Edevlet.net

2020 Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu! Zam Geldi…

17.01.2020
2020 Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu! Zam Geldi…

Milli Savunma Bakanlığı, 2020 yılı bedelli ve dövizle askerlik şartları açıklandı.  Milli Savunma Bakanlığı, dövizli ve bedelli askerlik başvuru kılavuzunu resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. Yayınlanan duyuruda, askerliğe başvuru sürecinin işleyişine ve adayların başvurularını nasıl yapacağına yönelik bilgiler aktarıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı bedelli askerlik başvuru kılavuzuna göre; kimler başvuru yapabilecek? Vatani görevini yerine getirecek vatandaşların yerine getirmesi gereken şartlar nelerdir? Peki bu parayı vatandaşlar hangi bankalara ödeyecek? İşte bedelli askerliğe dair merak edilen bütün detaylar…

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bedelli askerlik 35 bin 54 TL olarak belirlendi. Geçen yıl yürürlüğe giren kalıcı bedelli askerlik uygulamasıyla birlikte; bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 TL olarak belirlenmişti ve bu rakamın her yıl artacağı da bildirilmişti. Artış her altı ayda bir memur aylık katsayısı oranınca değişiklik gösterecek. Buna göre; 2020 yılı için bedelli askerlik tutarı değişiklikler birlikte açıklandı. Yeni düzenleme bedelli askerlik sisteminin üzerinden 1 yıl geçmeden ücrete 3 bin 711 TL zam yapıldığını ortaya çıkardı. Bedelli askerliğe başvuruda bulunacak olan vatandaşlar 2020 yılında 35 bin 54 TL ödeyecek. Bedel ödemeleri kılavuzda açıklanan anlaşmalı bankalar veya PTT üzerinden gerçekleştirilebilecek.

2020 Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı bedelli askerlik başvuru kılavuzuna göre adayların yerine getirmesi istenilen şartlar belirtildi. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin kılavuza göre;

  • 2020 yılında müracaat edecek yükümlülerin başvurularını 31 Aralık 2020 saat 18:00’e kadar tamamlamaları gerekmektedir.
  • Başvuru; yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirtilen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içerisinde ödenmesini içermektedir. Bu nedenle yoklamasını yaptırmayanların öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekmektedir.
  • Fiilî askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmamaktadır.
  • 2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanacaktır. 2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

2020 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadardır? Ödemeler Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerlik miktarını 35 bin 54 TL olarak açıkladı. Ancak yapılan açıklamadaki tutar 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihten sonra memur aylığının katsayısı oranında zam yapılması bekleniyor. Yayınlanan kılavuza göre;

  • Yükümlülerin 30 Haziran 2020 (dahil) saat 18:00’e kadar ödeyecekleri bedel 35.054,64 TL’dir. 01 Temmuz-31 Aralık 2020 (dahil) arasında ödenecek bedel ayrıca duyurulacaktır.
  • Bedel ödemeleri; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım
    Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılabilecektir.

Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanabilecek?

  • Bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklamalarını yaptırmaları ve bedelli askerliği tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içerisinde 31 Aralık 2020 saat 18.00’i geçirmemek şartıyla bedeli ödemeleri gerekmektedir. Yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları önem arz etmektedir.
  • Başvuru sayısının Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması halinde yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecektir.

 Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri Ocak 2021 ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır.

 Askerlik Durumu Sorgulama

Kısa Dönem Askerlik Rehberi

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.