enflasyonemeklilikötvdöviz

Şirket, Firma Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şirket, Firma Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şirket, Firma Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Devletin sistemine dahil ettiği ve vatandaşlar için hemen hemen her kolaylığı sağlayan e-Devlet sistemi ile çoğu işimizi halledebilmekteyiz. İnternetin yaygınlaşması ile beraber kamuya açık ve içinde şirketlerle ilgili bilgilerin yer aldığı veri tabanları da çoğalıyor. Devlete ve şirketlerin tabi olduğu tüzel kişiliklere ait olan resmi veri tabanları, şirketlerin kuruluşundan itibaren gerçekleşen sermaye artırımları, şirket ortaklığı sorgulama, firma unvan sorgulama vb. pek çok bilgiyi erişime açar. En çok bilgi içeren ve en sık kullanılan veri tabanlarının başında Ticaret Sicili Gazetesi, İstanbul Ticaret Odası ve Ankara Ticaret Odası gelir.

E Devlet E Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ticaret Sicili Gazetesi İle Şirket Sorgulama

Ticaret Sicili Gazetesi, Türkiye’de kayıtlı olan tüm şirketlerin bilgilerini size sunar. Gazete, tüm ülkeyi kapsayan geniş veri tabanı sayesinde firma sorgulama işlemlerini yapabilmek için kullanabileceğiniz en kapsamlı kaynaktır. Ancak şirket sorgulama işlemi için önce üye olmanız gerekiyor. Kayıt işlemleri ise oldukça basit:

 • Aşağıda linkini görebileceğiniz ticaretsicil.gov.tr adresine girin.

samabk1lkfre9njlma2kevwoyqvyyqnsomjfgeyv

 • Ana sayfada sağ üst köşedeki “Giriş” butonuna basın.
 • Üye değilseniz alttaki “Üye Ol” butonuna basın.

do8ghj33eqrr78wpspi5kfcjsplwarie9qjysnu0

 • Üyelik türünden kendinize uygun olanı seçtikten sonra ilgili alanları doldurun ve kaydınızı tamamlayın.
 • Sisteme girdikten sonra “Unvan” kutusuna bilgilerini bulmak istediğiniz şirketin adını yazarak şirket sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
 • Firma sorgulama yapabilmek için aradığınız firmanın hangi ilde kayıtlı olduğunu bilmeniz ve bunu sicil müdürlüğü kutusundan seçmeniz gerekir. Şirketi kayıtlı olmadığı bir ilde ya da ilçede ararsanız karşınıza çıkmaz.
 • Neyse ki aradığınız şirket çok küçük yapıda değilse şirketi Google’dan arattığınızda genellikle adresi açıkça görülür.
 • Eğer şirketin sicil numarasını biliyorsanız bunu ilgili alana yazarak da firma sorgulama işlemi yapabilirsiniz ancak bu daha zor elde edilen bir bilgidir.
 • Şirket adı ile arama yaptıktan sonra çıkan kayıtlardan ticaret sicil numarasını da öğrenmeniz mümkündür.
 • İstanbul’dan bir firma sorgulama işlemi yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlar şirketin kuruluşundan bu yana tüm Ticaret Sicili Gazetesi kayıtlarını gösterir.
 • PDF’in üzerine tıklayınca gazete açılır. Kaydı açmak ve farklı sayfalara gitmek için sayfanın üzerindeki sayıyı her işlem öncesinde kutuya yazmalısınız.
 • Sitede 2004’ten bu yana yayımlanan gazetelerin PDF formatında görüntüleri ve 1992’den beri yayımlanan gazetelerin indeks bilgileri yer alır. Çok eski bir kaydı arıyorsanız bulmanız zor olabilir ancak erişebileceğiniz en kapsamlı veri tabanı Ticaret Sicili Gazetesi’ne aittir.

Ticaret Sicili Gazetesi’nin sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

İstanbul Ticaret Odası Aracılığıyla Şirket Sorgulama

Aradığınız şirket İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) kayıtlı ise İTO şirket sorgulama işlemini yapabilirsiniz. İTO veri tabanı İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı şirketlerin sermaye, yönetim kurulu üyeleri vb. bilgilerini içerir. İTO şirket sorgulama ve şirketlerin diğer bilgilerine ulaşmak için aşağıda linkini göreceğiniz İTO’nun resmi internet sitesini kullanmalısınız.

 • İTO’nun resmi internet sitesine girdikten sonra “Bilgi Bankası” sekmesine tıklayarak İTO sorgu ekranına ulaşabilirsiniz.

 • Sorgu ekranı sayfasında sol üst köşede bulunan menüden “Firma Bilgileri” butonuna tıklayın.
 • Ardından “Sicil Kayıtları” sekmesine tıklayın.

 • Karşınıza çıkacak beş farklı arama seçeneğine göre çeşitli firma sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Şirket ismiyle, yani diğer adıyla firma unvan sorgulama (“ticaret unvanına göre sorgulama” butonu) ya da şahıs ismiyle (“ortak, yönetim kurulu üyesi, gerçek kişi arama” butonu) daha kolay yöntemlerdir.
 • Kayıtları sağ üstteki kırmızı PDF işaretine tıklayarak cihazınıza indirebilirsiniz.
 • Şahıs ismiyle arama yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Sadece limited şirketlerde (LTD) şirket ortaklığı sorgulama yapabilirsiniz.
 • Eğer aradığınız şirket anonim şirketse (A.Ş.) şirket ortakları sorgulama yapamazsınız, sadece yönetim kurulu üyelerini görebilirsiniz. Anonim şirketler için şirket ortakları sorgulama işlemi yapmak isterseniz Ticaret Sicili Gazetesi’ni de kullanmanız gerekir.
 • Şahıs ismi ile yapılan aramalarda aynı isme sahip farklı kişilerin kayıtları konusuna da dikkat etmeniz gerekir. Biliyorsanız Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıyla aratarak emin olabilirsiniz. Bilmiyorsanız şahısların kimlik numaralarını yine Ticaret Sicili Gazetesi’nde ortaklık ve yönetim kurulu üyeliği ile ilgili kayıtlarda bulabilirsiniz.
 • İTO’da eski yönetim kurulu üyeleri bilgilerini de bulabilirsiniz. Ancak üyelerin yönetim kuruluna giriş çıkış tarihlerini bulmak istiyorsanız İTO’daki “Tescil ve Gazete Bilgileri” menüsünden “Yönetim Kurulu Seçimi” yazan tarihlerdeki Ticaret Sicili Gazetesi kayıtlarına bakmalısınız.

İTO resmi sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Ankara Ticaret Odası Aracılığıyla Şirket Sorgulama

Ticaret odası firma sorgulama işleminin bir diğer ayağı da Ankara Ticaret Odası (ATO) olarak karşımıza çıkıyor. ATO, İTO kadar geniş bir veri tabanı sunmuyor. Ancak ATO şirket sorgulama işlemleri ile ATO’da üyeliği bulunan Ankara merkezli şirketlerin bazı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

ATO’nun resmi sitesindeki çevrim içi işlemler daha çok ATO üyesi şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış. Ancak “Üye Sorgulama” işlemi sayesinde ATO veri tabanındaki bazı şirket bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için yine Ticaret Sicili Gazetesi’nden yardım alabilirsiniz. ATO şirket sorgulama işlemleri için şu adımları izleyin:

 • ATO’nun aşağıda linkini görebileceğiniz resmi internet sitesine girin.

 • Ana sayfada bulunan “Ticaret Noktası” butonuna gelin.
 • Menüde yer alan “Üye Bilgileri” butonuna basın. Açılan sayfadan “Üye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz” yazan yere tıklayın.

 • ATO üye sorgulama ekranı üzerinden gereken bilgileri ilgili alanlara girerek firma sorgulama işlemini yapın.

ATO resmi internet sitesine girmek için TIKLAYINIZ!

Türk Standardları Enstitüsü Aracılığıyla Şirket Sorgulama

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile şirket sorgulama işlemi oldukça basittir. TSE belgesine sahip olduğunu bildiğiniz bir şirket için rahatça TSE firma sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Eğer firma TSE belgelerinden birine sahip değilse bunu da ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için TSE internet sitesini kullanmanız gerekir:

 • Aşağıda linkini görebileceğiniz TSE başvuru portalı üzerinden “TSE Belgeli Firmalar Sorgulama” ekranına giriş yapın.

u2tqt64fz7znpln1wl0xnzaiyw7j2zbfucejquhe

 • Elinizdeki şirket bilgilerine göre “Basit Arama” ya da “Detaylı Arama seçeneklerinden birini seçtikten sonra ilgili alanları doldurun.
 • Doğrulama kodunu girince şirkete ve şirketin TSE belgelerine dair bilgilere erişebilirsiniz.

TSE sorgu ekranına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Şirket Sorgulama

E-devlet üzerinden Ticaret Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler ile hem şirket bilgilerine ulaşabilirsiniz hem de “Adıma şirket var mı” sorusunu soran vatandaşlar tek tıkla bu konuyu araştırabilir.

p36tw76stvfd3roqjvm09029r3ezdvpriqlmswlu

 • e-Devlet’e girdikten sonra Ticaret Bakanlığı’nın hizmet menüsünde yer alan “Ticari İşletme ve Şirket Sorgulama” sayfasına girip ilgili alanları doldurarak firma sorgulama yapabilirsiniz.
 • Aynı hizmet menüsünden “Sahibi/Ortağı/Yetkilisi Olduğum Ticari İşletme veya Şirketler” sekmesinden “Üzerime şirket var mı” sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

e-Devlet ile firma sorgulama için TIKLAYINIZ!

Şirket kaydınızı görmek için TIKLAYINIZ!

Vergi Levhası Sorgulama

E Bildirge Nasıl Verilir?

Vergi No Sorgulama

Adıma Var Olan Şirket Var mı, Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Şifremi Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Yakın bir PTT şubesine giderek yenisini alabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.