SorgulamalarSGK - SSK

ÇKYS Nedir? 2024 ÇKYS ve ÇKYS Zimmet Sorgulama İşlemleri

ÇKYS Nedir? 2024 ÇKYS ve ÇKYS Zimmet Sorgulama İşlemleri, ÇKYS Zimmet Sorgulama, ÇKYS Sorgula, ÇKYS Sorgulama e-Devlet, Tayinler ÇKYS'ye Ne Zaman Düşer? ÇKYS Kodu Nedir? ÇKYS Kodu Öğrenme, ÇKYS Kodu Nasıl Alınır ve daha fazlası yazımızda...

ÇKYS Nedir? 2024 ÇKYS ve ÇKYS Zimmet Sorgulama İşlemleri, Sık duyulan ve merak edilen terimlerden biri de ÇKYS dir. Tayinler ÇKYS’ye ne zaman düşer, ÇKYS kodu nedir, ÇKYS no nasıl öğrenilir gibi birçok sorunun cevabı yazımızda.

Çekirdek Kaynak Yönetimi Sistemi (ÇKYS) adlı sağlık projesi, T.C. Sağlık Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı tüm il sağlık müdürlükleri içinde ve alt birimlerinde geçerli olan bir sistemler bütünüdür. ÇKYS projesinde çalışan yazılım birimi, T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan sağlık personellerinin işlerini kolaylaştırmak adına çevrim içi hizmetler hazırlar.

Söz konusu çevrim içi hizmetlerin en önemlilerinden bir tanesi de sorgulama platformudur. ÇKYS zimmet sorgulama işlemi aracılığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan tüm sağlık teknikerleri, doktorlar, hemşireler ya da bakanlık bünyesindeki diğer personel, zimmet bilgilerine ulaşabilir.

Zimmet, kelime anlamı olarak birinin üzerine kayıtlı ya da herhangi bir kuruluşta çalışan kişilere verilen para ya da eşya anlamına gelse de sağlık personelleri için daha farklı bir anlam taşır. Sağlık personelinin zimmet bilgisi, ataması yapılan kişilerin yeni görev yerlerine ait bilgilere ulaşması demektir. Yani ÇKYS zimmet sorgulama işlemine ÇKYS atama sorgulama da diyebiliriz. ÇKYS atama sorgulama, ÇKYS isim sorgulama ve ÇKYS web bilgilerine nasıl ulaşılacağı ise sağlık personelinin en çok merak ettiği konular arasındadır.

ÇKYS Nedir?

ÇKYS, 1 Eylül 1997 tarihinden beri kullanılan bir T.C. Sağlık Bakanlığı projesidir. İnternetin hayatımıza girdiği günlerden bu yana faaliyette olan ÇKYS, teknolojinin gelişimi ile beraber her geçen yıl sunduğu hizmetlere yenilerini eklemeye devam etti. Yurt dışındaki pek çok ülkede de uygulanan ve geçerliliği su götürmeyen ÇKYS projesi; İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi, Malzeme Kaynak Yönetim Sistemi ve Özel Sağlık Kuruluşları Yönetim Sistemi gibi alt birimleri içerir.

Ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı’na ait bütün binaların kodu, mahal ve tapu bilgileri, yangın denetimleri, deprem analizleri, mali kayıtları gibi bilgiler de sistemde yer alır. İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi ise T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık personelinin görev bilgilerini barındırır. ÇKYS ortak giriş noktası, ÇKYS uygulama portalı vb. kanallar aracılığı ile internet üzerinden erişilebilen bu sistem sayesinde sağlık personeli görev ve zimmet bilgilerini sorgulayabilir. 

çkys nedir
çkys nedir

ÇKYS Zimmet Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı ÇKYS sorgulama için kullanılabilecek ÇKYS ortak, ÇKYS uygulama portalı gibi çeşitli çevrim içi yollar vardır. Ancak bu yollar kullanıcıları farklı ÇKYS birimlerine yönlendirebilir ve işi çok uzatabilir. ÇKYS isim sorgulama ve ÇKYS hizmet sorgulama ile kast edilen de görev yeri ve zimmet sorgulama işlemidir. Pratik bir şekilde ÇKYS zimmet sorgulama ve ÇKYS hizmet sorgulama için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Aşağıda bağlantısını göreceğiniz ÇKYS giriş sayfasına tıklayın. 

ettvwpmy1oh7yzrhwsj81nozqnq84kueo3gpnqhz

 • Açılan “Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu” sayfasındaki giriş seçeneklerinden size en uygun olanı seçin.
 • Eski kimliğe sahipseniz T.C. nüfus cüzdanı, yeni kimliğe geçiş yaptıysanız T.C. kimlik kartı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz yabancı uyruk sekmesini seçin.
 • Size en uygun giriş yöntemini seçtikten sonra istenen kimlik bilgilerini ilgili alanlara girin. Güvenlik kodunu da hatasız şekilde yazdıktan sonra “Sorgula” butonuna basın. Zimmet kaydınıza ulaşacaksınız.

ÇKYS Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

E Bordro Nasıl Alınır? Maaş Bordrosu Alma ve Sorgulama

Tayinler ÇKYS’ye Ne Zaman Düşer?

Eğer ihtiyacınız olan zimmet bilgilerini göremiyorsanız panik yapmayın. ÇKYS zimmet sorgulama işlemi için öncelikle zimmet kaydı, ÇKYS sistemine düşmelidir. Zimmet kaydı bilgilerini sistemde görüntüleyebilmeniz için ise ilgili tebligatın yayınlanmasının üzerinden 24 saat geçmelidir. Zimmet kaydı ve hizmet bilgilerini sorgulamak için tebligattan sonraki günü beklerseniz istediğiniz bilgilere daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tebligat sonrası sistemde hizmet bilgileriniz hakkında güncelleme yapıldığı için atandığınız birimi kesin bir şekilde öğrenebilirsiniz, başka kanallara başvurmanıza gerek kalmaz.

Zimmet kaydınız ÇKYS’ye düştükten sonra, ayrılış işlemleriniz için size bir süre tanınır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda atama tebliği sonrası süreler belirtilse de atama tebliği öncesi sürelerden bahsedilmez. Bu durumda sağlık personelinin ayrılış süresi Atama Değerlendirme Komisyonu tarafından tespit edilir. Dönem tayinlerinde ilan metinlerinde ayrılış süresi yazılır ancak mazeret vb. diğer kapsama giren tayinlerde Atama Değerlendirme Komisyonu’nun aldığı süre kararı atama kararlarında yazar.

Bu süreler atama çeşidine göre değişebilir. Dönem tayinleri için ilan metninde aktarılan süre 30 günken unvan değişikliği sınavını kazananlar için süre 60 gün olarak seçilebilir. Belirtilen süre içinde ayrılış işlemlerinizi tamamlamazsanız ve ayrılış yapmama mazeretinizi yetkililere iletmezseniz atamanız iptal edilir. Yeni göreve başlayış tarihiniz meyil müddetini aştıysa, kanuni mazeretinizi (askerlik, doğum izni vb.) “ÇKYS Ayrılış Başlayış İşlemleri” bölümünden “Mazeret” menüsüne girmelisiniz. 

Yeni görevinize başlamak için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın talep ettiği belgeleri de hazırlamanız gerekir. Talep edilen belgeler şu şekildedir:

 • Mal bildirim formu
 • 6 tane son 6 ay içinde çektirilmiş vesikalık fotoğraf
 • Erkekler için askerlik durumunu gösteren evrak
 • Adli sicil belgesi
 • Sağlık raporu

Göreve bağlı olarak ek belgeler de istenebilir.

ÇKYS Kodu Nedir?

Hastane, aile sağlığı merkezi vb. sağlık kuruluşlarına ait ÇKYS kod bilgisidir. Çalıştığınız kuruma ait ÇKYS kodunu sistemde görüntüleyebilirsiniz. Ancak diğer yerlere ait ÇKYS birim ya da kurum kodunu İl Halk Sağlığı Müdürlüğünden öğrenmelisiniz.

ÇKYS No Nasıl Öğrenilir?

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı Ürün Takip Sistemi projesi sonrasında tıbbi cihaz satıcıları, kozmetik ürün satıcıları, optisyenler gibi hizmet grupları da firma tanımlama numarası, ÇKYS no gibi sistem bilgilerini edinmek durumunda kaldı.

“ÇKYS kodu nasıl alınır” diye soran pek çok meslek mensubu firma tanımlama numarasını, yani kodu almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir.

İlgili sayfaya girince vergi numarası ve güvenlik kodunu girerek sorgulama yapabilirsiniz.

ÇKYS numarası sorgulama işlemleri için TIKLAYINIZ!

ÇKYS Maaş Bordrosu Hizmeti Ne İşe Yarar?

ÇKYS, Maaş ve Tahakkuk Bilgi Sistemi üzerinden maaş bordrosu ile ilgili pek çok farklı hizmet sunar. Çalıştığınız kurumdaki yetkili kişi, bulunduğunuz sigorta kapsamındaki bordronuzla ilgili her türlü işlemi bu sistemle düzenleyebilir ve size maaş bordronuzu verebilir.

ÇKYS Şifresi Unutulursa Ne Olur?

 • “ÇKYS şifremi unuttum” ya da “ÇKYS’ye giremiyorum” diyorsanız aşağıda göreceğiniz bağlantıya tıklayın.
 • İlgili alanları doldurarak kolayca yeni bir ÇKYS şifresi alabilirsiniz.

 • Yeni şifre işleminden sonra hala sisteme giremiyorsanız ÇKYS’nin çalışmasına uygun programları bilgisayarınıza yükleyin ya da ÇKYS kaydınız olup olmadığını çalıştığınız kurumun yetkililerine sorun.

Yeni bir ÇKYS şifresi almak için TIKLAYINIZ!

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Aile Hekimi Sorgulama

Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

 

ÇKYS Açılımı Nedir?

Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi.

ÇKYS Kodunu Nereden Öğrenebilirim?

İl Halk Sağlığı Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu