Edevlet.net

Güncel SGK Nace Kodları – Nace Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

23.05.2020

NACE, “Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması” işleminin kısaltılmış halidir. Birleşmiş Milletler’in başlattığı “Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması” baz alınarak Avrupa Birliği İstatistik Ofisi EUROSTAT tarafından oluşturulan bu sınıflandırma, Avrupa Birliği’ne üye ve üyelik sürecindeki tüm ülkelerin ekonomik faaliyetlerini sınıflandırır. Bu bağlamda, NACE kodu Avrupa’daki ekonomik etkinliklerle ilgili istatistiklere dahil olabilmek ve küresel düzeyde karşılaştırma yapabilmek için başvurulan çok önemli bir kaynaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) NACE kodları, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında Türkiye’de de pek çok alanda kullanılıyor. NACE kodları; iş kayıtları, ulusal ve bölgesel hesaplar, yapısal iş istatistikleri, iş gücü ve iş gücüne katılım istatistikleri, enerji ve atık istatistikleri, ulaştırma istatistikleri gibi iş faaliyetlerine dair pek çok uygulamanın kayıtlarını içerir. SGK NACE kodları ise iş yerlerinin ve işletmelerin etkinlik alanlarına, tehlike sınıflarına ve iş kollarına göre 4 ya da 6 haneden oluşan kodlar olarak verilir. SGK NACE kodu listesinde yer alan bazı örnekler aşağıdaki gibidir:

 • 2; plastik ürünler imal eden işletmelere verilen koddur.
 • 21; plastik tabaka, tüp, levha ve profil imalatı yapan firmaların NACE kodudur.
 • 21.03; plastikten üretilen tüp, hortum vb. ürünlerin bağlantı elemanlarını üreten işletmelerin kodudur.
 • 21.04; plastikten yarı mamul halde üretilen profil, levha, şerit vb. monofilament üretimi yapan işletmelerin NACE kodudur.

SGK NACE Koduna Göre Tehlike Sınıfı Nasıl Belirlenir?

NACE standartlarına göre iş yerlerinin tehlike sınıfı tespit edilirken söz konusu iş yerinin yaptığı esas iş dikkate alınır. İnceleme sonrasında tehlike sınıfına göre iş yerleri; az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olacak şekilde 3 sınıfa bölünür ve iş yeri hangi kapsamdaysa ona göre düzenlenerek çalışır. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği’nde belirtilen tehlike sınıfları genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Az tehlikeli: Gıda, perakende alışverişi, büro hizmetleri yapan iş yerleri ya da düğün, kokteyl ve balo salonları
 • Tehlikeli: Boyama, kesme, imalat, servis gibi işlerle ilgilenen iş yerleri ya da canlı büyük ve küçükbaş hayvan, kümes hayvanları ve ev hayvanlarının ticaretini yapan işletmeler
 • Çok Tehlikeli: Maden, tersane, inşaat gibi alanlarda çalışan iş yerleri ya da kan merkezleri

NACE kodu sınıflandırmaları listesini görmek için aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz.

NACE kodları sınıflandırma listesi için TIKLAYINIZ!

SGK NACE Kodu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İş yerinizin tehlike sınıfında olup olmadığını, sınıflandırmaya dahilse hangi sınıfta olduğunu öğrenmek için iş yeri faaliyet kodunun bilinmesi gerekir. İş yerinizin NACE kodunu bilmiyorsanız “SGK İşyeri Tescil İşlemi” sistemini kullanabilirsiniz. SGK NACE kodu sorgulama işlemleri için şu adımları izleyin:

 • Bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayarak “SGK İşyeri Tescil İşlemi” sisteminin giriş sayfasına ulaşın.

blank

 • NACE kodunu öğrenmek için sırasıyla iş yerinizle ilgili kısım, bölüm, grup, sınıf ve alt sınıfı seçin.
 • İşyeri Tescil Sistemi’ne kaydolduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi ilgili alanlara girin. Güvenlik kodunu da girdikten sonra NACE kodu bilginize erişebilirsiniz ve “NACE Kodu Bilgisini Kaydet” yazısına basarak kodu sisteme kaydedebilirsiniz.

SGK NACE Bilgileri sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

SGK NACE Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

SGK tarafından belirlenen iş kolu ve verilen NACE koduna göre iş yerlerinin dahil olduğu tehlike sınıfının tespitinin asıl işin niteliğine uygunluğu ve gerekirse düzeltilmesi çok önemlidir. Çünkü iş sağlığı ve güvenliği yükümlülükleri bu sınıflara göre belirlenir ve hatalı bir durumda iş yerleri olası bir denetimde cezalı duruma düşebilir. Dolayısıyla gereken itirazların ve düzeltmelerin SGK’ya iletilmesi gerekir.

İş yerlerinin NACE kodu ve tehlike sınıfıyla ilgili itiraz ve düzeltmeler bağlı olunan Vergi Dairesi ve SGK’nın ilgili birimine bir SGK NACE kodu değişikliği dilekçesi yazarak ya da SGK sistemine girerek SGK NACE kodu değiştirme sayfasından halledilebilir.

SGK NACE kodu değişikliği talebi dilekçesi örneği için TIKLAYINIZ!

SGK Sistemi ile NACE Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

SGK’ya NACE kodu değişim talebini internet üzerinden iletebilirsiniz. Talebinizi iletmek için şu adımları izleyin:

 • Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak “İşyeri Nace Değişiklik Talep Sistemi” sayfasına gidin.

blank

 • SGK sisteminde kayıtlı kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresi ile güvenlik kodunu ilgili alanlara girin.
 • Sisteme giriş yapın ve NACE kodu değişikliği talebinizi iletin.

SGK NACE kodu değişikliği sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

SGK İşe Giriş ve Çıkış Nasıl Yapılır?

SGK Zor Durum Belgesi Nedir? 

SGK Teşvik Programları Neler?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir? 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.