E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

E-DEVLET MAHKEME SORGULAMA

E-Devlet mahkeme sorgulama işlemi, mahkeme ile ilgili dava ve dosya işlemlerinizi öğrenebileceğiniz bir online hizmettir. Normal şartlarda mahkeme, dava, dosya, mahkeme tarihi gibi konularda bilgi alabilmek için, ilgili kişinin bulundukları ildeki adliyelere gitmesi ve birçok evrak işleri ile uğraşması gerekmekteydi. Fakat yeni uygulamaya koyulan internet hizmetleri ile artık bu bilgilerin hemen hemen hepsini kurumların web sitelerine girerek öğrenmek mümkün olmuştur. E-Devlet mahkeme sorgulama işlemi de bu bilgilerin bir kısmını online olarak öğrenebileceğiniz platformlardan birisidir. Ayrıca E-Devlet dışında, Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanlığı web sitesi üzerinden de mahkeme ile ilgili bazı bilgilere erişebilirsiniz. Bu yazımızda E-Devlet mahkeme sorgulama, yargıtay dava sorgulama, E-Devlet icra sorgulama, dosya no ile dava sorgulama gibi işlemlerin nasıl yapıldığını ayrıntılı bir biçimde anlatacağız.

E-Devlet Mahkeme Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Devlet, verdiği tüm hizmetleri E-Devlet sistemi çatısı içerisinde toplamıştır. Bu sistem sayesinde vatandaşlarımız devlet dairelerinde uzun kuyruklar beklemek zorunda kalmadan işlemlerini gerçekleştirme imkanı buluyor. E-Devlet mahkeme sorgulama işlemi de bu işlemlerden bir tanesidir. Ayrıca E-Devlet üzerinden yapılan bu işlem sayesinde aynı zamanda mahkeme tarihim ne zaman gibi konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Mahkeme sorgulama ekranına girip incelediğinizde mahkeme tarihinizin ne zaman olduğunu da kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şimdi sizlere E-Devlet mahkeme sorgulama işleminin ve mahkeme tarihinizin ne zaman olduğunu öğrenmenin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlatacağız.

Bilindiği gibi vatandaşlarımızın, mahkeme ve davalarıyla ilgili bir işlem yapmaları veya dava hakkında bilgi almaları gerektiğinde adliyeye gitmelere gerekirdi. Fakat artık ‘zorunlu olmadığı sürece’ böyle bir durum söz konusu değil. E-Devlet mahkeme sorgulama işlemi ile kolay bir şekilde davanız hakkındaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

E-Devlet mahkeme sorgulamanızı gerçekleştirebilmek için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra aşağıda vermiş olduğumuz maddeleri adım adım takip ederek E-Devlet mahkeme sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Öncelikle yazının  sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız.
 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.
 • Karşınıza gelen sayfada T.C Kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
 • Daha sonra ” Sisteme Giriş Yap ” butonuna basınız.
 • Açılan sayfada istediğiniz dava ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca yine bu sayfada mahkeme tarihinizin ne zaman olacağına da ulaşacaksınız.
 • Böylece E-Devlet mahkeme sorgulama ve mahkeme tarihinize ulaşma işlemlerini tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Mahkeme Sorgulama ve Mahkeme Tarihini Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

Yargıtay Dava Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yargıtay dava sorgulama işlemi de online olarak yapabileceğiniz bir sorgulama işlemidir. Yargıtay’ın web sitesi üzerinde verilen bağlantıyı kullanarak az önce bahsettiğimiz işlemlerin birkaçını yapabilir ve mahkeme, dosya sorgulama, açılan davalar gibi merak ettiğiniz konuların bir kısmına dair bilgi alabilirsiniz. Bu işlemlerin web sitesi üzerinden yapılıyor olması, hem size zaman kazandıracak, hem de öğrenmek istediğiniz bilgileri tek bir yer üzerinden yapmanıza olanak sağlayacaktır. Yargıtay dava sorgulama ve hakkımda açılan dava var mı gibi konularda bilgi almak için aşağıda anlatacağımız adımları takip etmeniz yeterlidir

 • Öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklayınız.
 • Linke tıklayıp Yargıtay’ın web sitesine girdikten sonra, karşınıza 4 adet seçenek çıkacak. Bu sorgulama seçeneklerinden size uygun olanı seçtikten sonra, kaşınıza doldurmanız gereken bir takım boşluklar çıkacaktır.
 • Bilgilerinizi doğru bir şekilde girip sorgula butonuna tıkladıktan sonra, dava ve mahkeme bilgilerinize erişebilirsiniz.

Yargıtay Dava Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet icra sorgulama işlemi de yine internet üzerinden yapabileceğiniz bir sorgulama işlemidir. E-Devlet icra sorgulama işlemi ile aynı zamanda icra dosyası sorgulama bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Fakat bu işlemin diğer E-Devlet işlemlerinden tek farkı, bu sorgulamaların UYAP Vatandaş Portal üzerinden yapılıyor olmasıdır. Fakat sorgulamaları yaparken yine E-Devlet giriş bilgilerinizi kullanacağınız için, E-Devlet şifrenizi almış olmanız istenecektir. Eğer E-Devlet şifresi almamış iseniz, UYAP üzerinden sorgulama yapmadan önce şifrenizi edinmelisiniz. Daha önce anlattığımız şekilde, PTT’ye giderek 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet icra sorgulama ve icra dosyası sorgulama işlemlerini UYAP üzerinden yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 • Sorgulama işlemi için öncelikle başlığın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız.
 • Linke tıkladığınızda, bağlantı sizi UYAP giriş sayfasına yönlendirecektir.
 • Giriş sayfasında alt kısımda bulunan E-Devlet ile entegrasyon başlığındaki E-şifre ile giriş butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra açılan yeni sayfadan giriş seçenekleri kısmına tıklayarak E-Devlet şifresi seçeneğine tıklayınız.
 • Buradan sonra yapmanız gereken tek şey, T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi istenen boşluklara yazmak ve sisteme giriş yap butonuna tıklamak olacaktır.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra icra sorgulama ve icra dosyası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet İcra Sorgulama ve İcra Dosyası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.