E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Aile Hekimi – Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Sağlık ocakları, tam teşekküllü hastaneler gibi hastanın ihtiyacına göre günün herhangi bir saatinde tahlil yapamaz, sağlık ocaklarında verilen sağlık hizmeti için bir saat aralığı belirlenmiştir. Buna bağlı olarak tahlillerin sonuçlarının hasta tarafından elde edilmesi de bir hastaneye göre daha uzun sürer. Bu sebeple, Sağlık Bakanlığı vatandaşın hasta olduğu durumlarda bu tür zorlukları en aza indirmek ve tahlil sonuçlarına kısa sürede ve daha az zahmete girerek ulaşmasını sağlamak amacıyla tetkik sonuç sorgulama otomasyonunu geliştirmiştir. Bu şekilde hastalar, saatlerce laboratuvar önünde beklemek zorunda kalmadan tahlil sonuçlarını öğrenebilir hale gelmişlerdir. Bu noktada online sorgulamanın nasıl yapıldığını bilmek önem kazanmaktadır.

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Çeşitli sağlık problemlerine bağlı olarak yapılan sağlık taramaları sonucunda doktor tarafından kan, idrar, gaita testi gibi birçok tahlil talep edilebilir. Yapılan bu tahlillerin ardından hastaların ya da hasta yakınlarının sorduğu ilk soru tahlil sonuçlarını ne zaman öğrenebilecekleri olmaktadır.

Sağlık ocağı laboratuvar sonuçları 3 şekilde öğrenilebilir.

  • Laboratuvar bilgi sistemi üzerinden,
  • E-nabız otomasyon sistemi üzerinden,
  • Aile sağlık merkezine, tavsiye edilen gün ve saatte bizzat giderek

Genelde sağlık ocağında yaptırılan tahlillerin ardından aile hekimi tahlil sonuçlarını hastaya ya da hasta yakınlarına ertesi gün bildirir. Yani, hasta sağlık ocağı laboratuvar sonuçlarını ancak ertesi gün tekrar sağlık ocağına gitmek sureti ile öğrenebilir. Ancak günümüz koşulları düşünüldüğünde özellikle büyük şehirlerde ulaşım zorluğu göz önünde bulundurularak devlet tarafından bütün tahlil sonuçlarının internet üzerinden öğrenilmesini mümkün kılan bir sistem geliştirilmiştir.

Tahlil Sonuçlarına İnternet Üzerinden Nasıl Ulaşılır?

Sağlık Ocağı tahlil sonuçları öğrenme otomasyonu, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından online platforma taşınmıştır. Bu sayede, sağlık ocağı kan tahlili sonuçları ve diğer tüm tahlillerin sonuçları çok daha az zaman ve emek kaybı ile bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon aracılığı ile öğrenilir duruma gelmiştir. Artık tahlil yaptıran vatandaş, istediği yerden HALKLABİM Laboratuvar Bilgi Sistemi üzerinden T.C. kimlik numarası ve laboratuvar kayıt numarasını girerek tahlil sonuçlarını görüntüleyebilir.

Sonuçlara ancak hastaya ait kişisel bilgilerle ulaşılabildiği için üçüncü kişiler tarafından tahlil sonuçlarına erişebilmek mümkün değildir. Bu sebeple, hastanın kişisel bilgilerini koruyabilmesi önemlidir.

Sağlık Ocağı tahlil sonucunuzu sorgulamak için TIKLAYIN!

E-nabız Otomasyon Sistemi Üzerinden Tahlil Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kişisel sağlık sistemi olan e-nabız üzerinden de tüm tahlil sonuçlarını görüntülemek mümkündür. Bunun için uygulanması gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

  • Öncelikle yazının devamında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın.

  • Ana ekran üzerinden T.C kimlik numarası ve e-nabız şifresiyle otomasyona giriş yapın. Eğer e-nabız şifreniz yoksa ekranın sağ tarafından bulunan e-Devlet üzerinden giriş seçeneğine tıklayarak otomasyona e-Devlet aracılığıyla giriş yapabilirsiniz.

  •  Eğer sisteme e-Devlet aracılığıyla giriş yapacaksanız karşınıza çıkan bu kimlik doğrulama ekranındaki giriş opsiyonlardan biri aracılığıyla e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme, T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapabileceğiniz gibi mobil imza, e-İmza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı seçeneklerinden birini tercih ederek de giriş yapmanız mümkün.

  • Giriş yaptıktan sonra karşılaştığınız sayfanın sol sütununda bulunan mavi renkteki seçeneklerden tahlillerim seçeneğine tıklayarak tahlil ekranını açın.
  • Bilgi almak istediğiniz tahlil ile alakalı boşlukları doldurun ve ara butonuna tıklayın. Ekranda oluşan tahlil listesinden aradığınız tahlilin sonucuna ulaşabilirsiniz. Tahlil sonucunun çıktısını almak isterseniz PDF butonuna tıklayarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz ve gerektiğinde çıktısını alabilirsiniz.

E-nabız sistemi üzerinden sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

Tahlil Sonuçları Ne Zaman Öğrenilebilir?

Hastaya ait T.C. kimlik numarası ve aile hekimi tarafından verilen kayıt numarası ile birlikte tahlilin yapıldığı günden bir sonraki gün saat 13:00’dan sonra tahlil sonuçları internet üzerinden öğrenilebilir. Tüm tahlil sonuçları sistem üzerinde kayıtlı bir şekilde bulunduğundan gerektiğinde geçmişe dönük tahlil sonuçlarıyla alakalı bilgi almak da mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.