enflasyonemeklilikötvdöviz

Vergi No Sorgulama Nasıl Yapılır? Vergi Numarası Sorgulama

Vergi No Sorgulama Nasıl Yapılır? Vergi Numarası Sorgulama
A+
A-

Vergi No Sorgulama Nasıl Yapılır? Vergi Numarası Sorgulama; Vergi Kimlik Numarası Nedir? Vergi Numarası Nasıl Alınır? Vergi Kimlik Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi numarası sorgulama işleminin nasıl yapıldığı, pek çok vatandaş tarafından merak edilen ve sık sık araştırılan bir konu. Kaleme aldığımız bu yazıda, gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşlarının çeşitli işlemlerde kullanabilmeleri için verilen vergi numarası hakkında merak edilenleri yanıtlayarak, vergi numarası alma süreci ile ilgili bilmeniz gerekenleri ve yükümlülüklerinizi paylaştık. İşte; vergi numarası öğrenme ve vergi no sorgulama süreçleri için not almanız gerekenler!

Vergi Kimlik Numarası Nedir?

Gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurumları ve özel kuruluşlar tarafından yapılan işlemlerin, kayıt altına alınması ve bu işlemlerin belli bir düzende ilerlemesi için kullanılan numaradır. 3 Temmuz 1995’te yürürlüğe giren kanun ile birlikte, Turkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her gerçek ve tüzel kişinin vergi kimlik numarasını edinmesi gerekiyor. “Vergi numarası kaç haneli?” sorusunun yanıtını merak eden okuyucularımıza ise bu numaranın 10 haneli olduğunu söyleyebiliriz.

Vergi Numarası Nasıl Alınır?

Vergi numarası alma için elbette izlenmesi gereken bir süreç bulunuyor. Vergi numarası almak isteyen gerçek kişiler, T.C. nüfus cüzdanının aslını ya da fotokopisini; tüzel kişiler ise kimlik bilgilerini ilgili kuruma bildirmek kaydıyla vergi numarası alabilirler.

Başvurulacak idari müdürlük, herhangi bir vergi dairesinin müdürlüğü olabilir. Ülkemizde ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin ise yabancı vergi kimlik numarası alabilmesi için T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurması gerekiyor.

Vergi Kimlik Numarasının Kullanım Yerleri Nerelerdir?

Gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşlarının almış olduğu vergi kimlik numarasının kullanım alanları; çek ve senet işlemlerinin yapılması, finansal kiralama işlemlerinin gerçekleştirilmesi, tahsil, bono ve borçlanma senetlerinin düzenlenmesi, borç verme işlemlerinin yürütülmesi, tüm bankacılık işlemlerinin sürdürülmesi gibi durumlardır.

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Var olan vergi kimlik numarasını bulmayan ya da hatırlayamayan gerçek ve tüzel kişiler, vergi numarası bulma için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sayfasında yer alan sorgulama ekranını kullanabilirler. İhtiyaç duyacağınız yalnızca nüfus cüzdanınız olacak. Bu sayfa, vergi kimlik no sorgulama için en hızlı ve güvenilir yoldur.

Sayfaya girdiğinizde, “T.C kimlik no ile giriş” sekmesi ile karşılaşacaksınız. Bu alana tıkladığınızda; T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz, annenizin kızlık soy adının bazı harf bilgileri ve aile üyelerinizden herhangi birinin T.C. kimlik numarasını girmeniz gerekecek. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz şekilde girdikten sonra vergi numaranızı öğrenebilirisiniz. İşte vergi no öğrenme bu kadar kolay!

Borç sorgulama, borç ödeme işlemleri ve ihbar işlemleri ise bu sayfada yapabileceğiniz diğer işlemlerden. Eğer sorgulama neticesinde ekranda bir hata ile karşılaşırsanız, girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğundan emin olun.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi Sayfasına Gitmek için TIKLAYINIZ

Firma Vergi No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kendi vergi no bulma işleminiz için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini öğrendiniz. Şimdi de başka firmaların vergi numarasını teyit etmek istiyorsunuz. Ne yapmalısınız? Bu işlem için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, e-Devlet üzerinden sunduğu e-Vergi Levhası Sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz kişi ya da kuruma ait vergi levhasını görüntüleyebilir, son 2 yılın tahakkuk edilen vergi miktarını ve matrahına erişebilirsiniz. İzlemeniz gereken adımları, aşağıda sırasıyla paylaşıyoruz:

  • E-Devlet sayfaya gittiğinizde, hesabınız açık değil ise kimliğinizi doğrulamanız için bir uyarı alacaksınız. Bu sayfada, “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basın.

  • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna bastıktan sonra, sisteme giriş yapma paneli gelecek. Bu alanda, yazılması talep edilen kısımlara; T.C. kimlik numaranız ile şifre bilgilerinizi girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.

  • Bilgileriniz ile giriş sağladıktan sonra gelecek ekranda, sizden sorgulamak istediğiniz firmaya dair birtakım bilgiler istenecek. “T.C. Kimlik Numarası” alanında, otomatik olarak sizin T.C. kimlik numaranız görünecek. Şahsi bilgi olması nedeniyle, biz bu kısmı temizledik. Bu alanı boş bırakarak yalnızca “Vergi Kimlik Numarası” ile “İl ve Vergi Dairesi” alanlarını doldurarak devam edebilirsiniz.

ag60wedji9kkjrwx6sdra2fmkjukmtziqn6zvoju.png

Firma Vergi Numarası Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ.

Potansiyel Vergi Numarası Nedir?

Potansiyel vergi numarası, kişilerin vergi sistemi ile devletten aldıkları bir numaradır. Potansiyel vergi numarası, diğer adı ile vergi kimlik numarası, T.C. kimlik numarasına geçiş yapıldıktan sonra adı pek de çok kullanılmadı. Peki, süreç nasıl gelişti? 01.01.2007 tarihi öncesinde, T.C. kimlik no uygulaması ile birlikte T.C. vatandaşı gerçek kişiler için potansiyel mükellefiyet vergi kimlik numarası verilmesi söz konusuydu.

Ancak, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 47’nci maddesinde yer alan demeçler ile 01.01.2007 tarihi itibariyle vergi daireleri tarafından verilen potansiyel kimlik numarası uygulaması son buldu. Vergi mükellefi olmayan kişilerin şahsi bilgileri ile yaptığı sorgulamalar neticesinde, erişecekleri sonuç ise vergi kimlik numaralı bireyin; kazanç vergisi, gelir vergisi ve yıllık gelir vergisi çeşitlerinin içinde mükellefiyet olmadığı için vergi levhası da bulunamaz olacaktır.

Potansiyel Vergi Mükellefi Nedir?

Potansiyel vergi numarası ile ilgili merak edilen diğer konulardan bir tanesi potansiyel vergi mükellefi. Konuya dair bilgisi ve fikri bulunmayan kişilerin, “potansiyel vergi mükellefi ne anlama geliyor?” sorusunu çevresine sıklıkla sorduğunu görürüz.

Potansiyel mükellef, normalde sürekli yükümlülüğü gerektirmeyen bir faaliyet yürütmekle birlikte kurum ve kuruluşlarla işlem yaparken vergi kimlik numarası kullanmak zorunda olanlar için öngörülen mükellefiyet türüdür. Bu kategoride yer alan kişiler, yasalara göre kendisine vergi borcu düşen tüzel ya da gerçek kişilerdir.

Günümüzde Vergi Kimlik Numarası Seyri Nasıl İlerliyor?

3 Temmuz 1995 ile 31 Aralık 1998 tarihleri arasında toplamda verilen vergi kimlik numarası 5.394.110 iken, 1 Ocak ile 31 Ağustos 2019 tarihi itibariyle bu sayı 5.549.128’e çıkmıştır. Yani 2019 yılının ilk 8 ayında verilen kimlik numarası, 3,5 yıl içerisinde verilen kimlik numarası sayısından daha fazla. Bu konuya ilişkin her yıl verilen toplam vergi numarası sayısını 31 Ağustos 2019 tarihinde, Gelir İdaresi Başkanlığı Uygulama ve Veri Yönetimi Daire Başkanlığı şu verileri göstererek açıklamıştı:

iviffhhvvyxqd43n1i9n1vqzkjdeop5a2ill40qn.png

Maliye Bakanlığı’nı ilgilendiren işlemlerin yapılması sürecinde ilgili kişinin tüzel ya da gerçek olması fark etmeksizin vergi kimlik numarasının tespit edilmesi ve işlemlere dair belge, hesap ve kayıtlarında bu numaraya yer verilmesi zorunluluk haline getirildi. Yani geçmişteki 3,5 yıl ile 2019 yılının ilk 8 ayındaki karşılaştırmanın böyle şaşırtıcı bir sonuç vermesinin nedeni, 19 Haziran 2001 tarihinde yayınlanan vergi kimlik numarası kullanımının yaygınlaştırılması ile ilgili tebliğ olabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen bu tebliğinin tamamına ulaşmanız mümkün.

Gelir İdaresi Başkanlığı Sitesinden Tebliğ Detaylarına Ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Erdal Ekmekçi dedi ki:

    Vergi kimlik no’ sunu öğrenmek istiyorum