Edevlet.net

Aile Hekimim Kim? Aile Hekimi Sorgulama

28.02.2020

Sağlık Bakanlığının dijital entegrasyon sürecini tamamlamasıyla beraber sağlık işlerine yönelik tüm süreçler internet üzerinden ya da çağrı merkezi aracılığıyla halledilebilir hale geldi. Sağlık Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren Merkezi Hekim Randevu Sistemi adlı hizmet ve bakanlığın e-devlet ile birlikte gerçekleştirmiş olduğu entegrasyon aracılığıyla vatandaşlar, aile hekimlerinin kim olduğunu internet üzerinden ücretsiz, hızlı ve son derece kolay bir şekilde öğrenebiliyorlar. Ayrıca aile hekiminden memnun olmayan ya da başka bir durum yüzünden aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşlar da online yöntemler aracılığıyla aile hekimlerini değiştirebiliyor, yeni aile hekimini il, ilçe ve birime göre belirleyebiliyorlar. Kurumun gerçekleştirmiş olduğu dijital entegrasyon sayesinde vatandaşların kurumlara giderek dilekçe doldurmasına, sıra beklemesine ve vakit kaybetmesine gerek kalmıyor. Tüm işlemlerin internete bağlanabilen cihazlar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirildiği sistemler sayesinde hekim sorgulama ya da değiştirme işlemleri haricinde tahlil sonucu öğrenme, hekimden randevu alma gibi işlemlerin de gerçekleştirilmesi mümkün.

Hangi Aile Hekimindeyim?

Aile hekimim kim diye merak eden vatandaşlar, bu konuda bilgi sahibi olmak için internet üzerinden çok basit bir sorgulama gerçekleştirebilirler. MHRS sisteminden ve e-devlet üzerinden aile hekimi sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ALO 182 numaralı çağrı merkezi hattını arayıp yetkili personele de aile hekiminizin kim olduğunu sorabilirsiniz.

1. E-devlet sisteminden aile hekimi öğrenme

 • Aile hekiminizin kim olduğunu e-devlet aracılığıyla öğrenmek istiyorsanız öncelikle bu bölümün en alt kısmında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayıp e-devlet sistemindeki ilgili sorgulama sayfasını açın.

 • İşlemlere başlamak için öncelikle karşınıza çıkan sayfanın alt kısmında yer alan mavi renkli butonun içerisindeki “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.

 • Kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmek için giriş ekranındaki ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet sistemi için belirlemiş olduğunuz parolayı girmeniz gerekir.
 • Eğer henüz bir e-devlet parolası edinmediyseniz, herhangi bir PTT ofisine gitmeniz ve yetkili personele kimlik belgenizi göstermeniz, parolanızın yazılı olduğu zarfı satın almanız için yeterli olacaktır.
 • Şifrenizi unutmanız halinde ise giriş ekranında yer alan “şifremi unuttum” bağlantısını kullanabilirsiniz. Bu bağlantıya tıklamanız halinde sizden istenen kimlik bilgilerini, bir yakınınıza ait T.C. kimlik numarasını yazmanız gerekecektir. Ayrıca işlemin tamamlanması için e-devlet sisteminde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza bir onay kodu gönderilecektir. Eğer sisteme bir cep telefonu numarası tanımlamadıysanız, bu yöntemle şifrenizi sıfırlamanız mümkün değildir. Dolayısıyla sisteme cep telefonu numarası tanımlamayan vatandaşların yeniden bir PTT ofisine gitmeleri ve tekrar bir şifre zarfı satın almaları gerekir.
 • E-devlet şifresine alternatif yöntemlerle de sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş ekranının üst bölümünde yer alan menüden opsiyonları görebilirsiniz. İnternet bankacılığı, mobil imza, T.C. kimlik kartı ya da elektronik imza opsiyonlarından herhangi birini işaretleyip sisteme giriş yapmanız mümkündür.

 • Aile hekimini bulmak için sisteme giriş yaptığınız zaman otomatik olarak aile hekimine ilişkin sorgulama işleminizin sonuçları karşınıza çıkacaktır.
 • Önünüze açılan sayfada kendi isim ve soyisim bilgilerinizin hemen altında aile hekiminizin adı, hangi kurumda yer aldığı ve kurumun nerede bulunduğu bilgilerine ulaşmanız mümkündür.

E-devlet sistemi üzerinden aile hekiminizi sorgulamak için TIKLAYINIZ

2. MHRS sisteminden aile hekimini sorgulama

 • Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden aile hekiminizin kim olduğunu öğrenmek için öncelikle aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekir.

 • Bağlantıya tıkladığınız zaman karşınıza MHRS sisteminin giriş ekranı gelecektir. Bu ekranda ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve sistem için belirlemiş olduğunuz şifreyi yazmanız gerekir. Daha sonra “giriş” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Şifrenizi hatırlayamıyorsanız “hatırlamıyorum” butonuna tıklayarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
 • Eğer sisteme üye değilseniz giriş yapmak için ekranın en alt kısmında yer alan “üye ol” butonuna tıklamanız gerekir.

 • Karşınıza çıkan yeni üye kaydı ekranındaki ilgili boşluklara T.C. kimlik numarası, ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi, doğum yeri, anne ve baba ismi gibi bilgileri girmeniz ve en altta yer alan “gizlilik ve üyelik politikalarını okudum, şartları kabul ediyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekir.
 • Daha sonra “sonraki” butonuna tıklayıp ikinci aşamada iletişim bilgilerinizi, üçüncü aşamada ise güvenlik bilgilerinizi belirlemeniz gerekir.

 • Sisteme giriş yaptıktan hemen sonra aile hekiminizin kim olduğunu ekranın sağ tarafından görebilirsiniz.
 • “Aile Hekimi Randevu Arama” başlıklı bölümün hemen altında aile hekiminin ismi ve hangi birimde görev yaptığı yazmaktadır.

MHRS sisteminden aile hekiminizi öğrenmek için TIKLAYINIZ

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizi değiştirmek istediğiniz durumda işlemleri ALO 182 MHRS çağrı merkezi üzerinden ya da e-devlet sistemi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 • E-devlet üzerinden aile hekiminizi değiştirmek için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp sistemin ilgili sayfasını açmanız gerekir.

 • Sistemi açtığınız zaman “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına basmanız ve yukarıda detaylı bir şekilde anlatılan yollardan biriyle sisteme giriş yapmanız gerekir.

 • Giriş yaptıktan sonra e-devlet sizi e-nabız sistemine aktaracaktır. Bunun için “uygulamaya git” yazısına tıklamanız gerekir.

 • E-nabız sistemine aktarıldığınız zaman karşınıza otomatik olarak aile hekimini değiştirme işleminin gerçekleştirileceği sayfa çıkacaktır. Bu sayfanın üst bölümünde isim ve soyisim bilgileriniz, hemen altında ise kayıtlı olduğunuz aile hekimine ilişkin bilgiler yer alır.
 • Aile hekiminizi değiştirmek için öncelikle il ve ilçe seçimini yapmanız gerekir. İlçe seçimini yaptıktan hemen sonra aile hekimleri ve birimleri aşağıda sıralanacaktır. Bu sıralamada kırmızı renkli aile hekimlerini seçmeniz mümkün değildir, zira bu hekimlerin sorumlu olduğu vatandaş sayısı 4.000’den fazladır. Yeşil ya da sarı renkli hekimlerden birisini seçebilirsiniz. Yeşil renkli aile hekimleri daha az vatandaşa hizmet verirken sarı renkli aile hekimleri ise 3500-4000 arasında kişiye hizmet vermektedir.

E-devlet sistemi üzerinden aile hekiminizi değiştirmek için TIKLAYINIZ

Aile Hekimliği Tahlil Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

 • Tahlil sonuçlarınıza e-nabız sisteminden ya da sağlık ocağınızdan ulaşabilirsiniz.

 • Aile hekimliği tarafından gerçekleştirilen tahlil sonuçlarınıza da hekim değiştirme işlemi için giriş yaptığınız e-nabız sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yukarıda anlatılan yöntemle e-nabız sistemine giriş yaptıktan hemen sonra sağ taraftaki menüye bakmanız ve beşinci sırada yer alan “tahlillerim” butonuna tıklamanız gerekir.
 • Bu butona tıkladıktan hemen sonra sisteme gönderilmiş olan bütün tahlilleriniz türüne ve tarihine göre listelenecektir. Tahlilin üzerine tıklamanız halinde konuya ilişkin detayları öğrenebilirsiniz.
 • E-nabız sistemine aktarılmayan tahlil sonuçları için ise hekiminize danışmanız ya da hekimin çalıştığı birimdeki personelden bilgi almanız tavsiye edilir.

 

Aile Hekimimden Nasıl Randevu Alabilirim? Tıkla Öğren!

Aile Hekimimi Nasıl ve Nereden Değiştirebilirim? Tıkla Öğren!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.