Sorgulamalar

e-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır? 2024

e-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır? Askerlik Durumu Belgesi Nedir? e-Devlet Askerlik Tecil Sorgulama, Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır? Çürük Raporu Hangi Hastalıkları Kapsar ve daha fazlası yazımızda...

e-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır? Askerlik Durumu Belgesi Nedir? Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır? Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır? Çürük Raporu Hangi Hastalıkları Kapsar gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Askerlik, 20 yaşını doldurmuş her erkek Türk vatandaşının, yerine getirmesi gereken bir vatani görev. Yaşına ulaşmış kişiler, askere gidecekleri zaman eğitim durumlarına göre değerlendirilir ve 6 ay ya da 12 ay olarak hizmet yapmaları için görevlendirilir. Bu yazıda, askerlik durumunu sorgulama sürecine dair merak ettiklerinizi yanıtlarken, askerlik tecil belgesi almak için nasıl bir yol izleyeceğinizi açıkladık.

Askerlik Durum Belgesi Nedir?

Askerlik durum belgesi, erkek vatandaşlar için özellikle iş başvuru süreçlerine ihtiyaç duyulan evrakların en başında geliyor. Adından da anlaşılacağı üzere, bu belgede, 20 yaşını geçmiş her erkek Türk vatandaşının askerlik görevini yerine getirip getirmediğinin bilgisi yer alır.

Eğer kişi mecburi görevini tamamlamış ise belgede yer alacak demeç şu şekildedir: “Aşağıda kimliği yazılı yükümlü, askerlik hizmetini yerine getirmiştir.” Ancak farklı nedenlerden dolayı bu görev, yükümlü kişi tarafından yerine getirilememiş ise belgede durumu açıklayan gerekçeye yer verilir. Örneğin; “Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün, öğrenciliği devam ettiği takdirde 31/11/2022 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakınca yoktur. Öğrenciliği sona erdiği takdirde, 2 ay içerisinde en yakın askerlik şubesine müracaat etmesi gerekmektedir.”

Subay Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

e-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik durum belgenizi sorgulayabileceğiniz 2 farklı yol bulunuyor. Bunlardan birisi askerlik şubeleri, diğeri ise e-Devlet. Daha önce; askerlik görevini yerine getirdiğini, bir süre muaf olduğunu ya da belli bir süre için tecil ettirdiğini ilgili makamlara ibraz etmek durumunda kalan Türk vatandaşlarının askerlik şubelerine gitmesi ve sıra beklemesi gerekiyordu. Bu da sıkışık anlar için zaman kaybı olabiliyordu.

Ancak, internet teknolojilerinin gelişmesi ile işlemi kolaylıkla yapılabilir hale geldi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından sağlanan hizmetin e-Devlet sayfasına giderek, bu belgeyi temin edebilirsiniz. İlgili linki ve izlemeniz gereken adımları sırasıyla paylaşıyoruz:

  • Sayfaya girdikten sonra, eğer; e-Devlet hesabınız açık değil ise kimlik bilgilerinizin doğrulanması istenecek. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın ve bir sonraki sayfanın açılmasını bekleyin.

cue3jejwyoz8bdqj3zq9td2y9iduzsa6y3fk3lrk.png

  • Gelecek sayfada yer alan T.C. kimlik numarası ile şifre bilgisi alanını doldurun ve “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.

  • Karşılaşacağınız sayfada; bu işlemin 3 aşamalı olduğu ve yaklaşık 3 dakika ayırmanız gerektiğine dair bir bilgilendirme yazısı göreceksiniz. “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum” kutucuğunu işaretleyip, “Devam Et” butonuna tıklayın. Bundan sonra; 3 aşamalı işlemin, 2. aşamasına geçeceksiniz.

ixvidhsehthgq8by2rdhgsd0k8fcwjl3qk5vprpk.png

  • 2. aşamada, “Sorgulama Esas Bilgileriniz” başlığı altında, nüfus bilgileriniz görüntülenecek. Bu bilgilerin doğruluğundan eminseniz; “Yeni Belge Oluştur” butonuna tıklayarak, 3. sayfaya geçip, belgenizin son halini görüntüleyebilirsiniz. Ama; kimlik bilgilerinizde bir değişiklik söz konusu ise “Profilim ve Ayarlarım” menüsündeki “Kimlik Bilgilerim” sayfasından, “Bilgilerimi Yenile” seçeneğine tıklayın ve bilgilerinizi güncelledikten sonra bu belgeyi son haline getirin. Çünkü, bu belgeyi oluşturabilmek için; 1 günde en fazla 2 hakkınız var.

E-Devlet üzerinden askerlik durum belgesi almak için bir şifreniz olmalıdır. PTT şubelerinden 2 TL karşılığında bu şifreyi edinebilir ya da mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı giriş alternatiflerinden birini seçebilirsiniz. İşte, askerlik durumu öğrenme bu kadar kolay!

Milli Savunma Bakanlığı Sistemine Entegreli Olan e-Devlet’in Web Sitesine Gitmek için TIKLAYINIZ

askerlik durum belgesi
askerlik durum belgesi

e-Devlet Askerlik Tecil Sorgulama

Bugün askerlik durumunuzu tecil ettirdiğinizi varsayalım. Tecil etme nedeniniz bazen genel sağlık ile ilgili rahatsızlıklar olabilirken, bazen de eğitim süreçleri ile ilgili olabilir. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra ise son tescil tarihini öğrenmek istiyor ya da aradan aylar geçtiği için tecil ettirdiğiniz tarihi hatırlamıyor olabilirsiniz. Tecil tarihini öğrenmek isterseniz, yukarıda açıkladığımız süreci takip edebilirsiniz. e-Devlet üzerinden alacağınız belge aynı zamanda tecil durumunuzu açıklayan belgedir.

Askerliğinizi Tecil Ettirmek İstiyorsanız: Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Tecil süreci gerekçeleri ile sürecin nasıl sorgulanacağından söz ettik, şimdi ise tecil bozdurma işlemine gelelim. Bir süre sonra tecil gerekçeniz sona erecek ve askerliğinizi tecil ettirmek için uğraştığınız gibi bu defa tecilinizi bozdurmak için uğraşmak durumunda kalacaksınız. İşte, o zaman nasıl bir yol izleyeceksiniz? Ne yazık ki tecil bozdurma işlemi e-Devlet üzerinden sağlanamıyor.

Bu nedenle tecil bozdurma işlemlerini başlatmak için size en yakın askerlik şubesine gitmelisiniz. Şubeye bizzat kendiniz gitmelisiniz. Yerinize göndereceğiniz kişi 1. derece akrabanız dahi olsa herhangi bir işlem yapılmaz. Şubeye başvurmadan önce ihtiyacınız olacak belgeler; son bitirdiğiniz okula ait mezuniyet belgesi, vesikalık fotoğrafınız ve her ihtimale karşı birkaç fotokopisi ile birlikte T.C. nüfus cüzdanınız.

Çürük Raporu Nedir?

Askerlik çağına gelmiş her Türk gencinin askere gitmesine engel olacak bir sağlık sorunu bulunmuyorsa, bu görev kendisi için bir zorunluluktur. Ancak fizyolojik ve psikolojik sağlık kontrolleri sonrasında, “Askerliğe elverişsizdir” raporu alınırsa, kişi askerlik yapamaz. İşte, çürük raporu, gelişen bu süreç sonrasında kişinin alacağı rapora verilen isimdir.

Çürük raporu sorgulama nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız da yukarıda açıkladığımız e-Devlet askerlik sorgulama süreci için izleyeceğiniz adımlar neticesinde, ilgili rapora ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu raporu almanız gerekiyor ise hazırladığınız evraklarınız ile askerlik şubesine başvurduktan sonra, görevli doktor ya da aile hekimi tarafından ilk muayeneniz yapılacak ve cevaplamanız için size çeşitli sorular yönlendirilecek. Aslında; bu sorular sorulurken, bir değerlendirme sürecinizden geçiyor olacaksınız. Daha sonrasında çürük raporu için bildirimini yaptığınız rahatsızlığa sahip olduğunuza dair bir karara varılırsa, askeri hastaneye yönlendirileceksiniz. Askeri hastanenin uzman doktorları tarafından bir kez daha kontrol ve değerlendirmeye tabii tutularak, detaylı bir sağlık taramasından geçirileceksiniz. Tüm bu süreç sonunda askerlik yapmanıza gerçek anlamda sorun teşkil edecek bir durum saptanırsa, çürük raporu alarak hastaneden ayrılacaksınız.

Çürük Raporu Hangi Hastalıkları Kapsar?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne göre, hastalıkların isimleri özellikle belirtilmiş durumda değil. Ancak, kronik ve kalıtsal kategorisinde yer alan ve kişinin askerlik askerlik yapmasına engel olacak tüm rahatsızlıkların bu grupta olabileceğini söyleyebilmek mümkün.

Tahlil ve tetkikleri yapacak doktor, hastalığın derecesini inceleyecek ve iyileşme durumunun olup olmadığını değerlendirecek. Duruma göre; rapor vermek yerine, erteleme kararı da verebilir. Bu konu tamamen kişinin mevcuttaki rahatsızlığının ne olduğuna ve düzeyine bağlıdır.

Heyet Raporu ile Alakalı: Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Emeklilik için: Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu