınlanıyor. Sayfada “PTT Personel Alımı Başvuru Yap” minvalinde bir bölüm oluyor. Bu bölüm üzerinden başvuru işlemleri tamamlanabiliyor. Burada adaylardan form doldurmaları ve birtakım belgeleri sisteme yüklemeleri isteniyor. Ayrıca PTT personel alımı başvuru ekranı üzerinden ilgili pozisyona dair şartlar da net bir şekilde görülebiliyor. 
 • PTT İŞKUR aracılığıyla da eleman alımı yapıyor. Fakat bu genelde PTTPAL için açılan ilanları kapsıyor. İŞKUR iş ilanları sayfasında yayınlanan PTTPAL personel alımı duyuruları üzerinden adaylar başvuru yapabiliyor. Bahsedilen ilan sayfasının linkine bölüm sonundan ulaşabilirsiniz. Burada önemli olan adayın iŞKUR iş arayan kaydının bulunması. Sonrasında sisteme giriş yaparak PTT personel alımı başvuru formu ve istenen diğer detayları girip müracaatını tamamlayabiliyor.

Bu iki şekilden biriyle PTT başvurusu yapan adaylar değerlendirmeye alınıyor. Sonrasında PTT adayları önce yazılı sonra da sözlü sınava tabii tutuyor. Tüm adımlar sonrasında yapılan değerlendirmelerle alınacak personeller belirleniyor.

Başvuru adımları da bu şekilde. Biraz da bahsettiğimiz sınav konusu üzerinde durmak istiyoruz. 

İŞKUR iş ilanları sayfasını görüntülemek için TIKLAYINIZ!

İŞKUR Kayıt Rehberi: Kayıt, Giriş ve Profil Oluşturma

PTT Sınavı Ne Zaman?

PTT sınavları ilanlar kapandıktan sonra düzenleniyor. Maalesef sınavların tarihi önceden açıklanmıyor. Bu nedenle net bir yanıt veremiyoruz. Siz de ilanlara başvurduktan sonra size gelen bilgilendirmeye göre ilerleyebilirsiniz. PTT sınavı ile ilgili birkaç detay daha vermek gerekirse:

 • PTT genel yetenek sınavı ile adayların sözel, sayısal, vatandaşlık, Türkçe ve mantık bilgilerini ölçüyor.
 • Sonrasında alım yapılacak pozisyonun kriterlerine ve eğitim durumuna uygun soruların yer aldığı alan sınavına geçiliyor. 
 • Mühendislik, hukuk, uzmanlık gibi alanlarda başvuru yapanlardan 70, posta görevlisi ilanlarına başvuranlardan 60 puan isteniyor.
 • Yazılı sınav sonrasında adaylar sözlü sınava da tabii tutulabiliyor. Bu hem pozisyona hem de ilan detaylarına göre değişiyor. 

Son olarak başvuru sonuçları hakkında konuşalım.

PTT Yardım Parası Sorgulama – T.C. No ile Yardım Parası Sorgulama

PTT Başvuru Sonuçları Nereden ve Ne Zaman Açıklanır?

PTT personel alımı başvuru sonuçları PTT resmi internet sitesi üzerinden yayınlanır. Ayrıca başvurusu olumlu sonuçlanan adaylara e-posta, posta ya da kısa mesaj yoluyla da bilgi verilir. 

Başvuruların sonuçlanması ise değerlendirme süresine bağlıdır. Kimi zaman sonuçların açıklanması birkaç ay sürebilir. Çünkü tahmin edebileceğiniz gibi personel alımına yoğun bir ilgi oluyor. Bu da değerlendirme süresini uzatıyor. 

PTT personel alımı hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Umuyoruz siz de aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilmişsinizdir. Biz son olarak birkaç cümle ile konuyu özetlemek istiyoruz:

 • PTT personel alımı zamanları PTT tarafından açıklanır. Fakat genelde kasım ve aralık aylarında personel alımı yapılmaktadır.
 • PTT ilan açıldıktan sonra adaylara başvuru için ortalama 10 günlük bir süre tanır.
 • PTT ilanları için genel başvuru koşulları bulunur. Bunun yanında pozisyona özel şartlar da vardır. Bunlar açılan ilanlarda rahatlıkla görüntülenebilir.
 • PTT personel alımı başvurusu PTT internet sitesi üzerinden yapılır.
 • PTTPAL İŞKUR sistemi üzerinden de iş ilanı verebilir.
 • Başvurular değerlendirildikten sonra adaylar yazılı ve sözlü sınava tabii tutulur.
 • Sınavlarda başarılı olan adaylar işe alınır.
 • Başvuru sonuçları internet sitesinde yayınlanır. Ayrıca başvurusu olumlu sonuçlanan adaylara bildirim de yapılır.

Siz PTT personel alımı dönemini bekliyor musunuz? Hangi pozisyonlara başvurmayı düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili görüş ve tecrübelerinizi yazının altında bulunan yorum alanına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

İletişim sayfamızdan veya yorum alanından bizlere ulaşabilir, yazılarımızla ilgili fikir ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

Kurumlar Arası Geçiş Nasıl Yapılır?

İŞKUR Nihai Liste Nerede Açıklanır?

 

PTT Memur KPSS En Az Kaç Puanla Alıyor?

70 puan.

PTT Yazılı Sınavdan En Az Kaç Almak Gerekir?

En az 70 almak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu