SGK - SSK

2024 SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır? SGK İşyeri Sicil No, SGK İşyeri Sicil No Sorgulama, SGK İşyeri Sicil No Kaç Haneli? SGK İşyeri Sicil No Nedir? SGK İşyeri Sicil No Nasıl Öğrenilir? SGK İşyeri Sicil No Sorgulama e-Devlet ve daha fazlası yazımızda...

SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır? SGK iş yeri sicil no sorgulama yapmak isteyen kişiler bu işlemi nasıl yapacaklarını araştırmaktadır. Sigorta iş yeri sicil numarası sorgulaması için en kısa yol e-Devlet sistemidir.

SGK Sicil No’yu Nereden Öğrenebilirim? SGK İş Yeri Sicil No Açılımı Nedir? SGK Sicil Numarasında Hangi Bilgiler Vardır? SGK İş Yeri Sicil No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? e-Devlet SGK İş yeri Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır ve daha birçok sorunun cevabını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

SGK İş Yeri Tescil Kaydı Nasıl Yapılır? İş Yeri Tescil Evrakları Nelerdir?

SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

e-Devlet uygulaması kullanan birçok kişi hemen hemen her işini bu uygulama üzerinden rahatlıkla yapabilir. İş yeri sicil no sorgusu yapmak isteyen kişiler yine e-Devlet sistemi üzerinden bu sorgulamayı yapabilirler.

e-Devlet üzerinden iş yeri sicil no sorgulama yapmak isteyen kişiler T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapması yeterli olacaktır. e-Devlet şifresi olmayan kişiler en yakın PTT şubesine giderek şifre satın alabilirler.

sgk i̇şyeri sicil no sorgulama nereden ve nasıl yapılır?
sgk i̇şyeri sicil no sorgulama nereden ve nasıl yapılır?

SGK Sicil No Nedir?

SGK sicil no ne anlama gelir diye birçok kişi merak etmekte ve bu konuyu araştırmaktadır. SGK sicil no sigortalı olduğunuz ilk günden itibaren size özel verilen numaradır. Bu numara ile sigorta işlerinizi yapabilir ve sigorta günlerinizi takip edebilirsiniz.

Sosyal güvenlik numarası olan sicil no ile emeklilik, sigorta gibi primlerin yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışan kişilerin sicil numaraları bulunmaktadır. Yani SSK, Bağkur, Emekli sandığı kategorilerinde vatandaşların sicil numaraları vardır.

sgk sicil no nedir?
sgk sicil no nedir?

SGK Sicil No’yu Nereden Öğrenebilirim?

Sigortası olan kişilerin SGK sicil numaraları vardır. Bu numara vatandaşın işe başladığı zaman verilen bir numaradır. Şimdi bu numarayı nasıl öğrenebilirsiniz gelin bakalım.

SGK sicil no öğrenmek isteyen kişiler için en basit yöntem e-Devlet sistemi üzerinden öğrenmektedir. Bunun için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Olmayan kişiler en yakın PTT şubesine giderek şifre satın alabilirler. Daha sonra kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile e-Devlet sistemine giriş yaparak sosyal güvenlik bilgilerinden SGK sicil numaranızı öğrenebilirsiniz.

SGK E-Bildirge Nedir? SGK e-Bildirge Şifre – SGK E-Bildirge Verme Süresi

sgk sicil no’yu nereden öğrenebilirim?
sgk sicil no’yu nereden öğrenebilirim?

SGK İş Yeri Sicil No Kodların Açılımı Nedir?

SGK iş yeri sicil numarasında bulunan numaraların bazı anlamları vardır. Gelin rakamların hangi anlamlara geldiğine birlikte bakalım;

02 02: Eski ve yeni şube kodudur.

1084: İş yeri faaliyet kodu anlamına gelmektedir. Yani SGK nace kodudur. İş yeri faaliyet kodunun doğruluğunu nace kodu listesinden kontrol edebilirsiniz.

034: İl kodu anlamına gelir. Yani ilin plaka koduna göre belirlenmektedir. Kısacası iş yeri dosyasının tescilli olduğu SGK’nın bağı olduğu ili belirtir. 34 İstanbul olduğu için burada İstanbul iline örnek verdik.

2: Özel sektördeki işverenler için mahiyet kodu anlamına gelir. Bu kod resmi dairelerde 1 ile başlar. Geçici özel işlerde 4, kamuda ise 3 ile başlar.

000: Ana dosya anlamına gelir. Eğer alt taşeron firması var ise 001, 002 şeklinde devam eder.

99: Kontrol numarasıdır.

9999999: Sosyal Güvenlik Kurumu dosya numarasıdır. 7 haneden oluşan bu numara ile dosya arşivlenmektedir. İş yeri sicil numarası olan bu kod 7 hanelidir.

05: İş yerinin bağlı olduğu SGK’nın bağlı olduğu ilçe kodudur.

SGK İş Yeri Sicil No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İş yeri sicil numarasını sorgulamak için e-Devlet sistemi üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz. Sorgu için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre  linkini kullanabilirsiniz. Buradan iş yeri sicil no bilginizi kolayca öğrenebilirsiniz.

sgk i̇ş yeri sicil no sorgulama i̇şlemi nasıl yapılır?
sgk i̇ş yeri sicil no sorgulama i̇şlemi nasıl yapılır?

SGK Sicil Numarasında Hangi Bilgiler Vardır?

SGK sicil numarasında farklı numara ve kodlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

Ünite Kodu: 2 haneli bir koddur. Bu kod iş yerinin işlem gördüğü üniteyi belirtir.

Mahiyet Kodu: Bu kod işin kamu mu yoksa özel mi olduğunu belirten bir koddur. Ayrıca çalışan kişinin geçici ya da daimi olduğunu belirtmek için de kullanılır. Kod 1 ise kamu, 2 ise özel sektörde kalıcı çalışanları ifade eder. Kod 3 ise kamu, 4 ise özelde geçici çalışanları ifade eder.

İl Kodu: İş yeri hangi ilde ise onu belirtir.

İlçe Kodu: İş yerinin olduğu ilçeyi ifade eder.

İşkolu Kodu: 4 haneden oluşan ve yapılan işlerin unvan listesini belirten koddur.

Kontrol Numarası: 2 haneli bir koddur. İşyeri sicil numarasının doğru kullanılmasına yönelik bir koddur.

Sıra Numarası: 7 rakamdan oluşan bu numara iş yerlerinde sıra takip edilmesi amacı ile verilen bir numaradır.

sgk sicil numarasında hangi bilgiler vardır?
sgk sicil numarasında hangi bilgiler vardır?

e-Devlet SGK İş yeri Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK işyeri sorgulamasını e-Devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Gelin birlikte bu işlemi nasıl yapabiliriz bakalım;

e-Devlet şifresi olmayan kişiler PTT den şifre satın alabilirler.

İş Yeri Sicil No Kaç Hanelidir?

İş yeri sicil numarası 26 haneden oluşur.

SGK Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur? Tahsis ve Talep Formu Doldurulmuş Örneği

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu