Kamu Haber

Doğal Gaz Faturası Nasıl Daha Az Gelir? Az Miktarla Çok Isınmak Mümkün mü? İşte Doğal Gazdan Tasarruf İpuçları…

Doğal Gaz Faturası Nasıl Daha Az Gelir? Havalar yavaş yavaş soğurken kombiler de çalıştırılmaya başlandı. Ama artan doğal gaz faturaları vatandaşları tedirgin ediyor. Birçok kişi havalar iyice soğuyana kadar doğal gaz kullanmayarak idare ederken, kombiyi çalıştıranlar da fatura az gelsin diye dereceyi minimumda tutuyor.

Peki, hem evi sıcak tutacak hem de doğal gazdan tasarruf etmemizi sağlayacak bir yol yok mu? Faturalar cep yakmadan evin ısınması mümkün mü? Elbette mümkün! Birkaç noktaya dikkat ederek kullandığınız doğal gazın verimini artırabilirsiniz. İşte sizler için bir araya getirdiğimiz doğal gaz tasarruf tüyoları…

1. Oda Sıcaklığını Korumaya Odaklanın

Doğal gaz yakmaya başladıktan ortamın sıcaklığını mümkün olduğunca sabit tutun. Bir sıcak bir soğuk yaptığınız zaman ısı dengesi bozulduğu için kombi gereğinden fazla çalışabilir. Burada yapılacak en iyi şey, evi sürekli belirli bir oda sıcaklığında tutmak. Salonu 22-23 derecelerde, yatak odasını 18-19 derecelerde sabitleyebilirsiniz. Bu konuda kontrol sağlamak için oda termostatı kullanabilirsiniz.

2. Evi Havalandırırken Dikkatli Olun

Evi havalandırırken de ısı dengesini korumaya çalışın. Camları sürekli aralık ve açık bırakmamak ve camı tek seferde tam açarak hızlı bir hava akışı oluşturmak doğal gazdan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

image
doğal gaz faturası nasıl daha az gelir? az miktarla çok isınmak mümkün mü? i̇şte doğal gazdan tasarruf i̇puçları… 15

3. Yapabildiğiniz Kadar Yalıtım Yapın

Doğal gazla evi ısıttıktan sonra o ısının evin içerisinde kalmasını sağlamak enerji tasarrufu açısından oldukça önemli. Bu noktada evi hem içeriden hem de dışarıdan yalıtımla sarmak gerekiyor.

  • Camların çift katlı ve ısı geçirmez olduğundan emin olmalısınız.
  • Evin içine yalıtım panelleri yerleştirebilirsiniz.
  • Mümkünse apartmanın dışına mantolama yaparak ısı yalıtımı konusunda binayı güçlendirmelisiniz.

4. Radyatörlerin Etrafını Kapatmayın

Radyatörler ısının yayılması için oldukça önemli. Tam verimli doğal gaz kullanımı için radyatörlerin önüne büyük mobilya ve koltuklar koymaktan kaçının. Ayrıca geceleri perdeleri örtmek soğuğu kestiği için size yakıt tasarrufu sağlar. Fakat perdeler radyatörleri kapatırsa, ev olması gerektiği kadar ısınamaz. Bu noktaya da dikkat etmek gerekiyor.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Doğalgaz Yardımı Başvurusu Sorgulama

5. Kombi ve Radyatörlerin Bakımını İhmal Etmeyin

Isıtma sistemine dahil olan parçaların iyi bakılması oldukça önemli. Çünkü içerisi kir tutan ve hava yapan radyatörler verimli çalışmaz. Aynı şekilde bakımı yapılmayan kombi zamanla harcadığı enerjinin karşılığını veremez olur. Bu nedenle yaz aylarında bir defa genel bakım yaptırmanızda fayda var.

Sizin doğal gaz faturasını düşürmek için kullandığınız bir yöntem var mı? Doğal gaz tasarrufu hakkındaki görüş ve tecrübelerinizi yazının altındaki yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler:

Konut Kredisi Faizleri Nasıl? En Uygun Krediyi Hangi Banka Veriyor? İşte Bankaların Güncel Faiz Oranları…

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Doğalgaz Yardımı Tek Seferlik midir?

Yılda 2 kezdir.

Doğalgaz Yardımına Nereden Başvurabiliriz?

e-Devlet üzerinden başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu