reklam
Sorgulamalar

Hangi Vergi Dairesine Bağlıyım? İnteraktif Vergi Dairesi

Hangi Vergi Dairesine Bağlıyım? İnteraktif Vergi Dairesi, İnternet Vergi Dairesi, İnteraktif Vergi Dairesi e-Devlet, Vergi Dairesi Sorgulama, Hangi Vergi Dairesine Bağlıyım e-Devlet, İnternet Vergi Dairesi Giriş, Vergi Dairesi İletişim ve daha fazlası yazımızda...

Hangi Vergi Dairesine Bağlıyım? İnteraktif Vergi Dairesi; Hemen hemen tüm işlemlerimizi artık e-Devlet sistemi ile internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz. e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen işlemler sayesinde artık oturduğumuz yerden pek çok işleme ulaşabilmekteyiz.

Vergi Dairesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? e-Devlet sistemi üzerinden vergi dairesi sorgulama nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi dairesi, kişi ve kurumlardan alınan vergilere ilişkin bütün işlemleri gerçekleştiren kurum olarak tanımlanabilir. Ancak her vergi dairesinde her kurumun ya da kişinin işlemleri gerçekleştirilmez. Kişi ve kurumların işlemlerinin gerçekleştirilmesi üzere bağlı oldukları vergi dairesi farklıdır. Bu sebepten ötürü “Hangi vergi dairesine bağlıyım?” diye merak edenlerin sorusunu yanıtlamak üzere vergi dairesi sorgulama yöntemlerini derledik.

İdarelerce e-Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hangi Vergi Dairesine Bağlıyım? İnteraktif Vergi Dairesi

Kişinin ya da kurumun bağlı bulunduğu vergi dairesini bilmesi, birçok işlemin hızlanmasını mümkün kılar. Bağlı olduğu vergi dairesini öğrenmek isteyenler için birbirinden farklı birçok yöntem mevcuttur. Size en uygun vergi sorgulama yöntemini kullanarak, kayıtlı olduğunuz vergi dairesini öğrenebilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden vergi dairesi sorgulama

e-Devlet kapısı üzerinden vatandaşlar, kişisel bilgilerine ait sorgulamalar yapabilmektedir. Bağlı bulunduğu vergi dairesini öğrenmek isteyenler, e-Devlet sistemi ile entegre bir şekilde hizmet veren Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından sorgulama işlemini tamamlayabilirler.

gudqfckbi9pntpktt4sbrvvo4mxpue6aacxlz1iq.png

 • İlk adım olarak kişilerin, belirtilen giriş seçeneklerine bağlı olarak istenilen bilgileri doldurması beklenir.
 • Sorgulama işlemi için, T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile ilgili boşluklar doldurulduktan sonra “sisteme giriş yap” sekmesine tıklanması gerekir. Bunun yanı sıra sisteme mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi seçenekler aracılığıyla giriş yapmak da mümkündür.

ymkkiu8wzx9rgbkaozyqbklqg1iepanulihkq7vj.png

 • Sisteme giriş yapmayı başarı ile tamamlayan kişilerin karşısına Vergi İdaresi Başkanlığına ilişkin hizmetlerin listesi çıkar.
 • Vergi dairesi bilgisine erişmek isteyenlerin “Vergi Borcu Sorgulama” sekmesine tıklamaları gerekir.

ihb5v7ah9asnkr5zev4l0pwqazmgdpdlogwcmtrv.png

 • Açılan sayfa üzerinde vergi adı, verginin dönemi, taksit ve vadesine erişilebildiği gibi; kişinin bağlı olduğu vergi dairesinin adı da burada belirtilir.
 • Bu sayfa üzerinde yer alan bilgiler tamamen vergi dairesinde yer alan bilgiler ışığında oluşturulur.

e-Devlet sistemi üzerinden vergi dairesi sorgulama işlemi yapabilmek için TIKLAYINIZ!

Danışma hattı üzerinden vergi dairesi sorgulama

Gelir İdare Başkanlığı (GİB)’nın ücretsiz danışma hattı üzerinden danışma hizmeti alınarak bağlı olunan vergi dairesi öğrenilebilir. 444 0 189 ya da sadece 189’i tuşlayarak, hangi vergi dairesine kayıtlı olduğunuzu kısa bir süre içerisinde hiçbir ücret ödemeden öğrenebilirsiniz.

Bizzat müracaat ederek vergi dairesi sorgulama

Diğer bir yöntem ise; ikamet adresinize en yakın vergi dairesine giderek görevliler ya da personel aracılığıyla kendi vergi dairenizi sormaktır. Vatandaşlık numaranızı personele iletmeniz bağlı olduğunuz vergi dairesini öğrenmek için yeterli olacaktır. Bu adımda vergi dairesinden aldığınız vergi numarasını kaybetmemeniz gerekir. Çünkü vergi numaranız bundan sonraki tüm vergiye dair işlemlerinizde kullanılacaktır.

İkametgah sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirildiğini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. 

İnternet Vergi Dairesi Hizmetleri Aracılığıyla Vergi Dairesi Sorgulama

İnteraktif Vergi Dairesi sistemi üzerinden kayıtlı kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, sicil bilgileri ve başvuru ile taleplerin aşamaları hakkında bilgilere erişmek mümkündür. Aynı zamanda akıllı cihazlar üzerinden İnteraktif Vergi Dairesinin mobil uygulamasının indirilmesi ile istenilen bilgilere erişim hemen hemen her yerden mümkün hale gelmiştir. Sisteme giriş yapabilmek için, herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur.

bjk5wusgpsr7v7pmrbae3lwcnww0u5k66jqul9nw.png

 • Gelir İdare Başkanlığına bağlı İnteraktif Vergi Dairesi kurumsal web sitesine girdikten sonra sisteme giriş yapabilmek için ilgili boşlukların doldurulması gerekir. Giriş işlemi için; kullanıcı girişi bölümündeki ilgili boşlukların doldurulmasıyla birlikte “İnteraktif Vergi Dairesine giriş” sekmesine tıklanmalıdır.

igzpn4154td5nbq0q7ekiipmhzdkli6lwihb6qin.png

 • İnteraktif Vergi Dairesinde henüz bir üyelik oluşturmamış olan kişiler, “Kayıt Ol” sekmesi üzerinden sisteme üye olup sisteme bu kayıt bilgileri ile giriş yapabilirler.
 • Aynı zamanda sisteme e-devlet şifresi ile de giriş yapmak mümkündür.

nev5psqm8jfomaft8zgu5z030uwpk83qkvt79pr2.png

 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yapanların karşısına çıkan yukarıda örneği bulunan sayfanın en sol tarafında “7143 sayılı kanun yapılandırma başvuru/sonuç” sekmesinin altında yer alan “vergi dairesi bazında borç bilgileri” alt başlığına tıklanır.

gm7dzx5mc8tczlbs9zskpbqok97sknmjy5fdwodt.png

 • Açılan sayfa üzerinden kişinin bireysel vergi borçlarına dair bilgiler görüntülenir. Bu bilgiler arasında; vergi dairesi kodu, vergi dairesi adı ve borç tutarı yer alır.

İnteraktif Vergi Dairesi hizmetlerini kullanarak vergi dairenizi öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=RwZ6215xek0

Vergi İle İlgili Ayrıntılı Bilgilerimi Nereden Öğrenebilirim?

444 0 189 numaralı hat üzerinden danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanı Kimdir?

Bekir Bayrakdar dır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu