Kamu Haber

2024 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Oldu? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Oldu? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir? Bedelli Askerlik e-Devlet, Bedelli Askerlik Kaç Gün? Bedelli Askerlik Ne Kadar gibi tüm soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda...Bedelli Askerlik Başvuru,

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Oldu? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir? Bedelli askerlik başvuru şartları nelerdir, bedelli askerlik ücreti ne kadar ve ödemeler nasıl yapılır, bedeli askerlikten kimler yararlanabilecek gibi birçok soruyu sizler için yazımızda cevapladık.

Milli Savunma Bakanlığı, 2024 yılı bedelli askerlik şartları açıklandı.  Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlik başvuru kılavuzunu resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. Yayınlanan duyuruda, askerliğe başvuru sürecinin işleyişine ve adayların başvurularını nasıl yapacağına yönelik bilgiler aktarıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı bedelli askerlik başvuru kılavuzuna göre; kimler başvuru yapabilecek? Vatani görevini yerine getirecek vatandaşların yerine getirmesi gereken şartlar nelerdir? Peki bu parayı vatandaşlar hangi bankalara ödeyecek? İşte bedelli askerliğe dair merak edilen bütün detaylar…

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bedelli askerlik 182 bin 609 TL olarak belirlendi. Artış her altı ayda bir memur aylık katsayısı oranınca değişiklik göstermektedir. Buna göre; 2024 yılı için bedelli askerlik tutarı değişiklikler birlikte açıklandı. Bedelli askerliğe başvuruda bulunacak olan vatandaşlar 2024 yılında 182 bin 609 TL ödeyecek. Bedel ödemeleri kılavuzda açıklanan anlaşmalı bankalar veya PTT üzerinden gerçekleştirilebilecek.

e-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır? 2024

2024 Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı bedelli askerlik başvuru kılavuzuna göre adayların yerine getirmesi istenilen şartlar belirtildi. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin kılavuza göre;

 • 8 Ocak 2024 itibariyle başvurular başlamıştır.
 • Askerlik çağına girenler, yaş sınırlandırması olmaksızın askerlik hizmetine başlamamış olmalıdır.
 • Başvuru; yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirtilen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içerisinde ödenmesini içermektedir. Bu nedenle yoklamasını yaptırmayanların öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekmektedir.
 • Fiilî askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmamaktadır.
 • Kura veya sınıflandırma işlemi sonrası bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edenlerin bu haktan vazgeçmemiş olması gerekmektedir.
bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu?
bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu?

2024 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadardır? Ödemeler Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerlik miktarını 182 bin 609 TL olarak açıkladı. İfade edilen tarihten sonra memur aylığının katsayısı oranında zam yapılması bekleniyor. Yayınlanan kılavuza göre;

 • Yükümlülerin 30 Haziran 2024 (dahil) saat 18:00’e kadar ödeyecekleri bedel 182 bin 609 TL’dir. 01 Ocak-30 Haziran 2024 arasında bu rakam geçerlidir.
 • Bedel ödemeleri; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım
  Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılabilecektir.

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

 • Bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklamalarını yaptırmaları ve bedelli askerliği tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içerisinde bedeli ödemeleri gerekmektedir. Yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları önem arz etmektedir.
 • Başvuru sayısının Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması halinde yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecektir.

Bedelli Askerlikten Kaç Doğumlular Faydalanabilir?

Bedelli askerlik hizmetinden ülkemizde her yıl daha fazla kişi yararlanmak için başvuruda bulunmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre bedelli askerlikten yararlanmak için herhangi bir yaş şartı bulunmamakla beraber askerlik çağına girmiş tüm yükümlüler başvuruda bulunabilecektir.

bedelli askerlikten kaç doğumlular faydalanabilir?
bedelli askerlikten kaç doğumlular faydalanabilir?

Bedelli Askerlik Tutarını Öderken Taksit Yapılıyor mu?

Bedelli askerlik tutarı yapılan son zamla beraber 182 bin 609 TL olarak kamuoyuyla paylaşılmıştır. Bu tutarı ödemeyi düşünen askerlik çağına gelmiş kişiler, ücreti öderken taksit yapılıp yapılmayacağını merak etmektedir.

Bedelli askerlik hizmetinin karşılığında ifade edilen tutara, herhangi bir taksit yapılmamakta ve peşinen ödenmektedir.

Bedelli Askerlik Kapsamında Temel Eğitim Var mı?

Bedelli askerlik yapacak kişiler kanun gereği temel eğitim hizmetine tabi tutulmaktadır.

Temel Askerlik Sürecinde İzin Hakkı Var mı?

Askerlik hizmetini bedelli olarak yapacak kişiler temel eğitim hizmetine tabi tutulmakla beraber bu süre zarfında kanuni izin hakkı da bulunmaktadır.

Bedelli Askerliğe Başvuru Yapmış Olmak Ama İstenilen Süre Zarfında Parayı Yatırmamak !

Bedelli askerliğe belirtilen tarihte başvuran adaylar aynı zamanda belirtilen tarihler içerinde ücretlerini yatırmak zorundadır. Eğer kişi askerlik çağına girmiş, herhangi bir zaman diliminde yoklama kaçağı, saklı, bakaya kalmamış olanlar yeniden müracaat etme hakkına sahiptir.

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri 2024 yılı Ocak ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır.

Kısa Dönem Askerlik Rehberi

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu