Edevlet.net

E-Devlet Mirasçılık Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

06.03.2018

E-Devlet, vatandaşların kamu kurumlar tarafından verilen hizmetlere daha kolay ulaşmasını sağlar. İhtiyaçlar doğrultusunda uygulamaya yeni hizmetler eklenir. E-Devlet’e eklenen hizmetlerden bir tanesi de ‘Mirasçılık Belgesi’ sorgulamadır. Mirasçılık belgesi sorgulama ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişileri sorgulamaları yapılabilir. 6 Mart 2018 tarihi itibariyle ‘Mirasçılık Belgesi Verilmesi’ talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

Mirasçılık belgesi, E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulanır. Uygulamaya giriş, turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden gerçekleştirilir. Sorgulama için uygulamaya giriş yapılması gerekir. Kullanıcıların giriş için; E-Devlet şifresi, mobil imza, e-İmza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçenekleri bulunur.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet uygulamasına giriş için beş seçenek bulunur. Bu seçeneklerden kullanıcılar tarafından en fazla tercih edileni, E-Devlet şifresi ile giriştir. E-Devlet şifresi olmayanlar, herhangi bir PTT şubesinden şifre temin edebilirler. Şifre, 2 Türk Lirası ücret karşılığında kapalı zarf içerisinde verilir. Şifre ve T.C. kimlik numarası ile uygulamaya giriş yapıldıktan sonra, şifre değişikliği de E-Devlet üzerinden yapılabilir.

Mirasçılık Belgesi Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet uygulamasına giriş işleminin ardından; e-Hizmetler bölümünden Adalet Bakanlığı bölümüne girilir. Açılan menüden ”Veraset İlami Sorgulama” seçeneği kullanılarak mirasçılık belgesi sorgulanabilir. Bunun dışında ana sayfada yer alan arama kutucuğuna ‘Miras’ yazılarak da ilgili hizmete kısa sürede ulaşılabilir. Miras sorgulama için gerekli olan, ‘Veraset İlami Sorgulama’ sayfası açıldıktan sonra miras bırakanın T.C. kimlik numarası ilgili yere doğru şekilde yazılır. T.C. kimlik numarasının yazılmasının ardından sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Sorgulama işlemi sonrasında belgenin çıktısı da yazıcıdan alınabilir. E-Devlet ile mirasçılık belgesi sorgulama dışında; SGK hizmet dökümü sorgulamadan araç plakasına yazılan ceza sorgulamaya, mobil hat sorgulamadan öğrenci belgesi sorgulamaya kadar birçok işlem kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir.

Sorgulama sayfasında, hangi yıl sonrasında miras belgesi sorgulama yapılabileceği açıklama olarak yer alır. Sorgulama sayfasındaki açıklama şu şekildedir; ‘Yargı birimlerinden alınan ”Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için ”Mirasçılık belgesi verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan ”Mirasçılık belgesi verilmesi” ve ”Mirasçılık belgesinin iptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.

 

E-DEVLET MİRASÇILIK BELGESİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.