enflasyonemeklilikötvdöviz

Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu! Zam Geldi…

Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu! Zam Geldi…
A+
A-

Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu! Zam Geldi… Bedelli askerlik başvuru şartları nelerdir, bedelli askerlik ücreti ne kadar ve ödemeler nasıl yapılır, bedeli askerlikten kimler yararlanabilecek gibi birçok soruyu sizler için yazımızda cevapladık.

Milli Savunma Bakanlığı, 2022 yılı bedelli ve dövizle askerlik şartları açıklandı.  Milli Savunma Bakanlığı, dövizli ve bedelli askerlik başvuru kılavuzunu resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. Yayınlanan duyuruda, askerliğe başvuru sürecinin işleyişine ve adayların başvurularını nasıl yapacağına yönelik bilgiler aktarıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı bedelli askerlik başvuru kılavuzuna göre; kimler başvuru yapabilecek? Vatani görevini yerine getirecek vatandaşların yerine getirmesi gereken şartlar nelerdir? Peki bu parayı vatandaşlar hangi bankalara ödeyecek? İşte bedelli askerliğe dair merak edilen bütün detaylar…

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bedelli askerlik 55 bin 194 TL olarak belirlendi. Geçen yıl yürürlüğe giren kalıcı bedelli askerlik uygulamasıyla birlikte; bedelli askerlik ücreti 55 bin 194 TL olarak belirlenmişti ve bu rakamın her yıl artacağı da bildirilmişti. Artış her altı ayda bir memur aylık katsayısı oranınca değişiklik gösterecek. Buna göre; 2022 yılı için bedelli askerlik tutarı değişiklikler birlikte açıklandı. Bedelli askerliğe başvuruda bulunacak olan vatandaşlar 2022 yılında 55 bin 194 TL ödeyecek. Bedel ödemeleri kılavuzda açıklanan anlaşmalı bankalar veya PTT üzerinden gerçekleştirilebilecek.

2022 Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı bedelli askerlik başvuru kılavuzuna göre adayların yerine getirmesi istenilen şartlar belirtildi. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin kılavuza göre;

  • 2022 yılında müracaat edecek yükümlülerin başvurularını 31 Aralık 2021 saat 18:00’e kadar tamamlamaları gerekmektedir.
  • Başvuru; yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirtilen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içerisinde ödenmesini içermektedir. Bu nedenle yoklamasını yaptırmayanların öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekmektedir.
  • Fiilî askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmamaktadır.
  • 2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanacaktır. 2022 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

2022 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadardır? Ödemeler Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerlik miktarını 55 bin 194 TL olarak açıkladı. Ancak yapılan açıklamadaki tutar 30 Haziran 2022 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihten sonra memur aylığının katsayısı oranında zam yapılması bekleniyor. Yayınlanan kılavuza göre;

  • Yükümlülerin 30 Haziran 2022 (dahil) saat 18:00’e kadar ödeyecekleri bedel 55 bin 194 TL’dir. 01 Temmuz-31 Aralık 2022 (dahil) arasında ödenecek bedel ayrıca duyurulacaktır.
  • Bedel ödemeleri; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım
    Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılabilecektir.

Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanabilecek?

  • Bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklamalarını yaptırmaları ve bedelli askerliği tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içerisinde 31 Aralık 2022 saat 18.00’i geçirmemek şartıyla bedeli ödemeleri gerekmektedir. Yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları önem arz etmektedir.
  • Başvuru sayısının Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması halinde yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecektir.

 Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri Ocak 2022 ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır.

 Askerlik Durumu Sorgulama

Kısa Dönem Askerlik Rehberi

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Yazımızı Puanlamak İster misiniz ?
[Total: 0 Average: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.