SGK - SSK

Online Aile Hekimi Değiştirme İşlemi 2024 Aile Hekimi Değiştirme Kaç Gün Sürer?

Online Aile Hekimi Değiştirme İşlemi - Aile Hekimi Değiştirme Kaç Gün Sürer? Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? E-nabız Aile Hekimi Değiştirme, e-Devlet Aile Hekimi Değiştirme, Aile Hekimi Değiştirme Formu ve daha fazlası yazımızda...

Online Aile Hekimi Değiştirme İşlemi – Aile Hekimi Değiştirme Kaç Gün Sürer? Aile hekimini değiştirmek isteyen kişiler için bu işlemi adım adım anlattık. Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Kaç Gün Sürer gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığının dijital işlemlere yönelik yatırımları sayesinde vatandaşlar, sağlık hizmetleri alanındaki pek çok işlemi online olarak gerçekleştirebiliyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi, e-nabız ve e-devlet gibi sistemler sayesinde pek çok işlem, vatandaşların kurumlara gidip dilekçe yazmasına, sıra beklemesine ve vakit kaybetmesine gerek kalmadan hızlı, kolay ve ücretsiz bir biçimde yapılabiliyor.

Bu işlemlerden birisi de aile hekimine yönelik değiştirme talepleridir. Aile hekiminden memnun olmayan ya da başka herhangi bir sebep yüzünden aile hekimini ya da sağlık merkezini değiştirmek isteyen vatandaşlar, aile hekimi değiştirme dilekçesi gibi prosedürlere ihtiyaç duymadan internet üzerinden gayet kısa bir süre içerisinde işlemlerini tamamlayabilirler. Ayrıca Sağlık Bakanlığının sağlamış olduğu dijital entegrasyon ile birlikte aile hekiminin kim olduğunu bilmeyen vatandaşlar da internet üzerinden çok basit bir sorgulama işlemini gerçekleştirip aile hekimlerinin kim olduğunu öğrenebilirler.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Kaç Gün Sürer?

Aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşlar üç ay içerisinde sadece bir kez bu işlemi gerçekleştirebilirler. Her ayın 5’i ile 21’i arasında yapılan değişiklikler aynı günün gecesi yürürlüğe girer. Ayın 21’inden başlayıp gelecek ayın 5’ine kadar uzanan süreçte yapılan değişiklikler ise hemen yürürlüğe girmez, bir sonraki ayın 5’inde gece 23:59’da gerçekleşmiş olur.

Ayrıca vatandaşlar talep etmeleri halinde hekim değiştirme işlemleri yürürlüğe girmeden önce iptal işlemini uygulayabilirler. Yürürlüğe giren değişiklik işlemlerinden sonra ise iptal işlemi uygulanamaz.

Aile Hekimim Kim? Aile Hekimi Nasıl Sorgulanır? Tıkla Öğren!

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimini internet üzerinden son derece hızlı ve basit bir şekilde değiştirmek mümkündür. Aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşlar e-nabız üzerinden ya da e-Devlet uygulaması aracılığıyla aile hekimlerini değiştirebilirler.

Aile Hekimi – Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

E-nabız aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

 • E-nabız sistemi üzerinden aile hekiminizi değiştirmek için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

n6vinmqiobyuv4nwzxj99s3ekielx2rgyvv33y2a.jpeg

 • İşlemlere başlamak için sisteme giriş yapmanız gerekir. Ekranın sol tarafında yer alan bölüme T.C. kimlik numaranızı ve e-nabız şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Şifrenizi hatırlamıyorsanız “şifremi unuttum” yazısına tıklayarak gerekli aşamalardan geçip yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
 • Eğer daha önce e-nabız sistemi için şifre oluşturmadıysanız sağ tarafta yer alan alternatif yöntemlerden biriyle sisteme giriş yapabilir ya da bir alt başlıkta anlatılan e-devlet sistemiyle aile hekimi değiştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Sisteme girdiğiniz zaman ekranı hafifçe aşağı doğru kaydırmanız ve sağ tarafta kişisel bilgilerinizin hemen altında yer alan bölümdeki “aile hekimi” başlığı altına gelmeniz gerekir.
 • Bu başlığın hemen altında güncel aile hekiminizin kim olduğu yazar, onun altında ise “aile hekimi değiştir” butonu bulunur. Değiştirme işlemine başlamak için bu butona tıklayın.

lv7umt8bgkb6ls8vwmoolcwpjbhlekygjsddpeta.jpeg

 • Değiştirme sayfasına geldiğiniz zaman üst bölümde size ait isim soyisim bilgileri yer alacaktır. Bunun hemen altında ise kayıtlı olduğunuz aile hekimi ve aile sağlığı merkezi bilgileri bulunur.
 • Bu bilgilerin yer aldığı bölümün altından il ve ilçe seçimi yaparak aile hekiminizi değiştirme işlemine devam edebilirsiniz.
 • İl ve ilçe seçimi yaptıktan sonra gerek sağlık ocağı değiştirme gerek hekim değiştirme işlemini yapabileceğiniz bir liste çıkacaktır. Bu liste üzerinde hangi hekimin hangi sağlık merkezinde çalıştığını görebilirsiniz.
 • Ayrıca hekimler doluluk durumlarına göre farklı renklerde gösterilir. Kırmızı renkli hekimlerin 4000’in üzerinde hastası olduğu için bunlara geçiş yapamazsınız. Sarı renkli hekimler ise 3500-4000 arası vatandaşla ilgilenirler, yeşil renkli hekimlerin ise daha az hastası bulunur.
 • Buna göre listeden hekim seçiminizi yapabilir ve sayfanın sağ alt bölümünde yer alan “aile hekimini değiştir” yazısına tıklayabilirsiniz.

E-nabız sistemi üzerinden aile hekiminizi değiştirmek için TIKLAYINIZ

e-Devlet aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden de aile hekimi değiştirme formu doldurmaya gerek kalmadan çok kolay bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sistem üzerinden giriş yapıp gerekli onayları vermeniz halinde e-nabız sistemine aktarılıp değiştirme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 • Bunun için öncelikle bu bölümün en altında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayıp e-Devlet sistemindeki ilgili sayfayı açın

 • Giriş aşamasına geçmek için karşınıza çıkan sayfadaki “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın

 • Giriş yapmak için önünüze çıkan sayfadaki ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet sistemi için belirlemiş olduğunuz şifreyi yazıp “giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer henüz e-Devlet parolanızı almadıysanız herhangi bir PTT şubesine gidip yetkili personele kimlik belgenizi göstermek suretiyle e-devlet şifrenizin içerisinde yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmanız halinde ise “şifremi unuttum” seçeneğine tıklayıp sistemin sizden talep ettiği kimlik bilgileri, bir yakınınıza ait T.C. kimlik numarası gibi bilgileri girebilir ve cep telefonu numaranıza iletilen onay kodunu yazarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Eğer sistemde kayıtlı bir cep telefonu numaranız yok ise tekrar herhangi bir PTT şubesine gidip yeni bir zarf satın almanız gerekir.
 • e-Devlet şifresi haricinde diğer opsiyonlar ile de sisteme giriş yapmak mümkündür. Bunun için giriş ekranının üst tarafında yer alan menüde internet bankacılığı, mobil imza, T.C. kimlik kartı ya da elektronik imza seçeneklerinden birini kullanıp sisteme giriş yapabilirsiniz

 • Hekim değiştirme işlemi için e-nabız sistemine aktarılmanız gerekiyor. Bunu onaylamanız halinde “uygulamaya git” butonuna tıklamalısınız.

 • Bu bölümde ise tıpkı bir üst başlıkta anlatıldığı gibi il ve ilçe seçimi yaptıktan sonra karşınıza çıkan listeden istediğiniz sağlık ocağını ya da aile hekimini seçerek değiştirme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden aile hekiminizi değiştirmek için TIKLAYINIZ! 

Hangi Aile Hekimindeyim?

Aile hekiminizin kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız çeşitli yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından açılan Merkezi Hekim Randevu Sisteminin ALO 182 numaralı çağrı hattını arayıp sizinle iletişime geçen personele aile hekiminizi sorabileceğiniz gibi e-Devlet sistemi üzerinden de gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

 • e-Devlet sistemi üzerinden aile hekiminizi sorgulamak için öncelikle bu sayfanın en altında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili hizmetin sayfasını açın.

invhn6wqb5qvz1ejcvc7p8xigp5s28ahthcgk3et.jpeg

 • “Kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayıp giriş işlemlerini gerçekleştirin. Eğer bu konuda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bir üst başlıkta giriş işlemlerine dair tüm detaylar yer almaktadır.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra otomatik olarak “aile hekim bilgisi sorgulama” sayfası size ait sonuçları karşınıza getirecektir.
 • Ekranda kendi isim ve soyisim bilgilerinizin hemen altında aile hekiminizin adını ve soyadını, hangi kurumda çalıştığını ve bu kurumun adresini görebilirsiniz.

e-Devlet sistemi aracılığıyla aile hekiminizi sorgulamak için TIKLAYINIZ

Aile Hekimimden Online Randevu Nasıl Alabilirim? Tıkla Öğren!

 

E Nabızdan Aile Hekimi Değiştirilir mi?

Evet.

Aile Hekimi Kaç Günde Değişir?

Ortalama 15 gün içinde değişir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu